Internetinė žiniasklaida ir kaip politinės partijos ją “išnaudoja”

Internetinė žiniasklaida ir kaip politinės partijos ją “išnaudoja”

Darbo vadovas:

Darbą paruošė:

Klaipėda 2006

 

Turinys

Darbo vadovas: 1

Klaipėda 2006 2

Įvadas 3

Partijos internete 4

Tėvynės Sąjunga (Lietuvos konservatoriai) 4

Lietuvos socialdemokratai 4

Darbo partija 5

Valstiečių ir naujosios demokratijos partijų sąjunga 5

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis 5

Liberalų ir centro sąjunga 5

Liberalų demokratų partija 6

Interneto “išnaudojimas” 6

Išvados 8

Naudota literatūra 9

Įvadas

Interneto žiniasklaida – tai visiškai nauja daugelio informacijos terpių koegzistencija, užtikrintai įsitvirtinanti informaciją skleidžiančių terpių jūroje.

Pagrindinis skirtumas yra tas, kaip parašyta informacija. Interneto tinklapio kalba artimesnė šnekamajai kalbai, lakoniškesnė, lengviau suprantama skaitytojui.

Veiklos sritis – interneto tinklapis taampa viduriu tarp spaudos ir televizijos. Čia galima rašyti ne taip formaliai kaip laikraštyje, ir kartais tinkamesnis būtų televizinis stilius. Paprastai žmonės labiau linkę tik permesti akimis straipsnį, bet jo neskaityti. Į kompiuterio ekraną jie žiūri beveik kaip į televizorių, spaudydami nuorodas tarsi perjunginėja kanalus. Tik kai kurie vartotojui reikalingi straipsniai yra perskaitomi ir kartais išsaugomi asmeniniame kompiuteryje.

Reklamos pateikimo tempai – senieji laiko terminai dabartinei žiniasklaidai nebetinka. Nebėra prasmės skelbti „Sensacija!“ virš straipsnio laikraštyje, nes jis bus sensacinga naujiena tik artimiausias penkiolika minučių. Čiia geresnes galimybes turi interneto atstovai, nes jie gali iš karto pateikti trumpą žinutę apie įvykį internete, o jau kiek vėliau gilintis ir analizuoti.

Demokratija – darbas interneto srityje daug demokratiškesnis, jame mažiau galimybių pasireikšti vienpusiškų, kraštutinių pažiūrų asmenims, nes jie greitai ga

ali būti kritikuojami.

Technologinės galimybės – šiandien jau nepakanka tiesiog parašyti tekstą ir nusiųsti jį redakcijai, internetas suteikia naujas technines galimybes, tokias, kaip galimybe įdėti nuorodas, paveikslėlius, filmuota medžiagą ir kt.

Taip yra tose valstybėse, kur internetas yra gana plačiai išvystytas ir apėmęs nemažai visuomenės gyvenimo sričių. Deja, to pasakyti apie mūsų lietuviškąjį internetą kol kas dar negalime. Negalima teigti, jog mes neturime profesionalių projektų, tačiau jų nėra tiek daug, jog susidarytų tarpusavio konkurencija, kuri ir yra pagrindinis tobulėjimo stimulas. Šiuo metu Lietuvoje interneto vartotojus preliminariai galima būtų suskirstyti į šias kategorijas: valstybinių įstaigų tarnautojai (turintys nuolatinį interneto ryšį savo darbo vietose), komercinių struktūrų darbuotojai (turintys įvairaus lygio interneto ryšį), jaunimas (besinaudojantis interneto ryšiu namuose bei universitetuose) bei žmonės, namuose naudojantys internetą kaip neatsiejamą assmeninio kompiuterio dalį.

Partijos internete

Kai kurios pačios, kai kurios brangių konsultantų ir dizainerių padedamos – visos bent kiek populiaresnės partijos jau įsikūrė internete. Vienos apsiribojo logotipu, žymiausio kandidato nuotrauka ir nuorodomis į politikų reitingų puslapius, kitos pateikė kiek gausesnę informaciją apie save, svarbiausius kandidatus ir rinkimų naujienas.

Vieni tinklapiai, tai pati paprasčiausia agitacinių bukletų kopija internete – nuotrauka su logotipu, partijos programa, valdyba, kandidatai. Žinoma, neapsieinama ir be tinklapio lankytojų apklausos (kokia gi šiais laikais svetainė be apklausos?).

Kiti tinklapiai, kurie paruošti profesionaliai, yra šiuolaikiški, turiniu be

ei lankytojų nuomonėmis praturtinantys svetaines.

