Pobūvio organizavimas: kokteilis

TURINYS
Įvadas..............................3
1 Kokteilio patiekimas.........................4
2 Kokteilio istorija............................5
2.1 Kada ir kur pradėti gerti kokteiliai...................5
2.2 Kokteiliai – gėrimų mados viršūnė..................5
2.3 Populiariausi kokteilių komponentai..................6
2.4 Geras kokteilis – barmeno garbės reikalas...............7
2.5 Išlikę kokteiliai........................8
3 Vyno patiekimas..........................12
3.1 Raudonojo vyno patiekimas....................13
3.2 Putojančio vyno patiekimas...................14
3.3 Baltojo ir rožinio vyno patiekimas.................15
Išvados.............................18
Literatūra.............................19ĮVADAS
Įprantame prie kokteilių, jų pavadinimų ir nė nepagalvojame, iš kur jie ir kas buvo tas pirmasis, išradęs vieną ar kitą dabar taip mėgstamą gėrimą. Kai kurie kokteiliai apipinti legendomis ir padavimais, vis tobulinamais ir gražinamais kaip tikra liaudies kūryba, kai kurie siejami su konkrečiais žmonėmis, istorinėmis asmenybėmis.
Tarp jaunimo atstovų populiarėjanti ir įtaką rinkoje didinanti „aalkopopsų“ arba dar kitaip vadinama „mixų“ kultūra dar neišstūmė klasikinio kokteilio gėrimo tradicijų. Nors 1995-aisiais atsiradę ir per šiaudelį geriami lengvi alkoholiniai gėrimai, vadinami „miksais“, šiuo metu išgyvena populiarumo piką visame pasaulyje ir tapo ištisa ženklų kultūra, tačiau ne mažiau prasmingi ir įprasti kokteiliai bei jų ruošimo menas.1 KOKTEILIO PATIEKIMAS
Pobūvio – kokteilio metu nedidelėje patalpoje galima aptarnauti daug svečių. Šiam pobūviui būdinga tai, kad čia nėra pobūvio stalo. Visus gėrimus, užkandžius kelneriai siūlo nešiodami ant padėklų. Dažniausiai patiekiami sumuštiniai, krepšeliai su įvvairiais įdarais, valovanai, vėrinukai. Gėrimai siūlomi išpilstyti į atitinkamas taures.
Kokteiliui – furšetui organizuoti ruošiamos dvi salės. Viena salė yra skiriama svečių sutikimui, susirinkimui. Čia organizuojamas aperityvo patiekimas. Antroje salėje ruošiamas furšetinis stalas. Susirinkus visiems svečiams, jie kviečiami prie furšetinio stalo šventės pradžiai.
Geras ko

okteilis ne tik turi teikti malonumą gomuriui, bet ir būti mielas akiai. Didelės siauros stiklinės tinka vaisių sulčių arba pieno kokteiliams, piltuvėlio formos taurės aukšta kojele – saldiems, nestipriems, didelės taurės ir stiklinaitės – stipriems kokteiliams.Didelėse taurėse paprastai patiekiami skaidrūs kokteiliai, pusiau sausi aperityvai ir gėrimai, kuriuose yra itin daug virškinimą skatinančių medžiagų. Tokiose taurėse gali būti geriami su ledu suplakti kokteiliai.Į dideles stiklines storu dugnu, kurių tūris 200-250 ml, vertėtų pilti džino su toniku, pieno kokteilius.2 KOKTEILIO ISTORIJA
2.1 Kada ir kur pradėti gerti kokteiliai
Apie kokteilių atsiradimą mus pasiekė nemažai legendų. Šio gėrimo pavadinimas siejamas su anglišku žodžiu „cocktail“ – „gaidžio uodega“. Sakoma, kad linksma smuklininkė Džordžo Vašingtono kariams paruošė gėrimą, sumaišiusi romą, viskį ir sultis. Taures ji papuošė ryškiomis gaidžio plunksnomis. Tarp karininkų buvo prrancūzų, kuriems tai priminė senovės karių tradiciją puošti šalmus gaidžio plunksnomis, ir jie, keldami taures, sušuko: „cocktail“. Šūkis prigijo, o margas kaip gaidžio uodega gėrimas buvo pavadintas kokteiliu.

