Kas geriau mano vaikui: darželis ar auklė?

Jaunos mamos, graužiamos abejonių, ar pačioms auginti atžalas namuose, ar patikėti jų priežiūrą svetimiems, turėtų lengviau atsikvėpti – psichologų atliekami tyrimai rodo, jog vaiko emocinę būklę ir gerovę labiau veikia kiti faktoriai šeimoje, o ne kartu su tėvais praleidžiamas laiko kiekis. Kartais moteriai daug naudingiau grįžti į darbą nei likti su vaikais, nes jos nepasitenkinimas dėl karjeros atsisakymo bei blogos emocijos gali persiduoti mažamečiams ir pridaryti daug žalos jų psichinei sveikatai.

Visai kita situacija šeimoje susiklosto, jei motina labiau nori matyti savo vaiko pir rmuosius žingsnius, išgirsti žodžius nei realizuoti save darbe – tuomet tarp jų užsimezga tvirčiausias ryšys. Apskritai, daug svarbiau ne valandų skaičius, kurį mama skiria mažyliui, bet to laiko kokybė, t.y. kuo užsiimama, kaip bendraujama su vaiku.

Darželio pliusai: bendravimas, disciplina, įgūdžiai

Pagrindinis dalykas, patiriamas darželyje, yra bendravimas su bendraamžiais ir suaugusias. Mažylis įgyja naujų draugų, socialinių įgūdžių, mokosi išklausyti kitus, spręsti konfliktus, turtėja jo žodynas, tampa labiau nepriklausomas bei pasitikintis savimi, pajaučia savo vertę. Be to, darželio dienotvarkė, taisyklės moko vaiką disciplinos, atsakomybės ir tikrai praverčia ateityje, kai jis pradeda lankyti mokyklą.

Darželyje vaikas gali gauti tai, ko tikrai negaus namuose: su profesionalių pedagogų priežiūra įgyti pirmąsias žinias bei įgūdžius, ateityje tapsiančius jo išsilavinimo pamatu. Nepamirškite, kad per pirmuosius penkerius savo gyvenimo metus vaikai išm

moksta daugiau nei bet kuriuo kitu savo gyvenimo laikotarpiu! Mažyliui labai naudinga dar darželyje per žaidimus ir užsiėmimus su bendraamžiais pramokti skaityti ir skaičiuoti. Dainavimo, šokių, piešimo ir kitos pamokėlės padeda atsiskleisti vaiko talentams, ugdo jo kūrybinius sugebėjimus.

Darželio minusai: ar auklėtojos gerai pasirūpins mažyliu?

Vis tik leisdami vaiką į darželį, tėvai praranda galimybę stebėti savo atžalos daromą pažangą. Šis malonumas atitenka auklėtojoms. Palikdami vaiką svetimų priežiūrai, tėvai dažnai jaučia nerimą dėl to, ar jų mažyliu tinkamai rūpinamasi, ar su juo tinkamai elgiamasi ir ar jam nieko nenutiks. Tėvai nepažįsta auklėtojų asmeniškai, todėl nežino, ar jos iš tiesų yra rūpestingos bei patikimos. O mamas dar neretai kankina ir kaltės jausmas, jog jų nėra šalia visą dieną.

Auklės pliusai: daug dėmesio vaikui, patogu tėvams

Darželio auklėtoja nie ekada negalės skirti mažyliui tiek dėmesio, kiek auklė, dirbanti ir asmeniškai bendraujanti tik su vienu vaiku. Tėvai turi galimybę ją gerai pažinti kaip asmenybę bei jaustis saugiai, nes vaikas namuose patikimose rankose. Jei šeimoje daugiau nei vienas vaikas, jie nėra išskirstomi pagal amžiaus grupes ir jaunesnieji gali mokytis iš vyresniųjų, o pastarieji atranda, ką reiškia rūpintis, prižiūrėti brolį ar seserį.

Tėvams labai patogu, kai mažylis prižiūrimas namuose – nereikia kasryt jo vežti į darželį, o po darbo skubėti pasiimti. Prireikus dirbti viršvalandžius, paprasti gal

lima susitarti, kad auklė pabus su vaiku ilgiau. Be to, tėvams nereikia praleisti darbo, jei atžala suserga, o į darželį šiuo atveju vesti vaiko būtų negalima. Auklės dažnai atlieka ir dalį namų ruošos darbų. Tai labai palengvina buitį bei leidžia tėvams, grįžusiems iš darbo, visą laiką skirti vaikui, ne tvarkymuisi.

Būdamas namuose su aukle, vaikas patiria mažiau streso nei darželyje, nes yra pažįstamoje aplinkoje, nejaučia namų ilgesio ir išvengia daugybės nepažįstamų veidų aplinkui. Viena auklė reiškia emocinio prisirišimo stabilumą. Be to, mažyliui nereikia kas vakarą persiorientuoti iš triukšmingos, žaismingos darželio aplinkos į namų ramybę. Taip pat atsiranda galimybė nustatyti individualų dienos režimą: kada valgo, kada miega. Namuose augantis vaikas turi daug mažesnę tikimybę susirgti užkrečiamomis ligomis, kurių epidemijos dažnai kyla darželiuose. Tačiau daugelis tėvų gana pagrįstai nerimauja, jog auklė užaugins pasyvią, nesavarankišką asmenybę.

