PAŽINTINĖS PRAKTIKOS ATASKAITA

TURINYS

1. UAB „Vilniaus autobusai“ atsiradimo istorija………………………………………………………….. 32. Įmonės misija ir pagrindinė veikla………………………………………………………………………….. 33. Įmonės vadovybė, struktūra ir jos padaliniai……………………………………………………………. 34. Padalinių darbo specifikacija…………………………………………………………………………………. 44.1 Remonto skyrius………………………………………………………………………………………………… 44.2 Ūkio skyrius…………………………………………………………………………….. 54.3 Komercijos skyrius…………………………………………………………………………………………….. 54.4 Medicinos punktas……………………………………………………………………… 55. Įmonės techniniai – eksploataciniai, ekonominiai ir finansiniai rodikliai……………….. 6Išvados………………………………………………………………………………………. 61. UAB „Vilniaus autobusai“ atsiradimo istorijaUAB „Vilniaus autobusai“ savo veiklą pradėjo nuo Vilniaus keleivių susisiekimo kontoros, kuri buvo įkurta 1945 metų lapkričio 18 d. Pradžioje ši įmonė buvo maža, teturėjo tik 17 senų suremontuotų trofėjinių (vokiečių armijos paliktų) autobusų. 1946 m. kovo 13 dieną Vilniuje pradedamas reguliarus keleivių susiekimas: atidaromas pirmas reguliarus maršrutas „Žvėrynas-Geležinkelio stotis”, o netrukus autobusai pradėjo kursuoti dar dviem maršrutais. Po truputį įmonė ėmė plėstis ir 1959 metais Vilniaus keleivių susisiekimo kontora pavadinama Vilniaus autobusų parku. Atitinkamai didėjo autobusų ir maršrutų skaičius. Teko persikelti i naujas patalpas, kurios ir yra dabartinė „Vilniaus autobusai“ būstinė, Verkių g. 52., ji buvo pastatyta 1964 m. ir galėjo aptarnauti apie 400 LAZ markės autobusų.1995 metais, priėmus naujus įstatymus, įmonė įregistruojama kaip uždaroji akcinė bendrovė, visos akcijos perduodamos Vilniaus miesto savivaldybei, suteikiamas specialios paskirties įmonės statusas. Nuo tada įmonės oficialus pavadinimas buvo SP UAB Vilniaus autobusų parkas. Tuo metu įmonės balanse buvo registruoti 478 autobusai, kurių du trečdaliai – nusidėvėję, įmonėje dirbo 1843 žmonės.Šiomis dienomis įmonė sėkmingai plečiasi, daugėja autobusų, gerėja paslaugų kokybė. Vilniaus miesto gatvėmis jau važiuoja 90 City Bus Volvo 7700 markės naujų modernių autobusų.2. Įmonės misija ir pagrindinė veiklaBendrovės misija yra aprūpinti Vilniaus miesto gyventojus visuomeniniu transportu. Įmonė rūpinasi savo keleiviais ir siekia juos saugiai, laiku ir patogiai nuvežti nustatytais maršrutais. Atsižvelgiant į keleivių poreikius ir pageidavimus, skatina įmonės ir jos darbuotojų pažangą. UAB „Vilniaus autobusai” kolektyvas siekia, kad jų įmonė būtų viena iš lyderių tarp bendrovių, vežančių keleivius Vilniaus miesto maršrutais.3. Įmonės vadovybė, struktūra ir jos padaliniai

Įmonės steigėja ir visų bendrovės akcijų savininkė yra Vilniaus miesto savivaldybė. Bendrovės organai yra visuotinis akcininkų susirinkimas, kolegialus priežiūros organas – stebėtojų taryba, kolegialus valdymo organas – valdyba ir vienasmenis valdymo organas – bendrovės vadovas. Aukščiausias įmonės organas – visuotinis akcininkų susirinkimas, kurio sprendimus atstoja pagal kompetenciją savivaldybės institucijų – tarybos ar administracijos direktoriaus – priimti sprendimai. Bendrovės vadovas yra generalinis direktorius. Bendrovės vadovą renka valdyba.Bendrovės vadovybė:Gintaras Nakutis – generalinis direktoriusJuozas Grabys – direktorius technikaiRimantas Markauskas – direktorius eksploatacijai Elene Bertulienė – vyriausioji finansininkėĮmonėje yra trys pagrindiniai padaliniai – transporto, ūkio bei remonto skyriai, kurie dar skirstomi į smulkesnius skyrius.

