Lyderystės atvejis. A. Sabonis

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

SOCIALINIŲ MOKSLŲ FAKULTETAS

Referatas

Lyderystės atvejo pristatymas“

Darbą atliko:

Greta Okmianskaitė

Darbą vertino:

Doc. dr. G Cibulskas

Kaunas, 2011m.

Turinys

Įvadas……………………………………………………………………………………………………………………………….3

1. Arvydo Sabonio organizacijos pristatymas…………………………………………………………………………4

2. A.Sabonio kaip asmenybės pristatymas……………………………………………………………………………..5

3. Teorinė tiriamojo lyderio apžvalga……………………………………………………………………………………6

4. Tyrimo aprašymas…………………………………………………………………………………………………………..7

5. Tyrimo duomenų analizė……………………………………………………………………………………………..8-10

Išvados…………………………………………………………………………………………………………………………….11

Literatūros sąrašas……………………………………………………………………………………………………………..12

Įvadas

„Lyderystė suvokiama kaip reiškinys, kurio esmė – kokiu nors būdu (elgesiu, priimamais sprendimais, propaguojamomis vertybėmis, turimomis savybėmis ir kt.) daromas poveikis skatinantis tobulėti ar įtaka kitam žmogui ar jų grupei“ – tai tik vienas iš daugybės lyderystės apibrėžimų kuriais bandoma įvardinti žmogų – kaip lyderį. Kiekvienoje bibliotekoje ar knygyne galime rasti tuzinus knygų, kuriose rašoma kaip tapti lyderiu, kaip juo išlikti, kokios savybės reikalingos, tačiau ar lyderiu galima tapti? Mano nuomone, lyderiu gimstama, o ne tampama, ar perskaičius šimto puslapių knygą ir įvykdžius nurodymus, gali tapti lyderiaujančiu žmogumi? Mano atsakymas – ne, todėl ir mano darbo tikslas – remiantis lyderystės teorijomis aptarti žmogaus kaip lyderio savybes ir įrodyti, kad net ir su didelėmis pastangomis to pasiekti pilnai neįmanoma, tam reikalingos įgimtos savybės.

Viena iš labiausiai Lietuvą garsinančių asmenybių sporto pasaulyje yra Arvydas Sabonis, kuris savo ryžtu ir užsispyrimu pasiekė ne tik karjeros aukštumų, bet ir tapo pasaulinio garso žvaigžde, valdo milijoninius verslus ir kaip parodė atliktos anketinės apklausos rezultatai – tapo autoritetu įvairaus amžiaus ir išsilavinimo žmonėms. Būtent todėl ir pasirinkau nagrinėti šią asmenybę.

Darbo tikslas – įrodyti, kad A. Sabonis turi lyderio savybių.

Uždaviniai :

Pristatyti Arvydo Sabonio organizaciją;

Pristatyti A.Sabonio asmenybę;

Apžvelgti A.Sabonį teoriniu aspektu;

Atlikti anketinę apklausą;

Išanalizuoti tyrimo duomenis.

Darbo metodai – publicistinės literatūros analizė ir anketinis tyrimas.

1. Arvydo Sabonio organizacijos pristatymas

Manau visi puikiai žinome, kad A.Sabonis yra veiklus ir daug gyvenime pasiekęs žmogus. Pagrindinis jo gyvenimo „variklis“ tai sportas, iš daugybės pasiektų apdovanojimų trūksta tik NBA čempiono žiedo, kas buvo A.Sabonio tiksluose, tačiau to įgyvendinti nebepavyks (krepšininko karjera baigta prieš 6 metus). Baigęs krepšininko karjerą pradėjo eiti BC „Žalgirio“ prezidento pareigas. O šiuo metu eina Lietuvos krepšinio federacijos (LKF) prezidento pareigas [2]. Svarbiausia tai, kad už A.Sabonio kandidatūrą balsavo visi 98 balso teisę turėję LKF konferencijos dalyviai. Nė vienas iš žmonių nei susilaikė, nei pasisakė prieš, tai tik įrodo koks tai svarbus ir autoriteringas žmogus, kuriam rodo pagarbą ir juo tiki daugybė žmonių.

