VIRTUALUS PASAULIS- NAUJA KŪRYBOS ERDVĖ

TurinysĮVADAS 3KAS YRA VIRTUALŪS PASAULIAI 4Virtualių pasaulių bruožai 4Kaip kuriami virtualūs pasauliai 4Kas kuria virtualius pasaulius 5VIRTUALIŲ PASAULIŲ PRITAIKYMAS 6Virtualių pasaulių pritaikymo sritys 6Švietimo pasauliai 6Mokymosi, treniravimosi pasauliai 6Politinės išraiškos pasauliai 6Lietuviškas edukacinio virtualus pasaulio pavyzdys 6Pasauliai sukurti kaip pagalbinė darbo priemonė 8Pasauliai skirti paslaugų pristatymui ir reklamai bei e-komercijai 8Interneto svetainės, sukurtos pagal virtualaus pasaulio principus 8Virtualūs pasauliai, kurie yra kuriami pramogoms arba saviraiškai 9Komerciniai žaidimų pasauliai 9Socializacijos ir virtualios bendruomenės kūrimo pasauliai 9Kūrybos ir saviraiškos pasauliai 9Virtualūs pramogų pasaulių skirstymas pagal vartotojo poreikius 9Virtualus pasaulis- nauja kūrybos ir saviraiškos erdvė 10Pasauliai skirti vizualinei kūrybai 10Active Worlds 10There 11Second Life 12Pasauliai skirti audiovizualinei kūrybai 14Erdvinis garsas 14„Music Album“ 15Situacija Lietuvoje 16Išvados 17Literatūra 18

ĮVADAS

Mes nenagrinėjame kompiuterinių žaidimų, kurie sukurti profesionalų ir vartojami kaip galutinis produktas. Mes norime apžvelgti kitokius žaidimus – virtuolius pasaulius, kurie suteikia galimybę kurti savo erdvę: nuo namų, pastatų ir savo finansinės padėties, iki audiovizualinių projektų, garsą perteikiančių kaip lygiavertį grafikai elementą, ir leidžiančių jį modeliuoti virtualioje realybėje.

Šio darbo tikslas- apibrėžti virtualaus pasaulio sąvoką, aprašyti šių pasaulių kūrimo procesą ir taikymo sritis. O svarbiausia- išanalizuoti tuos virtualius pasaulius, kurių erdvės pagrindas- meninė garso ir vaizdo kūrybą. Šie pasauliai be galo skirtingi, todėl siekiama apibrėžti pagrindinius virtualių kūrybinių erdvių modelius. Vieni pasauliai yra sukurti profesionalų. Juose savo idėjas realizuoja audiovizualinių menų atstovai. Kiekvienas gali jais grožėtis, kai kurie jų sukurti taip, jog vartotojas naviguodamas ar rinkdamasis funkcijas keičia ir perkuria erdvę, tačiau tai jau antrinė kūryba. O kiti specialiai sukurti paprastam žmogui ieškančiam erdvės saviraiškai. Jie niekada nebus sukurti, jie plėsis ir keisis tol, kol jų virtualioje erdvėje klajos žmonės, norintys pasigrožėti kitų virtualaus pasaulio gyventojų kūryba, bei rasti erdvę savo vaizduotės vaisių ekspozicijai.

Virtualūs pasauliai- XXa. pab. išradimas- vystosi ir tobulėja kiekvieną dieną. Specialistai prognozuoja, jog ateityje jie rūpės ne tik šios srities mėgėjui, bet taps kiekvieno žmogaus neatsiejama gyvenimo dalimi, todėl šiuo darbu siekiama supažindinti paprastą vartotoją su virtualiais pasauliais ir atskleisti kūrybos bei savirealizacijos galimybes virtualioje erdvėje.