Į Lietuvą, kaip ir daug kas, kokteilių mada atėjo gerokai vėliau. Prieš kelias dešimtis metų, kai alkoholinių gėrimų lentynos, kaip ir, beje, kitos, buvo apytuštės, žmonės taip pat troško įvairovės, taigi ir gėrė „baltąją“ su šalta arbata, darė antpilus, maišė juos. Tai buvo tik vargani šiuolaikinių kokteilių prototipai. O kai keliuose Vilniaus restoranuose atsirado įv
vairesnių gėrimų, be to, iš Maskvos pasidarė įmanoma parsivežti vermuto, apelsinų sulčių – ėmė populiarėti kokteiliai.

Ne vienas kiek vyresnis žmogus nusišypsos išgirdęs pavadinimą „Kruvinoji Merė“ – degtinė su pomidorų sultimis buvo madingas gėrimas. Beje, šio gėrimo pavadinime minimas užsienietiškas merginos vardas, ne vienoj užstalės dainoj ar anekdote simbolizavęs paslaptingą, gal tik jūreiviams kiek matytą laisvamanę. Sakoma, kad šis gėrimas buvęs sukurtas Niujorko barmeno, kurį sužavėjęs baro dainininkės temperamentas ir apdarų grožis.2.2 Kokteiliai – gėrimų mados viršūnė
Stilių samplaika, eklektika, ryškios ir intensyvios spalvos – mados tendencijos neaplenkė ir gėrimų. Gėrimų mada visada egzistavo. Štai prieš kelias dešimtis metų moterys alpėjo prie taurelių, uostydamos sodraus aromato saldžius likerius; šiandieninės jų bendraamžės prie kavos mieliau renkasi brendį. Degtinė, prieš porą dešimtmečių buvusi išskirtinai vyrų, ir dar ne pačių solidžiausių, gėrimas, šiandien įgijo visai kitokį statusą: ja mėgaujasi ne tik vyrai, bet ir moterys. Už savo populiarumo bangą degtinė turi būti dėkinga kokteiliams – būtent juos, kaip geriausią stilių mišinio apraišką, pasirinko diktatorė mada.2.3 Populiariausi kokteilių komponentai
Viena populiariausių alkoholinių kokteilių sudedamųjų dalių – degtinė: apie tai byloja ir degtinės pardavimai, ir rinka, vis pasipildanti naujomis degtinės rūšimis. Aromatizuota degtinė atveria kur kas daugiau galimybių naujiems skoniams sukurti. Tokia degtinė, kaip kokteilių sudedamoji dalis, vertinama ir dėl to, kad ji yr
ra „grynas“ produktas, leidžiantis lengviau išgauti subtilius kitų prieskonių derinius. Be to, degtinė neturi tiek saldiklių, kiek likeriai. Likeriai yra įnoringo, aitraus skonio, paprastai jie dominuoja kokteiliuose, „užmušdami“ kitus skonius.
Natūralu, kad mene, drabužių ir interjero madose įsivyravus eklektikai, ši tendencija paveikė ir gėrimų kultūrą, kur eklektiką geriausiai atspindi kokteiliai. Taigi, kas vakar atrodė neleistina, šiandien vartojama su džiaugsmu.
Geri kokteiliai yra nepigus malonumas, kurį sau leidžia gerai uždirbantys ir išrankaus skonio žmonės. JAV, o šiuo metu ir Lietuvoje, paplitusi sauso Martini kultūra yra puiki alternatyva degtinei: nes šis gėrimas savo charakterį kur kas geriau atsiskleidžia kokteiliuose. O štai Didžiojoje Britanijoje, kur Martini kokteilių kultūra ne tokia populiari, degtinės rinka auga dėl vadinamųjų „vieno gurkšnio“ (angl. „hot shots“) kokteilių, siūlomų barų sąskaita. Pavyzdžiui, vienas populiariausių Londono studentų kokteilių – taurelė aromatizuotos degtinės su alaus pinta. Auganti „vieno gurkšnio“ kokteilių rinka yra dar vienas degtinės, ypač – aromatizuotos, vartojimo pretekstas.
Lietuvoje populiariausi panašūs kokteilių komponentai: degtinė, Martini, vermutas. Tik kokteiliai lietuvius įpratino gerti tekilą – kokteilis Margarita labai populiarus. Be to, barmenai sako, kad kokteiliams vartojama daug tokių likerių, kurie vieni šiuo metu beveik negeriami – būtina turėti ir įvairių gerų sulčių.2.4 Geras kokteilis – barmeno garbės reikalas
Sukurti savo kokteilį – kiekvieno gero barmeno garbės reikalas. Vieni jų išties ta
ampa baro puošmena, kitus paragauja naujoves mėgstantys smalsuoliai, ir pastarieji kokteiliai, kaip ir daug kas, greitai užmirštami. Kai kurie barai, norėdami atkreipti dėmesį į naują kokteilį, siūlo lankytojams sugalvoti kokteiliams pavadinimus, rengia įvairias loterijas, žaidimus.
Štai Vilniuje naujo viešbučio „Conti“ baras siūlo kokteilį net iš septynių dalių – džino, abrikosų brendžio, baltojo romo, apelsinų ir žemuogių sulčių, granatų sirupo bei sauso šampano. Dažnas baras savo kokteilių sudedamųjų dalių neatskleidžia, saugo kaip savo firmos paslaptį.
Vilniuje veikiantis baras „Iki aušros“ yra bene vienintelis kokteilių baras Lietuvoje – čia siūloma per 300 kokteilių rūšių. Jie skiriami į pietų, popietės, Karibų gaiviuosius, „ilgai grojančius“, nealkoholinius, yra netgi kokteilių dviem. Šio baro pasididžiavimas – šviečiantys kokteiliai, kuriems naudojami specialūs šviečiantys ledukai, atvežami iš Vokietijos. Baro prieblandoje tai ypač įspūdinga. Daugelį kokteilių maišymo paslapčių šiame bare atskleidė specialistas, atvykęs iš Vokietijos Eseno mieste esančios kokteilių akademijos.
Kalbant apie kokteilių populiarumą, minėtina, kad vasarą ir žiemą renkamasi kiek kitokius kokteilius: vasarą – gaivinančius, žiemą – šildančius. Tiek šiame, tiek kituose baruose marga ne tik kokteilių skonių, bet ir pavadinimų paletė – nuo griežtų klasikinių, iki – Seksas paplūdimyje, Meilės agonija ir kt.2.5 Išlikę kokteiliai
1800-1860 metai
Toddie

