mineralinio vandens tiekejo verslo planas

Turinys:
SANTRAUKA 3
VERSLO APRAŠYMAS 4
VERSLO SRITIES APRAŠYMAS 4
VERSLO TIKSLAI, GALIMYBĖS IR ORIENTYRAI 4
PRODUKTO APRAŠYMAS 5
MARKETINGAS 5
RINKOS APŽVALGA 5
KONKURENCIJOS ANALIZĖ 6
MARKETINGO PLANAS 7
GAMYBA 9
TRUMPAS GAMYBOS PROCESO APRAŠYMAS 9
VIETOS ANALIZĖ 10
PATALPOS IR ĮRENGIMAI 10
TIEKĖJAI 11
DARBO JĖGA 11
GAMYBOS SAVIKAINA 12
VADYBA 16
ORGANIZACINĖ FIRMOS STRUKTŪRA 16
RIZIKOS ĮVERTINIMAS 16
GALIMOS PROBLEMOS IR KLIŪTYS 16
FINANSAI 17
REIKALINGAS KAPITALAS IR JO PANAUDOJIMAS 17
FINANSINIŲ PROGNOZIŲ PRIELAIDOS 18
FINANSINĖS ATASKAITOS (LABIAUSIAI TIKĖTINAS VARIANTAS) 18
FINANSINIS PROJEKTO ĮVERTINIMAS 21
IŠVADOS 24
LITERATŪRA 25
II DALIS. UŽDAVINIAI 26
1 UŽDAVINYS 26
2 UŽDAVINYS 26

Santrauka

Mineralinis vaduo – tai vienas iš dažnai žmogaus vartojamų produktų. Palyginti su kitais verslais, mineralinio vandens gamyba ir pardavimas turi pranašumų bent jau dėl to, tai viena iš pirmo būtinumo vartojimo prekių ir netgi vartotojai negaunantys didelių pajamų, vartoja šias prekes.
Uždaroji ak kcinė bendrovė “Vokės mineralinis vanduo” dirbs kaip mineralinio vandens išpilstytoja bei realizuotoja. Mineralinio vandens vartojimas yra gana didelis. Aukštos kvalifikacijos specialistų pagaminti produktai bus geros kokybės, o palankios kainos vilios pirkėjus pirkti būtent mūsų produkciją, o ne konkurentų. Dalyvavimas maisto produktų bei gėrimų parodose ir konkursuose padės supažindinti gyventojus su bendrovės gaminama produkcija ir praplės vartotojų ratą. Dalis pinigų bus skiriama reklamai, kas taip pat teigiamai atsilieps gaminių vartojimui.
Uždaroji akcinė bendrovė “Vokės mineralinis vanduo” yra kūrimo stadijoje, bus įregistruota Vilniaus mi iesto savivaldybėje. Objektas labai geroje vietoje, nelabai toli nuo sostinės centro. Teritorija ir keliai asfaltuoti, kas sudaro geras sąlygas transporto operacijoms atlikti. UAB “Vokės mineralinis vanduo” tikslas yra kuo labiau išplėsti mineralinio vandens produktų asortimentą. Suprantama, visa tai daroma, kad va

artotojas būtų patenkintas – kuo greičiau galėtų nusipirkti geros kokybės mineralinio vandens produktų palankiom kainom.
Pagrindiniai vartotojai yra:
o Mažmeninės prekybos įmonės;
o Didmeninės prekybos įmonės;
o Kavinės;
o Barai;
o Individualios prekybos įmonės.
Bendrovė “Vokės mineralinis vanduo” artimiausiu metu savo parduotuvės prie gamyklos rengti nežada.

Įmonė tikisi bei planuoja bendradarbiauti su stambiais didmenininkais, smulkiais didmenininkais, kurie pasiskirstę pagal regionus, bei mažmenininkais.
Įmonėje “Vokės mineralinis vanduo” iš pradžių dirbs 15 darbuotojų. Bendras mėnesinis atlyginimas pirmaisiais metais sudarys 7680 Lt.
Nenuostolingumo tašką įmonė turėtų pasiekti jau 7 – tą mėnesį. Jau antrais veiklos metais žadama papildyti produkcijos asortimentą ir tokiu būdu padidinti savo apyvartą.
Verslo aprašymas
Verslo srities aprašymas

Mineralinis vaduo – tai vienas iš dažnai žmogaus vartojamų produktų. Mineralinis vanduo – tai iš žemės gelmių išgaunamas produktas su mineralinėmis savybėmis, kurio vertės žmogaus sveikatai negalėtume paneigti. Taip pat jis yra nepakeičiamas pr riedas valgant bei gėrimas atsigaivinti, ypač vasaros metu.

Mineralinis vanduo gaminamas iš žemės gelmių išgaunamą vandenį išvalant bei prisotinant angliarūgšte, bei yra papildomas įvairiais priedais, tokiais kaip aromatiniai koncentratai, emulsijos, esencijos, citrinų rūgštis. Mineralinio vandens produktai taip pat gali būti pilstomi gazuoti ir negazuoti.

Mineralinio vandens vartojimas yra gana didelis, ypač sezono metu, bet ir įmonių, užsiimančių mineralinio vandens išpilstymu yra nemažai, todėl, norint konkuruoti rinkoje, gamintojams reikia tobulinti gamybą, gerinti produktų kokybę ir spręsti galybę šio verslo organizvimo, valdymo, vartotojų tenkinimo be

ei klientų aptarnavimo problemų.
Bendrovė “Vokės mineralinis vanduo” dirbs kaip mineralinio vandens gamintoja bei realizuotoja. Įmonės darbas neturėtų ypač veikti šios pramonės rūšies Lietuvoje, nes produkcijos paklausa yra gana didelė, o bendrovės apyvarta nedarys juntamos įtakos visai Lietuvoje gaminamai produkcijai. Kita vertus, bendrovės veiklos neturėtų ypatingai sąlygoti kiti, nes bus dirbama našiais įrengimais, naudojamos pigios žaliavos, kurių pasiūla bent jau kol kas yra gana didelė.