KAS YRA VIRTUALŪS PASAULIAI

VIRTUALIŲ PASAULIŲ BRUOŽAIVirtualus pasaulis- tai interaktyvi kompiuteriu sukurta dirbtinė aplinka prieinama daugybei vartotojų, kurie gyvena ir bendrauja “įsikūnydami” į kompiuterinį modelį (tai gali būti žmogaus, gyvūno ar niekam dar nematytos būtybės virtualus atvaizdas…). Dažnai virtualus pasaulis, būna panašus į tikrą pasaulį, nes jame galioja tokios realaus pasaulio taisyklės kaip gravitacija, topografija, judėjimas, pasaulyje veikiama ir bendraujama realiu laiku. Komunikuojama dažniausiai tekstine forma. Virtualių pasaulių yra labai daug, ir kiekvienas iš jų yra skirtingas, tačiau dauguma turi kelis pagrindinius bendrus bruožus:• Bendra erdvė: pasaulis leidžia dalyvauti ir veikti daugybei vartotojų vienu metu• Grafinė vartotojo sąveika: pasaulyje erdvė vaizduojama vizualiai, varijuojant nuo animacinių filmukų dvimatės erdvės stiliaus iki sudėtingos trimatės erdvės aplinkos• Betarpiškumas: bendravimas vyksta realiu laiku• Interaktyvumas: suteikiama galimybė keisti, perdirbti, vystyti, plėsti pasaulį ir pritaikyti erdvę individualiam vartotojui• Nuolatinis egzistavimas: pasaulio egzistavimas tęsiasi nepriklausomai nuo to ar yra prisijungusių vartotojų• Socializacija/bendruomenės kūrimas: pasaulyje leidžiamas skatinamas socialinių grupių kūrimas (pvz.: komandų, organizacijų, klubų, kaimynų ir pan.)KAIP KURIAMI VIRTUALŪS PASAULIAIVirtualių pasaulių kūrybai skirta speciali kalba: Vrml (Virtual Reality modeling language)- virtualios realybės modeliavimo kalba .Tai turininga kalba, apibūdinanti trimačius(3-D) virtualius pasaulius. Ja galima kurti sudėtingas, realistiškas trimates aplinkas, su šešėliais, šviesomis, tekstūromis. Ši kalba turi daugybę savybių: gali atvaizduoti animacijas, groti muziką, pasauliuose galima nustatyti vartotojo veiksmus (ką jis atliko, kur yra, kuria kryptimi juda), įjungti garsus priartėjus veikėjui, ar peržiūrėti pasaulį greita apžiūra (pvz.: kaip iš paukščio skrydžio), bei susijungti su kitais pasaulio “gyventojais” interaktyvioje trimatėje aplinkoje.

KAS KURIA VIRTUALIUS PASAULIUSVirtualių pasaulių paskirtys yra labai įvairios, todėl kas yra virtualių pasaulių kūrėjai priklauso nuo to, kokioje srityje yra taikomas konkretus pasaulis. Edukacinių pasaulių kūrimą inicijuoja švietimo įstaigos, mokomųjų treniruočių pasaulių atsiradimą skatina tarnybos kuriose jie taikomi. Reklaminių ir e-komercijos pasaulių kūrimu suinteresuotos įmonės, norinčios reklamuoti savo produktus ir paslaugas. Menininkai kuria virtualius pasaulius norėdami perteikti savo idėjas audiovizualinėje erdvėje.Virtualius pasaulius skirtus pramogai, bendravimui ir savirealizacijai kuria kompanijos, kurios uždirba iš abonentinių prisijungimo mokesčių (juos moka virtualių pasaulių gyventojai norėdami pasinaudoti visomis teikiamomis galimybėmis).Žinoma, iš pradžių virtualų pasaulį kuria dizaineriai, programuotojai, įvairūs menininkai, garso inžinieriai ir t.t. Tačiau įdomiausia šių virtualių pasaulių savybė yra ta, kad jie niekada nėra sukurti. Kiekvienas prisijungęs prie virtualaus pasaulio turi galimybę ne tik klajoti ir stebėti šį pasaulį, bet ir plėsti virtualią erdvę praturtinant ją savo kūryba.

