Savianalizė

Savianalizė yra atliekama tam, kad galėtume geriau save pažinti. Dažnai sužinome apie save naujų dalykų ir tai mums padeda geriau pažinti save. Rašant šią savianalizę sužinojau daug įdomių dalykų apie save, sugebėjau geriau save pažinti ir išanalizuoti savo elgesį tam tikrose situacijose. Tai buvo tikrai naudinga patirtis ir informacija.

Pradedant analizę noriu apžvelgti savo stojimo į Vilniaus Kolegiją motyvus. Vienas iš motyvų būvo aukštojo išsilavinimo siekimas, nes dabar vargu ar įmanoma rasti gerai apmokamą darbą Lietuvoje be atitinkamo išsilavinimo. Į universitetus stoti nebandžiau, nees žinojau, kad į valstybės finansuojamą vietą man neužteks balų. Buvau priimta studijuoti ir štai aš jau studentė. Pagrindiniai motyvai, tai ir yra siekimas įgyti aukštajį išsilavinimą, be to čia turiu daug draugų, kurie jau seniau buvo įstoję ir jų atsiliepimai buvo gana teigiami.

Kaip ir kiekvienas žmogus turiu daug poreikių. Fiziologiniai ir saugumo poreikiai yra patenkinti, todėl bandau patenkinti socialinius poreikius. Labai mėgstu bendrauti, todėl nepraleidžiu progos susipažinti su naujais žmonėmis ir pabendrauti. Kartais, žinoma, kaip ir visiems, kyla noras pabūti viienai, bet tai retas atvejis. Kartais būnu per daug plepi. Na kaip ir visi žmonės mėgstu dėmesį, tik man jo vis neužtenka, nors gaunu jo pakankamai. Nemanau, kad žmonės yra neigiamai prieš mane nusiteikę ir gana draugiškai mane priima, nesu pi

iktybiška.

Kiekvienas turime savo vertybių ir visų yra skirtingos, nes mes patys esame skirtingi. Svarbiausios mano vertybės, net nežinau kaip jas įvardinti. Gal išlikti žmogumi, nes kartais žmonės elgiasi ne taip kaip norėtųsi: išduoda, žemina, apsimeta tuo kuo nėra. Prie savo vertybių priskirčiau tikrai ne materialines, o vidines. Vertinu sąžiningumą, užuojautą, norą padėti, žmoniškumą, buvimą savimi. Manau, mano vertybių sistema yra dar visiškai nesusiformavusi. Pastaruosius metus ji truputį keitėsi, juk negalime pasakyti kas bus rytoj, poryt, gal visi mes apie tam tikrus dalykus pakeisime nuomonę. Manau, ilgainiui ji nusistovės ir išliks nepakitusi, bent jau norėtųsi tikėti , kad tokia liks ir stengsiuos, kad taip ir būtų. Formavimuisi turėjo didelę įtaką bendravimas su aplinkiniais ir apmąstymai, stebėjimas kaip kartais žmonės elgiasi. Savo gyvenimo drraugą taip pat bandžiau atsirinkti pagal savo vertybes. Juk nejau žmonės pasirinkę bendravimą pagal išvaizdą ar pinigus su šiais dalykais ir bendraus, ar bendraus su žmogaus vidiniu pasauliu t.y: charakteriu ir pan. Prieš kažkaip pasielgdama aš visada stengiuosi atsidurti to žmogaus kailyje ir išsiaiskinti kaip pats jausčiausi, jei su manim taip kas nors pasielgtų.

