Odos gaminių medžiagotyra

KAUNO TECHNOLOGIJOS UNIVERSITETAS

Aprangos ir polimerinių gaminių technologijos katedra

Odos gaminių medžiagotyra

KURSINIS DARBAS

Vaikiški aulinukai
(medžiagų parinkimas)

Kaunas, 2003
Turinys

Pasirinkto gaminio modelio technologinis apibūdinimas..................3
1. Projektuojamo gaminio konstrukciniai bei dėvėjimo sąlygų ypatumai...........7
2. Reikalavimai pasirinktam gaminiui..............................10
2.1 Vartotojo pagrindiniai reikalavimai.............................10
2.2 Technologiniai reikalavimai..............................10
3. Gaminio detalės ir galimi medžiagų parinkimo variantai..................11
4. Optimalus medžiagų parinkimo variantas projektuojamam gaminiui.............17
5. Išvados..............................20
6. Literatūros sąrašas..............................21
7. Grafinė dalis..............................22

Įžanga

Šiame kursiniame darbe bus detaliau supažindinama su avalynės technologiniais reikalavimais, medžiagų parinkimais vaikiško tipo avalynės modeliui. Nagrinėsime; kokios detalės sudaro vaikišką avalynę, iš kokių medžiagų galima gauti avalynės viršaus ir apačios detales, kokios yra pagrindinės ir pagalbinės detalės. Taip pa

a
at bus aptariama kokie reikalavimai keliami šio tipo avalynei, į ką labiausiai reikia atkreipti dėmesį konstruojant gaminant vaikišką avalynę. Visa tai trumpai bus pateikta šiame kursiniame darbe.

1. Pasirinkto gaminio modelio technologinis apibūdinimas.

Vaikiški aulinukai. Avalynė skirta mokyklinio amžiaus vaikams. Tai avalynė tinkanti nešioti rudenį ir pavasarį, kai nėra labai šalta, nes avalynėje nėra kailio ar kitos šildančios medžiagos būtinos žieminei avalynei.

Kadangi avalynė skirta vaikams, tai medžiagų spalvų spektras čia yra gana platus. Viršaus detalių spalvos yra raudona ir mėlyna, suderinamos su mė

ė
ėlynu padu. Tai paaiškinama tuo, kad vaikams patinka ryškios spalvos ir ryškius batus vaikams dėvėti smagiau.

Visos medžiagos ekologiškai švarios ir nesukeliančios alerginių susirgimų. Jos, esant galimybei, iš natūralių medžiagų, apačios medžiagos lengvos ir patvarios, tačiau avalynės noselė ir užkulnis parenkami iš
š
š kartono. Avalynės medžiagos parenkamos taip, kad būtų kuo didesnis atsparumas vandeniui ir nusidėvėjimui. Taip pat būtina atsižvelgti į tai, kad viršaus ir pamušalo odos kuo geriau sugertų drėgmę avint avalynę ir atiduotų – ją nusiavus.Tuo pat metu oda turi sulaikyti skystą drėgmę, kad ji nepatektų iš išorės. Viršaus medžiagų ekologiškumas nulemia avalynės ekonominę pusę, nes stipriai išauga gaminių savikaina naudojant natūralias medžiagas.

Avalynės konstrukcija užtraukiminė, nesudėtinga ir specialių dekoratyvinių medžiagų ir elementų nėra. Padas prie išviršio tvirtinamas klijuotiniu būdu. Pažymėtina tai, kad avalynė neturi pakulnio, tačiau kulno dalis yra pakili. Vaikams nėra poreikio gaminti kasdieninę ar išeiginę avalynę, jie greitai ją išauga ir kartais net nespėja sunešioti.

Konstrukcinių siūlių turi būti kuo mažiau, nes siūlės suteikia standumą ir sukelia nepatogumus dėvint. Ta
aip pa
at siūlės negali sukelti tiesioginių nepatogumų kojai, todėl parinkta optimaliausia jų sujungimo vieta.