Įmonės struktūra:4. Padalinių darbo specifikacija4.1 Remonto skyriusRemonto dirbtuvėse atliekamos autobusų “operacijos”. Kiekvienas sugedęs autobusas laukia savo eilės, kada jį sutaisys. Lauke laikomi autobusai, kurie laukia remonto. Jei autobusas nepajėgus patys įvairuoti į dirbtuves, tam yra skirti specealus sunkvežimiai nutempti juos (jie net nėra registruoti, nes neeksploatuojami gatvėse). Autobusai remontuojami dviejose didelėse salėse. Kiekviena remonto salė suskirstyta į mažesnes dirbtuvėles, kurios turi savas paskirtis. Agregatinėse dirbtuvėlėse taisomi: amortizatoriai, tiltai, vairo kolonėlės, kardanai. Akumuliatorinėse dirbtuvėlėse tvarkomi akumuliatoriai, tačiau paskutiniu metu jų neremontuoja, o tik koreguoja. Taip pat yra suvirinimo, kalvės, dažyklos, plovyklos, skalbyklos skyriai, variklių remonto baras, variklių remonto cechas, apmušimo skyriuje remontuojamos sėdinės.Plovykloje yra įdiegta nauja technika, kur yra patogu nuplauti automobilį iš išorės. Vanduo cirkuliuoja ratu, todel po kurio laiko būna nemalonus kvapas pačioj plovykloj. Dažykla turi atskira kamerą, kur yra palankios sąlygos nudažyti visą autobusą. Sandėly daugiausiai yra mėlynos ir geltonos spalvos dažu, nes būtent tokiomis spalvomis yra dažomi senesni autobusai.Yra atsakingas budintis, pas kurį yra surašyti visi darbai. Sistema paprasta: atėjęs meistras iškart eina pas budintį žiūrėt kokie darbai laukia, tada pasirašo ką ir kiek laiko darys. Taip visi dirbtuvių darbuotojai turi pasirinkti darbus. Kiekviename skyriuje yra tos profesijos meistrai, kurie susidoroja su iškilusiais autobusų gedimais. Remonto padalinys yra pats didžiausias, nes jis turi daugiausiai skyrių.

