Prasmingo gyvenimo prielaidos. Žmogaus būties mįslė

Žmonės yra būtybės, kurios suvokia savo pačių būtį. Mes žinome, kad esame, žinome, kad mumyse slypi kažkas, kas sieja mus su pasauliu. Mes kai ką žinome apie pačius save – apie savo asmenybę, savo mąstymą, veiksmus ir poelgius, apie savo emocijas. Mes žinome, kad esame susieti su pasauliu. Ypatingas mūsų bruožas – laiką ir proto energiją mes dažnai aukojame svajonėms. Kadangi gyvenimas dažniausiai klostosi ne taip kaip norėtųsi, kadangi įsivaizduojame, kad viskas galėtų būti visai kitaip, mes stengiamės pakeisti savo gyvenimus. Mes nesiliaujame kūrę naujus pasaulius – su reklaminėmis televizijos programomis, greitais automobiliais, centriniu šildymu, kompaktinių diskų grotuvais ir daugybe kitų daiktų. Mokslas padeda mums suprasti ir pertvarkyti „netobulą“ pasaulį, religija – padaryti jį teisingesnį ir ne tokį gąsdinantį bei įprasminti savo gyvenimą.Prasmė ir laimė – neatskiriami gyvenimo dalykai. Laimingas nori būti kiekvienas – ir suaugęs, ir vaikas. Kaip negalima atskirti žmogaus proto nuo jausmų, taip ir laimė nuo prasmės yra sunkiai atsiejamos.Žmogaus gyvenimą prasmingą ir laimingą iš esmės daro tie patys dalykai – pirmiausia aktyvi, kūrybiška veikla ir apčiuopiami jos rezultatai. Prasmės žmogus ieško išorės pasaulyje, o laimę išgyvena savyje. Gyvenimo prasmę rodo žmogaus, jo elgesio ir darbų reikšmė bei reikalingumas kitiems žmonėms.Kiekvienas žmogus yra individuali asmenybė, todėl ir jų prielaidos prasmingam gyvenimui yra skirtingos. Kaip jau minėjau prasmingą gyvenimą vieniems gali daryti konkretūs daiktai, naudojami buityje, o kitiems galbūt prasmingas gyvenimas yra jausmai, poelgiai lemiantys jų gyvenimą.Taigi prasmingas žmogaus gyvenimas priklauso nuo jo norų, siekių, asmeniškai kiekvieno žmogaus.

AR MOKI DŽIAUGTIS GYVENIMU?

Iš penkiasdešimt „mažųjų džiaugsmų“ išsirink labiausiai mėgstamus ir suskaičiavęs rezultatus sužinok, ar vertini kasdienybės suteikiamas palaimos akimirkas.

Ar tu dažnai:1. Vasarą basomis kojomis braidai po šviežiai nupjautą žolę;2. Lipdai plastilinines figūras (galvai naudoji parke rinktus kaštonus, o rankoms ir kojoms – degtukus);3. Valandą „žioplinėji“ saldumynų skyriuje (gal atsirado neragautų skanėstų);4. Mėgaujiesi keptos duonos aromatu;5. Stebi pravažiuojančius traukinius (mąstydamas apie vienatvę);6. Su meile smulkini daržoves troškiniui;7. Įsivaizduoji paveikslėlius dangaus debesyse;8. Klausaisi degančio laužo traškėjimo;9. Leidi dūkstančiam kačiukui apdraskyti tau pirštus (jis juk toks mielas);10. Per atostogas žaidei su šiltu paplūdimio smėliu;11. Lauki vėluojančio draugo džiaugdamasis laisva minutėle (ir tikrai nepyksti);12. Užuodi lietaus kvapą;13. Išlaižai deserto lėkštelę (kai mama nemato);14. Sklaidai patinkančią knygą;15. Gerdamas kavą sukremti gabalėlį šokolado;16. Svajoji žiūrėdamas į plevenančią žvakės liepsną;17. Pasilikęs vienas namuose žiūri televizorių ir valgai spragintus kukurūzus;18. Vaikštai rudeniniu spalvotų lapų kilimu;19. Dengi stalą ateisiantiems svečiams;20. Bėgioji parke savo malonumui;21. Kruopščiai nulupi kiaušinius pusryčiams;22. Be tikslo žingsniuoji miesto gatvėmis;23. Palaistai mamos begonijas;24. Lipi į drėgną ir tamsų rūsį parnešti bulvių;25. Išsiplovęs galvą, leidi plaukams išdžiūti patiems;26. Klausai durų girgždesio ir niekuomet jų nepataisai;27. Junginėji televizoriaus kanalus;28. Išsiverdi liepžodžių arbatos;29. Pasipuoši, nors esi vienas namuose;30. Valgydamas ledus negali atsikratyti įpročio juos laižyti nuo pirštų;31. Paglostai mažąjį kaimynų šuniuką;32. Prašai, kad tėtis arba draugas važiuotų greičiau (tau patinka lėkti „su vėjeliu“);33. Pirštais nusilupi kvepiantį apelsiną;34. Nušluostai dulkes visame bute (ir ne burnodamas, o gražiai dainuodamas);35. Sukramtai pagal instrukciją čiulpiamą saldainį;36. Pjaustai ką tik iškeptą mėsą;37. Uostai kūdikio odelę (toks bejėgis mažylis);
38. Miške laužai nudžiūvusias šakeles ir atsargiai krauni pintinėn grybus;39. Mėgsti žiūrėti į horizontą;40. Išdžiaustai skalbinius gryname ore ir atsisėdęs šalimais skaitai knygą;41. Nakvoji pas geriausią draugą (siaučiat su pižamomis ir be saiko kemšat pyragėlius);42. Naktį pro langą stebi miesto žiburius;43. Kepi obuolių pyragą;44. Gulėdamas vidurnakty lovoje įsivaizduoji plėšikus, rakinančius tavo buto duris;45. Išgeri gurkšnį stipriai gazuoto gėrimo;46. Atsikeli labai anksti, nors gali drybsoti iki pietų;47. Nublizgini visų šeimos narių batus;48. Susitvarkai stalčius, knygų lentynas ir sąsiuvinius;49. Pakeiti lovos patalynę (užvelki savo pačią mėgstamiausią);50. Vakare jauti, kaip tave, visą dieną tyrinėjusį pasaulį, įveikia miegas?

40 – 50 malonumų: su tavimi gera, esi optimistas, nuolat besišypsantis ir spinduliuojantis harmonija. Sunkiausias užduotis sugebi paversti mielu užsiėmimu. Dažnai skundiesi aplinkinių nejautrumu, grubumu bei pastabumo ir noro džiaugtis gyvenimu stoka. Apsišarvuok kantrybe!20 – 39 malonumai: tu realistas. Niekuomet neatsisakai geros knygos ar skanaus kąsnelio, tačiau dažnai neišnaudoji gyvenimo pasiūlytos progos, o gal tiesiog jos nepastebi. Tave persekioja jausmas, jog viskas šiame pasaulyje laikina, todėl kartais geriau užmerkti akis ir nieko nematyti.1 – 19 malonumų: esi racionalistas. Niekini tokius, tavo manymu, lengvabūdiškus džiaugsmus, kurie trukdo susikaupti rimtiems dalykams. Tau patinka „tikri pasiekimai“, kurių sulaukęs (jei kada nors taip atsitiks) jau būsi pavargęs nuo pernelyg rimto požiūrio į gyvenimą.