Išsivirk kavos…PATS!||Lyčių lygybė

Rodos jau išgyvendinta didžioji dalis stereotipų apie vyrų ir moterų pareigas – vyrai eina tėvystės atostogų, kreipiasi dėl savo išvaizdos į stilistus, neretas netgi nusipoliruoja nagus ir tai nebelaikoma iškrypimu. Jie netgi nusičiurkšti pratinasi atsisėdę ir tikina, kad tai išties malonu! Moterys savo ruožtu neberauda, kai tenka pačioms įsikalti vinį į sieną, tampa karininkėmis o kartais buriasi į specialius klubus ir pačios vienos žiūri futbolą.

Visgi yra dalykų, kurių greičiausiai niekas nepakeis. Ir neišgyvendins. Jeigu aplinkui sukiojasi moteris ir kalbama apie maistą, 90% atvejų nekyla klausimų, kas s gamins.  Ir tą lemtingą minutę posakis “Geriausi kulinarai – vyrai” išblėsta, nublanksta, nunyksta... Ir prisimenamas jis tik principinių ginčų metu, kai norisi pabrėžti vyrišką galią 🙂

Pakalbėkim kad ir apie kavos pertraukėles darbe. Kas dažniausiai verda kavą? Tas, kuris tuo metu mažiausiai užsiėmęs? Kartais taip. Kartais ją verda ir tie, kurie kaip tik ketino bent kelioms minutėms pabėgti nuo nusibodusios užduoties/tingi/beveik miega. Tačiau statistiškai reikšmingai dažniau kavą (ir arbatą, ir kakavą..) verda moterys. Ir ne tik todėl, kad jos dažniau ją ger ria.

“Monika, išvirk kavos, a.?” pasako Irmantas (atleisk, kolega), patogiai įsitaisydamas ant mūsų stilizuotos biuro sofkutės ir maloniai nusišypsodamas. “Gal arbatos?” – pasiūlo kambariokas ir sėdasi prie stalelio, leisdamas suprasti, kad jau jis tai jos TIKRAI nevirs.

Ir tai tik žiedeliai pavyzdžių, kurie ats

skleidžia, jog stereotipas “moterys – prie puodų” vis dar gajus. Taip, jis labiau sukultūrintas,  įvilktas į nuolankaus prašymo rūbelius, moteris turi nenuginčijamą teisę atsisakyti ir negaminti, bet. Rytinė kava į lovą iš vyro rankų vis dar laikoma romantika, o iš moters – norma.

Žinoma, visada lieka galimybė, kad čia išimtinai mano aplinka tokia, ir niekas kitas panašių dėsningumų nepastebi. Todėl ir nedrįstu vienareikšmiškai teigti, jog tai, ką rašau, yra visuotinė tiesa, graužianti visas moteris. Kita vertus – ir neturiu tikslo sudrebinti pasaulį kontraversišku pareiškimu. Tačiau man išties smagu stebėti šį keistą fenomeną.

O dabar atleiskit – einu išsivirsiu kavos..

9 thoughts on “Išsivirk kavos…PATS!||Lyčių lygybė”

 1. Na nežinau kaip ten pas kitus priimta, bet pas mus ofise vieni vyrai, todėl kavą daros kiekvienas sau. Nebent kartais kuriam gerumo priepuolis užeina.

  O pas mane šeimoje yra taip:
  – Brangioji, eini į apačią?
  – Taip
  – Gal kavos padarysi?
  – Tai gal ne, geriau tu man padaryk
  – Gerai

  Ir atvirkščiai. Kai nori, žmona padaro kavos, kai nenori, nedaro — niekas jos neverčia virtuvėj stovėt prie puodų 🙂

  Reply
 2. Ir dar ka pagalvojau… Nesijauciu ir as skriaudziama 🙂 Tiesiog kartais pastebiu tokias tendencijas ir siandien panizo pirstai apie tai parasyti.

  Reply
 3. Na, nors aš ir pavaizduotas kaip pirmasis blogasis pavyzdys blog’e, bet pilnai palaikau Karolio šeimos pozicijas 🙂 Gi nenori – nedarai. Ar geriau daryt, bet įžvelgt tame maskulinizmą?

  Reply
 4. darbe tai aišku – kas geria, tas pasidaro. o jei paprašo kolegos – nesvarbu, moteris ar vyras – padaro ir jam/jai tik jei… kolega yra bičiulis/draugas, o ne vien “tas žmogus, su kuriuo dirbu”. toks/-ia tegu pats/-ti pasidaro 🙂

  o neseniai mūsų naujoje kontoroje susirinkimo metu šefo pavaduotojas bandė pajuokauti: “kai labai įtemptai dirbsite, administratorė jums kavos padarys” (administratorės tuo metu nebuvo”.
  šefas į tai reagavo griežtai: “net humoro forma negalimi tokie pareiškimai – ji ir taip turi daug darbo”.
  mums buvo smagu, kai šefo pavaduotojas taip buvo “nusodintas” 🙂

  o namie… namie viskas paprasta – katė man nieko nepadarys, tad bet kada bet ką pasidarau pats 🙂 o jei kokia dama sumanytų rytinės kavos į lovą – mielai tai padaryčiau 🙂

  o dėl maisto gaminimo, tai kai netingu, darausi įmantrius patiekalus ir jei tuo metu turiu viešnių, virtuvėje (o ji nedicka) joms užleidžiu tik stebėtojos ar (kai labai prašosi) – pagalbininkės vietą 🙂

  Reply
 5. Kodėl stereotipas “moterys prie puodo”? “Vyrai prie puodų” va čia tai tiksliai stereotipas:) Manau niekas neužginčys to, kad bendrąja prasme moterys gamina žymiai geriau, nei vyrai.

  Reply
 6. Na, as irgi manau, kad moterys geriau gamina! Nors pazistu ir keleta geru improvizatoriu vyruku… 🙂 Todel siame kontekstu turbut geriausia butu sakyti, kad geriausiai gamina tie, kurie tai apskritai daro 😀

  Reply
 7. Manau, kad čia labiau moterų nuolankumo, o ne vyrų požiūrio problema. Joms tiesiog reikia mokytis pasakyti “ne” arba skatinti vyrų motyvaciją joms virti arbatą/kavą.

  Reply

Leave a Comment