Auklės minusai: brangu, nėra kam pakeisti, vaikui trūksta bendravimo su bendraamžiais

Viena pagrindinių priežasčių, kodėl tėvai negali patikėti vaiko priežiūros profesionaliai auklei – kaina. Net jei šeimos finansinė padėtis gera, išsirinkti tinkamą auklę – labai sudėtingas uždavinys. Ji su vaiku bus viena, tėvų nestebima, todėl svarbu rasti patikimą, išsilavinusį, panašios darbo patirties turintį žmogų. Patikimiausia auklės ieškoti per agentūras.

Samdant auklę planus dažnai gali sujaukti netikėtumai: ji suserga, nusprendžia išeiti iš darbo, o pakeisti nėra kam

m.

Augdamas namuose mažylis turi daug mažiau progų bendrauti su bendraamžiais, todėl reikia skatinti auklę jį kuo dažniau vesti į žaidimų aikšteles, kur susirenka daug vaikų. Taip pat naudinga jį leisti į įvairius būrelius, kuriuose galės išmokti to, ko kiti bendraamžiai išmoksta darželiuose.

Nėra vienareikšmio atsakymo, ar geriau vaiką leisti į darželį, ar samdyti auklę. Visada reikia įsigilinti į situaciją individualiai ir pažinti vaiko poreikius. Pavyzdžiui, darželis gali ypač padėti vienturčiams išmoti dalintis, išvengti bendravimo trūkumo. Tuo tarpu jei mažylis drovus intravertas, jam gali būti daug lengviau ramioje namų aplinkoje, nes būryje nepažįstamųjų jis gali patirti patyčias ir agresiją.

11 thoughts on “Kas geriau mano vaikui: darželis ar auklė?”

 1. Pliusas darzeliui,kad vaikutis nuolat bendrauja su bendraamziais,minusas,kad greit prisigaudo bacilu,pliusas auklei,maza tikimybe kad vaikutis sirgs,minusas apribotas bendravimas…vienu ir kitu atveju yra blogybiu ir gerybiu…o kaip jos atsilieps ateityje vel galima spet:)

  Reply
 2. Aš tai tvirtai už darželius. Vaiko šiltnamio sąlygomis neišauginsi, o ir neverta. Net ir tos bacilos nėra toks jau blogis. Taip, trumpuoju laikotarpiu jos sukelia nepatogumų tėvams bei vaikui, bet būtent organizmui susiduriant su bakterijomis stiprėja atsparumas ligoms ateityje. O ir šiaip darželis jau yra tarsi mažytis visuomenės modelis, kartais net su tam tikra hierarchine sistema. Išmokęs jame tvarkytis, vaikutis nepatirs šoko ateityje, kai anksčiau ar vėliau vis tiek tektų iškelti koją iš idealiai saugių namų. Jau nekalbant apie bendravimo, žaidimo su kitais vaikais svarbą tiek vaiko emociniam, tiek ir psichologiniam vystymuisi.

  Reply
 3. Aš savo vaiką turbūt irgi leisčiau į darželį. O auklės man kelia abejonių, nes jei gerai nepažįsti to žmogaus ir nežinai, kaip ji su vaiku bendrauja niekam nematant, kažkaip baisu, kokią įtaką padarys vaikui.

  Reply
 4. Aš norėčiau, kad mano mažylį iki kokių 4 metų augintų auklė, o tik vėliau jį leisčiau į darželį. Labai žiauru man atrodo visai mažą vaiką nuvesti ir palikti svetimoje vietoje tarp svetimų žmonių.

  Reply
 5. As manau, kad geriausiai yra vaikui iki 2.5-3 metu buti namie su mama arba jam artimu zmogum (seneliais ar pan.) o tada jau i darzeli. Privati aukle gali buti reikalinga tik labai ypatingais atvejais ir tik gerai zinomas zmogus kai teveliai nori dviese iseiti pavakaroti ir namie nera kam palikti vaikelio, bet velgi, jei yra artimas zmogus, geriau paprasyti jo pagalbos nei svetimu.

  Reply
 6. ir dar jinai jaigu jos neklauso musa vaikus kai tevai nemato jos saltakraujoes ir labai piktybiskos as jas vietoj aukliu vadinciau vaiku ragana!

  Reply
 7. Ieva, manau, kad visokių būna… Jei tokia pasitaikė, nereiškia, kad visos tokios. Pati pažįstu merginų, dirbusių auklėmis – jos vaikus tikrai myli.

  Reply
 8. aš tik už darželį,kaip jaudinausi ir bijojau vesdama savo 2metų sūnų į darželį,galvojau kaip blogai jam ten bus ir t.t.bet gavosi visai atvirkščiai,jis iš darželio namo nenori eiti,jam ten vaikų būrys,žaislų,pamokėlės vyksta…to jokia auklė nesuteiks,ji tik išlepins pildydama vaiko užgaidas,o ten kolektyvas,gyvenimas verda,labai daug kas priklauso nuo ten dirbančių auklėtojų

  Reply

Leave a Comment