Lentelėje 1.1 pateikiama detalizuota avalynės konstrukcija

1.1 lentelė
Detalės vieta avalynėje ir pavadinimas Detalės eskizas Detalės apibūdinimas
(paskirtis,higieniniai reikalavimai, kiekis vienoje pusporėje, detalės jungimo su kitomis detalėmis būdai)
Viršaus detalės
Jungtis
(ištisinė) Noselė ir jungtis sujungtos į vieną detalę. Medžiaga: tanki, elastinga, atspari daugkartiniui lenkimui ir tempimui, negali būti defektų turinčių įtakos patvarumui. Kertama iš geriausių krupono dalių . Poroje – dvi.
Šoneliai Dengia čiurnos išorinę dalį. Jungiami su jungtimi. Medžiaga: blogesnės kokybės, nei jungtys, elastinga, nekieta sprandena. Poroje – keturios.
Liežuvėlis Apsaugo pėdą, ka

ad ne
espaustų akutės, kad per akučių skylutes nepatektų dulkės ir purvas. Pjaunami iš sprandenos (gali būti ir iš paslėpsnių). Jungiamas su jungtimi. Poroje – du.
Užpakalinis dirželis Sujungia šonelius ir užtvirtina sujungimo siūlę. Apsaugo nuo siūlės iširimo. Kertama iš sprandenos. Poroje – du.
Apkraštavimo juostelės Sujungia šonelių kraštus. Jose yra raištelių akutės. Pjaunamos iš elastingos medžiagos – sprandenos. Poroje – du.
Pamušalinės detalės
Pamušalas Sušvelnina vidinio avalynės paviršiaus nelygumus, uždengia siūles, kad jos greitai neišsitrintų, sutvirtina avalynės užpakalinę dalį. Medžiaga: elastinga, nekieta, nelabai tąsi, kulno dalis – tanki. Priekio pamušalas reikalingas, kad viršus greitai nesusidėvėtų. Sugeria prakaitą, sumažina šiluminį laidumą ir vandens pralaidumą. Pjaunama iš tankių ir tvirtų pamušalinių odų. Kulno dalyje pamušalas sutvirtina kulno dalį. Aulams išpjauti tinka bet kokia oda.
Užpakalinis dirželis Reikalingas, kad greit nesusidėvėtų batų užpakalinė pamušalo dalis ir užpakalinė siūlė. Išpjaunamas taip, kad netįstų išilgine kryptimi.

Poakutinis dirželis Sutvirtina priekinę šonelių dalį, geriau įtvirtinamos akutės. Išpjaunamas iš atliekų pjaunant chromines odas.

Pamušalinis apvadėlis Reikalingas tam, kad neišsitemptų viršutinis kantas. Turi būti nekietas, elastingas, tvirtas. Pjaunamas iš tankių odos dalių. Išpjaunamas taip, kad netįstų išilgine kryptimi.
Apačios detalės
Vidpadis Tai pagrindas prie kurio tvirtinamas batviršis ir apačios detalės. Medžiaga: lanksti, kad neįskiltų ir neįlūžtų, plastiška, kad lengvai pasidarytų pado formos. Padeda tolygiai pasiskirstyti spaudimui į atramą, palengvina pėdos darbą. Nepralaidus drėgmei, šilumai, gerai pašalinti drėgmę iš vidaus. Kertami iš rantinio ir klijuotinio tipo vidpadinės odos plonesnių sluoksnių.
Užpildas Nesvarbi detalė, reikalinga pėdsakui išlyginti, pagerina šilumines savybes, atlieka amortizacines savybes. Naudojamos audinio atliekos.
Įklotė

Tvirtinamas prie vidpadžio. Ypatingų higieninių savybių, nes tiesiogiai kontaktuoja su koja. Pjaunama iš skeltinės odos.
Supinatorius Tvirtinamas prie vidpadžio, laiko pakeltą avalynės linkio dalį. Turi dvi išilgines formuotas briauneles, kurios padidina supinatoriaus atsparumą lenkimui.
Kieta noselė