VIRTUALIŲ PASAULIŲ PRITAIKYMAS

Virtualūs pasauliai buvo sukurti ir skirti panaudoti daugybei skirtingų tikslų. Labiausiai paplitęs virtualių pasaulių tipas- MMORPG (Massively Multiplayer Online Role Playing Game)- masiniai interaktyvūs vaidmenų žaidimai . Bet virtualūs pasauliai buvo sukurti ne tik žaidimui, bet ir daugybei kitų sričių.VIRTUALIŲ PASAULIŲ PRITAIKYMO SRITYSŠvietimo pasauliai Mokymosi, treniravimosi pasauliai Politinės išraiškos pasauliaiDaugumos virtualių švietimo pasaulių sukūrimą remia akademinės institucijos arba pelno nesiekiančios organizacijos. Pritaikymo pvz.: specialiai sukurtame pasaulyje studentai sužino apie atsiskaitymus, bendrauja tarpusavyje ir virtualiame pasaulyje pagal užduotį sukuria projektą arba tiesiog mokosi keliaudami po virtualų pasauly, kuriame vaizduojamas, pavyzdžiui, Senovės Egiptas. Specialūs virtualūs pasauliai yra kuriami, tam, kad būtų galima mokyti specialistus, kurių treniruotės realybėje yra pavojingos. Taip buvo sukurti mokomieji pasauliai ugniagesiams, pilotams, kariams ir kt. Yra virtualių pasaulių, sukurtų ne tik politiniams debatams, bet ir eksperimentams. Juose egzistuoja įvairių savivaldos rūšių virtualios bendruomenės. Puikus politinės krypties virtualaus pasaulio pvz.: AgoraXchange

(lentelės tęsinys 8-ame psl.)Lietuviškas edukacinio virtualus pasaulio pavyzdysLietuvoje taip pat turime virtuolių pasaulių pavyzdžių. Deja nedaug, tačiau smagu, jog pirmieji iniciatyvos ėmėsi VDU studentai su dėstytoju Egidijum Vaškevičium priešakyje dar 2002 metais. “Virtualus kaimas” – interaktyvus multimedijos kūrinys, sukurtas Vytauto Didžiojo universiteto multimedijos laboratorijoje. Tai pirmasis trimatis lietuviškas žaidimas. Šis menamos tikrovės mokomasis žaidimas buvo sukurtas konsultuojantis su įvairių sričių specialistais. Nenuklysti nuo istorinės realybės padėjo konsultacijos su etnografais, istorikais, Lietuvos liaudies buities muziejaus darbuotojais. Kūrėjai tikėjosi jaunam žmogui suteikti galimybę virtualios kelionės -žaidimo pagalba pakeliauti laike, artimiau susipažinti su praeitimi.Šis žaidimas – tai trumpa kelionė į praeitį, žvilgsnis į mūsų etnokultūros vertybes nūdienos akimis. Čia jums suteikiama galimybė pasivaikščioti po mūsų senelių kaimą. Norima nors vienai dienai grąžinti jus į praeitį, kad pajustumėte autentišką kaimo būtį. Ši trumpa kelionė pirma būsimo sumanymo dalis. Sumanyta svarbius mūsų kultūrai ir istorijai faktus, etapus ar laikotarpius atkurti virtualioje erdvėje. Ši erdvė lyg laiko mašina suteikia galimybę nukeliauti ir būti ten, kur realiai sugrįžti neįmanoma, tapti ne tik pasyviu stebėtoju ir klausytoju, bet ir aktyviu įvykių dalyviu. Juk ne kiekvieną dieną turime galimybę avėti naginėmis ir jaustis tikru kaimo žmogumi ar apsivilkti viduramžių karžygių šarvus ir iškėlus kardą kviesti į kovą. Žaidimas turi dieną, kuri suskirstyta į rytą, dieną ir vakarą. Ryte čia žaidėjo tikslas yra paplaukioti valtele ir sugauti keletą žuvų. Žuvys kimba ne bet kur, reikia rasti porą žuvingų vietų. Jas galima atpažinti pagal vandenyje augančius meldus. Jei žvejys ima kažką murmėti sau panosėj, o meškerė jo rankose trukčioja, reikia traukti. Dieną reikia sugaudyti vištas, pasemti vandens, rasti klumpes, sukapoti malkas.
Visos užduotys atliekamos labai paprastai – pelės žymeklio bakstelėjimu. Vištos yra išsilaksčiusios po visas tris sodybas. Kad pakapoti malkas, reikia rasti kaladę su kirviu; radus šulinį, iš jo reikia pasemti vandens; prie vieno namo sėdintis kurpius pasiūlo Jums klumpes. Vakare jau nereikia atlikti jokių darbų, tereikia atsipalaiduoti – išgerti alaus, pašokti. Galiausiai reikia rasti raktą nuo trobos, kuris yra kažkur kieme. Patekus į vidų, nieko kito nebelieka kaip tik eiti miegoti.Lentelė: Virtualių pasaulių pritaikymo sritys (tęsinys):Pasauliai sukurti kaip pagalbinė darbo priemonė Pasauliai skirti paslaugų pristatymui ir reklamai bei e-komercijai Interneto svetainės, sukurtos pagal virtualaus pasaulio principusArchitektai naudoja virtualios realybės priemones, kai projektuoja trimačius pastatus, o vėliau pastatas yra apšviečiamas ir parodomas perspektyvoje. Pridėjus animaciją, galima pasivaikščioti pastato viduje ir apeiti iš išorės. Medicinoje atliekami eksperimentai, vykdant nuotolines operacijas. Virtualios realybės technologijos padeda išgydyti psichologines ligas ir įvairias fobijas. Kai kurie virtualūs pasauliai kuriami vien tik produktų pristatymui, tačiau dažniausiais realaus pasaulio prekių reklama, ar galimybė įsigyti realius daiktus yra pateikiama tuose virtuoliuose pasauliuose, į kuriuos lankytojai užsuka pramogauti. Vienas tokių pasaulių- Muse. Muse audio ir video erdvės skirtos ir pasilinksminimui, ir prekių ar paslaugų pristatymui. Šio pasaulio trimatėje erdvėje vientisai integruota dvimatė interneto aplinka. Taip lankytojai gali tuo pačių metu plepėti su virtualaus pasaulio draugais ir, pavyzdžiui, apspirkinėti realaus pasaulio interneto svetainėse. Arba pagal pateiktą audio ir video informaciją apie turizmą virtualiame pasaulyje kartu su virtualiai prisijungusiais draugais susiplanuoti kelionę, kuri įgyvendinama realiame pasaulyje. Dauguma kompanijų sukūrusių didžiulius virtualius pasaulius, tokius kaip There, Active Worls, siūlo savo paslaugas interneto svetainių savininkams. Kiekviena internetinė svetainė gali būti paversta į nedidelį trimatį virtualų pasaulį ir taip patraukti lankytojų dėmesį.