Verslo tikslai, galimybės ir orientyrai

UAB “Vokės mineralinis vanduo” verslo plano esmė – kuo labiau išplėsti mineralinio vandens produktų asortimentą. Suprantama, visa tai daroma, kad klientas būtų patenkintas – kuo greičiau galėtų nusipirkti geros kokybės mineralinio vandens palankiomis kainomis. Tai susiję su pagrindiniu bendrovės uždaviniu – mineralinio vandens gamyba. Dar daugiau – bendrovės tikslas yra tapti viena iš patikimiausių ir populiariausių mineralinio vandens išpilstymo bendrove ne tik savo mieste, bet ir už jo ribų.
Sklandžiam darbui didelę reikšmę turi darbuotojų kolektyvas, kuriam turi būti sudaromos geros darbo sąlygos: tvarkinga darbo aplinka, platus infrastruktūrų tinklas, geras atlyginimas ir t. t.
Artimiausi tikslai apibrėžiami taip:
o Kuo greičiau pasiekti lūžio tašką;
o Papildyti asortimentą;
o Per dvejus metus pasiekti, kad firmos apyvarta padidėtų dvigubai, kartu būtų patenkinti visi klientų kokybės reikalavimai;
o Ypatinga dėmesį skirti personalo mokymui ir gerovei.

Produkto aprašymas

Bus išpilstomas mineralinis vanduo:
o 1,5 l talpos stipriai gazuotas mineralinis vanduo;
o 1,5 l

taplos silpnai gazuotas mineralinis vanduo;
o 1,5 l talpos negazuotas mineralinis vanduo;
o 1,5 l talpos vitaminizuotas mineralinis vanduo;
o 1,5 l talpos mineralinis vanduo su svarainių aromatu;
o 0,5 l talpos stipriai gazuotas mineralinis vanduo;
o 0,5 l talpos negazuotas mineralinis vanduo;
o 0,5 l talpos mineralinis vanduo su svarainių aromatu.

Aukštos kvalifikacijos specialistų pagaminti gaminiai bus geros kokybės, o palankios kainos, atitinkančios kokybę, vilios pirkėjus pirkti būtent mūsų produkciją, o ne konkurentų. Dalyvavimas maisto produktų bei gėrimų parodose ir konkursuose padės supažindinti žmones su įmonės gaminama produkcija ir praplės vartotojų ratą.

Marketingas

Rinkos apžvalga

Pagrindiniai produkcijos vartotojai:
• Mažmeninės prekybos įmonės;
• Didmeninės prekybos įmonės;
• Kavinės;
• Barai;
• Individualios prekybos įmonės.
Mineralinis vanduo – yra viena iš pirmo būtinumo prekių, dėl to paklausa šioms prekėms ne mažėja, ypatingai karštuoju metų laiku, o didėjant gyventojų skaičiui, didėja.
Vienas veiksnys, kuris gali neigiamai atsiliepti pardavimuose, nepakankamai gera gyventojų ekonominė padėtis dėl aukšto nedarbo lygio. Pagal amerikiečių psichologo A. Maslow teoriją visi žmonės priklauso vienai iš penkių poreikių piramidės pakopų. Didžioji dalis mūsų galimų vartotojų yra piramidės vidurinėje pakopoje, o gal ir žemiau, dėl to galime tikėtis didesnės apyvartos, nes prekė skirta žemesnei pakopai priklausantiems žmonėms. Todėl viena svarbiausių sėkmingo pardavimo sąlygų yra žema palyginus su konkurentais kaina, taipogi gana gera gaminių kokybė, ką mes ir žadame padaryti.

Konkurencijos analizė

Konkurentus galima suskirstyti į dvi pa

agrindines grupes: stambias, užsienines kompanijas ir smulkias bei vidutines mineralinio vandens išpilstymo įmones.
Ypač stiprus konkurentas – “Birštono mineraliniai vandenys” ir ko, “Naujieji Birštono mineraliniai vandenys“. “Birštono mineraliniai vandenys” ir ko yra nuo seno gyvuojanti mineralinio vandens išpilstymo įmonė, turinti gilias tradicijas ir vardą, tačiau ji yra Birštone, kas šiek tiek komplikuoja situaciją. Taip pat teks rinką dalintis su vietiniais gamintojais tokiais kaip “Ritos vandenys“, “Rasa“, neseniai atsiradęs “Richy“ mineralinis vanduo, mineralinis vanduo “Tichė“, “Žaliagiris“, ir kt.
Prie stiprių konkurentų priskiriami ir ne Lietuvos gamintojai, kurie sėkmingai prekiauja Lietuvos rinkoje: “Kalnapilio“ importuojamas mineralinis vanduo “Vichy Classique“; taip pat Vokietijos gamintojų “Naturliches Mineral Waser“, “Fuldataler Premium“; Prancūzijos “Vittel“; Baltarusijos ”Darida“; Lenkijos gamintojų “Naleczowianka“, “Krynka“; “Coca-Cola” gaminamas “Bonaqua“ ir t.t. Tačiau užsienio gamintojų savikaina atitinkamai didesnė, nes prisideda transportavimo išlaidos.
Nemažai vietinių gamintojų naudoja senesnius įrengimus, dėl ko produktų kokybė yra prastesnė ir siūlomas prekių asortimentas nėra platus. Trumpai aptarsiu pagrindines konkurentų siūlomų prekių kainas:

MINERALINIO VANDENS PAVADINIMAI Butelio talpa, l. Kaina, Lt.
1 2 3

LT KALNAPILIS Vichy Classique 1,5 2,27

Fuldataler Premium 1,5 1,92

Darida 1,5 1,25

Bonaqua 1,5 2,29

Vittel 1,5 4,19

Zaliagiris 1,5 0,89

Tiche 1 1,83

Tiche šaltinio vanduo 1,5 1,49

LT DRUSKININKU RASA Rasa 2 1,39

LT DRUSKININKU RASA Liepa 1,5 0,89

LT Druskininku Rita 2 1,5

BMV Vytautas 1,5 1,99

BMV Birute 0,5 1,19

BMV 1,5 2,11

BMV Verdene 2 1,17

BMV Birštonas 1,5 1,99

N.BMV Bernardinu 1,5 2,01

LIBELA 2 1,66

STUMBRAS 1,5 1,7

Marketingo planas

Pardavimo strategija

Bendrovė “Vokės mineralinis vanduo” artimiausiu metu savo parduotuvės prie gamyklos rengti nežada.
Įmonė tikisi bei planuoja bendradarbiauti su stambiais didmenininkais, smulkiais didmenininkais, kurie pasiskirstę pagal regionus, ir mažmenininkais. Įmonė tarpininkus skatins kiekio nuolaidomis, išankstinio apmokėjimo nuolaidomis, sezono nuolaidomis. Bendrovė neteiks serviso paslaugų: tarpininkai patys turės pasiimti prekes, jas sandėliuoti ir transportuoti. Įmonė tarpininkams įsipareigos paruošti krovinį transportavimui. Transportavimo, sandėliavimo, saugojimo efektyvumą užtikrins plastmasinė, kartoninė prekių pakuotė.
Bendrovė į prekių paskirstymą įtrauks didmenininkus, mažmenininkus, pardavimų vadybininkus. Pardavimų vadybininkai atliks prekių paskirstymo, kontrolės funkcijas. Jie bus pasiskirstę pagal regionus, tikrins tarpininkų veiklą, ar produkcija bus laiku pateikiama į pardavimo vietas, ar jos netrūks, ar vartotojas ją pastebės ir pan. Jei visi šie reikalavimai bus patenkinti, tai ir toliau bus dirbama su šio regiono didmenininku, jei – ne, bus ieškomas kitas šiame regione dirbantis didmenininkas. Tai užtikrins masinį prekių pardavimą, kuo patogesnes vartojimo vietas, dideles pajamas, plačią prekių pateikimo rinką.

Kainodaros strategija

Kaina, ko gero, yra pagrindinis kriterijus, pagal kurį pirkėjas šiuo metu renkasi prekes. Nustatant produkcijos kainą, bus įvertinama produkcijos savikaina ir ypač stebima padėtis rinkoje. Bendrovė savo produkciją žada pardavinėti šiek tiek mažesnėmis kainomis negu nusistovėjusios rinkoje ir laimėti didesnių apimčių. Konkurentų analogiškų prekių kainos pateiktos konkurencijos analizės skyriuje.
Kaip minėjau, įmonė tarpininkus skatins kiekio nuolaidomis, išankstinio apmokėjimo nuolaidomis, sezono nuolaidomis.

Reklama ir rėmimas

Įmonė ketina dalyvauti maisto produktų bei gėrimų parodose ir konkursuose, ir tokiu būdu supažindinti vartotojus su siūlomu produkcijos asortimentu ir jos kokybe.
Ateityje įmonė vartotojus skatins pirkti tokiomis priemonėmis: organizuos konkursus ir loterijas, tam tikram laikotarpiui sumažins produkcijos kainas.

Gamyba

Trumpas gamybos proceso aprašymas

Mineralinio vandens gamyba pradedama vandens paruošimo faze. UAB “Vokės mineralinis vanduo ” ir Ko gamykloje vanduo nugeležinamas ir suminkštinamas atitinkamai nugeležinimo ir suminkštinimo kolonėlėse. Vanduo gali būti apšvitinamas ultravioletiniais spinduliais, siekiant pilnai dezinfekuoti vandenį, taip pat gali būti pašalinami chloro likučiai.
Ištirpusios geležies šalinimo įrengimą sudaro:
o valdymo mechanizmas;
o talpa su spec. užpildais;
o kanalizuojamo vandens anga;
o centrinis vamzdis;
o skirstytuvas;
o talpos pagrindas.
Minkštinimo procese aparatas kalcio ir magnio jonus (druskas), kurie sudaro vandens kietumą, pakeičia į natrio jonus.
Išvalytas vanduo patalpinamas į rezervuarus (talpas). Valyto vandens talpa pagaminta iš šviesos nepraleidžiančio polipropleno. Tai sustabdo bakterijų augimą, jei jis vyksta skatinamas šviesos. Talpa turi kūginį dugną. Tokia konstrukcija užtikrina pastovų vandens judėjimą talpoje. Drenažo anga yra talpos žemiausiame taške. Ši pozicija užtikrina, kad vanduo neužsistovi ir jį lengva pašalinti sanitizavimo metu. Talpa turi ventiliavimo filtrą ir anglies dvideginio barjerą. Šie įtaisai filtruoja orą patenkantį į talpą, apsaugo nuo bakterijų patekimo į talpą. Šis filtras taip pat sulaiko anglies dioksido patekimą į talpą adsorbcijos būdu. Dideli kiekiai CO2 sudaro sąlygas susidaryti HCO3- ir H+, ko pasekoje sumažėja pagaminto vandens varža.
Sekančioje gamybos proceso stadijoje vanduo yra prisotinamas angliarūgšte – užgazuojamas.
Tada jau gazuotas gėrimas gabenamas į išpilstymo liniją, kur vyksta dar viena gamybos fazė – išpilstymas ir pokavimas.
Užkamščiuoti buteliai pokuojami po 6 vienetus pilnai automatiniame pokavimo aparate (karštame tunelyje), jie aptraukiami plėvele.