Apsaugo kojos pirštus nuo mechaninio poveikio, suteikia avalynės noselei formą. Medžiaga: plastiška, patvari ir elastinga. Iškertama iš vidpadinių odų.
Padas svarbiausia avalynės detalė, medžiaga:atspari spaudimui, nutrynimui ir įmirkimui, turi išlaikyti daukartinį lankstymą. Turi būti mažai laidi šilumai ir gerai laikyti pado tvirtinimus. Porėta odgumė.
Užkulnis Apsaugo kulną nuo mechaninių poveikių. Medžiaga: elastinga, lanksti, patvari. Pjaunami iš vidpadinės odos.
Dekoratyvinės detalės
Raišteliai Atlieka dekoratyvinę ir batviršio priglaudimo prie kojos funkciją. Reikalingi suveržti batviršį, kad koja negalėtų laisvai judėti bate.

2. Projektuojamo gaminio konstrukciniai bei dėvėjimo sąlygų ypatumai

Konstrukciniai ypatumai.

Naudojamas užtraukimo kurpalis klijuotiniam užtraukimui.

2.1 pav. Užtraukimo kurpalių konstrukcija
1— priekinė dalis; 2 — kulno dalis; 3— šerdis; 4— plieninė plokštelė; 6 — įvorė

Užtraukiamojo kurpalio ilgis nustatomas pagal pėdos kontūrą ir jos atspaudą. Įvairių tipų, rūšių ir giminių avalynei daromos skirtingų tipų noselės ir kulno užlaidos. Kurpalio kulno forma, pėdsako plotis, apimtis per pūpsnius ir noselės aukštis priklauso nuo avalynės tipo ir rūšies. Vaikiškos avalynės noselės dalis daroma plati, kad būtų patogi pėdai ir labai mažai priklauso nuo mados.

Klijuotiniu būdu (2.2 pav.) padas prie batviršio užtraukiamojo krašto klijuojamas vandeniui atspariais poliuretaniniais klijais.

2.2 pav. Avalynės apačios tvirtinimo metodas
1 – batviršis, 2 – padas, 3 – vidpadis, 4 – užpildas, 5 – klijuotinė siūlė

Batviršio surinkimo principas. Atskirai surenkamas pamušalas, viršaus priekinis ir užpakalinis mazgai. Paskui pamušalas sujungiamas pagal viršutinį kraštą su užpakaliniu mazgu ir tik po to prijungiamas priekinis mazgas. Taip gaunamas uždaras kontūras. Tai gana paprastas surinkimo variantas. Visos avalynės išviršio detalės sujungiamos užpeltakiuotine siūle (2.3 pav.)

2.3 pav. Peltakiuotinė siūlė

Užpakalinio dirželio užsiuvimas ant pamušalo. Prieš užsiuvant dirželį išviršio užpakaliniai kraštai susiuvami standžia sudurtine siūle (2.3 pav.).

2.4 pav. Užpakalinio dirželio užsiuvimas ant pamušalo
1 – išviršio detalės, 2 – užpakalinis dirželis

Poakutinio dirželio prisiuvimas. Viršutinis dirželio kraštas turi būti 1,0—1,5 mm žemiau pamušalo krašto, o jeigu pamušalo apvadėlis iš tekstilinės juostelės, jis turi būti lygiai su pamušalo kraštu.

Odinio pamušalo susiuvimas iš trijų dalių. Odinio pamušalo vidinė dalis uždedama (pagal skylutes ar gofrus) poodžiu ant šoninių jo dalių valkties pusės ir persiuvama vienu peltakiu. Susiuvamų detalių viršutiniai ir apatiniai kraštai turi sutapti.