VIRTUALŪS PASAULIAI, KURIE YRA KURIAMI PRAMOGOMS ARBA SAVIRAIŠKAIVirtualūs pasauliai, kurie yra kuriami pramogoms arba saviraiškai taip pat gali būti skirstomi į kelias pagrindines rūšis:Komerciniai žaidimų pasauliai Socializacijos ir virtualios bendruomenės kūrimo pasauliai Kūrybos ir saviraiškos pasauliaiVirtualaus pasaulio žaidėjas dažniausiai vykdo įvairias užduotis ir renka taškus, kad pasiektų kitą žaidimo lygį. Šiuose pasauliuose bendravimas yra svarbiau nei žaidimas. Su kitais šio virtualaus pasaulio gyventojais galima leisti laiką prekybos centruose, kazino, naktiniuose klubuose, kino teatruose, bažnyčiose, čia vyksta galybė pramogų ir renginių. Šalia viso to dar galima rasti ir vampyrų pilių, erdvėlaivių, futuristinių miestų ar užsiiminėti kibernetiniu seksu. Kiekvienas atvykęs į šį pasauly gali tapti kūrėju- statyti ir dekoruoti asmeninę erdvę- savo namus, butą ar kambarį, plėsti patį virtualų pasauly sukuriant kraštovaizdį, visuomeninius pastatus. Taip pat galima kurti drabužius, pramogų klubus, žaidimus, organizuoti virtualaus pasaulio renginius…Kiti pasauliai tai interaktyvios audio-video erdvės, kuriose kiekvienas atvykėlis klajodamas po šį pasaulį keičia vaizdą, garsą ir kuria naują erdvę.Virtualūs pramogų pasaulių skirstymas pagal vartotojo poreikius• Vartotojo amžius ( pasauliai skirti vaikams, paaugliams, 20-30 m. žmonėms, pasauliai tiems, kuriems jau virš 40 ir pan.)• Vartotojo patirtis (pasauliai specialistams, naujokams)• Vartotojo jungimasis prie interneto (dial-up, broadband)• Vartotojo materialinė padėtis (mokamas/nemokamas prisijungimas)• Virtualūs pasauliai kūrėjamsPaskutinė virtualių pasaulių kategorija- pasauliai kūrėjams- yra svarbiausia, analizuojant kiekvienam prieinamas kūrybos ir saviraiškos galimybes virtualioje erdvėje.VIRTUALUS PASAULIS- NAUJA KŪRYBOS IR SAVIRAIŠKOS ERDVĖ

