Internetinė žiniasklaida ir kaip politinės partijos ją “išnaudoja”

1118 0

Internetinė žiniasklaida ir kaip politinės partijos ją “išnaudoja”

Darbo vadovas:

Darbą paruošė:

Klaipėda 2006

 

Turinys

Darbo vadovas: 1

Klaipėda 2006 2

Įvadas 3

Partijos internete 4

Tėvynės Sąjunga (Lietuvos konservatoriai) 4

Lietuvos socialdemokratai 4

Darbo partija 5

Valstiečių ir naujosios demokratijos partijų sąjunga 5

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis 5

Liberalų ir centro sąjunga 5

Liberalų demokratų partija 6

Interneto “išnaudojimas” 6

Išvados 8

Naudota literatūra 9

Įvadas

Interneto žiniasklaida – tai visiškai nauja daugelio informacijos terpių koegzistencija, užtikrintai įsitvirtinanti informaciją skleidžiančių terpių jūroje.

Pagrindinis skirtumas yra tas, kaip parašyta informacija. Interneto tinklapio kalba artimesnė šnekamajai kalbai, lakoniškesnė, lengviau suprantama skaitytojui.

Veiklos sritis – interneto tinklapis taampa viduriu tarp spaudos ir televizijos. Čia galima rašyti ne taip formaliai kaip laikraštyje, ir kartais tinkamesnis būtų televizinis stilius. Paprastai žmonės labiau linkę tik permesti akimis straipsnį, bet jo neskaityti. Į kompiuterio ekraną jie žiūri beveik kaip į televizorių, spaudydami nuorodas tarsi perjunginėja kanalus. Tik kai kurie vartotojui reikalingi straipsniai yra perskaitomi ir kartais išsaugomi asmeniniame kompiuteryje.

Reklamos pateikimo tempai – senieji laiko terminai dabartinei žiniasklaidai nebetinka. Nebėra prasmės skelbti „Sensacija!“ virš straipsnio laikraštyje, nes jis bus sensacinga naujiena tik artimiausias penkiolika minučių. Čiia geresnes galimybes turi interneto atstovai, nes jie gali iš karto pateikti trumpą žinutę apie įvykį internete, o jau kiek vėliau gilintis ir analizuoti.

Demokratija – darbas interneto srityje daug demokratiškesnis, jame mažiau galimybių pasireikšti vienpusiškų, kraštutinių pažiūrų asmenims, nes jie greitai ga

ali būti kritikuojami.

Technologinės galimybės – šiandien jau nepakanka tiesiog parašyti tekstą ir nusiųsti jį redakcijai, internetas suteikia naujas technines galimybes, tokias, kaip galimybe įdėti nuorodas, paveikslėlius, filmuota medžiagą ir kt.

Taip yra tose valstybėse, kur internetas yra gana plačiai išvystytas ir apėmęs nemažai visuomenės gyvenimo sričių. Deja, to pasakyti apie mūsų lietuviškąjį internetą kol kas dar negalime. Negalima teigti, jog mes neturime profesionalių projektų, tačiau jų nėra tiek daug, jog susidarytų tarpusavio konkurencija, kuri ir yra pagrindinis tobulėjimo stimulas. Šiuo metu Lietuvoje interneto vartotojus preliminariai galima būtų suskirstyti į šias kategorijas: valstybinių įstaigų tarnautojai (turintys nuolatinį interneto ryšį savo darbo vietose), komercinių struktūrų darbuotojai (turintys įvairaus lygio interneto ryšį), jaunimas (besinaudojantis interneto ryšiu namuose bei universitetuose) bei žmonės, namuose naudojantys internetą kaip neatsiejamą assmeninio kompiuterio dalį.

