Odos gaminių medžiagotyra

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

Aprangos ir polimerinių gaminių technologijos katedra

Odos gaminių medžiagotyra

KURSINIS DARBAS

Vaikiški aulinukai(medžiagų parinkimas)

Kaunas, 2003Turinys

Pasirinkto gaminio modelio technologinis apibūdinimas…………………………………………….31. Projektuojamo gaminio konstrukciniai bei dėvėjimo sąlygų ypatumai………………………….72. Reikalavimai pasirinktam gaminiui…………………………………………………………………………….102.1 Vartotojo pagrindiniai reikalavimai………………………………………………………………………….102.2 Technologiniai reikalavimai…………………………………………………………………………………103. Gaminio detalės ir galimi medžiagų parinkimo variantai………………………………………………114. Optimalus medžiagų parinkimo variantas projektuojamam gaminiui…………………………….175. Išvados………………………………………………………………………………………………………………….206. Literatūros sąrašas………………………………………………………………………………………………………217. Grafinė dalis………………………………………………………………………………………………………….22

Įžanga

Šiame kursiniame darbe bus detaliau supažindinama su avalynės technologiniais reikalavimais, medžiagų parinkimais vaikiško tipo avalynės modeliui. Nagrinėsime; kokios detalės sudaro vaikišką avalynę, iš kokių medžiagų galima gauti avalynės viršaus ir apačios detales, kokios yra pagrindinės ir pagalbinės detalės. Taip pat bus aptariama kokie reikalavimai keliami šio tipo avalynei, į ką labiausiai reikia atkreipti dėmesį konstruojant gaminant vaikišką avalynę. Visa tai trumpai bus pateikta šiame kursiniame darbe.

1. Pasirinkto gaminio modelio technologinis apibūdinimas.

Vaikiški aulinukai. Avalynė skirta mokyklinio amžiaus vaikams. Tai avalynė tinkanti nešioti rudenį ir pavasarį, kai nėra labai šalta, nes avalynėje nėra kailio ar kitos šildančios medžiagos būtinos žieminei avalynei. Kadangi avalynė skirta vaikams, tai medžiagų spalvų spektras čia yra gana platus. Viršaus detalių spalvos yra raudona ir mėlyna, suderinamos su mėlynu padu. Tai paaiškinama tuo, kad vaikams patinka ryškios spalvos ir ryškius batus vaikams dėvėti smagiau. Visos medžiagos ekologiškai švarios ir nesukeliančios alerginių susirgimų. Jos, esant galimybei, iš natūralių medžiagų, apačios medžiagos lengvos ir patvarios, tačiau avalynės noselė ir užkulnis parenkami iš kartono. Avalynės medžiagos parenkamos taip, kad būtų kuo didesnis atsparumas vandeniui ir nusidėvėjimui. Taip pat būtina atsižvelgti į tai, kad viršaus ir pamušalo odos kuo geriau sugertų drėgmę avint avalynę ir atiduotų – ją nusiavus.Tuo pat metu oda turi sulaikyti skystą drėgmę, kad ji nepatektų iš išorės. Viršaus medžiagų ekologiškumas nulemia avalynės ekonominę pusę, nes stipriai išauga gaminių savikaina naudojant natūralias medžiagas.

Avalynės konstrukcija užtraukiminė, nesudėtinga ir specialių dekoratyvinių medžiagų ir elementų nėra. Padas prie išviršio tvirtinamas klijuotiniu būdu. Pažymėtina tai, kad avalynė neturi pakulnio, tačiau kulno dalis yra pakili. Vaikams nėra poreikio gaminti kasdieninę ar išeiginę avalynę, jie greitai ją išauga ir kartais net nespėja sunešioti. Konstrukcinių siūlių turi būti kuo mažiau, nes siūlės suteikia standumą ir sukelia nepatogumus dėvint. Taip pat siūlės negali sukelti tiesioginių nepatogumų kojai, todėl parinkta optimaliausia jų sujungimo vieta.

Lentelėje 1.1 pateikiama detalizuota avalynės konstrukcija

1.1 lentelėDetalės vieta avalynėje ir pavadinimas Detalės eskizas Detalės apibūdinimas(paskirtis,higieniniai reikalavimai, kiekis vienoje pusporėje, detalės jungimo su kitomis detalėmis būdai)Viršaus detalėsJungtis (ištisinė) Noselė ir jungtis sujungtos į vieną detalę. Medžiaga: tanki, elastinga, atspari daugkartiniui lenkimui ir tempimui, negali būti defektų turinčių įtakos patvarumui. Kertama iš geriausių krupono dalių . Poroje – dvi. Šoneliai Dengia čiurnos išorinę dalį. Jungiami su jungtimi. Medžiaga: blogesnės kokybės, nei jungtys, elastinga, nekieta sprandena. Poroje – keturios.Liežuvėlis Apsaugo pėdą, kad nespaustų akutės, kad per akučių skylutes nepatektų dulkės ir purvas. Pjaunami iš sprandenos (gali būti ir iš paslėpsnių). Jungiamas su jungtimi. Poroje – du.Užpakalinis dirželis Sujungia šonelius ir užtvirtina sujungimo siūlę. Apsaugo nuo siūlės iširimo. Kertama iš sprandenos. Poroje – du. Apkraštavimo juostelės Sujungia šonelių kraštus. Jose yra raištelių akutės. Pjaunamos iš elastingos medžiagos – sprandenos. Poroje – du. Pamušalinės detalėsPamušalas Sušvelnina vidinio avalynės paviršiaus nelygumus, uždengia siūles, kad jos greitai neišsitrintų, sutvirtina avalynės užpakalinę dalį. Medžiaga: elastinga, nekieta, nelabai tąsi, kulno dalis – tanki. Priekio pamušalas reikalingas, kad viršus greitai nesusidėvėtų. Sugeria prakaitą, sumažina šiluminį laidumą ir vandens pralaidumą. Pjaunama iš tankių ir tvirtų pamušalinių odų. Kulno dalyje pamušalas sutvirtina kulno dalį. Aulams išpjauti tinka bet kokia oda.