Virtualūs pasauliais, skirti kūrėjams, kaip ir visi pasauliai yra labai skirtingi. Vieni jų imituoja realų pasaulį ir kūrėjas gali juose statyti namus ir tvarkyti aplinką, kurti virtualaus pasaulio žaidimus, transporto priemones ar kitus produktus. Kiti pasauliai skirti fantastikos mėgėjams, kuriantiems nežemiškas būtybes ir neįprastą aplinką. Dar kita pasaulių rūšis- iš tiesų ne pasauliai, o tiesiog audiovizualinė erdvė, į kurią patekęs „keleivis“ judėdamas veikia vaizdą ir garsą. Tai dviguba kūryba. Visų pirma tai virtualaus pasaulio autoriaus kūrinys atviras vartotojams. Antras kūrybos etapas- svečio, atvykusio į pasaulį saviraiška. Judėdamas jis gali reguliuoti garsumą, „įjungti“ naujus instrumentus, nustatyti vizualinę erdvę.

PASAULIAI SKIRTI VIZUALINEI KŪRYBAIKiekvienas šios kategorijos pasaulis kažkuo išsiskiria, todėl norint juos apibrėžti, geriausia aprašyti kelis žymiausius virtualius pasaulius.

Active WorldsKur kurti?

Active Worlds pasauliai, kurie buvo pradėti kurti 1995 iš kitų pasaulių išsiskiria savo tarptautine tematika. Yra daugybe pasaulių sukurtų pagal tikro pasaulio šalis. Tiesa, galbūt žodis “sukurtų” nėra tinkamas, nes jie vis dar kuriami ir niekada nebus sukurti, jei tik žaidėjams nepristigs fantazijos. Yra daugiau nei 1000 pasaulių, kuriuos galima tyrinėti ir plėsti. Ką kurti?Kurti galima beveik viską, ką įmanoma sugalvoti- kraštovaizdį, mielą gyvenamąjį namą ar neįveikiamą tvirtovę, o gal pilį, kurioje kaip muziejuje lankytųsi kiti pasaulio gyventojai. Taip pat galima kurti transporto priemones ir ne tik tokias kokių reikia tikrame pasaulyje, bet ir virtualias mašinas – erdvėlaivius ir pan.Kaip kurti?Šio virtualaus pasaulio naujokai kviečiami į Active Worlds mokyklą, kur virtualios bendruomenės savanoriai pažeria svarbių patarimų kaip naudotis specialiomis programomis ir išmokina pagrindinių statymo triukų.

ThereKur kurti?There virtualus pasaulis garsėja savo egzotiškomis salomis (pvz.: tropikų sala virtualiems banglentininkams ar Tyro ožių sala) bei dirbtinių Egipto pasauliu su Sfinksu ir piramidėmis. Šiame pasaulyje bendravimas ne mažiau svarbus nei kūryba, tad virtualūs gyventojai gali bendrauti savo tikrais balsais.

