Kiek kartų galima mylėti?

Kas yra meilė? Pagal Antaną Vaičiulaitį išradinėjam meilę. Pagal Salomėją Nerį meilė yra neišvengiama kaip mirtis, o pagal Onorę de Balzaką meilė – tai vienintelė aistra nepripažįstanti nei praeities nei dabarties.

Apie šį jausmą yra prirašyta begalės knygų, pastatytą daugybę filmų, apie šį jausmą kalba visi ir visomis kalbomis. Bet koks jausmas turi aplankyti žmogų, jog jis pasakytų „įsimylėjau“. Ar visada, būtent, pirmoji meilė baigiasi laimingai – gražiomis vestuvėmis ir būreliu mažų vaikučių? Kita vertus, kas yra laimingos meilės pabaiga?

Tobulų santykių pagrindas – tarpusavio supratimas?

Pirmąją meilę išaukštiname apipiešdami ją sparnuotomis frazėmis. Tik dažnai į šį jausmą būna įpinti ir kiti dalykai: atsakomybė, atsidavimas, įvairios moralės normos, su kuriais jaunas žmogus susiduria pirmą kartą (ir ne visada sugeba susidoroti).

Kai aplanko šis jausmas, abu partneriai išaukština vienas kitą, užsideda „rožinius akinius“. Ar daug yra porų, kurios kartu nuo pat draugystės pradžios? Tokių žmonių, iš tikrųjų yra mažuma, bet kodėl taip? Kodėl ne visi sugeba išlaikyti tą pirmąjį jausmą. Ar dėl to, kad tai nebuvo ta tikroji meilė, o tik kūniška aistra? Seksas?

Mokslininkai yra nustatę, jog tobulų santykių pagrindas yra tarpusavio supratimas, bendrų vertybių turėjimas bei panašus požiūris į gyvenimą. Nejau pirmoji meilė išlieka tik tarp panašiai mąstančių žmonių? O kur dingsta taip plačiai paplitęs požiūris, jog priešingybės vienas kitą traukia?

Meilę moterys patiria tik kartą gyvenime

Šokiruojanti mokslininkų išvada: meilę moterys patiria tik kartą gyvenime, o vyrai – 5-8 kartus. Galbūt todėl, jog vyrams būdingas didesnis instinktas daugintis, o moterims noras sukurti stabilią ir gražią šeimą? O gal dėl to, kad vyrai iš marso, o moterys iš veneros? Kaltas skirtingas požiūris?

Kad ir kaip bebūtų, pirmąją meilę ne visiems lemta išlaikyti. Galbūt dėl noro stokos? O gal tai ir nebuvo tikroji meilė? Bet derėtų sutikti, jog pirmoji meilė davė, duoda ir duos kažką… Vienus ji šildys visą gyvenimą, kiti turės tiesiog gražius prisiminimus, treti galbūt tik skaudžias gyvenimo pamokas. Ir vis tik niekada mums meilės nebus per daug … Monika Vanagaitė