2.5 pav. Šoneliu su pamušalu sujungimas
1 – viršus, 2 – pamušalas apipjaustomas, 3 – pamušalo apvadėlis

Odinio pamušalo užpakaliniu kraštų susiuvimas. Odinis pamušalas, sudarytas iš dviejų dalių, susiuvamas pagal užpakalinį kraštą standžia sudurtine siūle (2.5pav.). Pamušalo viršutiniai ir apatiniai kraštai turi sutapti.

2.6 pav. Standi sudurtinė siūlė

Akučių įstatymas. Įstačius priekiniame šonelių krašte akutes galima lengviau ir greičiau suvarstyti avalynę ant kojos. Akučių įstatymui naudojamos BЬ ir BЬ-1 mašinos ir dviejų kanalų mašinos Nr. 01198/P2 ir 01058/P1, kuriomis vienu metu akutės įstatomos į abu šonelius. Mašina pramuša šonelyje skylutes, įstato į jas akutes ir užkniedija jų galus. Akutės įstatomos į šonelį išoriniu kiauruoju būdu (2.7 pav.).

2.7 pav Akučių įstatymas
1- viršus, 2 –poakutinis dirželis

Liežuvėlio prisiuvimas prie jungties. Jungtis poodžiu dedama pagal skylutes ant liežuvėlio apatinės dalies valkties pusės ir pusbačiuose prisiuvama vienu peltakiu arba dviem peltakiais — batuose su auliukais (2.8 pav.). .

2.8 pav Liežuvėlio prisiuvimas
1 – jungtis, 2 – liežuvėlis, 3 – odinis pamušalas po liežuvėliu, 4 – pamušalas po jungtimi

Šonelių užsiuvimas ant jungties (2.9 pav.). Jungties sparnai (kartu su pamušalu) įdedami tarp šonelių ir odinio pamušalo. Šonelių kraštai turi sutapti su pažymėta jungties užlaidos linija; jungties ir šonelių užtraukimo kraštai taip pat turi sutapti. Po to šoneliai prisiuvami prie jungties ne mažiau kaip dviem peltakiais. Priekiniai šonelių kraštai sutvirtinami ∏ pavidalo 7,0—10,0 mm ilgio peltakiu. Šoneliai turi būti simetriškai išsidėstę pusporėje ir vienodai — batviršio poroje. Leidžiama šonelius prisiūti prie jungties dviem peltakiais; atstumas tarp jų turi būti 2,0—3,0 mm. Siuvama 229 klasės mašina.

2.9 pav Šonelių prisiuvimas prie jungties
1 – šonelis, 2 – jungtis, 3,4 – pamušalas po jungtimi

3. Reikalavimai pasirinktam gaminiui
3.1 Vartotojo pagrindiniai reikalavimai ( pagal svarbumą ):

1. Medžiagų higieniškumo savybės: avalynė turi gerai sugerti drėgmę ją avint ir gerai atiduoti drėgmę į aplinką, kai ji nenešiojama.
2. Avalynės estetinė išvaizda: negali būti defektų ar kokių nors kitų elementų, kurie gali atitraukti vartotojo dėmesį.
3. Nedidelė kaina: vartotojas nepirks brangios avalynės vaikui, kuris ją greitai išaugs.
4. Patogumas dėvint: atsižvelgiama ar avalynė nespaudžia kojos, ar siūlės nemaišo lankstytis kojai.
5. Avalynės patikimumas: avalynė turi nesuplyšti ir kitaip neprarasti savo savybių tol kol vartotojas ją nešioja.
6. Bendra avalynės masė: ar avalynė yra pakankamai lengva, kad vaikas nepavargtų ją nešiojant.
7. Atitikimas esamai madai.