Per paskaitą atlikome Eyzengo testą, kad nustatytumėme savo temperamentą. Stengiausi atsakinėti sąžiningai į pateiktus klausimus, ką ir parodė testas. Pagal rezultatus esu ekstravertė. Mano temperamento tipas yra ai
iškus, esu cholerikė. Taip lėmė mano atsakymai į klausimus. Manau, kad tai visiškai atitinka mano elgesį. Bendraujant su grupės kolegomis stengiuosi elgtis draugiškai, kai reikia stengiuosi padėti kuo galiu. Konfliktinių situacijų stengiuosi išvengti, bet kartais pasakau nepagalvojusi kas “ant liežuvio” ir dėl to kartais kai kurie supyksta, reikia tikėtis, kad sugebėsiu valdyti savo nuotaikos kaitas. Kai reiškiamas koks nors nepasitenkinimas mano elgesiu stengiuosi viską paleisti juokais arba jei viskas rimta ieškoti kompromisų. Manau, kad mano temperamentas yra pakankamai geras, nes dauguma lietuvių tokius temperamento tipus turi. Esu atvira bendravimui, bet, žinoma, nesvetimi ir ilgi apmąstymai grojant ramiai muzikai ar esant kur nors ramioje aplinkoje, tai būna poilsis nuo aplinkinio pasaulio. Esu ekstravertė ir tuo džiaugiuosi, nes neįsivaizduoju savęs atsiskyrusio nuo žmonių. Kai yra kompanija ir esu šalia, nes jaučiu poreikį bendrauti ir jei tai yra pažistami stengiuosi rasti bendrą kalbą, jei ne, tada kai esu nuotaikoje irgi bandau bendrauti, o jei ne tai tenka pakentėti. Grupėje atlikome testą nustatyti asmenybei. Pagal rezultatus esu natūralus vaikas. Pagal daugelį bruožų atitinku aprašymą. Mano charakteris yra sangvinikė pusiau su cholerike. Esu sąžininga, atvira pasauliui, smalsi, linksma, mėgstu vadovauti, priklausomai nuo situacijos moku būti linksma kaip vaikas ir gana rimtai reaguoti į tam tikrus dalykus. Prie te
eigiamų bruožų priskirčiau linksmumą, nes tai padeda bendraujant ir pačiai tada lengviau. Visą laiką analizuoju ir domiuosi įvairiais dalykais, tai padeda pasimokyti iš kitų klaidų. Kaupiu informaciją apie įvairius, dažniausiai įdomius, dalykus, nes manau, kad tai kada nors pravers. Dar prie neigiamu bruožų priskirčiau tai, kad greitai prisirišu prie žmonių ir per daug jais pasitikiu. Ir kadangi mėgstu analizuoti, randu neigiamų ypatybių dalykuose, kurie kitiems atrodo tobuli. Grupėje atlikome apklausą ir anonimiškai rašėme teigiamas ir neigiamas pastabas apie grupės draugus. Mano lapelyje atsirado neigiamu savybių, manau dėl to, kad buvau pakankamai atvira su žmonėmis. Prie teigiamų savybių buvo priskirti draugiškumas, linksmumas ir nuoširdumas. Artimieji, kadangi pažįsta ilgai, mane prie neigiamų savybių priskyrė nepastovumą, naivumą, per didelį svajojimą, teigiamos liko atitinkančios grupės nuomonę.

Save vertinu teigiamai, manau esu linksma, komunikabili ir todėl nekyla sunkumu su kitais bendraujant. Esu dažnai savikritiška, bet tai man padeda į save pažvelgti iš šalies ir bandyti keisti savo neigiamus bruožus. Savo išvaizdą vertinu skeptiškai. Esu dėl jos sulaukusi ir kritikos ir pagyrimų, tai turėjo įtakos besiformuojant požiūriui. Pažiūras vertinu teigiamai, taip pat kaip ir nusistatymus. Nevartoju alkoholio, na nebent per šventes truputį ir nevartoju psichotropinių medžiagų, taip pat nerūkau. Savo charakterį irgi vertinu teigiamai, nes mažai girdžiu nusiskundimų dė
ėl savo būdo, o tiems kam nepatinka, nieko nepadarysi, esu tokia kokia esu, visiems juk neįtiksi.

Pastaruoju gyvenimo laikotarpiu atlieku keletą vaidmenų. Pagrindiniai vaidmenys: studentės, duktės, merginos, draugės, nežinau kaip apibudinti gal ir psichologės ir konsultantės asmeninio gyvenimo. Pastaruoju metu daug tikrai rimtų žmonių išsipasakoja apie savo asmeninį gyvenimą tikėdamiesi užuojautos, patarimų.

Konfliktai, tai mūsų gyvenimo dalis, juk mes nuolatos konkuruojame, todėl tai yra neišvengiama. Paprastai, jei bandoma su manim konfliktuoti, jei manęs konflikto objektas nedomina, pasitraukiu. Nemėgstu, kai tarp žmonių įvyksta konfliktai ir nesuprantu žmonių, kurie bando juos spręsti jėga. Bet jei tai liečia mane, tenka rimtai pasiginčyti ar pasibarti.

Rašant darbą teko atlikti daug įdomių testų ir ne tik per paskaitas, nes sužinoti kažką apie save yra tikrai įdomu, net jei tai nėra teigiamas dalykas. Buvo tikrai įdomu ir naudinga. Trumpai apibendrindama savo savianalizę galiu apie save pasakyti, kad esu savim beveik patenkinta. Savo vertybėmis, elgesiu ir pan. Jei kas mane savyje netenkina tikrai stengiuosi tai pakeisti, kai kuriuos dalykus labiau, kai kuriuos ne. Esu žmogus, o klysti yra žmogiška, tad nebijau suklysti iš to juk mokomės mes ir kiti, kaip ir mes iš svetimų klaidų.

Leave a Comment