Kiekvieną kartą, prieš išleidžiant autobusą į gatvę jis yra patikrinamas, pagrinde stabdžiai ir važiuoklė. Atitinkami darbuotojai autobusą išvalo prieš ir po kiekvieno reiso. Be to, autobusų vairuotojai remonto procese nedalyvauja, nes tam yra specialūs darbininkai, kurie yra kvalifikuoti ir pažangūs meistrai.4.2 Ūkio skyriusŪkio skyrius remontuoja langus, daro diagnostika, teikia techninę apžiūrą, tikrina stabdžius bei kuro aparatūrą, keičiamos padangos. Lauke yra nedidelis pastatas aptarnaujančiam personalui, jame dirba 3-4 darbuotojai, kurie budi, prižiūri grįžtančius autobusus, juos išvalo, paruošia kitos dienos maršrutui.4.3 Komercijos skyriusUAB „Vilniaus autobusai“, be keleivių vežimo, teikia ir kitas paslaugas.Užsakomieji keleivių vežimai. UAB „Vilniaus autobusai” nuomoja autobusus, mikroautobusus ir turistinius-pramoginius autobusus išvykoms į užsienį, kelionėms po Lietuvos Respubliką ir po Vilniaus miestą. Vairavimo mokykla. UAB „Vilniaus autobusai” vairavimo mokykla kviečia išmokti saugiai vairuoti. Ten galima įgyti ne tik elementarių žinių ir vairavimo įgūdžių, bet taip pat sužinoti ir išmokti kaip elgtis nestandartinėse situacijose. Vairuoti moko aukščiausios kvalifikacijos instruktoriai. Reklamos paslaugos. UAB „Vilniaus autobusai” siūlo įmonėms reklamuotis ant autobusų išorės Vilniaus mieste. Tai efektyvi ir labai gerai matoma reklama vilniečiams ir Vilniaus svečiams. Taip pat siūlo reklamą ir autobuso viduje.Nuoma. Siūlo nuomotis poilsio namus Siesarties kaime Videniškių seniūnijoje, Molėtų rajone. Poilsio namai – prieš karą buvęs malūnas, ant sraunaus Siesarties upelio kranto, šalia nedidelės užtvankos, miškingoje vietoje. Automobilių stovėjimo aikštelė. Poilsio namų pusrūsyje yra medinė pirtis su dušais, malūno užtvankoje įrengtas baseinas. Taip pat nuomojama jaukiai įrengta pobūvių salė bei pirtis su baseinu.Pažintinės ekskursijos. Tai ekskursijos programiniais autobusasi po Vilnių. Pageidaujantys susipažinti su Vilniaus senamiesčiu, įmonė siūlo 1-os ir 2-jų valandų apžvalgines ekskursijas lietuvių, anglų, vokiečių, lenkų, prancūzų kalbomis. Įvairioms progoms, išvykoms, ekskursijoms siūlo vienintelius Lietuvoje atvirus MAN markės autobusus „Kabrioletas” ir amerikietišką mokyklinį autobusą „Chevroletą”.
Techninė apžiūra. UAB „Vilniaus autobusai“ siūlo techninės diagnostikos, apžiūros paslaugas. Tam yra skirtas vienas cechas, kur įrengta nauja įranga tikrinti auto transportą.4.4 Medicinos punktasKiekvienas vairuotojas prieš darbo dieną turi praeiti medicininę apžiūrą. Gavęs atitinkamą leidimą iš med. sesutės turi eiti užsiregistruoti į registratūrą, kad sveikas atvyko į darbą, tada pasiima jam skirtą maršrutą ir gali sėstis už vairo, pradėti darbą. Jei darbuotojas negaluoja, jam yra skiriama pravaikštos. Patikrinimas yra pats elementariausias, tai pulso, temperatūros ir kiti panašūs tikrinimai.5. Įmonės techniniai – eksploataciniai, ekonominiai ir finansiniai rodikliaiPagal autobusų markes, dydį, atstumus tarp stotelių įvertina jų greičius ir taip sudaromi maršrutų grafikai. Vasarą, darbo dienomis yra išleidžiama virš 220 autobusų, o poilsio dienomis maždaug virš 120 autobusų. Žiemą išleidžiamų autobusų į maršrutus padaugėja darbo dienomis – prisideda apie 40, o poilsio apie prsideda dar 30 autobusų. Nuo įsikūrimo laikų kainų politika yra gan pasikeitusi, atsižvelgiant į poreikius bei ekonominę situaciją. Šiuo metu įmonėje yra nusistovėjusios kainos už teikiamas paslaugas. Teisė įsigyti važiavimo bilietą su nuolaida taikoma studentams, mokiniams, pensininkams, žmonėms su negalia, nukentėjusiems ginant šalį. Darbo laiko trukmė : pagrindinis direktyvos reikalavimas – vidutinis savaitės darbo laikas negali viršyti 48 valandų. Maksimalus savaitės darbo laikas gali sudaryti 60 valandų, tačiau tik su sąlyga, kad keturių mėnesių laikotarpiu nebus viršytas vidutinis 48 darbo valandų per savaitę laikas. Vairuotojams nebus leidžiama dirbti daugiau kaip 6 valandas be pertraukos. Jie privalo daryti mažiausiai 30 minučių pertrauką, jei dirbama ne daugiau kaip devynias valandas ir 45 minučių pertrauką, jeigu dirbama daugiau kaip 9 valandas. Pertraukos gali būti suskaidytos į kelias pertraukėles, tačiau ne trumpesnes kaip 15 minučių. Iš papildomos veiklos Vilniaus autobusų parkas gauna maždaug virš 1milijoną litų pajamų, tačiau jų neužtenka, kad nebūtų nuostolių. Daugiausiai nuostolių pridaro “zuikiai”, kurie važiuoja be bilietėlių. Ateityje planuojama sukurti tokius bilietus, kad jie veiktų 1 valandą važiuojant su bet kokia transporto pervežimo priemone, tai būtų laikina bilietų sistema.
Visi važiuojantieji autobusai naudoja dyzelinį kurą. Taigi dyzelinis kuras pagal pasirašytą sutartį perkamas už sutartą kainą. Įmonė imdamasi atsargos, su nepersišviečiančią lentelę uždengė degalinės ekranus, kad vairuotojai nematytu kiek pila. Taip išvengiamos dyzelio vagystės. Šioje įmonėje yra dviejų tipų autobusai: vieni ilgi, kiti – trumpi. Maždaug 110 – 120 autobusų yra ilgi. Vidutinis intervalas tarp autobusų piko metu yra 7-10 minučių. Per dieną autobusai nuvažiuoja beveik 50 000 km ir perveža mazdaug 300 000 keleivių. Tačiau ilgų autobusų po truputi atsisakoma, nes jie nėra pilnai išnaudojami, ir be to, jie važiuoja ne pilną dieną, rečiau. Todėl buvo priversti parduoti 30 – 40 ilgų Ikarus autobusų. Šiuo metu yra 60 maršrutų, o tie maršrutai siekia nuo 12 iki 40 km. Taigi senuosius ilgus autobusus norima keisti į mažesnius, kad būtų dažnesni jų maršrutai, taip būtų patogiau keleiviams.IšvadosPer šią pažintinę praktiką susipažinau su UAB “Vilniaus autobusai” vidaus struktūra, padaliniais bei jų veikla. Išanalizavau šios įmonės darbo, sistemos pobūdį. Įdomu buvo stebėti remonto skyriui vykstantį darbą, išanalizuoti darbo pasidalijimo sistemą ir grafiką. Kiekvienas vairuotojas prieš pradedant dirbti atlieka medicininę apžiūrą, užsiregistruoja, patvirtina maršrutus ir tik tada gali sėstis už vairo. Taip įmonė suteikia keleiviams saugumą, kad darbuotojai yra sveiki ir gali atlikti savo darbą be problemų. Ši įmonė kasmet atnaujina autobusų gretas, dar šiemet lizingo būdu įsigijo ne vieną dešimtį naujų, komfortišku, mažiau teršiančių autobusų. Tačiau tenka su senais, nepataisomais autobusais (dažniausiai “Ikarusais”) atsisveikinti, palikdami tik motorą, kurį dar gali parduoti. Mano nuomone, ši pažintinė praktika suteikė naudingos informacijos apie tokio pobūdžio įmonės valdymą. Kokia turi būti struktūra ir kaip ją prižiūrėti, kad nenukentėtų bendrovės vardas, bei kokybiškas darbas.