3.2 Technologiniai reikalavimai:

1. Vaikiškai avalynei siūti naudojamos lygios chrominio rauginimo odos, atitinkančios galiojančios normatyvinės techninės dokumentacijos ir sanitarinių taisyklių ir normų reikalavimus.
2. Odinio pamušalo kraštai turi būti nuploninti ir apkirpti 0,5 mm atstumu nuo viršaus detalių kraštų.
3. Avalynės viršaus apipjaustyti detaliu kraštai turi būti lygaus pjūvio ir apdažyti viršaus
odos spalva.Siūlų spalva turi derintis su jungiamųjų detalių spalva.
4. Užtraukime vidpadžio paviršius turi būti lygus, glotnus, be gūbrių ir įdubimų,virš jo neturi kyšoti vinys, kabės.
5. Padų dėvimasis paviršius turi būti švarus, be gūbrių ir įdubimų.
6. Kietos vidinės odinės detalės avalynės šoneliuose turi būti išformuotos pilnai. Detalės turi glaudžiai priglusti prie viršaus ir pamušalo detalių.
7. Kietos vidinės odinės detalės užkulnio dalyje turi būti nuplonintos pagal viršutinį kraštą
(18-20) mm, pagal priekinį kraštą (18-25) mm atstumu.
8. Vaikiškos avalynės pado noselė turi būti nutolusi nuo plokštumos (10-15) mm atstumu, o avalynės su nesilankstančiu padu noselės atstumas nuo plokštumos – (15-20) mm.
9. Vaikiškos avalynės kietas noseles galima gaminti iš odos arba iš termoplastinės medžiagos, užkulnius gaminti iš odos arba panaudoti formuotus kartoninius.
10. Tvirtinant vaikiškos ir profilaktinės avalynės apačios detales klijuotiniu tvirtinimo
metodu turi būti naudojami klijai, kuriais suklijavus tvirtinimo stiprumas būtų ne mažesnis
kaip 43 N/cm.

4. Gaminio detalės ir galimi medžiagų parinkimo variantai

4.1.1 lentelė Viršaus detalių medžiagų parinkimas
Detalė Odos rūšis ir savybės
Jungtis
(ištisinė) 1.Chrominio rauginimo veršenikė:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,0 – 1,4 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 20 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 15-25 %;
2.Chrominio rauginimo buliukena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;

3.Chrominio rauginimo veršena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,4 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 17,5 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 15-28 %;
Šoneliai 1. Chrominio rauginimo veršena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,4 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 17,5 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 15-28 %;
2.Chrominio rauginimo karvena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;
3.Chrominio rauginimo buliukena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;

Liežuvėlis 1. Chrominio rauginimo karvena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;
2.Chrominio rauginimo telyčena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,6 – 1,8 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 17,5 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;
3. Chrominio rauginimo veršena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,4 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 17,5 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 15-28 %;
Užpakalinis dirželis 1. Chrominio rauginimo buliukena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;

2. Chrominio rauginimo veršena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,4 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 17,5 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 15-28 %;
3. Chrominio rauginimo karvena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;

Apkraštavimo juostelės 1. Chrominio rauginimo veršena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,4 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 17,5 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 15-28 %;
2. Chrominio rauginimo telyčena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,6 – 1,8 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 17,5 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;
3.Chrominio rauginimo veršenikė:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,0 – 1,4 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 20 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 15-25 %;

4.1.2 lentelė Viršaus detalių pamušalinių medžiagų parinkimas
Detalė Odos rūšis ir savybės
Pamušalas 1.Chrominio rauginimo veršenikė:

storis: 0,8-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 16 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,7 %;

stiprumo riba tempiant : 14 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 12-30 %
2.Chrominio rauginimo veršena:

storis: 1,0-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 15 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,1 %;

stiprumo riba tempiant : 12 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 22-36 %
3.Medvilninė pamušalinė medžiaga:

storis: 0,4 -0,5mm;

1 m² masė 255 – 270g;