Paskutinis etapas – padėklų supokavimas (apvyniojimas) “STREČ“ plėvele padėklų supokavimo (apvyniojimo) pusautomačiu.
Gamybos procese galima išskirti tokius pagrindinius procesus:
o vandens paruošimas;
o prisotinimas angliarūgšte;
o išpilstymas ir pokavimas.

Vietos analizė

Vandens gręžinys bei visi pagrindiniai gamybiniai pastatai ir įrengimai yra Grigiškėse, prie Vokės upelio, nelabai toli nuo miesto centro. Teritorija ir keliai asfaltuoti, tai sudaro geras sąlygas transporto operacijoms atlikti.
Teritorija aptverta, apšviesta. Visą parą budi sargai.

Patalpos ir įrengimai

UAB “Vokės mineralinis vanduo” veiklai reikalingas gamyklos pastatas, kurį įmonė statėsi sudarydama sutartį su rangovu – statybine organizacija. Gamyklos pastatas – lengvos konstrukcijos angaras. Pastato statyba įmonei kainavo 900 tūkst. Lt. Vandens gręžinį įmonė pirko Grigiškėse, prie Vokės upelio. Jis kainavo įmonei 180 tūkst. Lt.

Bendrovės veiklai reikalinga mineralinio vandens išpilstymo linija, kuri kainuoja 1 mln. litų. Į kainą įskaitomos transporto išlaidos ir visos išlaidos, susijusios su prekių atgabenimu į įmonę.
Gręžinys 1 vnt. – 180 000 Lt.
Gamyklos pastatas 1 vnt. – 900 000 Lt.
Išpilstymo linija 1 vnt. – 1000 000 Lt.
Filtrai 3 vnt. – 18 000 Lt.
– 20 000 Lt.
– 17 000 Lt.
Mikrobiologinių tyrimų įranga 1 vnt. – 20 000 Lt.
Cisternos 2 vnt. – 40 000 Lt.

– 50 000 Lt.
Saturatorius su premiksa 1 vnt. – 50 000 Lt.

Transportas

Įmonei reikalingas transportas:
Elektrokaras – 16 000 Lt.

Tiekėjai

UAB “Vokės mineralinis vanduo” mineralinio vandens gamybai naudos gręžinio vandenį. Citrinų, ananasų skonio koncentratus tieks įmonė “Etol” (Slovėnija). Angliarūgštė bus perkama iš Jonavos “Achemos”, iš firmos “Aga”.
Mineraliniai vandenys bus pilstomi į PET butelius. PET buteliai bus perkami iš UAB “Putokšnis”, TŪB “Nemuno banga” arba firmos “Schmalbach-Lubeca PET containers”.
Kamšteliai buteliams perkami iš A. Drobelio individualios įmonės “Adroba”, kuri atstovauja garsią pasaulyje plastmasinių kamštelių gamintoją “Bericap”.
Etiketės spausdinamos spaustuvėse “Logotipas”, “Caris”, “Garsų pasaulis”. Klijus etiketėms klijuoti tieks Kauno įmonė “Tempera.”.

Darbo jėga

Projektui įgyvendinti UAB “Vokės mineralinis vanduo” reikės 16 darbuotojų. Atlyginimai numatyti tokie:
Pareigos Atlyginimas
Direktorius 900 Lt.
Buhalteris 600 Lt.
Technologas 500 Lt.

Marketingo direktorius 600 Lt.
Pardavimų vadybininkas 500 Lt.

Pilstymo cecho meistras 500 Lt.

Laboratorijos vedėjas 500 Lt.

Inžinierius mechanikas 500 Lt.

Sandėlininkas 430 Lt.

Kokybės kontrolierius 500 Lt.
Pilstymo ceho darbininkas 430 Lt.
Pilstymo ceho darbininkas 430 Lt.
Sargas 430 Lt.
Sargas 430 Lt.
Valytoja 430 Lt.

Numatoma dirbti viena pamaina, t.y. 8 val. per parą. Vasarą, kai bus didesnis produkcijos poreikis, bus dirbama dviem pamainomis ir netgi trimis, ir papildomai samdoma darbininkų. Dabar laisvos darbo jėgos yra pakankamai, todėl jokių problemų neturėtų kilti.
Bendras visų darbuotojų atlyginimas per mėnesį sudaro 7680 Lt. Atskaitymai socialiniam draudimui sudarys 2304 Lt.

Gamybos savikaina

Kadangi savikaina priklausys nuo parduodamos produkcijos kiekio, čia pateiksime produkcijos savikainos ir kainos struktūrą vienam produkcijos vienetui.

Stipriai gazuotas mineralinis vanduo 1,5 l

Išlaidų pavadinimai Suma, Lt.
1 2
Tiesioginės išlaidos
PET butelis 0,3
Kamštelis 0,045
Etiketė 0,025
Vanduo 0,03
Angliarugštė 0,02
Supakavimas 0,03
Perdengimas, pakuojant paletėje 0,015
“Strec”plėvelė 0,015
Klijai 0,01
Filtravimas 0,01
Elektros energija 0,01
Viso 0,51

Silpnai gazuotas mineralinis vanduo 1,5 l

Išlaidų pavadinimai Suma, Lt.
1 2
Tiesioginės išlaidos
PET butelis 0,3
Kamštelis 0,045
Etiketė 0,025
Vanduo 0,03
Angliarugštė 0,01
Supakavimas 0,03
Perdengimas, pakuojant paletėje 0,015
“Strec”plėvelė 0,015
Klijai 0,01
Filtravimas 0,01
Elektros energija 0,01
Viso 0,5