Toddie yra pats seniausias žinomas kokteilis ir net iki šiol gaminamas. Jo receptūra buvo pateikta 1806 metų gegužės mėnesio aukštuomenei skirtame žurnale “The Ballance” kurį skaitydavo tik DidelėS PonioS. Paragaukite – tai tikrai skanus kokteilis!
Motociklo priekaba
Šis kokteilis buvo sukurtas maždaug 1830 m. JAV, Luzianos valstijoje. Originalus jo pavadinimas buvo “Swizzle” (“tipo nugirdymas”). Pavadinimą “Motociklo priekaba” “atnešė” Amerikos armijos generolas, kuris viename Paryžiaus bare kasdien gerdavo šį koktelį kol jį kareiviai išnešdavo į motociklo priekabą ir išveždavo namo. Barmenai šiam generolui suteikė “nick’ą” – “Motociklo priekaba”, o vėliau taip ėmė vadinti ir jo pamėgtąjį kokteilį.

1870 metai
Manhetenas

Tai vienas populiariausių kokteilių pasaulyje, kurį Amerikoje 1874 metais, Manheteno Klubo barmenas sukūrė pagal Sero V. Čerčilio motinos receptūrą. Taigi, realiai šis kokteilis yra atkeliavęs iš Europos, tačiau pradžioje populiarumo sulaukė Amerikoje. Kokteilis stiprokas, tačiau labai skanus..