Ką kurti?Kaip ir kai kuriuose kituose virtualiuose pasauliuose galima kurti namus ir transporto priemones, tačiau, kaip jau buvo minėta, There pasaulyje labai svarbus komunikavimas ir socializacija, todėl čia galima įkurti savo virtualias bendruomenes, o virtualūs gyventojai ypač rūpinasi savo išvaizda. Kitaip nei daugumoje virtualių pasaulių visi There gyventojai yra žmogiško pavidalo, tačiau tai nereiškia, kad jie mažiau fantazuoja kurdami savo kūną ir drabužius. There nariai kuria originalaus dizaino drabužius, ar net įkuria savo mados namus ir reklamuoja bei pardavinėja savo kūrinius kitiems virtualiems gyventojams.

Kaip kurti?Virtualaus pasaulio gyventojai gali atsisiųsti specializuotas programas skirtas drabužių, transporto priemonių ar pastatų kūrimui. Virtualiame There pasaulyje yra detaliai paaiškinta kaip jomis naudotis.

Second LifeKur kurti?Vaizdingas ir puikiai tinkantis kūrybai Second Life pasaulis, kurį stato ir valdo jo rezidentai nuo 2003 gan sparčiai auga ir šiuo metu vienija daugiau nei 150 tūkstančių realaus pasaulio narių. Pasaulio kūrėja, Linden Lab kompanija, į virtualų gyvenimą nesikiša, tik parūpina vietą serveryje, t.y., kiekvienam naujam nariui suteikia gabalą žemės, už kurią vėliau ima nuomos mokestį, o sėkmingiausiems rezidentams siūlo dalyvauti varžytinėse naujiems žemės sklypams pirkti. Second life pasaulis- tarsi trimatis Dali ar Magrito paveikslas. Aukštos grafinės kokybės rezidentų kūno formą, dydį, spalvą galima keisti iki kiekvieno mikropikselio.

Ką kurti?Virtualus Second life gyventojo modelis : anatomija ir dizainasSecond life kūrėjai, Linden Lab, teigia, kad Second life yra panašesnis į drobę nei į nuobodžią pasaulio imitaciją, kurioje gyventojai yra įkalinti monotoniškoje aplinkoje. Secons life nariai kasdien kuria naujas erdves, kur fantastiniai monstrai gyvena kartu su žmogiško pavidalo rezidentais. Second life gyventojas kurdamas savo virtualų modelį gali keisti kūno dalis ar įvaizdžio elementus. Kiekvienas gyventojo sukurtas dalykas yra patentuojamas ir jį galima parduoti kitiems virtualiems rezidentams. Tai gali būti speciali kūno sandara, odos atspalvis, šukuosena, juvelyriniai dirbiniai, drabužiai, net sparnai ir t.t. Kai kurie žmonės, pradėję kelionę po Second life dėl pramogos, sugeba ne tik realizuoti savo kūrybos poreikį, bet ir įgyti gerai apmokamą darbą. Pavyzdžiui, Jennifer Grinnell (Second life pasaulyje žinoma kaip Janie Marlowe) Mičigane gyvenanti telefono dispečerė virtualiajame gyvenime tapo drabužių dizainere. Ji kuria skaitmeninę aprangą Second life rezidentams, o Second Life uždirbti pinigai sudaro pagrindinę jos pajamų dalį.

Architektūra ir dekoravimas, transporto priemonėsGyventojai gali kurti namus, transporto priemones savo virtualiems poreikiams, tačiau Second life suteikia erdve ir tokiems atvykėliams, kurių kuryba skirta visai virtuoliai visuomenei. Kūrėjas pastatus ar kraštovaizdį gali tiesiog padovanoti virtualiam pasauliui arba parduoti kuriem nors rezidentui. Kai kurie žmonės sukuria didžiules virtualias imperijas. Pavyzdžiui, Anshe Chung sukurtas „Dreamland“ tai plūduriuojantis miestas su arabiška architektūra, japoniškais sodais ir šimtais boutique. Anshe Chung perka žemę iš Linden Lab. Nupirktus pilkus plotus ji „įdirba“: „photoshopo“ pagalba sukuria upes, kalnus, miškus, kartais su architektų pagalba suprojektuoja keletą pastatų. Tuomet sklypą parduoda arba išnormuoja kitiems Second Life gyventojams, kurie labai noriai perka jos kūrinius.

