kamuoliniai žaidimai

Daugelio sporto šakų ir žaidimų dalyviai spardo, stumdo arba mėto kamuolį žaidimų aikštelėje. Karatis žaidėjai naudoja lazdas, raketes, ritmušas arba tiesiog rankomis, kojomis ir galvomis ridena ar atmuša kamuolį. Kamuoliai skiriasi forma ir dydžiu. Dauguma jų apvalūs, kieti ir tvirti (biliardo ir beisbolo) arba tuščiaviduriai (teniso). Futbolininkai žaidžia apvaliu kiaulės odos kamuoliu. Badmintono sviedinukas padarytas iš plunksnų, todėl vadinamas plunksninuku. Kamuolių žaidimus imta žaisti jau priešistoriniais laikais. Iš pradžių tai buvo tik religinių apeigų dalis. Žmonės tikėjo, kad kamuolių žaidimai ga ali pratęsti vasarą ar pakeisti vėjo kryptį. Senovės graikai pirmiji pradėjo juos žaisti savo malonumui. Kamuolių žaidimai užemė ypač svarbią vietą Centrinės Amerikos majų ir actekų gyvenime. Šiandien populiarūs įvairūs žaidimai, pradedant žaidžiamais raketėmis, tokiais kaip tenisas ir skvošas, baigiant komandiniais žaidimais – futbolu, beisbolu ir kt.

KOMANDINIAI ŽAIDIMAI

Dauguma populiariausių pasaulyje komandinių sporto šakų – tai kamuolių žaidimai, tokie kaip beisbolas, krepšinis ir futbolas. Komandiniai žaidimai yra labai greiti. Iš kiekvieno komandos nario reikalaujama individualių sugebėjimų, pavyzdžiui, greitai bėgioti, tačiau taip pat svarbus ge eras pasirengimas žaisti komandoje, pavyzdžiui, mokėti perduoti kamuolį. Komandiniai žaidimai skatina draugiškumą, drausmę ir gebėjimą dirbti drauge su kitais.

ŽAIDIMAI RAKETĖMIS

Žaidimuose raketėmis, pavyzdžiui, skvoše, žaidėjai rakete muša kamuoliuką per tinklą arba į sieną. Dažniausiai rakete būna padaryta iš tinklelio, įtempto rėmelyje. Žaidėjai ga

ali žaisti po vieną ar poromis. Kai kuriuose žaidimuose rakečių nereikia: rankinio žaidėjai vietoj raketės naudoja specialia pirštinę arba mėto kamuolį ranka.

KREPŠINIS

Tai komandinis žaidimas. Kiekvienoje komandoje yra po penkis žaidėjus. Čia visi nariai turi bendradarbiauti, arba veikti iš vien. Tik taip galima pasiekti pergalę. Komandų žvaigždės paprastai būna puolėjai, kurie pelno taškus. Tačiau, jeigu visi žaidėjai taptų žvaigždėmis, neliktų kam gintis ir neleisti varžovui pelnyti taškų. Todėl kiekvienas komandos žaidėjas turi savo užduotį, ir sėkmingai žaidžiant visų įnašas yra vienodas. Tikrojo krepšinio lankas yra 3 m virš galvos.

FUTBOLAS

Minios futbolas buvo dabartinio futbolo pirmtakas, žaistas Anglijoje. Tai buvo žiaurus žaidimas, jame galiojo vos kelios taisyklės, ir XIV a. jis buvo uždraustas. Šiais laikais futbolas pats populiariausias komandinis žaidimas. Žaidžia dvi komandos, kiekviena po o vienuoliką žaidėjų. Žaidėjai kojomis ir galva taikosi įmušti kamuolį į priešininko vartus. Tik vienam komandos žaidėjui – vartininkui – leidžiama paliesti kamuolį rankomis. Amierikietiškas futbolas šiek tiek kitoks. Žaidėjai taikosi kamuolį pernešti per priešininko vartų liniją ir pelnyti įvartį, kuris vertinamas šešiais taškais. Kiekvienoje komandoje 11 žaidėjų, jie renkami iš vyrų iki 45 metų amžiaus.

BEISBOLAS

Beisbolas – tai nacionalinis Jungtinių Amerikos Valstijų žaidimas. Pirmosios beisbolo rungtynės įvyko 1846 m. Nacionalinės bei Amerikos lygos čempionatų laimėtojai kiekvienais metais rungtyniauja pasaulio čempionatuose. Neprofesionalai mėgsta žaisti mažąjį beisbola – paprastesnę beisbolo ve

ersiją.

KRIKETAS

Kriketas pradėtas žaisti Britanijoje ir yra nacionalinis šalies sporto žaidimas. Daugelis kaimų turi savas kriketo komandas. Žaidėjai naudoja medinę lazdą ir kietą kamuoliuką. Kriketas populiarus ir Anglijoje, Australijoje, Vest Indijoje ir Indijoje.

TENISAS

Tenisas atsirado iš neįprasto žaidimo, vadinamo tikruoju arba karališkuoju tenisu, kuris kai kuriose šalyse ir dabar yra žaidžiamas. Tikrąjį tenisą pradėta žaisti Prancūzijoje beveik prieš tūkstantį metų. Jo aikštyno langai ir durys atviri, o stogas nuožulnus. Šiuolaikinis tenisas vadinamas lauko tenisu. Jis kartais žaidžiamas ant pievelės, tačiau dažniausiai – kieto pagrindo aikštelėje. Svarbiausi tarptautiniai čempionatai vyksta Anglijoje, Vimbildone, taip pat Jungtinėse Amerikos Valstijose, Australijoje ir Prancūzijoje. Pirmaujantys tenisininkai už laimėtus prizus bei iš sporto rėmėjų gauna didžiules pinigų sumas. Stalo tenisas žaidžiamas ant stalo taip pat perskirto tinkleliu. Stalo teniso raketė – ovali mentelė, iš abiejų pusių apklijuota specialia guma.

GOLFAS

Golfo žaidėjai mažą kamuoliuką į skylę žemėje stengiasi įmušti specialia lazda. Tai turtuolių žaidimas, nes reikia daug pinigų, kad įstengtum nusipirkti lazdų, kurių reikia keliata rūšių. Beto šis žaidimas reikalauja didelio susikaupimo ir išmanymo.

KĖGLIAI

Šiame žaidime reikia mokėti taikliai mušti. Kėglių žaidėjas vienu kamuoliu turi numušti dešimt ar penkias kėglių figūras. Trys įdubos pirštams leidžia žaidėjams suimti kėglių rutulį. Šis žaidimas gera pramoga ir neblogas astipalaidavomo būdas.

BILIARDAS

Biliardo žaidėjai turi kamouliukus įmušti į kišenes, es

sančias stalo kampuose. Tam jie naudojasi lazda. Amerikietiškojo biliardo rutuliai sunumeruoti nuo 1 iki 15. Šis žaidimas, tarp paprastų žmonių, žaidžiamas statant įvairias pinigų sumas.

PELOTA

Pelota – tai ispaniškas žaidimas. Žaidėjai lenktu kaušeliu (ispaniškai cesta) stipriai meta kamuoliuką į priekinę aikštelės sieną.

Pasaulyje yra dar daugybė kamuolinių žaidimų. Jų, tikriausiai, net neįmanoma visų išvardyti, nes visais laikais kamuoliniai žaidimai buvo patys populiariausi ir kiekviena tauta žaidžia tai beisbolą, tai krepšinį, tai tenisą ir t.t.

Leave a Comment