Partijos internete

Kai kurios pačios, kai kurios brangių konsultantų ir dizainerių padedamos – visos bent kiek populiaresnės partijos jau įsikūrė internete. Vienos apsiribojo logotipu, žymiausio kandidato nuotrauka ir nuorodomis į politikų reitingų puslapius, kitos pateikė kiek gausesnę informaciją apie save, svarbiausius kandidatus ir rinkimų naujienas.

Vieni tinklapiai, tai pati paprasčiausia agitacinių bukletų kopija internete – nuotrauka su logotipu, partijos programa, valdyba, kandidatai. Žinoma, neapsieinama ir be tinklapio lankytojų apklausos (kokia gi šiais laikais svetainė be apklausos?).

Kiti tinklapiai, kurie paruošti profesionaliai, yra šiuolaikiški, turiniu be

ei lankytojų nuomonėmis praturtinantys svetaines.

Tėvynės Sąjunga (Lietuvos konservatoriai)

Visai neseniai atnaujintas svetainės vaizdas tikrai malonesnis, bet turinio deklaratyvumu jis visiškai atitinka grupės tipą – svetainės struktūra ir turinio forma labai jau primena konservatorių leidžiamus bukletus ir reklaminę medžiagą. Matyti, kad internetą ši partija supranta kaip vietą, skirtą skelbti potencialiai neatnaujinamą. Interneto vartotojai partijai taip pat neįdomūs – nėra net užuominos į bandymą sudominti vartotoją, pritraukti prie norimų informacijos sričių. Interaktyvūs komponentai (naujienos el. paštu, balsavimas) yra nepatrauklūs ir, mano manymu, sukelia daugiau neigiamą lankytojų reakciją.

Beje, rinkiminei agitacijai partija sukūrė visai kitokią sistemą siekiant įamžinti TSLK rinkiminės programos pavadinimą. Yra skyrelis, skirtas skelbti kitas partijas kompromituojančią medžiagą – išties, kas valdo informaciją, tas valdo pasaulį.1

Lietuvos socialdemokratai

LSDP svetainė yra pakankamai orientuota į lankytojus, bet, kaip ir kituose neprižiūrimuose tinklapiuose, joje trūksta aktyvesnės reakcijos į įvykius. Svetainė atsinaujina tik LSDP pareiškimų ir automatiškai iš www.news.lt imamų politinių naujienų dėka. Visa kita informacija (istorija, statutas, struktūra, naujienos ir pan.) svetainėje pateikiama nuobodžiai – viename tinklapyje sudėta keliolika lapų teksto, kurių skaitymas net ir labai norint būtų varginantis. Ši svetainė lyg ir atspindi principą – jei vartotojas domisi partija, tai svetainė tiks ir tokia, jei nesidomi – ne mūsų reikalas. Gal ir nelabai teisingas požiūris, turint galvoje greitį, kuriuo vidutinis Lietuvos interneto vartotojas uždaro nuobodų ti

inklapį.2

Darbo partija

Darbo partija turi įvaizdį internete ir netgi teigiamą požiūrį į informacijos atnaujinimą. Svetainės kūrėjai akivaizdžiai stengėsi panaudoti visas įmanomas interneto technologijas – “Flash” įžangą, diskusijų, apklausos formas ir netgi naujienas el. paštu, tačiau pamiršo partijos atstovams paminėti, jog šios technologijos pačios savaime vartotojų nepritraukia, nei į tinklapį, nei tuo labiau prie balsavimo. Tuo labiau galima užkliūti prie vienos rubrikos: „Turas per Lietuvą“. Čia Darbo partijos tinklapis net neslepia savo populistiškumo, nes turus dažniausiai rengia muzikos atlikėjai, o ne partijos nariai.