Negazuotas mineralinis vanduo 1,5 l

Išlaidų pavadinimai Suma, Lt.
1 2
Tiesioginės išlaidos
PET butelis 0,3
Kamštelis 0,045
Etiketė 0,025
Vanduo 0,03
Supakavimas 0,03
Perdengimas, pakuojant paletėje 0,015
“Strec”plėvelė 0,015
Klijai 0,01
Filtravimas 0,01
Elektros energija 0,01
Viso 0,49

Mineralinis vanduo su svarainių aromatu 1,5 l

Išlaidų pavadinimai Suma, Lt.
1 2
Tiesioginės išlaidos
PET butelis 0,3
Kamštelis 0,045
Etiketė 0,025
Vanduo 0,03
Angliarūgštė 0,02
Supakavimas 0,03
Perdengimas, pakuojant palėteje 0,015
“Strec”plėvelė 0,015
Aromatas 0,02
Klijai 0,01
Filtravimas 0,01
Elektros energija 0,01
Viso 0,53

Vitaminizuotas mineralinis vanduo 1,5 l

Išlaidų pavadinimai Suma, Lt.
1 2
Tiesioginės išlaidos
PET butelis 0,3
Kamštelis 0,045
Etiketė 0,025
Vanduo 0,03
Angliarūgštė 0,02
Supakavimas 0,03
Perdengimas, pakuojant paletėje 0,015
“Strec”plėvelė 0,015
Vitaminų priedai 0,01
Klijai 0,01
Filtravimas 0,01
Elektros energija 0,01
Viso 0,52

Stipriai gazuotas mineralinis vanduo 0,5 l

Išlaidų pavadinimai Suma, Lt.
1 2
Tiesioginės išlaidos
PET butelis 0,2
Kamštelis 0,045
Etiketė 0,025
Vanduo 0,02
Angliarugštė 0,01
Supakavimas 0,03
Perdengimas, pakuojant paletėje 0,013
“Strec”plėvelė 0,013
Klijai 0,005
Filtravimas 0,005
Elektros energija 0,01
Viso 0,376

Negazuotas mineralinis vanduo 0,5 l

Išlaidų pavadinimai Suma, Lt.
1 2
Tiesioginės išlaidos
PET butelis 0,2
Kamštelis 0,045
Etiketė 0,025
Vanduo 0,02
Supakavimas 0,03
Perdengimas, pakuojant paletėje 0,013
“Strec”plėvelė 0,013
Klijai 0,005
Filtravimas 0,005
Elektros energija 0,01
Viso 0,366

Mineralinis vanduo svarainių aromatu 0,5 l

Išlaidų pavadinimai Suma, Lt.
1 2
Tiesioginės išlaidos
PET butelis 0,2
Kamštelis 0,045
Etiketė 0,025
Vanduo 0,02
Angliarugštė 0,01
Aromatas 0,01
Supakavimas 0,03
Perdengimas, pakuojant paletėje 0,013
“Strec”plėvelė 0,013
Klijai 0,005
Filtravimas 0,005
Elektros energija 0,01
Viso 0,386

Vadyba
Organizacinė firmos struktūra

Rizikos įvertinimas
Galimos problemos ir kliūtys

Pagrindiniai rizikos veiksniai būtų tokie:
• Nepakankama verslo organizavimo patirtis. Firma įregistruota neseniai, ir galima veiklos patirties stoka, kurią žadama kompensuoti teorinėm žiniom ir prireikus žadama kreiptis į konsultacines firmas.
Kas liečia gamybos organizavimo, tai žadama samdyti šios srities specialistus ir darbuotojus su patirtim (dėl didelio nedarbo, problemų su darbo jėga neturėtų būti).
• Rinkos nestabilumas. Marketingo plano prognozę apsunkina tai, kad žmonių finansinės galimybės yra ribotos. Potencialūs klientai norėdami pirkti vieną prekę, turės atsisakyti kitų. Bet atsižvelgiant į tai, kad mūsų produkcija įeina į pirmo būtinumo prekių grupę, didelių problemų neturėtų kilti.
• Išorinių veiksnių įtakos galimybės. Mūsų firmą gali veikti įvairiausi išoriniai veiksniai. Pavyzdžiui, gali būti keliami ypatingi kokybės reikalavimų reglamentavimai gėrimų gamybos įmonėms. Bet atsižvelgiant į tai, kad įmonė nauja, įrengimai nepasenę, mūsų nuomone, visų keliamų reikalavimų laikytis bus nesunku.
• Verslo cikliškumas. Mineralinio vandens poreikis žiemą mažesnis negu vasarą. Tačiau tikimasi sudaryti nuolatines mineralinio vandens tiekimo sutartis, kurios leistų suvienodinti pardavimą ir iš dalies panaikinti ciklų įtaką.

Finansai
Reikalingas kapitalas ir jo panaudojimas

Lėšų šaltiniai Lėšų panaudojimas
Įstatinis kapitalas
Pirkimas išsimokėtinai 1900000
500000 Gręžinys
Gamyklos pastatas
Išpilstymo linija
Filtrai

Mikrobiologinių tyrimų įranga Cisternos

Saturatorius su premiksa
Elektrokrautuvas
Orgtechnika
Kiti pirkimai

Žaliavos per 1 mėn.

Pinigų rezervas 180 000
900 000

1000 000
18 000
20 000
17 000
20 000
40 000
50 000
50 000
16 000
15 000
1000

44120
Suma 2400000 Suma 2400000

Finansinių prognozių prielaidos

Finansinėse ataskaitose projektas yra išskirtas iš tolesnių galimų veiksmų, kurie, be abejo, atsilieps verslui, todėl tolesnių metų bendrovės ataskaitos, ekonominiai rodikliai bei kiti duomenys gali būti ne visai tikslūs.

