Lyderystės atvejis. A. Sabonis

952

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

SOCIALINIŲ MOKSLŲ FAKULTETAS

Referatas

Lyderystės atvejo pristatymas“

Darbą atliko:

Greta Okmianskaitė

Darbą vertino:

Doc. dr. G Cibulskas

Kaunas, 2011m.

Turinys

Įvadas..............................3

1. Arvydo Sabonio organizacijos pristatymas............................4

2. A.Sabonio kaip asmenybės pristatymas..............................5

3. Teorinė tiriamojo lyderio apžvalga..............................6

4. Tyrimo aprašymas..............................7

5. Tyrimo duomenų analizė..............................8-10

Išvados..............................11

Literatūros sąrašas..............................12

Įvadas

„Lyderystė suvokiama kaip reiškinys, kurio esmė – kokiu nors būdu (elgesiu, priimamais sprendimais, propaguojamomis vertybėmis, turimomis savybėmis ir kt.) daromas poveikis skatinantis tobulėti ar įtaka kitam žmogui ar jų grupei“ – tai tik vienas iš daugybės lyderystės apibrėžimų kuriais bandoma įvardinti žmogų – kaip lyderį. Kiekvienoje bibliotekoje ar knygyne galime rasti tuzinus knygų, kuriose rašoma kaip tapti lyyderiu, kaip juo išlikti, kokios savybės reikalingos, tačiau ar lyderiu galima tapti? Mano nuomone, lyderiu gimstama, o ne tampama, ar perskaičius šimto puslapių knygą ir įvykdžius nurodymus, gali tapti lyderiaujančiu žmogumi? Mano atsakymas – ne, todėl ir mano darbo tikslas – remiantis lyderystės teorijomis aptarti žmogaus kaip lyderio savybes ir įrodyti, kad net ir su didelėmis pastangomis to pasiekti pilnai neįmanoma, tam reikalingos įgimtos savybės.

Viena iš labiausiai Lietuvą garsinančių asmenybių sporto pasaulyje yra Arvydas Sabonis, kuris savo ryžtu ir užsispyrimu pasiekė ne tiik karjeros aukštumų, bet ir tapo pasaulinio garso žvaigžde, valdo milijoninius verslus ir kaip parodė atliktos anketinės apklausos rezultatai – tapo autoritetu įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonėms. Būtent todėl ir pasirinkau nagrinėti šią asmenybę.

Darbo tikslas – įrodyti, kad A. Sabonis turi lyderio savybių.

Uždaviniai

/b>:

Pristatyti Arvydo Sabonio organizaciją;

Pristatyti A.Sabonio asmenybę;

Apžvelgti A.Sabonį teoriniu aspektu;

Atlikti anketinę apklausą;

Išanalizuoti tyrimo duomenis.

Darbo metodai – publicistinės literatūros analizė ir anketinis tyrimas.

1. Arvydo Sabonio organizacijos pristatymas

Manau visi puikiai žinome, kad A.Sabonis yra veiklus ir daug gyvenime pasiekęs žmogus. Pagrindinis jo gyvenimo „variklis“ tai sportas, iš daugybės pasiektų apdovanojimų trūksta tik NBA čempiono žiedo, kas buvo A.Sabonio tiksluose, tačiau to įgyvendinti nebepavyks (krepšininko karjera baigta prieš 6 metus). Baigęs krepšininko karjerą pradėjo eiti BC „Žalgirio“ prezidento pareigas. O šiuo metu eina Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidento pareigas [2]. Svarbiausia tai, kad už A.Sabonio kandidatūrą balsavo visi 98 balso teisę turėję LKF konferencijos dalyviai. Nė vienas iš žmonių nei susilaikė, nei pasisakė prieš, tai tik įrodo koks tai svarbus ir autoriteringas žmogus, kuriam rodo pagarbą ir juo tiki daaugybė žmonių.