Taigi, dabar svarbiausios ir daugiausiai atsakomybės reikalaujančios Arvydui Saboniui pareigos – prižiūrėti ir puoselėti Lietuvos krepšinio vardą, bei sėkmingai eiti LKF prezidento pareigas. Per keturis kadencijai skirtus metus, kaip teigia A.Sabonis, daugiausiai kliūčių jam suteiks užsienyje gyvenanti šeima, kuri jį palaikys ir parems iš Ispanijos, o tai kas jo laukia einant prezidento pareigas, bus įdomus ir mylimas darbas skirtas krepšinio puoselėjimui ir bendrų salygų gerinimui. Juk nors ir pats Arvydas Sabonis dėl sveikatos problemų žaisti negali, jo pėdomis seka jaunesni sūnūs Tautvydas ir Domantas, šiuo metu lankantys krepšinio treniruotes Malagoje ir siekiantys pokolkas vienintelio tikslo – kaip ir jų tėtis, žaisti už jų gimtąją tautą – Lietuvą. Vyriausiasis sūnus Žygimantas nusprendė nesekti tėvo pėdomis.

Naudodamasis savo žinomu vardu Arvydas Sabonis įkūrė daug skirtingų įmonių, tokių kaip „Sabonio klubas ir partneriai“ apimantis tokias bendroves kaip „SKP finansai“, „SKP aliuminis“ ir „SKP investicijos“, taip pat „A.Sabonio langai“, prestižinė „A.Sabonio krepšinio mokykla“ bei „A.Sabonio švaros centras“. Šių įmonių gausa ir veiklos sričių įvairovė parodo dar vieną A.Sabonio, kaip lyderio savybę – verslumą.

Apibendrinant, A.Sabonis pasitraukęs iš profesionalaus sporto, tapo BC „Žalgirio“ , o vėliau ir Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu. Taip pat naudodamasis savo žinomu vardu įkurė ir valdo milijoninius verslus.

2. Arvydo Sabonio asmenybė

Arvydas Sabonis gimė 1964 metais, gruodžio 19-tą dieną Kaune, buvo pirmasis ir labai lauktas jo tėvų vaikas [1]. Gimė paprastoje nepasiturinčioje šeimoje, tėtis buvo siuvėjas, todėl galime teigti, kad viskas ko pasiekė Arvydas Sabonis tikrai nėra „turtingų tėvelių“ nuopelnas. A.Saboniui nuo pat vaikystės patiko žaisti krepšinį, taigi jis po mažu pradėjo siekti savo tikslo – tapti profesionaliu žaidėju ir šį tikslą pasiekė. Vos septyniolikos metų, 1981- aisiais, Sabonis pradėjo profesionalaus krepšininko karjerą kauno „Žalgirio“ komandoje.

Anksti pradėjęs profesionalaus krepšininko karjerą, sparčiai kopė karjeros laiptais. Stipriai treniruodamasis patyrė traumų, dėl kurių metus laiko negalėjo žaisti, tačiau iškart atgavęs fizinę formą buvo pakviestas žaisti Ispanijos komandoje „Forum“, po kelių metų perėjo į Madrido „Real“, vėliau žaidė Portlendo „Trail Blazers“, su kuria nužygiavo iki NBA finalo, kuriame pralaimėjo Los Angelo „Lakers“. Kasmet Arvydas Sabonis rodė vis geresnius rezultatus, todėl gaudavo milijoninius kontraktus, tapo labai populiariu krepšininku, bei žinomu visame pasaulyje. Geriausiu žaidėju Europoje išrinktas net penkis kartus 1984, 1985, 1988, 1993, 2004 metais! [1]. Įvairiuose Europos ir Pasaulio čempionatuose, bei olimpinėse žaidynėse kartu su komanda iškovojo tris aukso, du sidabro ir keturis bronzos medalius. Taip pat pagal pasiektus rezultatus pirmavo bendroje krepšininkų lentelėje pasauliniu mastu. Taigi tokių laimėjimų ir pasiekimų jam buvo galima tik pavydėti.

Arvydas Sabonis krepšinio karjerą baigė 2005 metais, kai jam buvo keturiasdešimt. Lyginat su kitais sportininkais, tai labai ilgai trukusi karjera, kaip pats A.Sabonis sako „jei ne traumos ir toliau žaisčiau už Lietuvos rinktinę“, aišku tai tik pajuokavimas, bet Arvydas Sabonis iš tiesų yra krepšinio legenda ne tik Lietuvoje, bet ir už Atlanto.