Kitame lape pateikti pagrindiniai duomenys. Sąnaudų prognozėje lizingo palūkanų sąnaudos išdalijamos kiekvienam mėnesiui, nesvarbu, ar jos mokamos tą mėnesį, ar ketvirčio pabaigoje, ar tik kitais metais.

Be to, prognozuojant laikytasi šių prielaidų:
• lizingo palūkanos bus mokamos fiksuotos;
• įrengimų nusidėvėjimas skaičiuojamas 10 – čiai metų;
• pelno mokestis – 24 %;
• įplaukos už parduotą produkciją gaunamos iš karto pardavus produkciją;
• žaliavos perkamos mėnesio pradžioje;
• visos mėnesio veiklos sąnaudos apmokamos mėnesio pabaigoje;
išskyrus darbuotojų atlyginimus, kurie išmokami kitą mėnesį.

Finansinės ataskaitos (labiausiai tikėtinas variantas)

Prognozuojami pardavimai labiausiai tiketinas variantas vnt.
Pirmieji metai
Produkto pavadinimas 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Viso
Stipriai gazuotas min.v. 1,5l 20000 25000 28250 30500 32000 34000 35750 37500 39000 38500 37750 37000 395250
Silpnai gazuotas min. v. 1,5l 15000 17250 19000 20500 22250 23750 25200 27000 28500 27750 27000 26000 279200
Negazuotas min. v. 1,5l 12000 14000 15000 16000 17250 18300 19500 20750 21750 21150 20250 19450 215400
Aromatizuotas min. v. 1,5l 10000 11500 12250 12900 13700 14200 15000 15800 16500 15750 15000 14200 166800
Viso 57001 67752 74503 79904 85205 90256 95457 101058 105759 103160 100011 96662 1056650
Antrieji metai
Produkto pavadinimas 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Viso
Stipriai gazuotas min.v. 1,5l 37800 37000 36250 37500 39000 40500 42000 43000 44000 43100 42200 40750 483100
Stipriai gazuotas min.v.0,5l 5000 6000 7250 8200 9250 10250 11000 12150 13250 12750 12000 11200 118300
Silpnai gazuotas min. v. 1,5l 25150 24400 23750 24500 25750 27000 28200 29400 30750 30000 29200 28250 326350
Negazuotas min. v. 1,5l 18500 17750 17200 17850 18600 19500 21000 22150 23500 22000 21250 20500 239800
Negazuotas min. v. 0,5l 4500 5700 6800 7800 8000 9500 10250 11500 12250 11750 11000 10150 109200
Aromatizuotas min. v. 1,5l 13750 13300 12850 13250 14000 14750 16000 17150 18000 17000 16500 15750 182300
Aromatizuotas min. v. 0,5l 3000 4200 5200 6000 6500 7150 8000 8750 9500 9000 8450 7950 83700
Vitaminizuotas min. v. 1,5l 10000 11500 12250 12900 13700 14200 15150 16000 16750 16250 15400 14650 168750
Viso 117701 119852 121553 128004 134805 142856 151607 160108 168009 161860 156011 149212 1711578

Prognozuojami pardavimai labiausiai tikėtinas var. 1 metais lt.

Produkto pavadinimas 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Viso
Stipriai gazuotas min.v. 1,5l 22000 27500 31075 33550 35200 37400 39325 41250 42900 42350 41525 40700 434775
Silpnai gazuotas min. v. 1,5l 16050 18458 20330 21935 23808 25413 26964 28890 30495 29693 28890 27820 298744
Negazuotas min. v. 1,5l 12600 14700 15750 16800 18113 19215 20475 21788 22838 22208 21263 20423 226170
Aromatizuotas min. v. 1,5l 11500 13225 14088 14835 15755 16330 17250 18170 18975 18113 17250 16330 191820
Viso 62150 73883 81243 87120 92875 98358 104014 110098 115208 112363 108928 105273 1151509

Prognozuojami pardavimai labiausiai tikėtinas var. 2 metais po asortimento papildymo lt.

Produkto pavadinimas 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Viso
Stipriai gazuotas min.v. 1,5l 41580 40700 39875 41250 42900 44550 46200 47300 48400 47410 46420 44825 531410
Stipriai gazuotas min.v.0,5l 3750 4500 5438 6150 6938 7688 8250 9113 9938 9563 9000 8400 88725
Silpnai gazuotas min. v. 1,5l 26911 26108 25413 26215 27553 28890 30174 31458 32903 32100 31244 30228 349195
Negazuotas min. v. 1,5l 19425 18638 18060 18743 19530 20475 22050 23258 24675 23100 22313 21525 251790
Negazuotas min. v. 0,5l 3240 4104 4896 5616 5760 6840 7380 8280 8820 8460 7920 7308 78624
Aromatizuotas min. v. 1,5l 15813 15295 14778 15238 16100 16963 18400 19723 20700 19550 18975 18113 209645
Aromatizuotas min. v. 0,5l 2280 3192 3952 4560 4940 5434 6080 6650 7220 6840 6422 6042 63612
Vitaminizuotas min. v. 1,5l 11200 12880 13720 14448 15344 15904 16968 17920 18760 18200 17248 16408 189000
Viso 124198 125417 126131 132219 139064 146743 155502 163701 171415 165223 159542 152848 1762001

Prognozuojamos žaliavų sąnaudos 1 metais

Pavadinimas 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Viso
Stipriai gazuotas min.v. 1,5l 10200 12750 14408 15555 16320 17340 18233 19125 19890 19635 19253 18870 201578
Silpnai gazuotas min. v. 1,5l 7500 8625 9500 10250 11125 11875 12600 13500 14250 13875 13500 13000 139600
Negazuotas min. v. 1,5l 5880 6860 7350 7840 8453 8967 9555 10168 10658 10364 9923 9531 105546
Aromatizuotas min. v. 1,5l 5300 6095 6493 6837 7261 7526 7950 8374 8745 8348 7950 7526 88404
Viso 28880 34330 37750 40482 43159 45708 48338 51167 53543 52221 50625 48927 535128

