Kas yra meilė? Kokia ji turėtų būti?

Nuo pat gimimo žmogui bandoma aiškinti, ką jis privalo daryti. Todėl suaugęs jis remiasi logiškais, nuosekliais sprendimais. Bet ar žmogus apsisprendžia tarsi kompiuteris? O jei palygintume jį su gyvūnu, kurį galima prijaukinti bei išmokyti triukų, t. y. užprogramuoti tam tikrai elgsenai. Suprantama, jie vadovaujasi ne sąmoningais protavimais, o atlygio už triuką vaizdiniu. Žmogus yra prijaukintas nuo pat gimimo ir nuo pat gimimo mokosi triukų, už kuriuos jį paglosto, pagiria, pamaitina. Todėl užaugę mes žinome, kuo užpildyti savo laiką, kiek jo skiirti darbui ir meilei, žinome, kaip meilė turi atrodyti. O jei šis vaizdinys neatitinka realybės, kartais pasijuntame tarsi vaikas, negavęs saldainio.

Kurti būsimos meilės istorijos vaizdinius nėra blogai. Bėda ta, kad daugeliui tenka vadovautis neaiškiais, o kartais ir klaidingais vaizdiniais.

Visuomenė bando paaiškinti, kokia turėtų būti tikroji meilė. Apie ją kuriama poezija, dainuojama, jai skiriami kino filmai, apie ją vienas po kito, serijiniu būdu, rašomi meilės romanai. Tačiau populiariausių meilės apibūdinimų ne taip ir daug. Svarbiausi iš jų:

[div class=subtitle]Meilė – pabudimas.[/div]
Pasakose kalbama apie graažuoles, pažadintas princo bučinių. Sių dienų žurnaluose nuolat užtiksime tekstų, kuriuose rašoma: „pabudinti jausmus”, „jis pažadino ją naujam gyvenimui” ir pan.

[div class=subtitle]Meilė – fizinis ir psichinis sutrikimas.[/div]
Ligonio vaizdinys nėra patrauklus, tačiau ką nors „susargdinti meile” daug kam patiktų. Todėl populiarūs muzikantai mum

ms nuolat praneša, kad ji „susuko galvą”, kad jiems dėl merginos sutriko ne tik mąstymas, bet ir pojūčiai, t. y. regėjimas bei klausa, o kartais ir skonis, nes arba visiškai dingsta apetitas, arba norisi suvalgyti maistui menkai tinkamą mylimąjį. Nors uoslės sutrikimai kažkodėl nėra apdainuojami. Suprantama, visa tai gali būti pavadinta „skausminga aistra”.

[div class=subtitle]Meilė – ne jausmas, o išorinė jėga.[/div]
Mitai, dainos, pasakojimai itin dažnai bando įteigti su realybe akivaizdžiai prasilenkiančią mintį, kad meilė yra ne jausmas, ne vidinis išgyvenimas, o kažkas išoriška, netikėtai užvaldančio žmogų. Tokia meilė panaši į stichiją, į jūrą ar vėją. Joje netgi galima „paskęsti”.

[div class=subtitle]Ar kiekvienas pats susikuria būsimos meilės istoriją?[/div]
Kiekvienas žmogus savaip surikiuoja populiariausius meilės vaizdinius ir savaip įsivaizduoja meilę. Nors, kaip liudija psichologiniai tyrimai, tokių vaizdinių schemų nėrra daug. Nepakartojamos mūsų fantazijos gali tilpti į maždaug dvidešimtį jų. Moterys meilę dažnai suvokia kaip kelionę, kuri bus įdomi, bet pasitaikys ir išbandymų. Joms taip pat patinka gelbėtojos ir gelbėjamosios vaizdiniai. Vyrams būdinga įsivaizduoti meilę kaip užkariavimą ir saugojimą. Ir moterys, ir vyrai fantazuoja apie netikėtus, nevaldomus jausmus, kaip užvaldyti partnerio jausmus bei mintis, ir dėl to jis/ji taptų nepaprastai laimingi, bet pasitenkintų labai mažu – pasimatymu kartą per metus, trumpu meilės nuotykiu ir pan. Veikiausiai iš prie laužo saugiai besijautusių pro

otėvių paveldėti vaizdiniai – meilė prie židinio po prašmatnios vakarienės – irgi būdingi ir moterims, ir vyrams.

