Kompozitorius Feliksas Bajoras

FELIKSAS BAJORAS – dabartinės muzikos kompozitorius. Jis gimė 1934 m. Alytuje. Muzikos pradėjo mokytis pas Vincą Bacevičių Kaune. Lietuvos valstybinėje konservatorijoje (dabar Lietuvos muzikos akademija) baigė Aleksandro Livonto smuiko (1957) ir Juliaus Juzeliūno kompozicijos (1963) klases. Nuo 1966 metų kompozitorius gavo apie 40 teatro ir kino muzikos užsakymų, kurie pelnė kompozitoriui daug apdovanojimų. 1984 – 1988 m. gyveno Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šiuo metu dėsto Lietuvos muzikos akademijoje.
1968 metais tarptautiniame Alfredo Casella’os konkurse (Neapolyje) laimėjo II premiją. 1977 metais Maskvoje kūrinys “Rondo-poema” simfoninės muzikos konkurse buvo apdovanotas III premija. 1981 metais už sonatą smmuikui ir fortepijonui “Prabėgę metai” ir “Karo dainas” (“Auki, auki žalias beržas”) kompozitorius gavo Lietuvos valstybinę premiją. 1989 metais už Simfoniją-diptiką buvo apdovanotas I Balio Dvariono premija, 1990 metais – pirmąja Jono Švedo premija už kūrinį “Rytas”. 1998 metais kompozitorius apdovanotas Lietuvos Vyriausybės meno premija, 2001 metais – Lietuvos Nacionaline premija.
Feliksas Bajoras yra modernus, nuoseklus ir spontaniškas “naujojo folklorizmo” pasekėjas. Jo muzikos autentiškumas kyla iš mentalinių ryšių su lietuvių etnine tradicija bei folkloru. Felikso Bajoro kūriniuose beveik nerasime folkloro citatų, tačiau giluminį jo muzikos tautiškumą sąlygoja unnikalus giliausiųjų folkloro klodų, liaudiškos atlikimo manieros, lietuviškos “kalbėsenos melodikos” – intonacijos ir žodžio susijungimas. “Visi Felikso Bajoro muzikos motyvai, ritmai, garsai, štrichai kalba tarsi žodžiais, rodos, imtum juos ir išverstum”, – rašė Vytautas Landsbergis. Įvaldęs įvairias moderniąsias kompozicines technikas, Bajoras neformuoja in

ndividualios kompozicinės sistemos, tačiau labai organiškai plėtoja savąjį kompozicinį metodą. “Mano užduotis yra panaudoti kuo mažiau natų. (.) Dabar norisi daugiau susikaupimo, ramybės ir paprastumo” (Feliksas Bajoras).
Felikso Bajoro kūriniai nuolat atliekami įvairiuose naujosios muzikos festivaliuose Lietuvoje ir užsienyje – Vokietijoje, Lenkijoje, Olandijoje, Kanadoje ir kitur.
F.Bajoras yra sukūręs labai daug kūrinių.
SCENAI: „Dievo avinėlis“ (3 veiksmų opera)

ORKESTRUI: „Veiksmažodžių siuita“, „Žaliasis maršas”, „Auki, auki, žalias beržas“ (7dainos), „Varpo kėlimas“ (oratorija) ir kt.

KAMERINIUI: „Maršas“ (2 pjesės smuikui ir fortepijonui), „Muzika septyniems“ (7 dalių septetas), „Prabėgę metai“ (sonata) ir kt.

SOLO INSTRUMENTAMS: „Nežinia“, „Greitas judėjimas“ ir kt.

VOKALUI: daugiausia liaudies dainoms („Aš turėjau brolužėlį“, „Augin tėvelis“ ir kitoms)

CHORUI

ELEKTROAKUSTINIAI: „Pabudimas“, „Audra“, „Choreografinės variacijos“.

40 kompozicijų dramos teatrui ir kinui
80 populiariosios muzikos kūrinių

Yra išleista knyga – „Feliksas Bajoras: viskas yra muzika“ ( sudarytoja Gražina Daunoravičienė).

Leave a Comment