Prognozuojamos žaliavų sąnaudos 2 metais

Pavadinimas 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Viso
Stipriai gazuotas min.v. 1,5l 19278 18870 18488 19125 19890 20655 21420 21930 22440 21981 21522 20783 246381
Stipriai gazuotas min.v.0,5l 1880 2256 2726 3083 3478 3854 4136 4568 4982 4794 4512 4211 44481
Silpnai gazuotas min. v. 1,5l 12575 12200 11875 12250 12875 13500 14100 14700 15375 15000 14600 14125 163175
Negazuotas min. v. 1,5l 9065 8698 8428 8747 9114 9555 10290 10854 11515 10780 10413 10045 117502
Negazuotas min. v. 0,5l 1647 2086 2489 2855 2928 3477 3752 4209 4484 4301 4026 3715 39967
Aromatizuotas min. v. 1,5l 7288 7049 6811 7023 7420 7818 8480 9090 9540 9010 8745 8348 96619
Aromatizuotas min. v. 0,5l 1158 1621 2007 2316 2509 2760 3088 3378 3667 3474 3262 3069 32308
Vitaminizuotas min. v. 1,5l 5200 5980 6370 6708 7124 7384 7878 8320 8710 8450 8008 7618 87750
Viso 58091 58760 59193 62106 65338 69002 73144 77048 80713 77790 75087 71913 828183

Prognozuojamos sąnaudos pirmais metais

Pavadinimas 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Viso
Amortizacija 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 232700
Lizingas 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 250000
Darbo užmok. ir soc. dr. 9984 9984 9984 9984 9984 9984 9984 9984 9984 9984 9984 9984 119808
administracines sanaudos 2000 2100 2130 2020 2300 2320 2350 2340 2360 2400 2430 2300 27050
Reklama 500 450 475 450 450 450 450 450 450 450 450 450 5475
Kelių mokestis 311 369 406 436 464 492 520 550 576 562 545 526 5758
zaliavu sanaudos 28880 34330 37750 40482 43159 45708 48338 51167 53543 52221 50625 48927 535128
Kitos sąnaudos 400 410 420 500 520 510 425 420 410 400 400 400 5215
Viso 82300 87868 91390 94097 97102 99689 102292 105136 107548 106242 104659 102812 1181133

Prognozuojamos sąnaudos antrais metais

Pavadinimas 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Viso
Amortizacija 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 19392 232700
Lizingas 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 20833 250000
Darbo užmok. ir soc. dr. 12016 12016 12016 12016 12016 12016 12016 12016 12016 12016 12016 12016 144197
administracines sanaudos 3000 3100 3130 3020 3300 3320 3350 3340 3360 3400 3430 3300 39050
Reklama 2000 1950 1925 1950 1950 1950 1950 1950 1950 1950 1950 1950 23425
Kelių mokestis 621 627 631 661 695 734 778 819 857 826 798 764 8810
zaliavu sanaudos 58091 58760 59193 62106 65338 69002 73144 77048 80713 77790 75087 71913 828183
Kitos sąnaudos 400 410 420 500 520 510 425 420 410 400 400 400 5215
Viso 116353 117088 117540 120479 124045 127758 131887 135818 139531 136607 133906 130568 1531580

Pinigų srautai

1 metai 2 metai 3 metai 4 metai
Amortizacija 232700 232700 232700 232700
Lizingas 250000 250000 0 0
Darbo užmok. ir soc. dr. 119808 144197,04 144197,04 144197,04
Administracines sanaudos 27050 39050 40000 40000
Reklama 5475 23450 28500 31500
Pardavimai -1151509 -1762000,5 -1850000 -1925250
Savikaina 535127,5 828183,2 805050 815000
Kitos sąnaudos 5215 5215 5215 5215
Kelių mokestis 5757,545 8810,0025 9250 9626,25
Pelnas -29624,045 230395,26 585087,96 647011,71
Grynasis pelnas (nuostolis) -29624,045 175100,4 444666,8496 491728,8996
Akumuliuoti pinigų srautai -29624,045 145476,35 590143,2003 1081872,1

Finansinis projekto įvertinimas
Esamosios vertės (PV) metodas
Jei visi pinigų srautai yra diskretiški dydžiai CF , o diskonto norma per periodą yra k, tai PV vertė išreiškiama:
PV=
Atliekant analizę PV metodu, remiamasi prielaida, kad bet kurios lėšos gaunamos iš investicinio projekto, yra tuoj pat reinvestuojamos su palūkanų norma, kuri savo dydžiu lygi diskonto normai, naudotai skaičiuojant PV. Palyginimui PV apskaičiuojama 2 atvejais – kintant diskonto normai.
Kai diskonto norma lygi 10%.
PV = 787722
Kai diskonto norma lygi 15%.
PV = 680164
Išvada: diskonto normai padidėjus 5% PV sumažėja 1,16 karto.

Vidutinės metinės vertės metodas
Pagal šį metodą visi su investiciniu projektu susiję pinigų srautai yra transformuojami į ekvivalentinę metinę vertę, kurios dydis kiekvienais metais yra vienodas.
Jeigu pinigų srautai kiekvieno periodo t pabaigoje yra CF ,diskonto norma per periodą yra k, tai vidutinė metinė vertė gali būti apskaičiuota pagal formulę:
AV = [ ] * [ ]
Kai diskonto norma lygi 10 %.
AV = 293826
Kai diskonto norma lygi 15 %.
AV = 277702
Išvada: padidėjus diskonto normai 5 %. AV sumažėja 1,06 karto.

