Gerbk savo vaiką!

Išugdyta savigarba – tikslas, kurį privalai įgyvendinti, linkėdama savo vaikui laimės. O kaip jį įgyvendinti, mes galime patarti.

Teisingas savęs vertinimas – tai savotiškas instrumentas, kurio padedami mes planuojame ir organizuojame visus savo siekius ir poelgius. Vaikui, lygiai taip pat kaip ir suaugusiajam labai svarbus tinkamas ir teisingas savęs vertinimas. Tam, kad jis galėtų augti, suvoktų savo galimybes ir susidėliotų savo reikalavimus aplinkiniam pasauliui.

Kopėtėlių testas

Nori patikrinti, kaip tavo vaikas vertina save? Psichologai tam tikslui naudoja testą, vadinamą kopėtėlėmis. Tačiau jis tinka tik vyresniems nei 3,5–4 metų vaikams. Nupiešk ant popieriaus lapo kopėtėles iš dešimties laiptelių ir paaiškink, kad ant žemiausios pakopos stovi tik labai blogi ir pikti vaikai. Ant aukštesnės pakopos – šiek tiek geresni ir taip toliau. Savaime aišku, kad ant aukščiausio laiptelio stovi tik patys geriausieji ir sumaniausieji. O dabar paklausk, ant kurios pakopos atsistotų tavo vaikas.

Jeigu tai bus viena iš trijų viršutinių pakopų, tai vaikas save vertina per daug gerai. Kita vertus, toks rezultatas dažnai pastebimas ikimokyklinio amžiaus vaikų testuose. Jeigu mažylis „pastatys“ save ant 4–7 nuo viršaus pakopos, galima kalbėti apie normalų, adekvatų savęs vertinimą. Tačiau jeigu vaikas save įsivaizduoja stovintį ant vienos iš 3 žemiausių pakopų, tai ryškus ženklas, kad vaikas nepasitiki savimi ir nuvertina savo sugebėjimus.

Tai, ką gali padaryti tu

Žinoma, vaikas save vertina priklausomai nuo suaugusiųjų reakcijos į jo veiksmus ir nuo jį supančių aplinkybių. Norėdama padėti vaikui susivokti ir teisingai įvertinti save turėtum atkreipti dėmesį į tris pagrindinius dalykus:

 • Priimk savo vaiką tokį, koks jis yra – su visomis jo charakterio ypatybėmis, keistenybėmis ar įpročiais.
 • Rodyk didžiulį susidomėjimą visiems vaikui svarbiems įvykiams, nebūk abejinga jo išgyvenimams ar iškylančioms problemoms, net jeigu tau pačiai jos atrodo visai nereikšmingos.
 • Būk dosni pagyromis, jeigu vaikas jų užsitarnavo. Pagirk, padėkok kiekvieną kartą, kai jis pasielgia tinkamai. Žavėkis jo pasiekimais.

Išmokyk bendrauti

Bus kur kas lengviau įdiegti vaikui tinkamą savęs vertinimą, jeigu jį gerbs jo bendraamžiai. Blogai, jeigu mažylis kenčia užgauliojimus ar tampa savotišku atstumtuoju. Dėl to būtina paruošti vaiką bendrauti kolektyve.

 • Paaiškink vaikui, kad darželio grupėje yra daug skirtingų vaikų. Ir nebūtina susidraugauti su jais visais, nes greičiausiai to nepavyks padaryti. Tai yra natūralu ir pergyventi dėl to nereikia.
 • Vaikai nemėgsta šykštuolių. Išmokyk vaiką dalintis. Greitai to padaryti, ko gero, nepavyks, todėl iš anksto pradėk naudotis kiekviena patogia proga: skatink vaiko dosnumą, atkreipk jo dėmesį į gero elgesio pavyzdžius animaciniuose filmukuose, knygose, paaiškink, kaip malonu kitam žmogui, jeigu su juo kas nors pasidalina pyrago gabalėliu ar žaislais.
 • Jeigu jauti, kad vaikas kažką slepia, ir greičiausia tas „kažkas“ yra konfliktas su kitu vaiku kieme ar darželio grupėje, būtinai išsiaiškink situaciją. Galbūt teks pasikalbėti su auklėtoja, ar kito vaiko tėvais, tačiau geriau jau iš anksto užbėgti giliam konfliktui už akių, nei vėliau spręsti psichologines vaiko problemas.
 • Išmokyk vaiką pasakyti „ne“. Paaiškink vaikui, kad aplinkiniai žmonės, tarp jų ir jo draugai, neturi teisės jam diktuoti savo valios.Galbūt geriau būtų iš anksto pasiruošti keletą atsarginių atsakymų, kurie nukenksmins kitą vaiką-manipuliatorių kas kartą, kai tik šis bandys įpiršti tavo mažyliui savo nuomonę. Tas atsakymas gali būti labai paprastas, tačiau tavo vaikui jis taps nepaprastai efektyviu būdu išvengti problemų. „Aš to nedarysiu, nes nenoriu“ . Trumpai ir aiškiai.