Autorinės teisės ir verslas Second life pasaulyje uždirbtus Lindeno dolerius (kurie įgyjami pardavus sukurtas prekes ar paslaugas) galima keistis į tikruosius JAV $. (250 Lindeno dolerių = 1 JAV doleris). Viskas, kas sukuriama čia, yra saugoma autorinių teisių, todėl kiekvienas savo kūriniais gali disponuoti kaip tinkamas. Žaidėjai turi teisę į bet kokį savo kūrinį, nesvarbu, ar tai skaitmeninis skraidantis aparatas ar nauja akių forma ar žaidimas, kuris žaidžiamas Second life viduje. Į virtualų pasaulį buvo perkelti ekonomikos ir rinkos dėsniai, kurie čia funkcionuoja lygiai taip pat kaip ir realiame gyvenime. Gali atidaryti naktinį klubą, prekiauti žeme, drabužiais, tapti vedybų planuotuoju, daryti tatuiruotes, kurti kūno dalis pagal užsakymus, redaguoti laikraštį ar žurnalą, būti šokėju, dailininku, 3D animatorium, architektu ir t.t. Vienam SL gyventojui, Nathan Keir, net pavyko savo idėją materializuoti realiame gyvenime. Jis sukūrė žaidimą „Tringo“ ir pardavė jį „Donnorwood Media“ kompanijai, kurios įkūrėjas taip pat sklandė virtualiajame gyvenime ir susižavėjo “Tringo”.

Kaip kurti? Daugelis sudėtingesnių projektų (pvz., žaidimai žaidime ar machinima.com filmai) reikalauja Second Life narių bendradarbiavimo, todėl čia kiekvieną savaitę organizuojami mėgėjiški mokymai, kur rezidentai perduoda savo žinias vieni kitiems (aišku, už atitinkamą mokestį).

Interaktyvūs objektai yra statomi naudojant programavimo kalbą, kuri teoriškai turėtų būti pakankamai paprasta ir pritaikyta vartotojams kurie neturi daug patirties, nes vienas iš Second life tikslų yra skatinti visų savo įvairialypės virtualios visuomenės narių kūrybiškumą ir dalyvavimą.Tačiau neįprasta, įmantri Second life atmosfera galbūt net tinkamesnė kūrybingiems menininkams ir technikos specialistams. Šiame pasaulyje tiek daug galimybių ir ypatybių, jog pradedantiesiems iš pradžių gali būti gan sunku. Kita vertus, būtent tam yra puikiai paruoštas Second life pasaulio pagalbos ir informacijos rinkinys.

PASAULIAI SKIRTI AUDIOVIZUALINEI KŪRYBAIErdvinis garsasDar vienas VDU multimedijos laboratorijos kūrinys – „Erdvinis garsas“. Šis projektas labai įdomus tuo, kad jo tikslas – pateikti garsą kaip lygiavertį grafikai, o taip pat išanalizuoti, kokias galimybes mes turime norėdami modeliuoti erdvinį garsą virtualioje realybėje. Projektas pateiktas kaip virtuali muzikos grupė su skirtingais atlikėjais.

Tai nedidelis multimedia produktas vartotojui siūlantis autentišką virtualią trimatę aplinką. Čia jis gali kurti bei keisti interaktyvų audio-video klipą. Garsas bene pagrindinis šio darbo akcentas. Jis pateikiamas kaip pilnavertis skaitmeninės erdvės objektas turintis visas būdingas funkcijas. Kaip ir realiame pasaulyje garsas gali atsitiktinai sklisti iš vienos ar kitos pusės. Mes jį galime išjungti ir vėl įjungti. Be to, darbe realiame laike suteikiama galimybė garso sustiprinimui/silpninimui bei jo tempo didinimui/mažinimui. Navigacija ir judėjimas: judėjimas aplinkoje yra realizuotas peržiūros taškų pagalba. Pasinaudojus pageUp, pageDown, Home, End, BackSpace klavišais galima judėti erdvėje, tokiu būdu bus pasiekti visi objektai. Taip pat judėti ir objektus aktyvuoti galima pelės pagalba.

