Krostupas Kolumbas

Kristupas Kolumbas

Naujojo pasaulio atradėjas Kristupas Columbas(itališkai-CRISTOFORO COLOMBO, ispaniškai-CRISTOVAL COLON)gimė 1451m.Genujoje,Italijoje.Kristupas buvo vyriausias iš 5 vaikų.Jo tėvai–Ispanijos žydai, atbėgę į Italiją nuo siautėjančios inkvizicijos..Jaunystėje plaukiojo su piratais ir įgijo patyrimo. Turėdamas apie keliolika metų, dalyvavo jūrų kautynėse prie San Visentės kyšulio-Portugalijos pusėje, prieš Genują. Tai pirmasis mums žinomas jo gyvenimo įvykis. (Vėliau jis visada rašėsi ispaniškai-CRISTOBAL COLON ir niekada itališkai-Cristoforo Colombo. Negana to, jo užrašuose nerasime nė vienos itališkos eilutės, net laiškai broliams ir valdžiai rašyti ispaniškai. Brolių vardai taip pat ispaniški-Bartolome ir Diego.) Užaugęs tapo laivo kapitonu ir gabiu jūrininku. Kolumbas išstudijavo daugybę žemėlapių, planų, kelionių aprašymų ir priėjo išvadą (kitaip nei to meto į rytus plaukiojantys keliautojai), kad, jei Žemė apvali, plaukdamas į vakarus, pasieks Indiją ir jos turtus per kelis mėnesius. Ispanai troško pasipelnyti iš prekybos su Indija ir kitais Azijos kraštais, ir Kolumbas įkalbėjo Ispanijos karalienę Izabelę I skirti ekspedicijai lėšų.1492m.rugpjūčio 3d., trys nedideli burlaiviai “Nina”, ”Pinta” ir “Santa Marija” iškėlė bures ir išplaukė iš Ispanijos, Paloso miesto uosto į drąsią kelionę. Jų tikslas buvo rasti naują jūrų kelią į rytus, prieskonių ir aukso šalis. Žygiui vadovavo Kristupas Kolumbas, italas jūreivis iš Genujos. Pirmasis sustojimas buvo Kanarų salose. Rugsėjo 6d. laivai paliko Kanarų salas ir išplaukė į vakarus. 1492m.spalio 12d. jie išvydo žemę, kurią manė esant Indiją. O iš tikrųjų tai buvo Karibų salų grupės Vatlingo sala, kurią Kolumbas pavadino San Salvadoru. Čia jis iškėlė karališkąją Ispanijos vėliavą europiečiams nežinomoje saloje. Karibų salas pasiekusį Kolumbą pasitiko Amerikos indėnų gentys-aravakai, tainai ir karibai. Amerikos čiabuviai buvo pavadinti indėnais, nes pirmieji keliautojai tarėsi pasiekę Indijos krantus. Kolumbas nežinojo, kokią žemę atradęs, bet jo žygis praskynė kelią vėlesnėms europiečių gyvenvietėms Amerikos žemyne.

Kolumbo flagmanas (“Santa Marija”) buvo lėtas, nepatogus medinis burlaivis, ne didesnis už šiuolaikinį žvejybos tralerį.Laivo likimas priklausė nuo vėjų malonės. Gyventi jame teko ankštai susikimšus, sunkiomis sąlygomis. ”Santa Marijos” įguloje buvo 40 žmonių. Didžiausią pavojų tokioje ilgoje kelionėje kėlė maisto ir vandens stygius.1493m.kovo15d.Kolumbas grįžo į Ispaniją, kur buvo sutiktas su didžiausia pagarba. 1493m.rugsėjo 25d. iš Kadiso miesto uosto jis išplaukė į antrą kelionę iš kurios grįžo 1496m.birželio11d.Į trečiąją kelionę Kolumbas išplaukė 1498m.gegužės30d.iš Sevilijos miesto, grįžo 1500m.spalio mėn.Į paskutinę savo kelionę, į Naująjį Pasaulį išplaukė 1502m.gegužės mėn. iš San Lukaro miesto, į kurį grįžo 1504m.lapkričio 1d.Ispanijos karalienė Izabelė I buvo žadėjusi Kolumbui padaryti jį bet kokių jo atrastų žemių valdovu. Tačiau jis buvo nevykęs administratorius ir galiausiai jį atleido iš pareigų.Gandas, kad Kolumbas mirė skurde yra nepagrįstas. Mirdamas 1506m.jis buvo gana turtingas.Kristupas Kolumbas mirė 1506m.gegužės 20d.Valjadolido mieste, Ispanijoje, palikęs tris sūnus: Diegą, Ferdinandą ir Bartolomėjų. Tuo metu jam buvo 54 metai. Pirmieji ligos simptomai jam pasireiškė jau trečiosios kelionės metu. Po mirties Kolumbas buvo palaidotas mažoje Valjadolido koplyčioje, kiek vėliau perkeltas į Seviliją.1526m. šalia jo buvo palaidotas ir jo vyriausias sūnus Diego.Diego našlei paprašius, abu kūnai buvo perkelti per Atlanto vandenyną ir palaidoti Haityje. Kristupas Kolumbas buvo palaidotas Santo Domingo katedros altoriaus dešinėje pusėje.1795m. Prancūzijai užgrobus Haitį palaikai buvo iškasti ir perkelti į Kubos sostinę Havaną. Praėjus šimtmečiui Kuba išsikovojo nepriklausomybę nuo Ispanijos, Kolumbo palaikai vėl buvo perkelti per Atlanto vandenyną, bei 1898m.palaidoti Sevilijoje. Bet tai dar ne visa istorija.1877m.darbininkai restauruodami Santo Domingo katedrą, jos altoriaus kairėje pusėje aptiko kapą su žmogaus palaikais. Ant kapo buvo užrašytas Kolumbo vardas. Manoma, kad galėjo būti sumaišytos “kairė” ir “dešinė” pusės ir į Havaną 1795m. buvo perkelti Kolumbo sūnaus Diego palaikai, opats Kristupas Kolumbas liko Haityje. Taigi, jei lankysitės Santo Domingo katedroje, rasite antrą Kolumbo kapą.
Spalio 12-oji Jungtinėse Amerikos Valstijose yra nacionalinė šventė. Tą dieną 1492 metais Kolumbas išvydo Naująjį Pasaulį.Manydamas, kad atplaukė į Indiją, vietos gyventojus praminė indios – indėnais.Pavadinimą “Amerika” naujasis kontinentas gavo gerokai vėliau – nuo keliautojo Amerigo Vespučio vardo. Kolumbo diena – tai paradų ir linksmybių diena. Kolumbo vardu pavadinta daugelis JAV miestų, kalnas, upė ir universitetas, be to, nesuskaičiuojama daugybė gatvių, kinoteatrų ir vaistinių.