Kas geriau mano vaikui: darželis ar auklė?

Jaunos mamos, graužiamos abejonių, ar pačioms auginti atžalas namuose, ar patikėti jų priežiūrą svetimiems, turėtų lengviau atsikvėpti – psichologų atliekami tyrimai rodo, jog vaiko emocinę būklę ir gerovę labiau veikia kiti faktoriai šeimoje, o ne kartu su tėvais praleidžiamas laiko kiekis. Kartais moteriai daug naudingiau grįžti į darbą nei likti su vaikais, nes jos nepasitenkinimas dėl karjeros atsisakymo bei blogos emocijos gali persiduoti mažamečiams ir pridaryti daug žalos jų psichinei sveikatai.

Visai kita situacija šeimoje susiklosto, jei motina labiau nori matyti savo vaiko pirmuosius žingsnius, išgirsti žodžius nei realizuoti save darbe – tuomet tarp jų užsimezga tvirčiausias ryšys. Apskritai, daug svarbiau ne valandų skaičius, kurį mama skiria mažyliui, bet to laiko kokybė, t.y. kuo užsiimama, kaip bendraujama su vaiku.

Darželio pliusai: bendravimas, disciplina, įgūdžiai

Pagrindinis dalykas, patiriamas darželyje, yra bendravimas su bendraamžiais ir suaugusias. Mažylis įgyja naujų draugų, socialinių įgūdžių, mokosi išklausyti kitus, spręsti konfliktus, turtėja jo žodynas, tampa labiau nepriklausomas bei pasitikintis savimi, pajaučia savo vertę. Be to, darželio dienotvarkė, taisyklės moko vaiką disciplinos, atsakomybės ir tikrai praverčia ateityje, kai jis pradeda lankyti mokyklą.

Darželyje vaikas gali gauti tai, ko tikrai negaus namuose: su profesionalių pedagogų priežiūra įgyti pirmąsias žinias bei įgūdžius, ateityje tapsiančius jo išsilavinimo pamatu. Nepamirškite, kad per pirmuosius penkerius savo gyvenimo metus vaikai išmoksta daugiau nei bet kuriuo kitu savo gyvenimo laikotarpiu! Mažyliui labai naudinga dar darželyje per žaidimus ir užsiėmimus su bendraamžiais pramokti skaityti ir skaičiuoti. Dainavimo, šokių, piešimo ir kitos pamokėlės padeda atsiskleisti vaiko talentams, ugdo jo kūrybinius sugebėjimus.

Darželio minusai: ar auklėtojos gerai pasirūpins mažyliu?

Vis tik leisdami vaiką į darželį, tėvai praranda galimybę stebėti savo atžalos daromą pažangą. Šis malonumas atitenka auklėtojoms. Palikdami vaiką svetimų priežiūrai, tėvai dažnai jaučia nerimą dėl to, ar jų mažyliu tinkamai rūpinamasi, ar su juo tinkamai elgiamasi ir ar jam nieko nenutiks. Tėvai nepažįsta auklėtojų asmeniškai, todėl nežino, ar jos iš tiesų yra rūpestingos bei patikimos. O mamas dar neretai kankina ir kaltės jausmas, jog jų nėra šalia visą dieną.

Auklės pliusai: daug dėmesio vaikui, patogu tėvams

Darželio auklėtoja niekada negalės skirti mažyliui tiek dėmesio, kiek auklė, dirbanti ir asmeniškai bendraujanti tik su vienu vaiku. Tėvai turi galimybę ją gerai pažinti kaip asmenybę bei jaustis saugiai, nes vaikas namuose patikimose rankose. Jei šeimoje daugiau nei vienas vaikas, jie nėra išskirstomi pagal amžiaus grupes ir jaunesnieji gali mokytis iš vyresniųjų, o pastarieji atranda, ką reiškia rūpintis, prižiūrėti brolį ar seserį.

Tėvams labai patogu, kai mažylis prižiūrimas namuose – nereikia kasryt jo vežti į darželį, o po darbo skubėti pasiimti. Prireikus dirbti viršvalandžius, paprasti galima susitarti, kad auklė pabus su vaiku ilgiau. Be to, tėvams nereikia praleisti darbo, jei atžala suserga, o į darželį šiuo atveju vesti vaiko būtų negalima. Auklės dažnai atlieka ir dalį namų ruošos darbų. Tai labai palengvina buitį bei leidžia tėvams, grįžusiems iš darbo, visą laiką skirti vaikui, ne tvarkymuisi.

Būdamas namuose su aukle, vaikas patiria mažiau streso nei darželyje, nes yra pažįstamoje aplinkoje, nejaučia namų ilgesio ir išvengia daugybės nepažįstamų veidų aplinkui. Viena auklė reiškia emocinio prisirišimo stabilumą. Be to, mažyliui nereikia kas vakarą persiorientuoti iš triukšmingos, žaismingos darželio aplinkos į namų ramybę. Taip pat atsiranda galimybė nustatyti individualų dienos režimą: kada valgo, kada miega. Namuose augantis vaikas turi daug mažesnę tikimybę susirgti užkrečiamomis ligomis, kurių epidemijos dažnai kyla darželiuose. Tačiau daugelis tėvų gana pagrįstai nerimauja, jog auklė užaugins pasyvią, nesavarankišką asmenybę.

Auklės minusai: brangu, nėra kam pakeisti, vaikui trūksta bendravimo su bendraamžiais

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl tėvai negali patikėti vaiko priežiūros profesionaliai auklei – kaina. Net jei šeimos finansinė padėtis gera, išsirinkti tinkamą auklę – labai sudėtingas uždavinys. Ji su vaiku bus viena, tėvų nestebima, todėl svarbu rasti patikimą, išsilavinusį, panašios darbo patirties turintį žmogų. Patikimiausia auklės ieškoti per agentūras.

Samdant auklę planus dažnai gali sujaukti netikėtumai: ji suserga, nusprendžia išeiti iš darbo, o pakeisti nėra kam.

Augdamas namuose mažylis turi daug mažiau progų bendrauti su bendraamžiais, todėl reikia skatinti auklę jį kuo dažniau vesti į žaidimų aikšteles, kur susirenka daug vaikų. Taip pat naudinga jį leisti į įvairius būrelius, kuriuose galės išmokti to, ko kiti bendraamžiai išmoksta darželiuose.

Nėra vienareikšmio atsakymo, ar geriau vaiką leisti į darželį, ar samdyti auklę. Visada reikia įsigilinti į situaciją individualiai ir pažinti vaiko poreikius. Pavyzdžiui, darželis gali ypač padėti vienturčiams išmoti dalintis, išvengti bendravimo trūkumo. Tuo tarpu jei mažylis drovus intravertas, jam gali būti daug lengviau ramioje namų aplinkoje, nes būryje nepažįstamųjų jis gali patirti patyčias ir agresiją.