Kompiuteris neatskiriamas nuo akinių

Specialistai teigia, kad monitorius (vaizduoklis) – pati kenksmingiausia kompiuterio dalis. Jo poveikis vartotojams apibūdinamas CVS (Computer Vision Syndrome) sindromu. Minėtas regėjimo sutrikimas atsiranda nepertraukiamai ir ilgai dirbant su kompiuteriu ir turi šiuos požymius: galvos skausmai, ryškumo stoka (nesifokusavimas); nesifokusavimas keičiant objektus iš toli esančio į arti išdėstytą ir atvirkščiai, nekomfortiškas jausmas akyse, dirginimas, akių vokų paraudimas.

Šiuolaikiniai vaizduokliai kuriami laikantis pasaulinių standartų. Patikrinkite, ar ant jūsų monitoriaus ir užrašai: “TCO” arba “MRP”. Jeigu yra, reiškia, kad įrenginys nesukelia radioaktyviojo pavojaus. Tačiau tai dar nereiškia, kad galima sėdėti prie kompiuterio kiek tik panorėsit.

Bet kuriuo atveju žmogus jaučia elektromagnetinių bangų, elektrostatinio spinduliavimo ir trumpųjų bangų fosforinės dangos spindulių poveikį. Skamba “kosmiškai”, bet pabandysiu paaiškinti paprastai.

Vaizdas vaizduoklyje kardinaliai skiriasi nuo to, kurį žmogaus akys “pratinamos” matyti. Regėjimo sistema sukurta taip, kad objektai būtų suvokiami dėka atspindimos šviesos. O vaizduoklyje objektai žiba: taškeliai (pikseliai), iš kurių sudarytas vaizdas ekrane, tam tikru dažniu įžiebiami ir gesinami. Mirgėjimo dažnis toks didelis, kad mes nesugebame pastebėti proceso, tačiau regos organai papildomai apkraunami. Taip pat kai kurie specialistai teigia, kad kompiuterinės spalvos neatitinka natūralių spalvų, kurios yra priimtinos mūsų akims.

Dirbant prie kompiuterio reikia ilgą laiką koncentruotis ties vienu tašku. Tokiu atveju akių raumenys nejuda bei, laikui bėgant, silpsta. Akių raumenys privalo judėti!

Darbo su kompiuteriu metu trūksta normalių atsipalaidavimo fazių, kurių dėka gerai funkcionuoja regos organai.

Informacijos įvedimas sukelia papildomų problemų regos organams: staigiai nukreipiant akis nuo vaizduoklio į klaviatūrą, kitaip apšviestą bei esančią kitu atstumu nuo akių (lyginant su monitoriumi) smegenų ir akių reikalaujama staigiai fokusuoti.

Dirbantis su kompiuteriu žmogus mirksi 4 kartus rečiau, o tai sukelia akies obuolio džiuvimą. Todėl ir atsiranda “smėlis akyse” ir deginimas…

Ką daryti?

Pirmiausia reikia gerai suderinti monitoriaus nustatymus, kad vaizdas būtų aiškesnis, ryškesnis. Dažnis turėtų būti nemažesnis 85 Hz, o raišką galima daryti didesnę, pvz. jeigu sunkiai įžiūrite smulkius simbolius.

Svarbu teisingai pastatyti monitorių. Ekrano centras turi būti žemiau akių lygio. Saulės ir lempų šviesa neturi spiginti į ekraną. Geriausia, kad šviesos šaltiniai būna šone.

Sėdėkite nemažesniu kaip 50 cm atstumu nuo vaizduoklio, nesikūprindami, laikydami rankas, tarsi skambintumėte pianinu – pirštai atpalaiduoti, riešai laisvi, lengvai sulenkti, tarsi laikytumėte obuolį…

Specialistai pataria daryti pertraukas kas 20-30 min. Pertraukos metu atlikti aktyvius veiksmus, neverčiančius įsitempti akių ir smegenų. Galima atsipalaiduoti ir stebėti judančius objektus arba koncentruoti regėjimą į toli esančius objektus.

Stenkitės dažniau mirksėti. Mirksint drėkinamos akys ir tuo pačiu atliekamas valymas bei lengvas masažas.

Pavargus netrinkite akių, o lengvai (LENGVAI) keletą kartų spūstelėkite – tai padės atsikratyti nemalonių pojūčių. Minėtų paspaudimų metu skystis (ašaros) pasiskirsto po akies obuolį ir vyksta drėkinimas.

Sveikatingumo gimnastika akims

Užmerkite akis, stipriai įtempdami akių raumenis, būkite užsimerkę skaičiuodami iki 4. Atsimerkite, atpalaiduokite raumenis ir pažiūrėkite į tolį skaičiuodami iki 6. Pakartokite 4-5 kartus. Žiūrėdami į nosies galiuką skaičiuokite iki 4 ir nukreipkite žvilgsnį tolyn, skaičiuokite iki 6. Kartokite 4-5 kartus.

Pasukinėkite akis ratu (į virtų – dešinę – apačią – kairę ir atvirkščiai) nejudindami galvos. Po to žiūrėkite į tolį ir skaičiuokite iki 6. Kartokite 4-6 kartus.

Pajudinkite akis ratu vidutiniu greičiu į kairę ir į dešinę. Atpalaiduokite akių raumenis ir pažvelkite tolyn skaičiuodami iki 6. Kartokite 1-2 kartus.

Nebijokite išgąsdinti šia gimnastika šalia sėdinčių kolegų o žvelgdami į tolį, galite pasirinkti, pvz. įtemptai dirbantį(-čią) kolegę. Garantuoju, kad 3 serijos metu jis/ji atsisuks, pajautęs(-usi) žvilgsnį. Jums – nauda, kitiems – pramoga!

Comments are closed.