Valstiečių ir naujosios demokratijos partijų sąjunga

įdomu, kad šios partijos tinklapis sukurtas tikrai gerai. Informacija yra aiškiai suprantama, reklamuojamas „asmenybių“ sąrašas. Taip pat labai aiškiai pateikti įstatai, rinkiminė programa. Norint rasti rinkiminę programą kitų partijų tinklapiuose teko gerokai pavargti. Tačiau neišvengta ir kai kurių blogybių: partijos naujienų elektroniniu paštu. Į tai interneto naršytojai dažniausiai numoja ranka.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis Šis tinklapis – standartinė “vizitinė kortelė” internete. Čia rasite keletą žodžių apie save, programos politines nuostatas ir keletą puslapių papildomos informacijos. Kadangi partija yra nauja, tai ir jos tinklapis dar “kvepia” šviežumu. Tačiau pasigendama šviežumo. LLS taip stipriai bando kurti naują liberalią jėgą, o jų tinklapyje net informacija nėra dažnai atnaujinama. Apskritai informacijos trūkumas yra labai didelis. Tik patekus į šį tinklapį, iškart norisi jį užversti. Kad ir koks yr

ra svetainės paprastumas, palyginus tinklapio turinį su konkurentais, tikrai matosi, koks jis skurdus.

Naujoji sąjunga (socialliberalai)

Sunku patikėti, kad patekote į vieno populiariausių Lietuvos judėjimų tinklapį. Akį rėžiantis mėgėjiškas dizainas išskiria svetainę iš kitų didžiųjų partijų tinklapių. Atrodo, jog partija dar neseniai buvusi valdančiojoje koalicijoje galėtų sudaryti naują puslapį. Rinkiminei agitacijai toks formatas tikrai netinkamas, nes internete naršantys žmonės ieško tokio tinklapio, kuris juos „užkabintų“.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

Šis tinklapis – standartinė “vizitinė kortelė” internete. Čia rasite keletą žodžių apie save, programos politines nuostatas ir keletą puslapių papildomos informacijos. Kadangi partija yra nauja, tai ir jos tinklapis dar “kvepia” šviežumu. Tačiau pasigendama šviežumo. LLS taip stipriai bando kurti naują liberalią jėgą, o jų tinklapyje net informacija nėra dažnai atnaujinama. Apskritai informacijos trūkumas yra labai didelis. Tik patekus į šį tinklapį, iškart norisi jį užversti. Kad ir koks yra svetainės paprastumas, palyginus tinklapio turinį su konkurentais, tikrai matosi, koks jis skurdus.

Liberalų ir centro sąjunga

Tvarkinga, forumais pagrįsta svetainė su “solidžiu”, į vidutinį vartotoją nukreiptu dizainu. Puikus pagrindinių kandidatų pristatymas. Diskusijos su jais kelia gan didelį susidomėjimą, bet korektiški ir atsargūs kandidatų atsakymai pristabdo diskusijų eigą. Kiti forumai yra pamiršti ir neprižiūrimi nuo kovo mėnesio. Tikėtina, kad taip nutiko dėl forumų gausos ir neteisingo vartotojų srauto pasiskirstymo (verta paminėti, kad forume gali dalyvauti tik LiCS nariai).

Svetainė išsiskiria informacijos pateikimu pirmajame tinklapyje – nedeklaratyvi, gerai išdėstyta, nukreipta į vartotojo “naršymo” įgūdžius. Tolimesni informaciniai puslapiai nėra specialiai ruošti internetui ir neturi interaktyvių komponentų (forumų, atsiliepimų).

Akcentuojamas partijos pavadinimas, lyderių nuomonės opiais klausimais ir naujienos bei pranešimai spaudai. Lyderių biografijos, rinkimų programos pateiktos, bet nepabrėžiamos – ši informacija lyg ir palikta tiems, kas susidomės.3

Liberalų demokratų partija

Šis tinklapis taip pat nesiūlo nieko naujo. Gal tik įdomus pasiūlymas balsuoti už labiausiai priklausomus žurnalistus. Taip liberaldemokratai pateikia savo požiūrį į žiniasklaidą. Pats puslapio turinys yra nuobodus ir skurdus. Atsivertus š. . .

Join the Conversation

×
×