Be visų išvardintų pasiekimų krepšinio aikštelėje, svarbu paminėti ir tai, kad A. Sabonis sukūrė tvirtą šeimą, augina tris sūnus ir dukrą, bei turi puikią, žmoną su kuria gyvena jau daugiau nei du dešimtmečius. Tai pavyzdinė šeima, nes niekada nebuvo girdėti jokių šeimyninių skandalų ar konfliktų, ko negalima pasakyti apie kitus garsius Lietuvos krepšininkus (pvz.: G. Einikis, kuris šiuo metu teisiamas už savo sugyventinės sumušimą) [3].

Apibendrinant galima teigti, kad A. Sabonio pavyzdžiu galima sekti ne tik krepšinio aikštelėje, bet ir asmeniniame gyvenime.

3. Teorinė tiriamojo lyderio apžvalga

Daug metų Arvydas Sabonis buvo komandos lyderis. Jo lyderiavimas pasižymėjo aistringu tikslo siekimu ir nuoširdžiu vadovavimu. Didžiausias Sabonio tikslas buvo pergalės, o jų siekimas, kaip žinome, nėra lengvas, tam reikėjo stipraus ryžto, valios, savidrausmės ir tvirtų santykių su jo pasekėjais – kitais komandos žaidėjais. Kad pasiekti bendro tikslo, reikia stiprių ir broliškų santykių komandoje, kurie visų pirma buvo pastebimi „Žalgiryje“. Kartu žaidę Valdemaras Chomičius, Rimas Kurtinaitis ir kt. vienbalsiai teigia : „Sabo, kaip lyderio autoritetas komandoje jaučiasi stipriai, visi jį gerbia ir klauso patarimų“, tokiais žodžiais apdovanotas norėtų būti kiekvienas, juk kiekvienam norisi, kad tave gerbtų ir pasitikėtų, manyčiau tai ir yra svarbiausia lyderiavimo taisyklė – kad tik su ryžtu, tavim pasitikinčia ir gerbiančia komanda, bei ryškiu tikslu, jo siekimas tampa įmanomas.

Dar viena svarbi Arvydo Sabonio charakterio savybė – sugebėjimas valdytis. Juk dažai per krepšinio varžybas matome besikeikiančius, su teisėjais nesutinkančius, bei besiginčijančius žaidėjus, bei trenerius, tačiau A.Sabonis, niekada nerodydavo stiprių emocijų, niekada jo nepamatydavome isteriškoje būsenoje, plūstantį trenerį ar teisėją už neva neteisingą sprendimą. Susitvardymas ir gebėjimas tramdyti emocijas – tai dar viena labai svarbi lyderį skirianti iš kitų būdo savybė.

Charizma – tai būdo bruožas kurį turi turėti kiekvienas lyderis, o Arvydas Sabonis „šarmo“ savyje tikrai turėjo [4]. Stipriai iš aplinkos išsiskyrė jo pasitikėjimas savimi, dominavimas, aukštesnis intelektas, atsakomybės jausmas, juk tikriausiai nei karto neteko išgirsti šio krepšininko kaltinančio kitų dėl pralaimėjimo, tai tik dar labiau skatindavo Sabonį sąžiningai treniruotis ir pasitelkus visas jėgas kartu su komanda ją skatinti ir judėti link pergalės. Šiam lyderiavimo atvejui galima pritaikyti Kelio-Tikslo teoriją (Path Goal Theory), kuri pasižymi komandiniu sutelkimu, kai lyderis vertina ir konsultuoja kiekvieną partnerį atskirai ir už pasiektą tikslą siūlo atlygį, kas šiuo atveju būtų prizai už rungtynių pergales – medaliai, taurės, bei pačių žaidėjų pripažinimas, platesnės karjeros galimybės bei galbūt būti pastebėtu ir pakviestu į aukštesnę lygą, bei labiau apmokamą vietą [4].

Apibendrinant galima teigti, kad mano tiriamasis lyderis aukštumų krepšinio aikštelėje pasiekė ne vien dėl fizinio pasirengimo, bet ir dėl asmeninių savybių, tokių kaip drąsa, ryžtas, komunikabilumas, pasitikėjimas savimi, savidrausmė ir kt. lyderių tipui priklausančių savybių. Jis vadovavosi Kelio-Tikslo teorija, kuri pasiteisino siekiant komandinių tikslų.