Būsimosios vertės metodas
Palyginant alternatyvas šiuo metodu, apskaičiuojamas ekvivalentiškas pinigų srauto dydis tam tikru laiko momentu ateityje. Investicinio projekto būsimoji vertė po n metų nuo dabartinio momento, kai diskonto norma k, apskaičiuojama pagal formulę:
FV = PV

Būsimąją vertę galima nustatyti ir kitu metodu. Tada pirmiausia nustatoma investicinio projekto pinigų srautų esamoji vertė, o po to surandamas ekvivalentiškas jai dydis po n metų nuo dabartinio momento. Šiuo atveju būsimoji vertė bus apskaičiuojama pagal formulę:
FV = PV*(1+k)

Matome, kad kai duotos baigtinės k ir n reikšmės, būsimoji vertė lygi esamajai vertei, padaugintai iš konstantos. Todėl tol, kol k ir n nesikeičia, lygindami alternatyvas tiek būsimosios vertės, tiek esamosios vertės metodu, gautume tokį patį rezultatą.
Ir esamoji, ir būsimoji bei vidutinė metinė vertės yra ekvivalentiškumo matas. Šios vertės skiriasi tik laiko momentu, kuriam yra nustatomos. Kiekviena iš jų gali būti paimta pagrindu, parenkant investicinį projektą iš keleto alternatyvų, o rezultatas nuo to nesikeis.
Kai diskonto norma lygi 10 %.
FV = 1153304
Kai diskonto norma lygi 15 %.
FV = 1189611

Išvada: padidėjus diskonto normai 5 %. FV padidėja 1,03 karto
Grynosios dabartinės vertės (NPV) metodas
Grynoji dabartinė vertė (NPV) yra visų investicinio projekto diskontuotų grynųjų pinigų srautų suma, apskaičiuojama pagal formulę:
NPV= -I+
kur I – investicijos dydis, CFt – t-ųjų metų projekto grynasis pinigų srautas.
NPV = 287722
Kaip matome, investicinio projekto grynoji dabartinė vertė yra teigiama, vadinasi projektas yra priimtinas.
Atsipirkimo periodo metodas
Šis metodas yra vienas iš plačiausiai taikomų ekonominės analizės praktikoje. Jo populiarumą nulėmė itin paprasti skaičiavimai ir lengvai suvokiama šio metodo esmė.
Atsipirkimo periodo metodas parodo santykinį investicinio pasiūlymo patrauklumą. Jis nustato, koks bus periodų, reikalingų pradiniai investicijai padengti, skaičius. Kitaip tariant, jis nustato, kiek reikės periodų, kad komuliatyvinis investicinio projekto naudingumas susilygintų su kumuliatyviniais jo kaštais. Tiek naudingumas, tik jo kaštai paprastai išreiškiami pinigų srautais. Kiekvienai iš alternatyvų apskaičiuojamas atsipirkimo periodas ir gautos reikšmės tarpusavyje palyginamos. Kuo atsipirkimo periodas trumpesnis, tuo projektas yra geresnis.
AP = 2,8 metų
Vidutinė pelno norma (IRR)
IRR yra projekto pelningumo matas ir neįvertina išorinių projektui ekonominių veiksnių. Investicinio projekto pelno norma yra sutapatinama su diskonto norma, prie kurios visų iš projekto gaunamų pinigų srautų esamoji vertė prilygsta nuliui:

NPV= -I+ = 0

Tiriamo projekto IRR yra lygi 26%. Kadangi investicijos palūkanų norma yra mažesnė už IRR, galime padaryti išvadą, kad nagrinėjamas projektas yra priimtinas.
Scenarijų metodas
Įmonė “jautri” šiems veiksniams: išoriniams- augančiai konkurencijai tarp gamintojų, į kurią, laiku nesureagavus, mažėja realizacinės pajamos; vidiniams – veiklos sąnaudų (elektros energijos, komunalinių paslaugų, transporto išlaidų, ryšių paslaugų) išaugimui.
Tarkime, dėl išaugusios konkurencijos įmonės realizacinės pajamos kasmet sumažėja 2 %.
Realizacinių pajamų sumažėjimas (% per metus) Optimistinis variantas (0%) Pesimistinis variantas (2%)
Grynoji dabartinė vertė 287722 203536
Atsipirkimo periodas metais 2,8 2,9
Vidinė pelno norma 26% 21%

Išvados
1. Bendrovė nusprendė plėsti veiklą ir ir įsigyti naują įrangą. Pagrindiniai tikslai būtų papildyti gaminių asortimentą, patenkinti visus klientų kokybės reikalavimus, didinti apyvartą, plėsti jau užmegztus ryšius, didinti efektyvumą bei pelningumą, plėsti tiekėjų tinklo ir realizavimo rinkas.
2. Ekonominių rodiklių skaičiavimo rezultatai leidžia tikėtis sėkmingo projekto įgyvendinimo.
3. Didelę reikšmę ekonominių rodiklių kitimui, taip pat projekto efektyvumui turi diskonto (palūkanų) normos kitimas, konkurencija, mažinanti realizacines pajamas bei veiklos sąnaudų augimas.
4. Projektas priimtinas, nes atsipirkimo periodas nėra didelis, todėl sumažinama rizika nuo neprognozuojamų reiškinių šalyje.

Literatūra

1. L.T. Blank, A.J. Targuin. Inžinerijos ekonomika. 1984 m.
2. A.V.Rutkauskas. Pelno ir rizikos inžinerija. Lietuvos mokslo taryba, 2001 m., Vilnius.
3. N. Pelanienė. Firmos verslo planas, – V., LII, 1997 m.

Leave a Comment