Taigi, dabar svarbiausios ir daugiausiai atsakomybės reikalaujančios Arvydui Saboniui pareigos – prižiūrėti ir puoselėti Lietuvos krepšinio vardą, bei sėkmingai eiti LKF prezidento pareigas. Per keturis kadencijai skirtus metus, kaip teigia A.Sabonis, daugiausiai kliūčių jam suteiks užsienyje gyvenanti šeima, kuri jį palaikys ir parems iš Ispanijos, o tai kas jo laukia einant prezidento pareigas, bus įdomus ir mylimas darbas skirtas krepšinio puoselėjimui ir bendrų salygų gerinimui. Juk nors ir pats Arvydas Sabonis dėl sveikatos problemų žaisti negali, jo pėdomis seka jaunesni sū

ūnūs Tautvydas ir Domantas, šiuo metu lankantys krepšinio treniruotes Malagoje ir siekiantys pokolkas vienintelio tikslo – kaip ir jų tėtis, žaisti už jų gimtąją tautą – Lietuvą. Vyriausiasis sūnus Žygimantas nusprendė nesekti tėvo pėdomis.

Naudodamasis savo žinomu vardu Arvydas Sabonis įkūrė daug skirtingų įmonių, tokių kaip „Sabonio klubas ir partneriai“ apimantis tokias bendroves kaip „SKP finansai“, „SKP aliuminis“ ir „SKP investicijos“, taip pat „A.Sabonio langai“, prestižinė „A.Sabonio krepšinio mokykla“ bei „A.Sabonio švaros centras“. Šių įmonių gausa ir veiklos sričių įvairovė parodo dar vieną A.Sabonio, kaip lyderio savybę – verslumą.

Apibendrinant, A.Sabonis pasitraukęs iš profesionalaus sporto, tapo BC „Žalgirio“ , o vėliau ir Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu. Taip pat naudodamasis savo žinomu vardu įkurė ir valdo milijoninius verslus.

2. Arvydo Sabonio asmenybė

Arvydas Sabonis gimė 1964 metais, gruodžio 19-tą dieną Kaune, buvo pirmasis ir labai lauktas jo tėvų vaikas [1]. Gimė paprastoje nepasiturinčioje šeimoje, tėtis buvo siuvėjas, todėl galime teigti, kad viskas ko pasiekė Arvydas Sabonis tikrai nėra „turtingų tėvelių“ nuopelnas. A.Saboniui nuo pat vaikystės patiko žaisti krepšinį, taigi jis po mažu pradėjo siekti savo tikslo – tapti profesionaliu žaidėju ir šį tikslą pasiekė. Vos septyniolikos metų, 1981- aisiais, Sabonis pradėjo profesionalaus krepšininko karjerą kauno „Žalgirio“ komandoje.

Anksti pradėjęs profesionalaus krepšininko karjerą, sparčiai kopė karjeros laiptais. Stipriai treniruodamasis patyrė traumų, dėl kurių metus laiko negalėjo ža

aisti, tačiau iškart atgavęs fizinę formą buvo pakviestas žaisti Ispanijos komandoje „Forum“, po kelių metų perėjo į Madrido „Real“, vėliau žaidė Portlendo „Trail Blazers“, su kuria nužygiavo iki NBA finalo, kuriame pralaimėjo Los Angelo „Lakers“. Kasmet Arvydas Sabonis rodė vis geresnius rezultatus, todėl gaudavo milijoninius kontraktus, tapo labai populiariu krepšininku, bei žinomu visame pasaulyje. Geriausiu žaidėju Europoje išrinktas net penkis kartus 1984, 1985, 1988, 1993, 2004 metais! [1]. Įvairiuose Europos ir Pasaulio čempionatuose, bei olimpinėse žaidynėse kartu su komanda iškovojo tris aukso, du sidabro ir keturis bronzos medalius. Taip pat pagal pasiektus rezultatus pirmavo bendroje krepšininkų lentelėje pasauliniu mastu. Taigi tokių laimėjimų ir pasiekimų jam buvo galima tik pavydėti.

Arvydas Sabonis krepšinio karjerą baigė 2005 metais, kai jam buvo keturiasdešimt. Lyginat su kitais sportininkais, tai labai ilgai trukusi karjera, kaip pats A.Sabonis sako „jei ne traumos ir toliau žaisčiau už Lietuvos rinktinę“, aišku tai tik pajuokavimas, bet Arvydas Sabonis iš tiesų yra krepšinio legenda ne tik Lietuvoje, bet ir už Atlanto.

Be visų išvardintų pasiekimų krepšinio aikštelėje, svarbu paminėti ir tai, kad A. Sabonis sukūrė tvirtą šeimą, augina tris sūnus ir dukrą, bei turi puikią, žmoną su kuria gyvena jau daugiau nei du dešimtmečius. Tai pavyzdinė šeima, nes niekada nebuvo girdėti jokių šeimyninių skandalų ar konfliktų, ko negalima pasakyti ap

pie kitus garsius Lietuvos krepšininkus (pvz.: G. Einikis, kuris šiuo metu teisiamas už savo sugyventinės sumušimą) [3].