Gerbk mažylį

Štai, problemų su draugais neliko. Kaip padėti vaikui suvokti, kad suaugusieji taip pat jį gerbia?

 • Visa tėvų draudimų ir taisyklių sistema turi būti labai aiški ir vaikui lengvai suvokiama. Už vienodus nusižengimus laukia vienos ir tokios pačios bausmės.Ir atvirkščiai – visi vaiko pasiekimai nelieka nepastebėti ir neįvertinti.
 • Gerbk vaiko asmeninę erdvę. Nežinau, ar patiks tau idėja, kas kartą įeinant į vaiko kambarį pasibelsti, bet blogiausiu atveju, bent jau pasistenk staiga nenutraukti vaiko žaidimų ar užsiėmimų. Taip pat nereikėtų jėga tempti vaiko į namus, jeigu jis dar nori šiek tiek pažaisti kieme su draugais.
 • Mokėk ne tik klausytis, bet ir girdėti. Jeigu vaikas springdamas tau pasakoja kažką jam labai svarbaus, nelinguok atsainiai galva, protarpiais įterpdama „na, na, o kas toliau?“. Išklausyk, o tuomet perpasakok vaiko istoriją savais žodžiais, pabrėždama ją klausimu „ar teisingai tave supratau, mielasis?“ Taip vaikas supras, kad tu iš tiesų jo klauseisi. Tuomet bus daug lengviau rasti tinkamą sprendimą, jeigu tai, pavyzdžiui, buvo konfliktinė situacija.
 • Visuomet suteik savo vaikui pasirinkimo teisę.Tegul jis pats pasirenka, kokių norėtų sulčių, kokį drabužį apsirengtų, koks žaislo jis norėtų labiausiai.
 • Tarkis su savo vaiku. Tačiau tik tais atvejais, kai iš tiesų gali sau leisti pasinaudoti jo patarimu. Priešingu atveju, išklausiusi jo patarimo, bet pasielgusi savaip – nieko gero iš to nebus. Tik vaikas pamanys, kad esi veidmainė.
 • Gerbk vaiko nuomonę. Ypač tai aktualu renkantis auklę. Net jeigu tau pačiai ji labai patinka, bet vaikui – ne, atsisakyk jos paslaugų.
 • Būtų šaunu, jeigu vaikas turėtų savo kišenpinigių. Kelios monetos jo taupyklėje įrodo, kad tu pasitiki juo kaip suaugusiu.
 • Niekuomet nebausk savo atžalos, jeigu pilnai neišsiaiškinai situacijos ir nežinai, kad vaikas tikrai pasielgė negerai. Ypač, jeigu tavo vaiku nusiskundė kiti bendraamžiai ar jų tėvai. Vieši santykių aiškinimaisi žemina ir tavo vaiką, ir tave pačią. Viską išsiaiškink akis į akį ir tik tuomet priimk sprendimą.
 • Išmok atskirti, kada tavo vaikas meluoja, o kada paprasčiausiai… fantazuoja. Melas paprastai gimsta norint išvengti bausmės. Tuo tarpu fantazijos – lakios vaizduotės vaisius. Paprastai jos būna labiau spalvingos ir dažnai betikslės.

Suteik galimybę didžiuotis savimi

Šaunu, jeigu tau pavyksta suteikti savo vaikui galimybę didžiuotis savimi. Tai padaryti gali keliais būdais:

 • Papasakok vaikui jo vardo istoriją ir reikšmę. Pavyzdžiui, kokie taurūs charakterio bruožai būdingi žmonėms, turintiems tokį vardą, kaip jo. Paaiškink, kodėl būtent tokį vardą jam išrinkote kartu su tėčiu. Paminėk žymius žmones, kurie nešioja tokį patį vardą.
 • Pasakok vaikui apie jo giminę, apie visus artimų žmonių pasiekimus.
 • Pabandyk atrasti, kas patinka tavo vaikui. Gal jis turi įvairių gabumų. Pabandyk kartu su juo ką nors nupiešti ar nulipdyti ir būtinai parodyk jo darbelius atėjusiems svečiams ar artimiesiems. Garsiai žavėkis jais ir girk visų akivaizdoje.