1880 metai
Cuba libre

1886 metais buvo sukurta Coca Cola. Šis gėrimas padėjo atsirasti ir klasikiniam kokteiliui, kilusiam besibaigiančio Ispanų – Amerikiečių karo metu. Išvertus iš ispanų kalbos šio kokteilio pavadinimas reiškia “Laisva Kuba”. Tai subtilaus skonio kokteilis.

1890 metai
Highbal

Highball’o istorija tokia: Čikagos gyvulių skerdyklų darbininkai turėdavo mažai laiko pavalgyti pietų pertraukos metu, o dar norėdavosi išgerti.(rimta problema) Todėl vieno baro savininkas pasiūlė jiems skanų ir greitai išgeriamą iki tol tik aukštuomenėje vartotą kokteilį. Jis darbininkams labai patiko ir jie pavadino jį “highball” – pagal tai kaip jie nustatydavo kada reikia skubėti į atgal į darbą.
Hihgball (angl.) – traukinių eismą reguliavusio senovinio mechaninio semaforo pavadinimas. Semaforo rodyklei pakilus aukštyn, darbininkai skubėdavo į skerdyklą atgal, nes laikrodis kaip ir kokteilis tada buvi tik aukštuomenei prieinami dalykai. Su šio kokteilio atsiradimu, kokteiliai tapo masių pamėgtu ir jiems prieinamu gėrimu.

XX amžius
Martinis

Martinis sukurtas 1902 metais Niujorke, italų emigrantų restoranėlyje. Patekę į anglišką kultūrinę aplinką naujieji imigrantai jautė svetimą aplinką, kurią bandė “suitalinti” – į tipišką senų tradicijų anglų gėrimą– džiną, įpildami mėgstamo itališko vermuto. “Suitalinimo” efektui sustiprinti į kokteilį įmetė ir alyvuogę. Šis netikėtai skanus derinys paplito visame pasaulyje. Dabar tai labiausiai mėgstamas gėrimas pasaulyje (neskaitant vandens ir arbatos).

Atsuktuvas

Tikriausiai nėra nežinančio ar neragavusio šio kokteilio. Tačiau ar žinote, kad jis buvo sukurtas 1945 metais viename Las Vegaso (JAV) kazino. Po atominės bombos bandymų Nevados dykumoje, (Las Vegasas – irgi ten) atostogų išleisti karininkai norėdami pabrėžti technologijos išsivystymo lygį ir įamžinti ką nors “techniško” sugalvojo iki tol nematytą gėrimų derinį ir pavadino jį atsuktuvu.

Daiquiri

Vienas iš įspūdingiausių, skaniausių ir žinomiausių kokteilių pasaulyje. Tačiau ne visiems žinoma, kad tai – nušauto JAV prezidento J.F.Kenedžio kūrinys. 1961 metais, duodamas interviu vienam iš laikraščių, jis papasakojo ką mėgsta gerti ilsėdamasis karštais vasaros vakarais. Per vieną dieną po straipsnio pasirodymo šis gėrimas tapo populiariausiu gėrimu Amerikoje, kelioms savaitėms populiarumu aplenkęs netgi “Coca-colą”. Šiuo metu gaminami įvairiausi Daiquiri kokteiliai su atšaldytas (Frozen), braškių ir daug kitų. Šie kokteiliai Jums tikrai patiks.

Pina colada

Pina Colada – gardus ir visų mėgstamas kokteilis buvo sukurtas 1954 metais. Jį sukūrė barmenas Ramonas Marrero Karibų Hiltono viešbutyje, Puerto Rike, turtingųjų amerikiečių vasaros atostogų praleidimo vietoje. Grįždami iš atostogų, amerikiečiai su šiltais Karibų jūros salų prisiminimais parsivežė ir Pina Colada sudėtį. Kokteilis buvo pradėtas gaminti Holivude: jis kino žvaigždėms padėdav.o nugrimzti į mielus prisiminimus apie atostogas šiltuose kraštuose su draugais (be žmonų).