5 cm pločio bandinio stiprumas:

metmenų kryptimi 820 – 850 N;

ataudų kryptimi 530 – 550 N;

pailgėjimas trūkstant:

metmenų kryptimi 7 -9 %;

ataudų kryptimi 12 -17 %;
Užpakalinis dirželis 1. Chrominio rauginimo veršenikė:

storis: 0,8-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 16 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,7 %;

stiprumo riba tempiant : 14 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 12-30 %
2. Chrominio rauginimo veršena:

storis: 1,0-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 15 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,1 %;

stiprumo riba tempiant : 12 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 22-36 %
3. Chrominio rauginimo buliukena:

storis: 1,2 -1,6mm

drėgmės ne daugiau kaip: 15 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 2,9 %;

stiprumo riba tempiant : 11 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 23-34 %
Poakutinis dirželis 1. Chrominio rauginimo veršenikė:

storis: 0,8-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 16 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,7 %;

stiprumo riba tempiant : 14 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 12-30 %
2. Chrominio rauginimo veršena:

storis: 1,0-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 15 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,1 %;

stiprumo riba tempiant : 12 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 22-36 %
3. Medvilninė pamušalinė medžiaga:

storis: 0,4 -0,5mm;

1 m² masė 255 – 270g;

5 cm pločio bandinio stiprumas:

metmenų kryptimi 820 – 850 N;

ataudų kryptimi 530 – 550 N;

pailgėjimas trūkstant:

metmenų kryptimi 7 -9 %;

ataudų kryptimi 12 -17 %;
Pamušalinis apvadėlis 1 Chrominio rauginimo veršenikė:

storis: 0,8-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 16 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,7 %;

stiprumo riba tempiant : 14 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 12-30 %

2. Chrominio rauginimo veršena:

storis: 1,0-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 15 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,1 %;

stiprumo riba tempiant : 12 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 22-36 %
3. Medvilninė pamušalinė medžiaga:

storis: 0,4 -0,5mm;

1 m² masė 255 – 270g;

5 cm pločio bandinio stiprumas:

metmenų kryptimi 820 – 850 N;

ataudų kryptimi 530 – 550 N;

pailgėjimas trūkstant:

metmenų kryptimi 7 -9 %;

ataudų kryptimi 12 -17 %;

4.1.3 lentelė Apačios detalių medžiagų parinkimas
Detalė Odos rūšis ir savybės ( drėgmės, %; riebalų, %; stiprumo riba tempiant, MPa; )
Vidpadis 1.Šonena (galvijų):

drėgmė: 16 %;

riebalų: 5,0 %;

stiprumo riba tempiant: 18 MPa;

storis: 2,0- 2,4 mm;
2. Sprandena (galvijų):

drėgmė: 16 %;

riebalų: 5,0 %;

stiprumo riba tempiant: 20 MPa;

storis: 1,2- 1,4 mm;
3.Kartonas Г:
storis: 1,3-1,9 mm;
tankis: 1,05 g/cm³;
stiprumo riba tempiant :

išilgine kryptimi: 8 MPa;

skersine kryptimi: 3,5 MPa;
santykinis pailgėjimas trūkstant: 10 %;
įmirkumas: 20 %
Kieta noselė 1.Kartonas З-1:

liejimo metodas: vienasluoksnis;
žaliava: odų plaušeliai;
tankis: 1,05 g/cm³;
storis: 1,2-1,6 mm;
stiprumo riba tempiant :

išilgine kryptimi: 5 MPa;

skersine kryptimi: 4 MPa;
santykinis pailgėjimas trūkstant: 12-32 %;
įmirkumas: 15 %
2.Sprandena (galvijų):

drėgmė: 16 %;

riebalų: 5,0 %;

stiprumo riba tempiant: 20 MPa;

storis: 1,2- 1,4 mm;
3. Kartonas З-2:

liejimo metodas: daugiasluoksnis;
žaliava: odų plaušeliai;
tankis: 1,1 g/cm³;
storis: 1,2-1,6 mm;
stiprumo riba tempiant :

išilgine kryptimi: 8 MPa;

skersine kryptimi: 4 MPa;
santykinis pailgėjimas trūkstant: 19-40 %;
įmirkumas: 45 %
Padas 1. Porėta odgumė:

tankis: 0,96 g/cm²;