„Music Album“Kitas visame pasaulyje puikiai žinomas ir populiarus virtualus pasaulis: Music Album. Tai virtuali muzikos erdvė sukurta bendradarbiaujant Virtualių pasaulių asociacijai ir Microsoft, New York universitetą baigusių studentų. Projektas žmonėms suteikia galimybę dalintis muzikine patirtimi ir skoniu. Prisijungę prie šio žaidimo vartotojai patenka į muzikinę aplinką. Kiekvienas yra atlikėjas. Kiekvienas judesys kurį padarote 3D erdvėje įtakoja tai kas vyksta muzikinėje aplinkoje. Kai prisijungiate prie Virtual Album, jūs patenkate į tuo metu grojamą kūrinį. Muzikos aranžuotė keičiasi priklausomai nuo dalyvių poveikio: prisijungimo ir išėjimo. Jūsų pasirinkimas įtakoja kiekvieną žaidimo erdvės dalyvį. Judėjimas erdvėje aktyvuoja skirtingus instrumentus ir garsus. Žaidėjai gali persikelti į kitus kūrinius, melodijas, iš kurių kiekviena turi jai vienai būdingą aplinką – muzikinį klipą. Kiekvieno žaidėjo elgesys labai priklauso nuo muzikos stiliaus ir erdvės, kurioje jis atsiduria. Grafika ir vaizdo efektai paskatina ir leidžia suprasti kuomet žaidėjas aktyvuoja vieną ar kitą garsą, muzikinį efektą. Čia žaidėjai gali rasti instrumentus su kuriais gali kurti muziką atsižvelgdami į vyraujantį ritmą, arba laisvai save išreikšti. Jei turite reikiamą programą galite kurti savo muziką, albumo erdvės dizainą.

Music Album – tai vienas iš puikiausių pavyzdžių, kaip naudojantis virtualaus žaidimo erdve galima dalintis patirtimi, kurti ir pažintį bei įsitraukti į aktyvų dalyvavimą taip tobulinant save ir kitus dalyvius.Situacija Lietuvoje„Lietuvoje niekas nesugeba kurti panašių projektų, blogai, kad niekas tuo neužsiima. Multimedijos projektai reikalauja labai didelių finansinių išteklių ir ne vieno žmogaus atkaklaus ir ilgo darbo. VDU Multimedijos laboratorijoje dirbantys žmonės yra savotiški “donkichotai”, kurie savo darbą (normaliose valstybėse labai gerai apmokamą) dirba gaudami minimalų atlyginimą“ – prieš kelis metus sakė E.Vaškevičius. Šiuo metu situacija nelabai tepasikeitus. VDU Multimedijos laboratorijoje visdar vyksta darbai, projektai, nes ši laboratorija sukurta 3 ir 4 kursų studentams atlikti praktiką. Kiekvienais metais sudaromos grupelės iniciatyvių ir kūryba besidominčių jaunuolių grupės, norinčios ir sugebančio dirbti su naujų projektų idėjomis. Nuolat buriasi skirtingų universitetų, nuolat idėjų turinčių studentų komandos. Kai kurios iš jų lieka pogrindyje – namų laboratorijose, kitos- pelno pirmos vietos apdovanojimą pasaulinio mąsto konkurse Japonijoje.

IŠVADOS

Vieni teigia, jog virtualūs pasauliai – kūrybos erdvė, leidžianti save išreikšti ir profesionalui ir mėgėjui. Kitų nuomone – jie kuriami tam, kad žmonės turėtų kur išleisti pinigus ir pasilinksminti. Gal toks laisvalaikio ar uždarbio būdas kai kam galėtų skambėti keistai, tačiau nuolatiniai žaidėjai tvirtina, kad tereikia ateiti ir tai pamatyti pačiam.

Surinkta informacija patvirtino, kad virtualūs pasauliai plečiasi ir yra taikomi labai įvairiose gyvenimo srityse. Šiuolaikiniam žmogui svarbu suprasti, kaip jie yra kuriami ir kam naudojami.

Pagrindinis darbo tikslas buvo išnagrinėti kūrybai atvirus virtualius pasaulius, tad apibendrinant surinktą informaciją galima daryti išvadą, jog šie audiovizualiniai kūriniai puiki erdvė tiek profesionalių menininkų, tiek paprastų vartotojų saviraiškai.