Banglentininkas “ant rūgšties” (Surfer on the Acid)

Kokteilis buvo sukurtas Amsterdame, raudonųjų žibintų kvartale 1986 metais. Tuo metu Vakarų pasaulyje masiškai išplito sintetinių narkotikų vartojimas, atsirado “techno” kryptis muzikoje, masiškai ėmė steigtis uždari klubai, kuriuose vykdavo “įdomūs” vakarėliai. Tiksliai šio kokteilio pavadinimo išversti neįmanoma, jį lengvai gali suprasti tie, kurie žino kas yra “rūgštinė psichozė”. Nepaisant to, kad kokteilis atsirado “įdomiuose” vakarėliuose ir buvo skirtas “psichams”, ilgainiui jis labai išpopuliarėjo tarp visų jaunimo sluoksnių, netgi nevartojančių narkotikų.

The Debonair Cocktail

Kokteilis sukurtas1998 m. Los Andžele, ypač prabangiame Beverli Hills restorane. The Debonair kokteilis greitai užsitarnavo nepaprastą populiarumą visame pasaulyje. Jis pasidarė būtinu VIP kambarių ir “Cigarų ložių”atributu. Paragaukite – tikrai nesigailėsite.

XXI amžius
Y2K

Tai kol kas pats naujausias kokteilis, kuriam išpranašauta užkariauti pasaulį. Jis sukurtas 2002 metais Aliaskoje vykusiame vietinių barmenų konkurse. Jo sudėtis:
Tuaca (Likeris iš brendžio, vanilės ir vaisių, gaminamas Italijoje);
Yukon Jack (labai gero skonio likeris, gaminamas JAV);
Vyšnių brendis. Gaila, kad tai tik vienintelis kokteilio ingredientas, kurio galima nusipirkti Lietuvoje.3 VYNO PATIEKIMAS
Kiekvienas profesionalas patvirtins, jog tinkamai patiekiamas vynas turi didelę įtaką jo skonio ir aromato savybėms. Vyno patiekimas yra ištisas procesas, susidedantis iš keleto etapų. Vienas svarbiausių patiekimo aspektų yra tinkama vyno temperatūra. Visiems žinoma, jog baltasis vynas turi būti patiekiamas atvėsintas, tačiau palaikius šaldytuve per naktį jo temperatūra nukris iki 40C ir vynas nebeatskleis viso skonio bei aromato. Tuo tarpu patiektas 8 – 100C temperatūros jis bus daug geresnis, aromatas kur kas sodresnis, jausis šviežumas bei vaisių skonis. Jei vyną reikia atšaldyti greitai, ledinis vanduo yra kur kas efektyvesnis nei vien tik kibirėlis su ledukais. Laikant šaldytuve, vynas atvėsta po 20C kas 10 minučių.
Raudonasis vynas turėtų būti patiekiamas kambario temperatūros. Tačiau terminas ,,kambario temperatūra” dažnai interpretuojamas neteisingai ir vynas patiekiamas per šiltas. Dauguma raudonojo vyno rūšių geriausiai atsiskleidžia patiekiamos 15 – 160C temperatūros (,,rūsio temperatūros”). Kai kurį jauną raudonąjį vyną, pvz., ,,Beaujolais”, naudinga patiekti apie 100C temperatūros.

Putojantis vynas patiekiamas atvėsintas iki 4,5 – 70C. Žemesnėje temperatūroje išlieka daugiau anglies dujų, tai sustiprina gaivumo ir šviežumo įspūdį. Be to, gerai atšaldyto putojančio vyno taurėje ilgiau kyla burbuliukai.

Kai kuriame senesniame, ypač raudonajame vyne, gali atsirasti natūralių nuosėdų, susidariusių iš iškritusių taninų ir spalvos pigmentų. Šių nuosėdų pašalinimas vadinamas vyno dekantavimu. Vyno dekantavimas leidžia vynui pakvėpuoti ir pagerina jo skonį. Dekantuoti vyną patariama ir dėl estetinių sumetimų. Prieš dekantuojant vyną, butelius reikia palaikyti vertikalioje padėtyje, kad visos nuosėdos nusėstų ant dugno. Tada lėtai perpilkite vyną į tuščią stiklinį ar dekoratyvinį indą taip, kad nepatektų nuosėdos. Jei norite būti visiškai užtikrinti, pilkite per kavos filtrą.