4. Tyrimo aprašymas

Tyrimo tikslas – išsiaiškinti įvairaus amžiaus žmonių grupių požiūrį į Arvydo Sabonio karjerą bei asmenybę. Šiam tikslui paruošiau penkių klausimų anketą, kurią paviešinau socialiniame tinklapyje www.facebook.com , bei paprašiau draugų pagalbos – užpildyti mano atsiųstą formą. Ilgai laukti rezultatų nereikėjo, per nepilnas dvi valandas, mano paviešintą anketą užpildė daugiau nei trisdešimt žmonių, taigi sulaukusi draugų susidomėjimo ir gautų rezultatų pateiksiu rezultatus. Anketą galite rasti adresu: https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?formkey=dGRRNkhZYmJiWnQ0c05IdXJLV2V3YkE6MQ .

5. Tyrimo duomenų analizė

Socialiniame tinklapyje www.facebook.com anketa buvo paskelbta 16:00h, per pirmąją valandą anketą užpildė trys asmenys. Aktyviausiai anketą pildė (5 asmenys / 1h) vakare, tarp 20:00 ir 21:00 valandos. Iš viso anketą peržiūrėjo 49 žmonės, iš kurių užpildė mažiau nei pusė – 23 žmonės. Gauti rezultatai:

Anketos dalyviai buvo skirstomi į šešias amžiaus grupes, aktyviausiai dalyvavo 15-20 metų respondentai, iš dvidešimt trijų anketos dalyvių, ši jaunuolių grupė sudarė 43% bendro dalyvių skaičiaus, antrieji aktyviausi pagal amžiaus grupę buvo 25-30 metų amžiaus, o mažiausiai aktyvūs buvo 35-40 metų žmonės, iš kurių anketą pildė tik vienas asmuo.

Aktyviausiai anketą pildė 15-20 metų respondentai, todėl klausime apie išsilavinimą dominavo vidurinį išsilavinimą turintys asmenys, antrąją vietą dalinosi nebaigtą aukštąjį ir aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys, o mažiausiai aktyvūs buvo pradinį išsilavinimą turintys asmenys. Taigi, iš šio klausimo galima daryti išvadą, kad kuo žemesnis žmogaus išsilavinimas, tuo mažiau jį domina visuomeninis gyvenimas.

Trečiajame anketos klausime, kuriame buvo klausiama kaip jie vertina Arvydą Sabonį dominavo tik teigiamos emocijos – aukščiausiai įvertino (pasirinko „puiku“) net 52%, tai yra daugiau nei pusė, net dvylika asmenų iš dvidešimt trijų kurie dalyvavo. Kitus įvertinimus „gerai“ pasirinko septyni asmenys, „patenkinamai“ – trys, „neigiamai“ įvertino vienas, o žemiausio vertinimo „nemėgstate“ nepasirinko nei vienas anketos dalyvis, tai tik dar kartelį parodo, kad Arvydas Sabonis yra žymus ir visų gerbiamas asmuo.

Ketvirtajame klausime apie A.Sabonio pasiekimų vertinimą atsakymai pasiskirstė tolygiai, nebuvo aiškios nuomonės, aštuoni anketos dalyviai pasisakė, kad jiems didžiausias mano tiriamojo lyderio pasiekimas yra aukso iškovojimas olimpinėse žaidynėse, už tai, kad pasiektas finalas NBA – pasirinko šeši respondentai, tai, kad tapo naudingiausias ACB lygos žaidėjas 1994-1995 metais – penki asmenys, o likę atsakymai – 1995-ųjų Eurolygos čempionatas ir du kartus pelnyta bronza su Lietuvos rinktine 1992 ir 1996-aisiais sulaukė vienodų balsų, už šiuos variantus balsavo po du asmenys ir surinko po 9% bendro visų ketvirtojo klausimo atsakymų skaičiaus.

Į paskutinį anketos klausimą anketos dalyviai balsavo tolygiai – daugiau nei pusė respondentų, net 61% atsakė, jog Arvydą Sabonį jie laiko lyderiu, taigi vyraujanti nuomonė sutapo su mano, jog A. Sabonis yra lyderis, išsiskiriantis iš minios savo idėjomis ir pasiekimais. Antrąjį variantą – „galbūt“ pasirinko šeši asmenys, tai yra 26% , o negatyvią nuomonę, kad Arvydas Sabonis nėra lyderis nei krepšinio aikštelėje, nei versle pasirinko tik trys apklausos dalyviai.