Apibendrinant galima teigti, kad A. Sabonio pavyzdžiu galima sekti ne tik krepšinio aikštelėje, bet ir asmeniniame gyvenime.

3. Teorinė tiriamojo lyderio apžvalga

Daug metų Arvydas Sabonis buvo komandos lyderis. Jo lyderiavimas pasižymėjo aistringu tikslo siekimu ir nuoširdžiu vadovavimu. Didžiausias Sabonio tikslas buvo pergalės, o jų siekimas, kaip žinome, nėra lengvas, tam reikėjo stipraus ryžto, valios, savidrausmės ir tvirtų santykių su jo pasekėjais – kitais komandos žaidėjais. Kad pasiekti bendro tikslo, reikia stiprių ir broliškų santykių komandoje, kurie visų pirma buvo pastebimi „Žalgiryje“. Kartu žaidę Valdemaras Chomičius, Rimas Kurtinaitis ir kt. vienbalsiai teigia : „Sabo, kaip lyderio autoritetas komandoje jaučiasi stipriai, visi jį gerbia ir klauso patarimų“, tokiais žodžiais apdovanotas norėtų būti kiekvienas, juk kiekvienam norisi, kad tave gerbtų ir pasitikėtų, manyčiau tai ir yra svarbiausia lyderiavimo taisyklė – kad tik su ryžtu, tavim pasitikinčia ir gerbiančia komanda, bei ryškiu tikslu, jo siekimas tampa įmanomas.

Dar viena svarbi Arvydo Sabonio charakterio savybė – sugebėjimas valdytis. Juk dažai per krepšinio varžybas matome besikeikiančius, su teisėjais nesutinkančius, bei besiginčijančius žaidėjus, bei trenerius, tačiau A.Sabonis, niekada nerodydavo stiprių emocijų, niekada jo nepamatydavome isteriškoje būsenoje, plūstantį trenerį ar teisėją už neva neteisingą sprendimą. Susitvardymas ir gebėjimas tramdyti emocijas – tai dar viena labai svarbi lyderį skirianti iš kitų būdo savybė.

Charizma – tai būdo bruožas kurį turi turėti kiekvienas lyderis, o Arvydas Sabonis „šarmo“ savyje tikrai turėjo [4]. Stipriai iš aplinkos išsiskyrė jo pasitikėjimas savimi, dominavimas, aukštesnis intelektas, atsakomybės jausmas, juk tikriausiai nei karto neteko išgirsti šio krepšininko kaltinančio kitų dėl pralaimėjimo, tai tik dar labiau skatindavo Sabonį sąžiningai treniruotis ir pasitelkus visas jėgas kartu su komanda ją skatinti ir judėti link pergalės. Šiam lyderiavimo atvejui galima pritaikyti Kelio-Tikslo teoriją (Path Goal Theory), kuri pasižymi komandiniu sutelkimu, kai lyderis vertina ir konsultuoja kiekvieną partnerį atskirai ir už pasiektą tikslą siūlo atlygį, kas šiuo atveju būtų prizai už rungtynių pergales – medaliai, taurės, bei pačių žaidėjų pripažinimas, platesnės karjeros galimybės bei galbūt būti pastebėtu ir pakviestu į aukštesnę lygą, bei labiau apmokamą vietą [4].

Apibendrinant galima teigti, kad mano tiriamasis lyderis aukštumų krepšinio aikštelėje pasiekė ne vien dėl fizinio pasirengimo, bet ir dėl asmeninių savybių, tokių kaip drąsa, ryžtas, komunikabilumas, pasitikėjimas savimi, savidrausmė ir kt. lyderių tipui priklausančių savybių. Jis vadovavosi Kelio-Tikslo teorija, kuri pasiteisino siekiant komandinių tikslų.

4. Tyrimo aprašymas

Tyrimo tikslas – išsiaiškinti įvairaus amžiaus žmonių grupių požiūrį į Arvydo Sabonio karjerą bei asmenybę. Šiam tikslui paruošiau penkių klausimų anketą, kurią paviešinau socialiniame tinklapyje w. . .