storis: 10-20 mm

stiprumo riba tempiant: 9,0 MN/m²;

santykinis pailgėjimas trūkstant: 200-250 %;

liekamasis pailgėjimas: 50 %

atsparumas lankstymui: 20 000 ciklų;
2. Monolitinis polivinilchloridas:

tankis: 0,8-0,9 g/cm²;

storis: 10-20 mm

stiprumo riba tempiant: 3-4 MPa;

santykinis pailgėjimas trūkstant: 200-250 %;

liekamasis pailgėjimas: 8-20 %

atsparumas dilimui: 100-200 cm³/MJ

3. Poliuretanas:

tankis: 0,6-0,8 g/cm²;

storis: 10-20 mm

stiprumo riba tempiant: 4-6 MPa;

santykinis pailgėjimas trūkstant: 350-560 %;

liekamasis pailgėjimas: —

atsparumas dilimui: 50-100 cm³/MJ
Užkulnis 1.Kartonas З-1:

liejimo metodas: vienasluoksnis;
žaliava: odų plaušeliai;
tankis: 1,05 g/cm³;
storis: 1,2-1,6 mm;
stiprumo riba tempiant :

išilgine kryptimi: 5 MPa;

skersine kryptimi: 4 MPa;
santykinis pailgėjimas trūkstant: 12-32 %;
įmirkumas: 15 %
2.Sprandena (galvijų):

drėgmė: 16 %;

riebalų: 5,0 %;

stiprumo riba tempiant: 20 MPa;

storis: 1,2- 1,4 mm;
3. Kartonas З-2:

liejimo metodas: daugiasluoksnis;
žaliava: odų plaušeliai;
tankis: 1,1 g/cm³;
storis: 1,2-1,6 mm;
stiprumo riba tempiant :

išilgine kryptimi: 8 MPa;

skersine kryptimi: 4 MPa;
santykinis pailgėjimas trūkstant: 19-40 %;
įmirkumas: 45 %

5. Optimalus medžiagų parinkimo variantas projektuojamam gaminiui

5.1.1 lentelė Viršaus detalių medžiagų optimalus parinkimas
Detalė Odos rūšis ir savybės
Jungtis (ištisinė) Chrominio rauginimo veršenikė:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,0 – 1,4 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 20 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 15-25 %;
Šoneliai Chrominio rauginimo karvena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;
Liežuvėlis Chrominio rauginimo karvena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;
Užpakalinis dirželis Chrominio rauginimo karvena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,2 – 1,6 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 16 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;
Apkraštavimo juostelės Chrominio rauginimo telyčena:

stiprumo riba : 15 MPa;

storis: 1,6 – 1,8 mm

danga: kazeininė

įtempimas, kai valktis įtrūksta: 17,5 MPa;

atsparumas lankstymui: 1500 ciklų;

pailgėjimas, esant 10 MPa : 18-30 %;

5.1.2 lentelė Viršaus detalių pamušalinių medžiagų optimalus parinkimas
Detalė Odos rūšis ir savybės
Pamušalas Chrominio rauginimo veršenikė:

storis: 0,8-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 16 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,7 %;

stiprumo riba tempiant : 14 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 12-30 %
Užpakalinis dirželis Chrominio rauginimo veršenikė:

storis: 0,8-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 16 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,7 %;

stiprumo riba tempiant : 14 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 12-30 %
Poakutinis dirželis Chrominio rauginimo veršenikė:

storis: 0,8-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 16 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,7 %;

stiprumo riba tempiant : 14 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 12-30 %
Pamušalinis apvadėlis Chrominio rauginimo veršenikė:

storis: 0,8-1,2 mm

drėgmės ne daugiau kaip: 16 %;

chromo oksido ne mažiau kaip: 3,7 %;

stiprumo riba tempiant : 14 MPa;

pailgėjimas, esant 10 MPa įtempiui: 12-30 %

5.1.3 lentelė Apačios detalių medžiagų optimalus parinkimas
Detalė Odos rūšis ir savybės
Vidpadis Kartonas Г:
storis: 1,3-1,9 mm;
tankis: 1,05 g/cm³;
stiprumo riba tempiant :

išilgine kryptimi: 8 MPa;

skersine kryptimi: 3,5 MPa;
santykinis pailgėjimas trūkstant: 10 %;