Taigi, išnagrinėjus gautus anketos rezultatus, tapo aišku, jog Arvydas Sabonis yra vertinamas ir gerbiamas daugumos žmonių. Labiausiai juo domisi ir palaiko 15-20 amžiaus žmonės, kurie lygiuojasi į šį sportininką ir laiko jį lyderiu. Vyresni žmonės, kurie augo kartu su Saboniu, prisimena ir vertina jį kaip savo kartos Dievaitį, kuris kilo iš paprastos šeimos, savo jėgomis ir pastangomis pasiekė karjeros aukštumų, laimės asmeniniame gyvenime, bei išgarsėjo ir garsino savo gimtąjį kraštą – Lietuvą.

Išvados

1) A.Sabonis pasitraukęs iš profesionalaus sporto, tapo BC „Žalgirio“, o vėliau ir Lietuvos krepšinio federacijos prezidentu. Taip pat naudodamasis savo žinomu vardu įkurė ir valdo milijoninius verslus, kurie apima įvairias verslo ir pramonės sritis.

2) A. Sabonio pavyzdžiu galima sekti ne tik krepšinio aikštelėje, kurioje pasiekė maksimalių rezultatų, bet ir asmeniniame gyvenime, nes kartu su žmona Ingrida sukūrė tvirtą šeimą, bei augina keturias atžalas, besiligiuojančias į savo tėvą, kaip į autoritetą.

3) Mano tiriamasis lyderis aukštumų krepšinio aikštelėje pasiekė ne vien dėl fizinio pasirengimo, bet ir dėl asmeninių savybių, tokių kaip drąsa, ryžtas, komunikabilumas, pasitikėjimas savimi, savidrausmė ir kt. lyderių tipui priklausančių savybių. Jis vadovavosi Kelio-Tikslo teorija, kuri pasiteisino siekiant komandinių tikslų.

4) Siekiant išsiaiškinti žmonių nuomonę apie Arvydą Sabonį, buvo atlikta anketinė apklausa, sudaryta iš penkių klausimų, paskelbta socialiniame tinklapyje. Respondentams reikėjo atsakyti į tokius pateiktus klausimus: koks jūsų amžius, išssilavinimas, kaip vertinate A.Sabonį, kurį iš išvardintų pasiekimų laikote svarbiausiu ir ar laikote jį lyderiu (sporte, versle). Anketinis tyrimas pavyko sėkmingai, kadangi per kelias valandas sulaukta daugiau negu dvidešimt užpildytų anketų.

5) Išanalizavus anketinės apklausos duomenis pastebima, kad daugiausiai į anketą atsakė 15-20 metų, o mažiausiai 35-40 metų respondentai. Tam įtakos galėjo turėti socialinio tinklapio populiarumas jaunimo tarpe. Daugiausiai apklausos dalyvių buvo įgyję vidurinį išsilavinimą, o mažiausiai pradinį. Daugiau nei pusė apklausos dalyvių A.Sabonį kaip asmenybę įvertino puikiai. Kalbant apie didžiausią Arvydo Sabonio pasiekimą rezultatai pasiskirstė tolygiai, tad vieno ryškiausio pasiekimo išskirti negalima. Didžioji dauguma respondentų pritarė teiginiui, kad mano tiriamoji asmenybė yra lyderis, tad tai tik patvirtina mano darbo tikslą.

Naudota literatūra:

Arvydas Sabonis //peržiūra per internetą: http://lt.wikipedia.org/wiki/Arvydas_Sabonis

Arvydas Sabonis LKF prezidentas //peržiūra per internetą: http://www.delfi.lt/fotogalerijos/arvydas-sabonis—lkf-prezidentas.d?id=2213

Tarp sulaikytų smurtautojų ir Gintaras Einikis: už grasinimą nužudyti jam gresia kalėjimas //peržiūra per internetą: http://www.15min.lt/naujiena/aktualu/nusikaltimaiirnelaimes/tarp-sulaikytu-smurtautoju-ir-gintaras-einikis-uz-grasinima-nuzudyti-jam-gresia-kalejimas-59-187232#axzz1iJLf7kNS

Vadovavimo stiliai //peržiūra per internetą: http://www.lzuu.lt/nm/failai/Darbo_ir_karjeros_psichologija/79673.html