Šiek tiek apie jaunimo subkultūrinių grupių stereotipus

MetalistaiDauguma respondentų paminėjo metalistus: iš 44 – 32. Dažnas juos sieja su laisve, agresija. Kai kurie net su satanizmu: “Atrodo, kad jie yra šiokie tokie satanizmo šalininkai”. Pasitaiko net kraštutinių vertinimų: “Metalistai – šiukšlės. Juos reikia gydyti psichiatrinėse ligoninėse”.Kalbėdami apie išvaizdą kiekvienas respondentas paminėjo, kad metalistai turi ilgus plaukus, kai kurie nurodė, kad jie augina barzdas. Dėvi juodus džinsinius ar odinius drabužius . Būtinas metalistų atributas, respondentų nuomone, juoda odinė striukė.Metalistai avi “kerzus” arba kaip vienas respondentas apibūdino: “Batai penkiom išmierom didesni”.Šiai grupei būdingi metalo spalvos aksesuarai: grandinės, įvairūs pakabukai, kryžiai, kaukuolės.Respondentų nuomone, metalistų amžius svyruoja nuo 16 iki 25 ar net daugiau metų. PankaiTik 8 respondentai nepaminėjo pankų. Dažna nuomone, pankas neatsiejamas nuo laisvo elgesio, anarchijos. Viena respondentė taip apibūdino jų elgesį: “Nori išsiskirti išvaizda, šokiruoti. Prieš logikos, įpročių dėsnius elgiasi”. Dar kelios pasisakiusiųjų nuomonės apie pankų elgesį: “Pasaulis tuščias – įveskime anarchiją”; “Ant visko nusispjaut”; “Propaguoja, kad jie yra visuomenės atmatos”. Respondentų nuomone pankai mėgsta konfliktuoti. Pasitaiko ir kraštutinių vertinimų: “Prasmirdę narkomanai”.Apibūdindami pankų išvaizdą dauguma respondentų nurodė, kad juos galima atpažinti iš plaukų, kiti patikslino – jiems būdingos išskustos ir nudažytos skiauterės: “Sunku supainiot <…> skiauterės žaliai dažytos”. Pankai gali būti ir plikai nusiskutę galvą: “Su skiautere arba pliki”.Respondentų nuomone pankai vilki devėtus drabužius, suplyšusius džinsus. Avi aptrintus batus, “kerzus”. Iš aksesuarų, apklaustųjų nuomone, populiariausi auskarai: “Prisivėrę daug auskarų”.Pasak respondentų, pankų amžius nuo 14 iki 23 metų. Išsilavinimas svyruoja nuo nebaigto vidurinio iki aukštojo. Tiesa, labai mažai respondentų mano, kad tarp pankų yra su aukštuoju išsilavinimu: “Pankai jei būtų išsilavinę, tokie nebūtų”.

BaikeriaiRespondentų nuomone, baikeris neatsiejamas nuo motociklo: “Gyvenimas ir motociklas absoliučiai neatskiriami dalykai” arba “Laisvę propoguoja jie, gyvenimą ant ratų. Kaip čigonai”. Pasitaiko ir neigiamų vertinimų: “Nesiskaito su moterimis. Jiems mergina – blizgutis, papuošalas”.Kalbėdami apie išvaizdą respondentai nurodė, kad baikeriai dėvi odinius arba juodus drabužius: “Odinėm striukėm, bet brangesnėm nei metalistų” arba “brangiom odinėm kelnėm”. Baikeriai dėvi akinius nuo saulės, šalmus, skareles – “Skarelės ryškios, spalvotos ant galvų”.Respondentai nurodo, kad baikeriai gali būti ilgais arba trumpais plaukais, “dauguma su barzdom”.Nurodomas baikerių amžius apie 18 metų. Jie gali būti sulaukę solidaus amžiaus: “Tarp baikerių esti ne tik žalio jaunimėlio, bet ir išsilavinusių, gerai uždirbančių žmonių”.ReiveriaiRespondentų nuomone, reiveriams svarbiausia propaguoti rave’ą: “užkariaut pasaulį techno muzika”.Apklaustieji paminėjo, kad reiveriai mėgsta plačius drabužius: plačias kelnes dar vadinamas lenarais, ryškias striukes, “maikes kaip maišus”. Jiems būdingas “sportinis aprangos tipas”. Viena respondentė nurodė, kad jie avi “batus ant platformos”. Dažnai minima, kad reiveriai važinėja su riedlentėm ar riedučiais.Labai dažnai reiveriai siejami su narkotinėm medžiagom: “Narkotikus propaguoja, extasy, LSD tabletes”. Pasitaiko ir gana sarkastiškų apibūdinimų Vaikai, na, klaunai <…> į maišus įlindę: “<…> krūvom po miestą važinėjo” arba “Tablečių prisiriję šoka <…> su maišais <…> maži visi, ryškūs”.Respondentų nuomone, reiverių amžius – nuo 10 iki 19 metų. Kaip parodo amžius dauguma iš jų paaugliai, besimokantys mokykloje. Socialinis sluoksnis nurodomas įvairus, bet dažniausiai gaunančios vidutines pajamas. Reperiai“Gatvės vaikai, turintys gangsterių idealus”. Respondentų nuomone, reperiams kaip ir reiveriams būdingi platūs drabužiai: “su maikutėm krepšininkų, ten, NBA”, “bliuzonai su kapišonais”. Reperiai nešioja kepuraites su snapeliais kitaip vadinamas “beisbolkėm”. Kaip nurodė viena respondentė šios kepuraitės dažnai “atvirkščiai apsuktos”. Reperiai kaip nurodė dauguma respondentų plikai skuta galvas.