Tėvynės Sąjunga (Lietuvos konservatoriai)

Visai neseniai atnaujintas svetainės vaizdas tikrai malonesnis, bet turinio deklaratyvumu jis visiškai atitinka grupės tipą – svetainės struktūra ir turinio forma labai jau primena konservatorių leidžiamus bukletus ir reklaminę medžiagą. Matyti, kad internetą ši partija supranta kaip vietą, skirtą skelbti potencialiai neatnaujinamą. Interneto vartotojai partijai taip pat neįdomūs – nėra net užuominos į bandymą sudominti vartotoją, pritraukti prie norimų informacijos sričių. Interaktyvūs komponentai (naujienos el. paštu, balsavimas) yra nepatrauklūs ir, mano manymu, sukelia daugiau neigiamą lankytojų reakciją.

Beje, rinkiminei agitacijai partija sukūrė visai kitokią sistemą siekiant įamžinti TSLK rinkiminės programos pavadinimą. Yra skyrelis, skirtas skelbti kitas partijas kompromituojančią medžiagą – išties, kas valdo informaciją, tas valdo pasaulį.1

Lietuvos socialdemokratai

LSDP svetainė yra pakankamai orientuota į lankytojus, bet, kaip ir kituose neprižiūrimuose tinklapiuose, joje trūksta aktyvesnės reakcijos į įvykius. Svetainė atsinaujina tik LSDP pareiškimų ir automatiškai iš www.news.lt imamų politinių naujienų dėka. Visa kita informacija (istorija, statutas, struktūra, naujienos ir pan.) svetainėje pateikiama nuobodžiai – viename tinklapyje sudėta keliolika lapų teksto, kurių skaitymas net ir labai norint būtų varginantis. Ši svetainė lyg ir atspindi principą – jei vartotojas domisi partija, tai svetainė tiks ir tokia, jei nesidomi – ne mūsų reikalas. Gal ir nelabai teisingas požiūris, turint galvoje greitį, kuriuo vidutinis Lietuvos interneto vartotojas uždaro nuobodų ti

inklapį.2

Darbo partija

Darbo partija turi įvaizdį internete ir netgi teigiamą požiūrį į informacijos atnaujinimą. Svetainės kūrėjai akivaizdžiai stengėsi panaudoti visas įmanomas interneto technologijas – “Flash” įžangą, diskusijų, apklausos formas ir netgi naujienas el. paštu, tačiau pamiršo partijos atstovams paminėti, jog šios technologijos pačios savaime vartotojų nepritraukia, nei į tinklapį, nei tuo labiau prie balsavimo. Tuo labiau galima užkliūti prie vienos rubrikos: „Turas per Lietuvą“. Čia Darbo partijos tinklapis net neslepia savo populistiškumo, nes turus dažniausiai rengia muzikos atlikėjai, o ne partijos nariai.

Valstiečių ir naujosios demokratijos partijų sąjunga

įdomu, kad šios partijos tinklapis sukurtas tikrai gerai. Informacija yra aiškiai suprantama, reklamuojamas „asmenybių“ sąrašas. Taip pat labai aiškiai pateikti įstatai, rinkiminė programa. Norint rasti rinkiminę programą kitų partijų tinklapiuose teko gerokai pavargti. Tačiau neišvengta ir kai kurių blogybių: partijos naujienų elektroniniu paštu. Į tai interneto naršytojai dažniausiai numoja ranka.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis Šis tinklapis – standartinė “vizitinė kortelė” internete. Čia rasite keletą žodžių apie save, programos politines nuostatas ir keletą puslapių papildomos informacijos. Kadangi partija yra nauja, tai ir jos tinklapis dar “kvepia” šviežumu. Tačiau pasigendama šviežumo. LLS taip stipriai bando kurti naują liberalią jėgą, o jų tinklapyje net informacija nėra dažnai atnaujinama. Apskritai informacijos trūkumas yra labai didelis. Tik patekus į šį tinklapį, iškart norisi jį užversti. Kad ir koks yr

ra svetainės paprastumas, palyginus tinklapio turinį su konkurentais, tikrai matosi, koks jis skurdus.

Naujoji sąjunga (socialliberalai)

Sunku patikėti, kad patekote į vieno populiariausių Lietuvos judėjimų tinklapį. Akį rėžiantis mėgėjiškas dizainas išskiria svetainę iš kitų didžiųjų partijų tinklapių. Atrodo, jog partija dar neseniai buvusi valdančiojoje koalicijoje galėtų sudaryti naują puslapį. Rinkiminei agitacijai toks formatas tikrai netinkamas, nes internete naršantys žmonės ieško tokio tinklapio, kuris juos „užkabintų“.

Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis

Šis tinklapis – standartinė “vizitinė kortelė” internete. Čia rasite keletą žodžių apie save, programos politines nuostatas ir keletą puslapių papildomos informacijos. Kadangi partija yra nauja, tai ir jos tinklapis dar “kvepia” šviežumu. Tačiau pasigendama šviežumo. LLS taip stipriai bando kurti naują liberalią jėgą, o jų tinklapyje net informacija nėra dažnai atnaujinama. Apskritai informacijos trūkumas yra labai didelis. Tik patekus į šį tinklapį, iškart norisi jį užversti. Kad ir koks yra svetainės paprastumas, palyginus tinklapio turinį su konkurentais, tikrai matosi, koks jis skurdus.

Liberalų ir centro sąjunga

Tvarkinga, forumais pagrįsta svetainė su “solidžiu”, į vidutinį vartotoją nukreiptu dizainu. Puikus pagrindinių kandidatų pristatymas. Diskusijos su jais kelia gan didelį susidomėjimą, bet korektiški ir atsargūs kandidatų atsakymai pristabdo diskusijų eigą. Kiti forumai yra pamiršti ir neprižiūrimi nuo kovo mėnesio. Tikėtina, kad taip nutiko dėl forumų gausos ir neteisingo vartotojų srauto pasiskirstymo (verta paminėti, kad forume gali dalyvauti tik LiCS nariai).

Svetainė išsiskiria informacijos pateikimu pirmajame tinklapyje – nedeklaratyvi, gerai išdėstyta, nukreipta į vartotojo “naršymo” įgūdžius. Tolimesni informaciniai puslapiai nėra specialiai ruošti internetui ir neturi interaktyvių komponentų (forumų, atsiliepimų).

Akcentuojamas partijos pavadinimas, lyderių nuomonės opiais klausimais ir naujienos bei pranešimai spaudai. Lyderių biografijos, rinkimų programos pateiktos, bet nepabrėžiamos – ši informacija lyg ir palikta tiems, kas susidomės.3

Liberalų demokratų partija

Šis tinklapis taip pat nesiūlo nieko naujo. Gal tik įdomus pasiūlymas balsuoti už labiausiai priklausomus žurnalistus. Taip liberaldemokratai pateikia savo požiūrį į žiniasklaidą. Pats puslapio turinys yra nuobodus ir skurdus. Atsivertus šį tinklapį atrodo, kad patekai į oreivių klubą. Daugiausia vietos skirta buvusiam LR Prezidentui Rolandui Paksui. Turint omeny tai, kad už šią partiją balsuoja žmonės neturintys arba nemokantys naudotis internetu, tai tokio puslapio partijai tikrai pakanka.

Interneto “išnaudojimas”

šis pavyzdys parodo, kaip galima teigiamai išnaudot internetinę žiniasklaidą. Tam pasirinktas straipsnis iš svetainės www.delfi.lt.

Muntianas: savivaldybių auditas nepakankamas

Seimo pirmininkas Viktoras Muntianas po susitikimo su Valstybė kontrolės vadove Rasa Budbergyte teigė, kad nepakankamai audituojama savivaldybių veikla. Jis mano, kad turi būti sukurti mechanizmai, kurie padėtų Valstybės kontrolei atlikti išsamesnius savivaldos institucijų patikrinimus.

„Atlikinėdami auditus, mes matome, kad yra problemų savivaldoje. Matome, kad savivaldybės yra valdomos neefektyviai, turtu disponuojama kartais neteisėtai”, – po susitikimo su Seimo pirmininku sakė R.Budbergytė.

„Sutarėm, kad reikėtų daryti tam tikrus pakeitimus Konstitucijoje ir Valstybės kontrolės įstatyme”, – sakė V.Muntianas, kalbėdamas apie tai, kaip reikėtų palengvinti Valstybės kontrolei galimybę atlikti kuo išsamesnius auditus. Seimo pirmininkas pasidžiaugė, kad netrukus „turėsime valstybės valdymo auditą”.

„Atlikdami Seimo kanceliarijos auditą, mes vertinsime lėšų panaudojimo teisėtumą ir ar tikslingai panaudojamas turtas”, – sakė R.Budbergytė. Per maždaug valandą trukusį pokalbį ji su Seimo pirmininku aptarė ir šiuo metu Valstybės kontrolės atliekamą Lietuvos aukštųjų mokyklų auditą.

Per pokalbį su Seimo pirmininku jiedu sutarė, kad šiuo metu veikia ne pakankamai tobula teisinė bazė, kuri reglamentuoja finansinių ataskaitų auditą. „Iš tiesų naudojama finansinė apskaita, kuri neatitinka tarptautinių standartų, todėl mes negalime pateikti Seimui tikros finansinės situacijos”, – sakė R.Budbergytė.