Kitas etapas serviruojant vyną yra taurių parinkimas. Vyno vertinimas apima visus žmogaus pojūčius, o taurių pasirinkimas lemia vyno išvaizdą, aromatą ir skonį. Todėl skirtingą vyną rekomenduojama patiekti skirtingose taurėse.

Vyno taurės skirstomos į tris pagrindinius tipus:

baltojo vyno taurės – tulpės formos
raudonojo vyno taurės – apvalesnės ir didesnės nei baltojo vyno
putojančio vyno taurės – aukštos ir siauros

Raudonojo vyno taurė turėtų talpinti apie 340 g vyno, baltojo – apie 280 g, putojančio vyno taurė – apie 180 g. Stiklas turėtų būti ypač skaidrus, kad vyno spalva atrodytų sodri ir turtinga. Taurės kotelis turėtų būti pakankamai ilgas, kad pirštai neliestų taurės pagrindo. Kotelio ilgis turėtų būti lygus taurės pagrindo aukščiui. Į viršų siaurėjantis kaklelis padeda sukoncentruoti vyno aromatą.

Galutinis, tačiau ne mažiau svarbus vyno serviravimo etapas yra pripylimas. Paprastas vynas turi būti pilamas taikant į taurės centrą, tuo tarpu putojantis vynas – į taurės kraštą, kad nekiltų burbuliukai. Pripylus taurę, keliamą butelį reikia šiek tiek pasukti, kad nevarvėtų nuo krašto. Daugiausia bet kokio vyno, išskyrus putojantį, pripilama pusę taurės. Tada vyno gėrėjas gali lengvai pateliūskuoti taurę bei užuosti visą puokštę skleidžiamų aromatų.

Profesionalus vyno patiekimas leis įtikti bet kuriam klientui. Nesvarbu, kokį vyną jis pasirinks, svarbu, kad iš baro ar restorano išeitų patenkintas aptarnavimu ir pajutęs malonumą. Tada jis būtinai grįš dar kartą !3.1 Raudonojo vyno patiekimas
Tinkamai atšaldytas raudonojo vyno butelis atnešamas ant desertinės lėkštės ir padedamas ant pagalbinio stalelio arba ant stalo.

Švariai nupjaunama folijos kapsulė.

Prieš pilant į taures, butelio kaklelis apsukamas siaurai perlenkta popierine servetėle vyno lašams sugerti.

Raudonojo vyno butelis neapvyniojamas servetėle, nes jis sausas, j taurę pilamas kaip ir baltasis ar rožinis vynas. Išlaikyti raudonieji vynai, kuriuose susidarė nuosėdų, patiekiami specialioje pintinėlėje.

Butelis atsargiai įdedamas gulsčiai į pintinėlę etikete j viršų, pintinėlė pastatoma ant pagalbinio stalelio, ir ten butelis atkemšamas. Parodžius butelį lankytojams ir nupjovus kapsulę, atsargiai ištraukiamas kamštis. Sukant kamščiatraukio sraigtą, butelis stipriai prilaikomas, kad nesisuktų kartu ir nesidrumstų vynas.

Jei pintinėlėje nėra įtiestos servetėlės, po butelio kakleliu padedama trikampiu sulenkta popierinė servetėlė. Vynas iš pintinėlės pilamas, paėmus taurę į kairę ranką, kad bėgtų pamažu. Įpylus vyno, pintinėlė pastatoma saugioje vietoje. Kad geriau nusistotų nuosėdos, po pintinėlės priekiu galima padėti apverstą desertinę lėkštę.

Patiekiant kolekcinius, ypač geros kokybės vynus, butelio kamštis paprastai padedamas ant mažos lėkštutės ir parodomas užsakytojui.3.2 Putojančio vyno patiekimas
Putojantį vyną ir šampaną geriau patiekti labai aukštose giliose taurėse, nes iš jų galima atsargiai gurkšnoti (ne siurbčioti) ir pajusti tikrąjį gėrimo skonį.