Nurodomas reperių amžius panašus kaip reiverių – 15-18 metų. Iš jų dauguma moksleiviai. Respondentai nurodo įvairų socialinį sluoksnį, nepatikslina.SkinheadaiŠnekant apie šios grupės idėjas vyrauja tokios nuomonės: “skinai – antitolerancijos pavyzdys” arba “Lietuva – lietuviams”. Respondentų nuomone, skinheadai propaguoja nacionalistines idėjas, yra “rasistai”, “mėgsta futbolą ir prievartą”. Skinheadai siejami su riaušėmis, muštynėmis. Apklaustųjų nuomone skinheadai yra išimtinai lietuvių tautybės žmonės.Iš išvaizdos skinheadai taip apibūdinami: skusti, “tvarkingais drabužiais”, “militaristinės povyzos”. Respondentų nuomone, skinheadai avi kerzus. Jiems būdinga “militaristinio stiliaus apranga” ir yra “dažnai prisisiuvę tautinę vėliavą ant peties ar nugaros”.Nurodomas šios grupės narių amžius svyruoja nuo 15 iki 22 metų. Dauguma respondentų nurodo vidutines pajamas turinčias šeimas, bet pasitaiko ir griežtesnių vertinimų, kad skinheadai yra be vidurinio išsilavinimo ar iš mažas pajamas gaunančių šeimų. Pasak vienos respondentės: “iš šeimų turinčių socialinių problemų”.GotaiKas yra gotikinis įvaizdis, galima lengvai suprasti nuvažiavus į bet kurį Vakarų gotikos festivalį. Vaizdas juose dažniausiai kiek primena savotišką makabrišką festivalį – beveik visi gotai būna apsirengę juodais drabužiais, daugelis iš jų ryškiai ir efektingai nsuigrimavę. Beveik 100 proc. gotų plaukus yra nusidažę juodai. “Istoriniai” korsetai, Viduramžių, Baroko stiliaus drabužiai, juodi apsiaustai, odiniai lietpalčiai, fetišistinio stiliaus odiniai drabužiai, vėduoklės, – visa tai tik maža Lengviausia gotus atpažinti pagal jų įvaizdį, kuris yra viena iš pagrindinių gotikinės subkultūros dalių. gotikinio įvaizdžio dalis. Gotikinių drabužių įprastinėse parduotuvėse rasti beveik neįmanoma, tačiau tam yra skirta tūkstančiai interneto puslapių, o Vokietijoje ir Didžiojoje Britanijoje net yra didžiulės specializuotos firmos, kurios siuva drabužius specialiai gotams. Žymiausios iš jų – “Tiger”, “Black Rose”.