Komentarai (kalba netaisyta):

filosofe,

Montijanai varyk steig tikrinimo snipinejimo ir visus kt organus, kad tik butu kas ka seka. Tik vat kyla man tad klausimelis, o ar su tikrinti neikursi kokios komisijos, sustiprinto kokio patikrinimo dalinio, kad visiem ant sirdies ramiau butu.

jonas,

Politiniai kaliniai ir tremtiniai su lansbergininkais Lietuvos labui visiškai nieko gero nenuveikė,nes dauguma žmonių jų nenori ir matyti,tai gal ką nors gero padarys kad ir būvę kagebistai.Blogiau vis vien nebus, nes jau ir būti blogiau negali.

na,

aguročiai baikit juodinti žmogų.Turkai išžudė 3000000 armėnu.Muntianas žino ką daro”4

 

Iš komentarų skaičiaus galima pamatyti, koks yra vieno ar kito partijos nario ar pačios partijos populiarumas. Taip pat galima kieno nors “paprašyti” parašyti tuos komentarus. Tai taipogi padėtų pamatyti, ką žmonės mano apie vieną ar kitą politinę jėgą. Toks elgesys nėra sąžiningas, tačiau taip lengviau save populiarinti bei atsakyti į neigiamą kritiką, kuri gali pasirodyti dėl atitinkamo straipsnio.

Išvados

Atskira politinių interneto informacinių išteklių lankytojų kategorija yra žurnalistai. Šiuo metu galima drąsiai teigti, jog visi laikraščiai, žurnalai, televizijos bei radijo stotys naudojasi internetu kaip neišsenkančiu ir bene operatyviausiai reaguojančiu į pačius įvairiausius įvykius informacijos šaltiniu. Kadangi žurnalistams yra nepaprastai aktualu informaciją gauti iš pirmų rankų, tad politinių partijų bei visuomeninių judėjimų informaciniai projektai atlieka bendravimo su žiniasklaidos atstovais funkciją.

Politikams atėjo laikas apsispręsti, ar jie bus interneto revoliucijos dalimi, ar ne. O Lietuvos internautams pirmiausia yra šansas išsirinkti tą politinę jėgą, kuri bus valdžioje.

Jei iš partijų tinklapių ištrintume jų pavadinimus ir pasiūlytume skirtingų politinių simpatijų rinkėjams pasirinkti, kuriuose iš jų norėtų apsilankyti dar ne vieną kartą, mažiausiai šansų, ko gero, turėtų Lietuvos nacionaldemokratų partija, Politinių kalinių ir tremtinių sąjunga, Lietuvių nacionalinės partijos ir “Jaunosios Lietuvos” sąjunga, kurių svetainės yra tarsi butai be patogumų. Didžiąja dalimi tai tiesiog negrabiai atlietos organizacijos iškabos su adresais, apipelijusiomis “naujienomis” ar lyderio nuotrauka – ką gi, ir tai neblogai, jeigu viskas, ko ieškai internete – tik tos ar kitos partijos būstinės telefonas. Tačiau pripratusiems prie butų su patogumais pernelyg asketiška aplinka padvelkia gerokai primirštais HTML nepriteklių laikais.

Varu į internetą nieko nenuvarysi – lankytojų dėmesį galima patraukti tik įdomiu ir kuo dažniau atnaujinamu turiniu. Taip ir galėtų ir turėtų atrodyti šiuolaikinės partijos interneto svetainė.

Matosi ir tai, kad bent jau kai kurios partijos supranta interneto naudą ir tai išnaudoja. Tačiau tobulėti dar tikrai yra kur.

Kiekviena vartotojų kategorija turi savus interesus, ir kuriant informacinius išteklius paprastai yra orientuojamasi į kokią nors vieną didesnę vartotojų kategoriją. Dėl to politinių partijų bei judėjimų informaciniai ištekliai internete visų pirma sulaukia dėmesio tų žmonių, kurie aktyviai dalyvauja šalies politiniame gyvenime ir turi galimybę naudotis interneto ryšiu.

Naudota literatūra

Priešrinkiminė agitacija ir internetas. Prieiga internete: http://www.sociumas.lt/Lit/Nr11/rinkimai.asp

Mikšys D., Skaitmeninė agitacija. Pirmoji dalis: kovas. Prieiga internete: http://www.nkm.lt/063/internetas.htm

Skiauteris R., Skiauterienė A., Politinis internetas. Prieiga internete: http://www.nkm.lt/073/internetas.htm

Vanagas J. Muntianas: savivaldybių auditas nepakankamas. Prieiga internete: http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=9533883

 

www.liberalusajudis.lt

www.ldp.lt

www.darbopartija.lt

www.vnds.lt

 

1 Skiauteris R., Skiauterienė A., Politinis internetas. Prieiga internete: http://www.nkm.lt/073/internetas.htm

2 Ten pat

3 Ten pat

4 Vanagas J. Muntianas: savivaldybių auditas nepakankamas. Prieiga internete:

http://www.delfi.lt/news/daily/lithuania/article.php?id=9533883

 

Leave a Comment