Butelis gerai atšaldomas, kibirėlyje su ledu atnešamas ant stalo arba pagalbinio stalelio. Jokiu būdu jo negalima suplakti. Parodytas lankytojams, butelis atkemšamas. Kaire ranka prilaikant kamštį, dešine ranka atlankstoma viela ir nuimamas vielos tinklelis.

Jei atsukant vielą jaučiamas kamščio spaudimas į delną, tai kamštis išimamas kartu su viela.

O jei kamštis dar nejuda, butelis perimamas į dešinę ranką. Uždėjus ant kamščio servetėlę, kaire ranka jis atsargiai pasukiojamas.

Putojančio vyno butelį galima atkimšti ir specialiomis žnyplėmis. Atkemšamas butelis visuomet laikomas gulsčiai, kiek pasuktas nuo lankytojų į šoną.

Prieš pilstant vyną, butelis apvyniojamas servetėle taip, kad būtų matyti etiketė.

Kad pilamas vynas neišputotų ir neprarastų angliarūgštės, patartina taurę laikyti rankoje gulsčiai.

Pirmiausia įpilamas gurkšnelis vyno užsakytojui paragauti.

Jei nulūžta natūralus kamštis, jo liekanos atsargiai išimamos kamščiatraukiu.

Maišiklis įstatomas tik lankytojui primygtinai reikalaujant. Prancūzai, pildami putojantį vyną, mėgsta butelį laikyti nykščiu už įgaubto dugno. Šis būdas tinka, patiekiant vyną dideliuose buteliuose, kurių kitaip beveik neįmanoma išlaikyti.3.3 Baltojo ir rožinio vyno patiekimas
Ant stalo pastatomos baltojo vyno taurės. Jos visuomet turi būti mažesnės negu skirtos raudonajam vynui, nes baltąjį vyną reikia gerti greičiau, kad nesušiltų.

Gerai atšaldyto baltojo (arba rožinio) vyno butelis, skirtas dviem svečiams, atnešamas popierine servetėle išklotoje padėklinėje lėkštutėje ir pastatomas ant pagalbinio stalelio arba ant lankytojų stalo.

Pirmiausia butelis parodomas lankytojui ir pristatomas maždaug taip: „Prašom, butelis Kremser Kogl 19. !”

Butelis įstatomas į kibirėlį su ledu ant pagalbinio stalelio.

Paskui kamščiatraukio peiliu kamščio gaubtas įpjaunamas virš arba žemiau butelio kaklelio ir nustumiamas.

Jei po gaubtu yra natūralus kamštis, į jo centrą įsukamas kamščiatraukis.

Kaire ranka prilaikomas butelio kaklelis, o dešiniąja atlaisvinamas kamštis, kamščiatraukis dar kartą pasukamas ir kamštis tyliai ištraukiamas.

Ištraukus kamštį, butelio kaklelis nuvalomas servetėle. Siaurai sulankstytas padavėjo rankšluostėlis permetamas per dešinę ranką, į jį įdedamas butelis, užlenkiant rankšluostėlio galus aukštyn. Butelio etiketė turi būti neuždengta, gerai matoma svečiui.

Pirmiausia gurkšnelis įpilamas paragauti užsakytojui. Butelis laikomas prie pat taurės, neliečiant jos krašto. Baigiant pilti, butelis vikriai pasukamas, kad joks lašas nenulašėtų ant staltiesės.

Vyno pirmiausia įpilama moterims, po to vyrams, paskiausiai – užsakytojui.

Butelis vėl įstatomas į kibirėlį su ledu.

IŠVADOS
Iš to darbo daug sužinojau apie kokteilio kilmę, jo gamyba.

LITERATŪRA
Geras skonis 5/03; 5/01; 6/03.
Sederevičiūtė Ž. ‘Stalo serviravimas’, Vilnius, 1999 m.
www.meniu.lt
www.gestro.lt

Leave a Comment