Kaip išsirinkti dantų pastą?

Užėjus į prekybos centrą akys raibsta nuo įvairių dantų pastų gausos. Vienos jų įprastos, kitos – gelio pavidalo. Kai kurios labai spalvingos, gražios, įvairių skonių, skirtos vaikams ir paaugliams. Yra pastų, skirtų dantų balinimui, pastų rūkaliams. Kada ir kokią pastą rinktis?

Higieninės pastos

Higieninės dantų pastos neturi veikliųjų, gydomųjų medžiagų, bet gerai valo, putoja, malonaus skonio.

Jos tinka labai mažiems vaikams, kurie gali pastą praryti. Taip pat tinka žmonių, neturinčių dantų ir nešiojančių protezus burnai valyti, nes didesnė fluoro koncentracija gali sukelti implantų koroziją. Šios pas stos tinka, jei žmonės alergiški pastų veikliosioms medžiagoms.

Gydomosios profilaktinės pastos

Jų yra įvairių rūšių:

– Nuo ėduonies

Šiose pastose yra fluoro junginių. Jos stiprina dantų emalį, stabdo minkštųjų danties apnašų formavimąsi. Beje, kaip teigia odontologai, dantų pastos nuo ėduonies efektyviausios yra, kuomet formuojasi dantų emalis, taigi vaikystėje. Tyrimai rodo, kad vaikystėje dantis valantis fluoro sudėtyje turinčia pasta ėduoniui kelias užkertamas 15-35 proc. geriau. Tuo tarpu suaugusiesiems tokio efektyvumo nepastebėta.

Svarbu: renkantis pastą su fluoru, reikia atkreipti dėmesį į jo kiekį jūsų vartojamame vandenyje bei maiste. Nes per did deli fluoro kiekiai gali būti kenksmingi. Optimali jo koncentracija ne daugiau kaip 2 proc. pastos sudėties tūbelėje.

Jei jūsų vandenyje yra didelis kiekis fluoro, tuomet geriau rinkitės pastas, kurių sudėtyje yra kalcio arba natrio.

– Su augalų ekstraktais

Tokios pastos pasižymi regeneruojamuoju, priešuždegiminiu poveikiu, gerina apy

ykaitos procesus, mažina dantenų kraujavimą. Gaivina burnos ertmę.

Svarbu: renkantis tokias pastas svarbu įsitikinti, ar nesate alergiški kuriam nors pastos komponentui. Atidžiai perskaitykite jos sudėtį.

– Su fermentais

Tokios puikiai nuvalo minkštąsias dantų, nikotino apnašas, maisto likučius.

Svarbu: šios pastos rekomenduojamos vartoti paaštrėjus parodonto bei burnos gleivinės ligoms.

– Akmenims šalinti

Jų sudėtyje yra pirofosfatų ir cinko junginių. Tokios pastos reguliariai vartojamos stabdo dantų akmenų susidarymą.

Svarbu: tačiau šios pastos nenaikina jau susiformavusių akmenų. Tai padaryti gali tik odontologas.

– Jautriems dantims

Jose yra specialių medžiagų, kurios kristalizuojasi seilėse ir “užkemša” dantų šaknyse esančias mažytes poras. Kad dantys nebūtų jautrūs, tokiomis pastomis dantis reikia valyti kelias savaites. Tačiau jeigu dantų šepetėliu brauksite per stipriai, nubrauksite šį apsauginį kevalą, ir jautrumas nesumažės arba vėl sugrįš.

Svarbu: ilgai vartojant tokias pastas, probleminės dantų vietos gali papilkėti. Jei i taip nutiks, kelias dienas naudokite kitą pastą, kurios sudėtyje yra vidutinis kiekis abrazyvinių dalelių.

– Balinamosios

Jų sudėtyje yra didelis kiekis abrazyvinių dalelių, kurios mechaniškai veikia dantų emalį.

Svarbu: nuolatos naudoti balinamąsias pastas itin pavojinga. Jų negalima vartoti segant parodonto ligomis ir esant jautriems dantims.

3 thoughts on “Kaip išsirinkti dantų pastą?”

  1. Fluoras dantų pastoje
    Fluoras patekęs į organizmą veikia kaip toksinas, sukelia apsinuodijimus. Būtent todėl pastos su fluoru yra pavojingos mažiems vaikams, kurie nemoka gerai išskalauti burnos. Fluoras reikalingas dantų ir kaulų stiprinimui, kad jie galėtų taisyklingai vystytis. Tačiau tam užtenka labai nedidelio kiekio fluoro. Pakankamą kiekį fluoro mes gaunate su kasdieniu maistu ir vandeniu. Per didelis fluoro kiekis gali pakenkti dantims ir visam organizmui. Nuo fluoro pertekliaus žmogaus organizme gali pradėti vystytis panašūs į artritą simptomai.

    Reply
  2. Labas teisingas Audrionio komentaras apie fluorą. Geriau pirkti kuo natūralesnės sudėties dantų pastą, neturinčią fluoro ir kitų abrazyvinių elementų galinčių pažeisti dantų emalį

    Reply

Leave a Comment