Pasvajojus apie nuostabius ir netikėtus meilės nuotykius, galima įsivaizduoti vestuves ir laimingą šeimos gyvenimą. Moterys gana dažnai mintyse save išvysta su puikia vestuvine suknele. Vyrams matyti save jaunikio vaidmenyje visiškai nebūdinga. Moterys tiksliau įsivaizduoja ir vaikus. Joms vaikas yra kūdikis, kurį reikia globoti, kuriuo teks rūpintis. Vyrams ką tik gimęs kūdikis – jaunesnis žaidimų draugas.

Kiekvienas pažįsta porą, kuriai tarsi nieko netrūko, bet ji išsiskyrė. Turime ir kitų pažįstamų – aplinkinių nuomone, jie vienas kitam netinka, bet kažkodėl net po didžiausių barnių lieka kartu. Gana dažna šių paradoksų priežastis – sutampantys arba nesuderinami meilės, sekso, šeimos vaizdiniai.

Artimesnė draugystė paprastai prasideda atkreipus dėmesį į patrauklią išvaizdą. Po to gali paaiškėti, jog su nauju draugu/-e įdomu pasikalbėti, kad sieja bendri pomėgiai, o seksas – įstabus. Regis, to galėtų pakakti ilgiems ir darniems santykiams, bet. neretai laimei kliudo tos pat laimės vaizdiniai. Jei ji mano, kad žmona – tai garbinama ir lepinama princesė, o jo vaizdiniuose žmonos vaidmuo skirtas darbščiai ir rūpestingai namų šeimininkei, vargu ar pora ilgai bus kartu.

32 thoughts on “Kas yra meilė? Kokia ji turėtų būti?”

 1. Man meile, tai budas pasijusti geriau. Kazkaip gera, kai gali kazka myleti. Kai myli tai taip ir norisi ta zmogu dziuginti. O dziugindama kita, dazniausiai ir pati pradedu jaustis gerai. Taigi meile kaip ir leimes prielaida iseina tada,,

  Reply
 2. Meile- kai pamirsti save,ir viska atiduodi tam ka myli..
  tai atsidavimas kitam,be savanaudiskumo..
  be proto netekimo..

  Reply
 3. Man meile yra pats nuostabiausias dalykas,kuris tik gali ivykti tokiam musu monotoniskame gyvenime…rimtai myliu jau net 3karta,bet tikrai suprantu kas tai do dalykas…dabar myliu,esu mylima ir seme gyvenime man jau daugiau nieko nebereikia..myliu lb:)))

  Reply
 4. O man meile – pats keisciausias dalykas pasaulyje. Kol myli ir jauti, kad veiksmas vyksta ne i vienus vartus, tol skrendi per savo dienas kaip ant sparnu, bet kai tik pajauti, kad gal jau pradeda blesti sitas skrydzio dziaugsmas, tai jau nebe taip ir malonu. Tada krenti skaudziai skaudziai.. Regis, vis dar taip pat nieko daugiau nereikia, kaip tik tos meiles, tik beda ta, kad nebera jos salia… Ir taip iki tol, kol vel isimyli…

  Reply
 5. meile – tai jausmas, kuris trunka tris metus, o veliau lieka tik pagarba ir prisirisimas….arba nebelieka nieko

  Reply
 6. Darykite jus man ka norit, bet nu netikiu tais trejais metais. As vis dar gali ir naiviai tikiu, kad jei pamilsti, ir meile ta tikra, tada ji – jau visam gyvenimui. Na, juk kai senukai vaiksto gatveje uz ranku susikibe, tai tikrai nemanytum, kad tai tik pagarba… Taip. gal ta meile ir nebebuna tokia, kaip per pirmuosius metus, taciau ji tikrai islieka, tik paauga ir pereina i kitoki etapa.

