Bijau bijoti

Pasak psichologų, įvairios fobijos yra stipri tam tikrų situacijų ar žmonių baimė. Jos gali labai nesunkiai pakenkti žmogaus socialinei, ekonominei ar net asmeninei gyvenimo kokybei.

Pagrindinis šio liguisto nerimo simptomas yra perdėtos pastangos išvengti bijomo dalyko. Dažniausiai suprantama, kad baimė yra nepagrįsta, jog tas objektas, veikla ar situacija nekelia realaus pavojaus.

Amerikos psichologų asociacija neseniai paskelbė naujausius tyrimus, kuriuose teigiama, kad pastaruoju metu vis daugiau pasaulio žmonių kenčia nuo įvairiausių fobijų, o ateityje tai gali kelti labai rimtų problemų.

Įvairiausių baimių netrūksta ir tarp garsiausių pasaulio politikos lyderių. Tiesa, daugelio jų fobijos dažnai kelia šypsnį ir sukuria labai kurioziškų situacijų. Tačiau, pasak specialistų, nevalia iš tokių žmonių juoktis, nes tai jiems gali sukelti panikos priepuolį, kuris gali baigtis net mirtimi.

Kim Čen Iras. Baimė: aerofobija

„Brangiuoju lyderiu“ vadinamas Šiaurės Korėjos diktatorius paniškai bijo skristi lėktuvu. Manoma, kad ši baimė jam atsirado po 1976 metais įvykusios sraigtasparnio avarijos, per kurią jis buvo sunkiai sužeistas. Po šio įvykio Kim Čen Iras kategoriškai atsisako skristi lėktuvu. Kelionėms į svečias šalis renkasi saugesnę transporto priemonę – šarvuotą asmeninį 90 vagonų traukinį. Juo jis buvo nuvykęs net iki Maskvos (apie 7000 km) susitikti su Rusijos lyderiais.

Angela Merkel. Baimė: kinofobija

Vaikystėje Vokietijos kanclerę smarkiai apkandžiojo šuo ir nuo to laiko ji jų neprisileidžia nė iš tolo. Norėdamas pašmaikštauti, o gal ir parodyti savo pranašumą, Rusijos premjeras Vladimiras Putinas bandė pasinaudoti šia Vokietijos politikės fobija. 2006 m. tuometis Rusijos prezidentas padovanojo A.Merkel mažą šunytį, o per asmeninius susitikimus nuolatos kartu prie savęs turėjo savo labradorę Koni. Šaltinių teigimu, tokių susitikimų metu A.Merkel būdavo tyli kaip niekad, o jos griežtumas išgaruodavo kaip dūmas.

Muammaras al-Qaddafis. Baimė: klaustrofobija

Libijos lyderis labai nejaukiai jaučiasi uždarose patalpose. Todėl savo užsienio vizitų metu gyvena beduinų stiliaus palapinėse. Vien žodis viešbutis jam sukelia paniką. Tiesa, jo noras gyventi palapinėse kelia nemažai nesusipratimų. Prieš metus Niujorke jis bandė tris kartus, deja, nesėkmingai, išsinuomoti žemės plotą savo palapinei. Kreipėsi net į Donaldą Trumpą. Bet nieko nepešė ir palapinę buvo priverstas pasistatyti Libijos ambasados teritorijoje.

Džordžas W. Bushas. Baimė: ekvinofobija

Paklaustas, kuo svajojo tapti vaikystėje, JAV prezidentas nedvejodamas atsakydavo, kaubojumi. Tačiau niekam neužsiminė, kad paniškai bijo arklių. Vizito į Meksiką metu šios šalies prezidentas Vicente Foxas pasiūlė G.Bushui prisiminti vaikystės svajonę ir nors trumpam virsti kaubojumi, skriejant po laukus ant arklio. Susitikimas baigėsi katastrofiškai. Išvydęs atvedamą žirgą G.Bushas puolė į paniką ir išplūdo visus aplink esančius žmones. Po šio incidento Meksikos prezidentas JAV lyderį pavadino „priekinio stiklo kaubojumi“, nes bijo sėstis ant gyvūno, kuris sustoja ne iš karto, kai nuspaudžiami stabdžiai.

Pasaulyje egzistuoja tūkstančiai įvairiausių fobijų, tačiau, pasak Amerikos psichologų, pastaruoju metu ženkliai padaugėjo žmonių, kenčiančių nuo šių fobijų:

Kaliginefobija

Kitaip dar vadina gražių moterų fobija. Ji yra ginofobijos, visų moterų baimės, forma. Nuo jos kenčia tiek vaikai, tiek moterys, tačiau stipriausiai ji pasireiškia vyrams. Tai šių dienų socialinė fobija, o jos simptomai – padažnėjęs kvėpavimas ir širdies pulsas, prakaitavimas, pykinimas, panikos priepuoliai.

Chorofobija

Tai neracionali šokio baimė. Ši fobija yra siejama su socialinėmis problemomis, tokiomis kaip gėdos ir didelių žmonių susibūrimų baimės. Chorofobija sergantis žmogus vengia vietų, kur šoka žmonės.

Homichlofobija

Rūko baimė. Šį sutrikimą turintys žmonės patiria panikos priepuolius, kai pamato rūką. Jie vaizduotėje susikuria beprotiškas ir baisias vizijas, susietas su rūku. Šios fobijos atvejai jau yra užfiksuoti 67 valstybėse.

Kipridofobija

Perdėta baimė užsikrėsti venerinėmis ligomis. Ja sergantys žmonės nuolatos bijo užsikrėsti venerinėmis ligomis ir nuo jų mirti. Pacientai kenčia nuo miego sutrikimų, depresijos. Jie vengia seksualinės sueities ir stengiasi izoliuotis nuo priešingos lyties žmonių. Tai gana dažnai pasaulyje pasitaikantis sutrikimas.

Metifobija

Sergantys žmonės neracionaliai bijo alkoholio. Jie bijo alkoholio sukeliamų padarinių ir jį geriančių žmonių. Dažnai šią baimę sukelia traumos ir įvykiai, susieti su alkoholio padariniais. Tai gali būti asmeninė arba artimo žmogaus patirtis. Tai labai netolygi baimė. Vieni tiesiog jaučiasi nepatogiai šalia alkoholį vartojančių žmonių, kitiems gali prasidėti panikos priepuoliai. Evelina Machova