įmirkumas: 20 %
Kieta noselė Kartonas З-1:

liejimo metodas: vienasluoksnis;
žaliava: odų plaušeliai;
tankis: 1,05 g/cm³;
storis: 1,2-1,6 mm;
stiprumo riba tempiant :

išilgine kryptimi: 5 MPa;

skersine kryptimi: 4 MPa;
santykinis pailgėjimas trūkstant: 12-32 %;

įmirkumas: 15 %
Padas Poliuretanas:

tankis: 0,6-0,8 g/cm²;

storis: 10-20 mm

stiprumo riba tempiant: 4-6 MPa;

santykinis pailgėjimas trūkstant: 350-560 %;

liekamasis pailgėjimas: —

atsparumas dilimui: 50-100 cm³/MJ
Užkulnis Kartonas З-1:

liejimo metodas: vienasluoksnis;
žaliava: odų plaušeliai;
tankis: 1,05 g/cm³;
storis: 1,2-1,6 mm;
stiprumo riba tempiant :

išilgine kryptimi: 5 MPa;

skersine kryptimi: 4 MPa;
santykinis pailgėjimas trūkstant: 12-32 %;

įmirkumas: 15 %
Supinatorius Plienas:

storis: 0,8-1,1 mm;

plotis: 14 mm

6. Išvados
1. Avalynė aukštos kokybės, nes visos medžiagos yra aukštos kokybės ir gerų higieninių savybių.
2. Išviršio svarbiausiai detalei jungčiai, naudojama chrominio rauginimo veršenikė, kuri atitinka visus keliamus reikalavimus: stiprumo riba 15MPa; pailgėjimas15-25% esant 10 MPa; įtempimas, kai valktis įtrūksta 20MPa; atsparumas lankstymui 1500 apsisukimų sk.
3. Šoneliams, liežuvėliui ir užpakaliniam dirželiui parenkame chrominio rauginimo karvena. Tai geros kokybės oda: stiprumo riba 15MPa; pailgėjimas18-30% esant 10 MPa; įtempimas, kai valktis įtrūksta 16MPa; atsparumas lankstymui 1500 apsisukimų sk.
4. Pamušalo detalėms naudojama chrominio rauginimo veršenikė, kurios savybės yra geriausios: drėgmės ne daugiau kaip 16 %; chromo oksido nemažiau kaip 3,7%; stiprumo riba tempiant 14MPa; pailgėjimas 12-30% esant 10 MPa įtempiam, storis 0,8-1,2mm.
5. Poliuretaninis padas parenkamas dėl savo lengvumo bei gerų mechaninių savybių: tankis: 0,6-0,8 g/cm²; storis: 10-20 mm; stiprumo riba tempiant: 4-6 MPa; santykinis pailgėjimas trūkstant: 350-560 %; atsparumas dilimui: 50-100 cm³/MJ

7. Literatūros sąrašas:

1. Krasnovas B.J. Avalynės medžiagotyra: Vadovėlis vid. Prof. Technikos mokykloms.- V.: Mokslas, Vilnius, 1979. – 176p., iliustruotas.
2. N.Majauskienė, A. Ratautas, A. Staškevičius Avalynės medžiagos .- Mintis, Vilnius, 1972.- 289p. iliustruotas.
3. E. Ostrovitianovas, B. Ivanovas Avalynės technologija.- Mintis, Vilnius, 1970.- 298p.
4. Справочник обувщика. Проектирование обуви, материалы. Под. ред. д-ра техн. наук А. Н. Калиты. – М.: Легпромбытиздат, 1988. – 428 с.