Kritika išgelbės pasaulį || Menas kritikuoti ir priimti kritiką

Negaliu nueiti miegoti bent be 5 minučių knygai ir arbatai. Vakar perskaitytas puslapis prasidėjo fraze:

“Žiloje senovėje visi karaliai turėdavo juokdarį. Jo užduotis buvo suabejoti tiesomis ir kelti klausimus, kurių niekas kitas nedrįsdavo klausti. Juokdariu karalius apsidrausdavo nuo sakančių vien TAIP”

Šiandien karaliai išmirę, juokdariai uždaryti cirke ar TV šou, o mes aktyviai mokomės žodį TAIP.

– Drauge, kaip man tinka ši nauja suknelė?

– Atrodai fantastiškai! (Mintyse: “Oi, Maryte, suknelė tokia ryški, kad vairuotojai palaikys tave šviesaforu. Bet kam aš čia tave liūdinsiu, manyk, kad gražu, juo olab, kad už ją palikai pusę algos.”)

– Klausyk, turiu tobulą verslo idėją! Organizuosiu ekskursijas po Vingio parką japonų turistams, ką manai?

– Skamba labai perspektyviai, papasakok daugiau. (Mintyse: “Taip taip, o aš pardavinėsiu pečiukus Sacharos beduinams.. Ai, bet jis atrodo toks laimingas man viską pasakodamas, įsižeis jei nepritarsiu. Tiek to, su laiku pats nusileis ant žemės.”)

Šiandien per daug žmonių yra išmokę sakyti, kad idėjų niekada nereikia kritikuoti. Vadiname tai tolerancija, taktiškumu, pagarba kito nuomonei, bet iš tiesų tai tėra lengvesnis kelias, kurį pasirenkame, kad d apsaugotume patys save. Kodėl? Kritikuojantis visada susiduria su rizika, kad jo žodžiai įžeis, bus kategoriškai atmesti, priimti per asmeniškai, sugadins tarpusavio santykius ar bent momento nuotaiką tai tikrai. “Kam papildomi rūpesčiai?” – pagalvojame ir draugiškai linksime “Taip”.

Tačiau sveika kritika yra sve

eika. Žmonės yra skirtingi ir turi skirtingus požiūrio kampus. Savo idėjos pamatymas iš kitokio kampo gali padėti išspręsti jos trūkumus, kurių pats net neįsivaizdavai esant. Būdami perfekcionistai norime iškart viską daryti tobulai. Pamirštam, kad tobuli sprendimai padaromi tik daugybę kartų suklydus. Pavyzdžiui, T.Edisoną laikome puikiu išradėju. O žinote, kiek tūkstančių jo bandymų nepavyko?

Kažkada rašiau straipnius panašiam puslapiui kaip šis. Tarp skaitytojų atsirado žmogus, kuriam mano straipsniai net ne nepatiko, o kėlė alerginę reakciją. Jis susirado visus mano įrašus ir parašė kelių lapų ilgumo komentarą, kuriame visiškai sukritikavo beveik kiekvieną tekstą. Gavusi komentarą įsiutau – kaip jis drįso??!! Po to prisėdau ir atidžiai perskaičiau kiekvieną savo straipsnį ir jo komentarą. Kritikoje tiesos buvo. Ir nors mano perfekcionistiniam ego buvo sunku susitaikyti, kad kažko nepavyko daryt ti tobulai, tas komentaras mane daug išmokė.

Mokėjimas kritikuoti yra menas.

Mokėjimas priimti kritiką yra menas.

O menas išgelbės pasaulį 😉

4 thoughts on “Kritika išgelbės pasaulį || Menas kritikuoti ir priimti kritiką”

 1. Super! Tai yra mintys, kuriu siandien man labiausiai reikejo!! 😉 Tikrai – priimti kritika yra didelis menas. Nes sunku isvengti asmeniskumo. Bet jeigu ziuri i tokia kritika kaip i pastaba ne tau paciam, o tavo darbui, tuomet susitaikyti daug lengviau. Et… Man dabar sunkumo epizodas..

  Reply
 2. Butent kritikos mums darbe kartais ir pritruksta. Nes vieni kitus labai saugom. O paskui gaunasi taip, kad i kiekviena pastaba sureaguojam skaudziai. Reikia cia tobuleti!

  Reply
 3. Taip, Monikut, iš dalies sutinku. Kitavertus, nėra blogai, kad saugom, nes, manau, noras apsaugoti skatina mokytis kritikuoti atsakingai. Hmm.. tas “atsakingai” aišku skamba kaip socialinio darbuotojo moralas ar Omnitel reklama, bet ką noriu pasakyti: kritikuoti reikia, bet kritikuoti reikia pamatuotai, t.y. ne susinervinus mesti pastabą, o argumentuotai ir neasmeniškai sudėlioti kas ir kaip.

  Kaip kad rašė Dalia, lengviau kai kritiką priimi kaip tavo darbo, o ne tavęs pačios kritiką. Lygiai ir kritikuojantis turi jausti ribas, t.y. reikšti pastabas darbo procesui, poelgiams, rezultatams, o ne pačiam žmogui kaip asmenybei.

  Visi mes dar esam mokymosi procese. Bet tikiu, kad judam gera kryptimi 🙂

  Reply
 4. It is very appealing, You are a incredibly proficient blogger. I have joined your rss feed and stay up for searching for much more of your excellent posts. Also, We have shared your website in my social networks!

  Reply

Leave a Comment