  Reply
 7. Meile tai risys tarp dvieju zmoniu, kartais kai ant to zmogaus kuri myli supyksti atrodo daugiau jo niekada nebemylesi, bet pamazu tu tam zmogui atleisi

  Reply
 8. Meile, tikrai kazkas grazaus ir neitiketina… Bet ka daryti, kai myli zmogu, kuris labiausiai myli save ir daugiausiai galvoja apie save, o tik paskui apie kitus… Ir kai bandai padieti ar patarti, ji tuo nevertina… Bet sako kad ji taip pat myli…

  Reply
 9. meile – tai zodziais nenusakomas jausmas… kiekvienam sis jausmas yra pazistamas ir kiekvienas tai nori patirti.
  as myliu zmogu ir jauciuosi mylima, todel drasiai sakau – tai meile -abipuse meile… :*

  Reply
 10. Yra visokiu tu meiliu apibudinimu ir kiekvienas savaip tai ivardina ..Svarbu atskirti Meile nuo susizavejimo , prisirisimo , draugiskumo ..
  Mano nuomone , Meile , tai kazkas nerealaus , neapciuopiamo tai tarsi susiliejimas su tuo zmogumi , gyvenimas tik Juo ..Tai Nuostabiausias ir kartu labiausiai kankinantis Jausmas..Tikrai Myleti zmogu galima tik viena karta gyvenime ir tai neisblesta niekada , gal tik pereina i kitas pakopas ;pagarba , savitarpio supratima..

  Reply
 11. Meile tai ne zaidimas..
  ji ateina nelaukta..
  ir nekviesta..
  kiekvienas zmogus ta meile isreiskia sawaip..
  as manau jog meile yra tai nerealus jausmas kuri jauti kitam zmogiui,su kuriuo noretum buti amzinai sukurti nuostabe ateiti,bei sukurti seima drauge..

  Reply
 12. meile yra neapsakomas jausmas kai be to zmogaus gyvent negali tau jis yra viskas,visad galvoji apie ji rupiniesi juo

  Reply
 13. O aš taip atkakliai stengiausi nemylėti… Nes jis atrodė netinkamas. Bet dabar tiesiog pasidaviau jausmui ir apsiraminau.

  Reply
 14. o gal jo nera? tik chemine reakcija kaip pradzioje aistra o paskui patogumas prisirisimas bei fiziologiniu preikiu tenkinimas su patikimu partneriu?

  Reply
 15. Meile-tai jausmas uzpildantis siluma sirdi. Kai su tuo zmogum gera bet kada, kai negali be jo gyvent. kai pasiilgsti nors pries 5 min ji matei.

  Reply
 16. Kai Jusu gyvenime atsiras toks zmogus,del kurio galetumete paaukoti savo gyvybe,kad tik Jis liktu gyvas.Nes be Jo negaletumete gyventi..Nes be Jo..Be Jo….Tai ir bus meile.. ///O Meiles savokos neimanoma apibrezti jokiais zodziais,nes tai jausmas,i kuri sueina viskas… Meile-bekraste jura… LINA

  Reply
 17. Man meile tai kip kitiems saule, ja visi gerisi ,ja visi mato ,jaucia ir taip norisi ja palisti bet deja mano atveju tik geretis ir palikti ramybeje. Nes meile netik grazu,romantiska, bet ir ziauri bei zlugdanti

  Reply
 18. Jei žmogus Tavęs nemyli taip, kaip tau to norėtųsi, tai dar nereiškia, kad jis (ar ji) tavęs nemyli. Tiesiog jie kalbasi skirtinga meilės kalba. 🙂

  Reply
 19. Meilė,nežinau nei kaip geriau aprašyti,ar išreikšti savo mintis,kaip aš įsivaizduoju meilę,ji turėtų būti be jokių išskaičiavimų,tauri,išdidi,ir lengvai pasiaukojanti,tai nereiškia,kad myli,ir žmogus priklauso tau,jei žmogų myli viską padarysi,kad jis būtų laimingas,ar su tavim,ar be tavęs,galėtum net nepagalvojęs apie savo pasekmes ,pulti stačia galvą į ugnį,kad tik tam žmogui ,kurį myli būtų gerai,na o iš tikro meilės būna tik gražios ir pasiaukojančios pasakose,nes mylinčiam žmogui viską besąlygiškai turi atleisti,nelaikyti pykčio,suprasti ir leisti tam žmogui jaustis laisvai ir pasijusti laimingam.

  Reply
 20. Meile kaip ir Dievas – viena visiems ,taciau kaip ir Dievas-turi daug veidu… kad isvistum tikraji Dievo veida ar pajustum tikrosios meiles palaiminga prisilietima,reikia buti isrinktuoju… … Nors paskutinysis komentaras nera man priimtinas, pasakytas tiesmukiskai, is primityvo poziciju, taciau jis atspindi esamas gyvenimo realijas ir jame daug karcios tiesos zodziu…

  Reply

Leave a Comment