Antika

Antika- (lot. antiquus) senovinis. Antikos sąvoka į mūsų dienas atkeliavo iš senovės Graikijos laikų. Antikinė kultūra nuolat gyvavo, įvairūs jos aspektai atsispindėdavo tai vienos, tai kitos civilizacijos raidoje. Šį faktą labai paprasta paaiškinti: daug paprasčiau pasinaudoti tuo, kas jau sukurta ir patikrinta laiko. Juk graikai garsėjo kaip žymūs mąstytojai, sukūrę žmonijos mąstymo būdą, vadinamą filosofija. Daugelis šiuolaikinių valstybių iš graikų perėmė valdymo formą- demokratiją.
Senovės graikų gyvensena, mąstysena labai artima dabartiniam žmogui, nors šiuos laikotarpius skiria keletas tūkstantmečių. Nagrinėdami senovinius dokumentus iš antikos laikų, stebimės, kad aprašomos tokios situacijos, kaip tėvo ir sūnaus pokalbis po vakarėlio. Šią situaciją galime prisiminti kiekvienas iš mūsų bent kartą pavėlavęs grįžti namo iš draugo gimtadienio. Tai tik dar kartą patvirtina senolių išmitį.
Šiuolaikinėje visuomenėje antikos palikimas taip pritapęs, kad jo net nepastebime ir nevertiname. Dažnai žmogus eidamas gatve net nesusimąsto, pamatęs iškabą „Viešoji pirtis. Darbo laikas X-XVI h“. Žmogui net mintis į galvą neateitų, kad pirtys atkeliavo iš antikos laikų, o darbo laikas užrašytas romėniškais skaitmenimis, kurie taipogi iš antikos laikų. Sporto aistruolis, sirgdamas prie televizoriaus ekrano, nepamąsto, kad daugelis sporto šakų buvo pradėtos kultivuoti būtent senovės Graikijoje ir pirmosios olimpinės žaidynės buvo surengtos kaip tik ten. O pamaldi moterėlė, sekmadienio rytą nuėjusi į bažnyčią klausosi, kaip kunigas skaito pamokslą lotynų kalba. Jai tai tas pat kaip ir kinų kalba, bet apsimeta, kad supranta, ką jai aiškina kunigas. Tai dar vienas pavyzdys, kaip mes nepastebime antikos palikimo. Bažnyčia šią kalbą naudojo nuo pat jos susiformavimo laikų, medikai taipogi naudojasi ja visame pasaulyje. Kultūros reiškiniai tokie kaip teatras nieko nebestebina, bet teatras, tragedija, komedija atkeliavo būtent iš antikos laikų. Architektūra, posakiai, įvairūs išradimai, paštas, ligoninės, tikslieji mokslai, geografija, filosofija…tai tik maža dalis reiškinų sutinkamų mūsų kasdieniniame gyvenime. Manyčiau, nereikėtų pamiršti to, ką mums pavyko išsaugoti iš senovės graikų, o dar labiau stengtis išsaugoti jų palikimą.