Beje, gotai su pasididžiavimu sako, kad būtent jie šiuolaikinėje visuomenėje išpopuliarino ir pavertė estetikos dalimi pirsingą. Teigiama, kad ankstyvieji gotai daug laiko leido sadomazochsitiniuose klubuose, iš ten į visuomenę su gotų pagalba ir atkeliavo pirsingas, kurį dabar renkasi daug jaunuolių, net nežinodami, kad tai – gotų subkultūros dalis.Gotų “rūšys”Gotikinė kultūra per pastarusoius dešimtmečius taip išsiplėtė, kad jau sunkiai įmanoma kalbėti apie bendrą gotikinę kultūrą – įvairūs gotai skiriasi savo įvaizdžiu, klausoma muzika, ideologija ir festivaliais, kuriuose lankosi. Dažniausiai pasitaiko gotų skirstymas į įvairius porūšius pagal jų įvaizdį. Galima būtų išskirti bent keletą jų rūšių:1. Antiquity Goth, Renaissance Goth ar Romantic Goth. Šie gotai ypatingą dėmesį skiria savo aprangai, pasirinkdami kažkokią konkrečią istorinę epochą. Daugelis tokių gotų labai saikingai naudoja grimą, plaukus dažniausiai šukuoja pagal Viktorijos laikų stilių, dėvi daug sidabrinių papuošalų. 2. Androgyn Goth. Tai – greičiau ne įvaizdžio, o estetikos rūšis, „belytiškumas“. Šiai gotų kategorijai priklausantys žmonės stengiasi ištrinti ribą tarp lyčių – pagal apsirengimą ir šukuoseną dažnai labai sunku suprasti, kas tai – mergina ar vaikinas. Šiems gotams nesvetimas fetišizmas, naudojama itin daug ir itin efektingo grimo, kad būtų „užmaskuota“ lytis.3. Corporate Slave Goth. Gotai, kuriems dėl darbo kasdieniniame gyvenime tenka iki minimumo sumažinti savo gotikinį įvaizdį – dirbdami didžiulėse korporacijose „korporacijų vergai gotai“ savo priklausomybę tamsiajai kultūrai išreiškia tik dėvėdami juodus kostiumus, o merginos – juodai nusidažydamos nagus. Tiesą skanat, tokius gotus kartais labai sunku atskirti nuo „paprastų“ žmonių.4. Cyber Goth. Savotiškas fetišistinių gotų ir kibernetinės elektronikos estetikos mišinys. Odiniai, latekso fetišistiniai drabužiai dėvimi kartu su „techno dizaino“ drabužiais. Tiek vaikinai, tiek merginos dažniausiai pasirenka trumpą šukuoseną su išskustais pakaušiais ir kiek primena EBM estetiką.
5. Glitter Goth, Fairy Goth. Tai – merginų gočių stilius, gana smarkiai besiskiriantis nuo visų kitų gotų, nes, skirtingai nei daugelis kitų šios subkultūros atstovų, jos stengiasi rengtis ne juodais, o įvairiaspalviais drabužiais (dažniausiai žaliais, mėlynais, rožiniais), toks mišinys kartais atrodo netgi „kičinis“. Prie tokios aprangos dažnai pritaikomi fetišistiniai batai. 6. Gypsy Goth, Hippie Goth. Tokį stilių dažniausiai renkasi pagoniškos pasaulėjautos gotai, taip pat kiek vyresni gotai. Paprastai jie renkasi ne juodus drabužius, kur kas labiau nei kiti gotai vertina individualų drabužių stilių. Beveik jokio grimo, tačiau būtina įvaizdžio dalis – amuletai. 7. Fetish Goth. Pati seksualiausia gotikinio įvaizdžio rūšis – sadomazochistinis įvaizdis, daug odos, pabrėžtinas seksualumas. Jeigu įmanoma – sadomazochistiniai atributai.8. Jeans‘n‘T-shirt Goth. Gotai, kurie visiškai nesirūpina savo išvaizda – rengiasi džinsais ir marškinėliais. Tačiau bent jau gotikiniuose festivaliuose tokių yra mažuma. 9. Punk Goth, Post-Punk, Dark Punks. Gotai, kurie iki šiol jaučia nostalgiją pankų laikams – jie vis dar nešioja skiauteres, tačiau yra kur kas stilingesni už pankus, jiems svetimas „purvinas“ įvaizdis. Mėgsta ankstyvąsias gotikines grupes.10. Western Goth. Bene geriausiai tokį stilių išpopuliarino grupė Fields of the Nephilim, nors gotų kultūros tyrinėtojai iki šiol negali pasakyti, kas yra bandra tarp kaubojų ir gotų. Šios pakraipos gotai renkasi visą tą įvaizdį, kurį matome „vesternuose“.11. Tribal Goth. Gotai, prijaučiantys modern primitives estetikai – šamaniniai amuletai, pirsingas, daug metalinių papuošalų, dažniausiai dažyti plaukai. Makiažas – dažniausiai grubus. 12. Vampyre Goth. Gotai, kurie įkvėpimo semiasi filmuose apie vampyrus. Blyškus veido grimas yra privalomas, kaip ir ilgi, dažniausiai juodi plaukai. Dominuojančios spalvos – juoda ir raudona. Merginos dažnai rengiasi korsetais, Viduramžių darbužiais, vaikinai – apsiaustais.