Islandija

ISLANDIJA Islandija – tai labiausiai nutolusi ir antra pagal plotą Europos sala. Ji yra Atlanto vandenyno šiaurėje. Plotas 103 tūkst.kvadrat. km., 300 tūkst.gyventojų. Islandijos sala apie 1,5 karto didesnė už Lietuvą. Nuo Europos žemyno nutolusi apie 1000 km., nuo Amerikos – apie 1800 km. Sostinė – Reikjavikas. Parlamentinė respublika. Islandija – tai unikalios gamtos, atšiauraus klimato ir retai gyvenamas kraštas. Turi daugiausia pasaulyje ugnikalnių (30 veikiančių – didžiausias Fukla) ir geizerių – karštųjų versmių. Jomis apšildomi dauguma miestų ir šiltnamių. Islandija pirmoji pripažino atkurtą Lietuvos nepriklausomybę. Islandija šalis labai savotiška. Pagrindinė ‘magistralė’ einanti aplink visą salą (apie 1400km) yra po vieną eismo juostą abiem kryptim, o tiltai skirti tik vienai mašinai – kas pirmas, tas ir laimi. ‘Magistralė’ vietomis yra tik žvyrkelis. Žvyrkelių nebėra nuo šiaurės ‘sostinės’ Akureyri iki Reykjaviko ir nuo jo iki Hvolsvollur. Ant kelių pastoviai maišosi baraškos, o kartais ir pabėgę arkliai. Tranzuojasi ten visai gerai, svarbu, kad mašinų būtų. Tačiau poroje vietų buvo ne kas: prie Hvolsvollur ir už Hofn. Pirmuoju atveju pūtė labai bjaurus vėjas nuo ledynų, nors saulė ir švietė, bet buvo labai šalta ir tame kaime visi važinėjo savo reikalais. Teko ten ir nakvoti, kai pasiėmė kažkokie fermeriai su mėšlinu Volvo. Antruoju atveju stipriai lijo ir dar pūtė toks pat vėjas, teko eiti, kad nesušaltume ir labai nekaip atrodė pravažiuojančios mašinos su laimingais išsiviepusiais snukiais mosikuojančiais mums rankutėmis. Kadangi jau ir taip palapinė nebuvo labai sausa, nusprendėm tą naktį eiti ir bandyti ištranzuoti iš lietaus. Ta naktis baisiausia ir buvo. Lietus Islandijoje yra labai smulkiais lašeliais, kiek panašus į rūką, bet derinyje su vėju (8-13, kartais iki 15 m/s) gaunasi itin šlykštu. Priėjome tada kalną į kurį aukštyn ėjo kelias apie 1 km. Įkalnė 16%, žvyras, rūkas užpakaly, rūkas prieky, rūkas apačioj, matomumas 10m, žemės seniai nematyti, o mes vis lipam.Liepos mėnesį Islandijoje visiškai nesutemsta ir užtenka turėti geltonas striukes, kad tave matytų.

Oras: temperatūra dieną 10-15 laipsnių, max 21, min 9. Naktį gali nukristi iki 6. Tą pačią dieną gali spėti išsirengti iki maikės ir atraitoti kelnes kaip šortus bei susirengti vėlgi viską, ką turi 😉 Dažniausiai viską knisa vėjas (5-8-13 m/s), nuo kurio darosi šalta. Lyja taip pat beveik kasdien, tik ne lietuviškos liūtys, o pastovi dargana su vėju. Nors pernai vasara buvo labai gera, o šįmet birželio mėn. šiaurėje nušalo žolė.Pavojai: blūdijančios avys, siauri tiltai (vienai mašinai), uraganinis vejas (islandai jau žino kai kurias vietas, kur gali nupūsti automobilius žiemą nuo kelio), lietus kartais gali lyti 2-3 paras, smėlio audros.O smėlis Islandijoj juodos spalvos.Ten audros ir siaučia. Kartais apibraižo mašinų dažus.Palapinės: statyti galima visur, išskyrus nacionalinius parkus. Juose reikia ieškoti kempingų, kurie kainuoja 400-500 ISK žmogui. Už palapinę atskirai mokėti nereikia. Dažniausiai ten būna net šiltas vanduo.Kalba: islandų, bet kiekvienas islandas šneka angliškai, išimtys labai retos. Vokiečių irgi praverčia, nes jų ir austrų ten nemažai turistauja išsinuomavę mašinas.Muitinė: draudžiama įvežti pieno produktus, mėsą. Bet porelė vien tik su kuprinėmis niekam įtarimo nekėlė ir passport control tepaklausė kiek laiko būsim.Viza: nereikia. Gali įvažiuoti 3 mėnesiams turizmo tikslais.Pinigai: Islandijos kronos (ISK arba IKR) 100ISK=~5,5Lt.Maistas: viskas ten be galo brangu, bet galima pirkti pieno produktus: 1l pieno kainuoja ~4Lt. Rekomenduotinas skyr’as (tarpas tarp varškės ir jogurto pagal skonį), kefyras. Radom olandišką obuolių košę 750ml – 5Lt, kartais pasitaiko nebrangių bandelių. Patarimai: beveik visur yra turistų informacijos biurai. Ten reikia pasiimti nemokamai gidą ‘Around Iceland’ (ten žemėlapiukų ir miestų miesteliukų planų yra daug), šiaip visokių žemėlapėlių, bukletėlių. Būtinai paprašykite atspausdinti orų prognozę, kad neatvažiuotumėte į uraganus.
Internetas: beveik kiekviename miestuke galima rasti biblioteką, kur yra bent vienas kompas su inetu. Gauni 1 val. nemokamai. Kartais reikia iš anksto užsirašyti. Kartais bibliotekose reikia nusiauti batus 😉 Apranga: mums labai pasiteisino iš sunkiai peršlampančio audinio siūtos ‘darbinės’ kelnės, kurias siuvom. Dizainas kaip dabar Europoj paplitusių kelnių su kišenėm ant klešnių. Džiūsta momentaliai, užtenka vėjelio. Būtinai paimkite maudymosi aprangą, nes kiekvienam kaime yra atviri baseinai su muilu, dušais, karštais ‘puodais’, plaukimo baseinu, masažuojančiomis srovėmis, fenais. Dar gali būti čiuožyklos, garų vonios. Iėjimas 200ISK (~10Lt). Būk kiek nori.