Užpakalinis dirželis Reikalingas, kad greit nesusidėvėtų batų užpakalinė pamušalo dalis ir užpakalinė siūlė. Išpjaunamas taip, kad netįstų išilgine kryptimi.

Poakutinis dirželis Sutvirtina priekinę šonelių dalį, geriau įtvirtinamos akutės. Išpjaunamas iš atliekų pjaunant chromines odas.

Pamušalinis apvadėlis Reikalingas tam, kad neišsitemptų viršutinis kantas. Turi būti nekietas, elastingas, tvirtas. Pjaunamas iš tankių odos dalių. Išpjaunamas taip, kad netįstų išilgine kryptimi.Apačios detalėsVidpadis Tai pagrindas prie kurio tvirtinamas batviršis ir apačios detalės. Medžiaga: lanksti, kad neįskiltų ir neįlūžtų, plastiška, kad lengvai pasidarytų pado formos. Padeda tolygiai pasiskirstyti spaudimui į atramą, palengvina pėdos darbą. Nepralaidus drėgmei, šilumai, gerai pašalinti drėgmę iš vidaus. Kertami iš rantinio ir klijuotinio tipo vidpadinės odos plonesnių sluoksnių.Užpildas Nesvarbi detalė, reikalinga pėdsakui išlyginti, pagerina šilumines savybes, atlieka amortizacines savybes. Naudojamos audinio atliekos.Įklotė

Tvirtinamas prie vidpadžio. Ypatingų higieninių savybių, nes tiesiogiai kontaktuoja su koja. Pjaunama iš skeltinės odos.Supinatorius Tvirtinamas prie vidpadžio, laiko pakeltą avalynės linkio dalį. Turi dvi išilgines formuotas briauneles, kurios padidina supinatoriaus atsparumą lenkimui.Kieta noselė

Apsaugo kojos pirštus nuo mechaninio poveikio, suteikia avalynės noselei formą. Medžiaga: plastiška, patvari ir elastinga. Iškertama iš vidpadinių odų.Padas svarbiausia avalynės detalė, medžiaga:atspari spaudimui, nutrynimui ir įmirkimui, turi išlaikyti daukartinį lankstymą. Turi būti mažai laidi šilumai ir gerai laikyti pado tvirtinimus. Porėta odgumė.Užkulnis Apsaugo kulną nuo mechaninių poveikių. Medžiaga: elastinga, lanksti, patvari. Pjaunami iš vidpadinės odos.Dekoratyvinės detalėsRaišteliai Atlieka dekoratyvinę ir batviršio priglaudimo prie kojos funkciją. Reikalingi suveržti batviršį, kad koja negalėtų laisvai judėti bate.

2. Projektuojamo gaminio konstrukciniai bei dėvėjimo sąlygų ypatumai

Konstrukciniai ypatumai. Naudojamas užtraukimo kurpalis klijuotiniam užtraukimui.

2.1 pav. Užtraukimo kurpalių konstrukcija 1— priekinė dalis; 2 — kulno dalis; 3— šerdis; 4— plieninė plokštelė; 6 — įvorė

Užtraukiamojo kurpalio ilgis nustatomas pagal pėdos kontūrą ir jos atspaudą. Įvairių tipų, rūšių ir giminių avalynei daromos skirtingų tipų noselės ir kulno užlaidos. Kurpalio kulno forma, pėdsako plotis, apimtis per pūpsnius ir noselės aukštis priklauso nuo avalynės tipo ir rūšies. Vaikiškos avalynės noselės dalis daroma plati, kad būtų patogi pėdai ir labai mažai priklauso nuo mados.

Klijuotiniu būdu (2.2 pav.) padas prie batviršio užtraukiamojo krašto klijuojamas vandeniui atspariais poliuretaniniais klijais.

Šiuo metu Jūs matote 30% šio straipsnio.
Matomi 1145 žodžiai iš 3787 žodžių.
Peržiūrėkite iki 100 straipsnių per 24 val. Pasirinkite apmokėjimo būdą:
El. bankininkyste - 1,45 Eur.
Įveskite savo el. paštą (juo išsiųsime atrakinimo kodą) ir spauskite Tęsti.
Turite atrakinimo kodą?