Aprangos poveikis

Gerai įpakuota prekė giria pati save. Tinkamai apsirengęs žmogus pasitiki savimi, yra patrauklus kitiems ir gali negriaudamas visuomeninių ryšių, be agresijos gerinti savo padėtį.

Požiūris į aprangą

Pirmykštis žmogus menkai rūpinosi, kad drabužiai pabrėžtų jo seksualumą ir lytį. Toks požiūris į aprangą išliko ilgai. Dar prieš tūkstantį metų kasdieniai daugumos europiečių moterų ir vyrų drabužiai skyrėsi tik iškirptės forma. Visi dėvėjo tai, ką šiandieną pavadintume ilgais marškiniais, kelnėmis ir minkštais batais. Žmogus nesiekė būti nepakartojamas, jis norėjo priklausyti savo luomui, savo aplinkai. Jis žinojo, kadd savi ir svetimi rengiasi skirtingai, ir, aišku, norėjo priklausyti saviems. Todėl nukrypstantieji nuo taisyklių buvo smerkiami taip pat, kaip ir vėlesniais amžiais. Antai XII a. apie pailgėjusius moteriškus marškinius buvo kalbama kaip apie begėdiškus. O Žana d’Ark sudeginta dėl aukštosios politikos sumetimų, bet apkaltinta tuo, jog „dėvėjusi vyriškus rūbus, ir buvo pasiųsta velnio”. Kaltinime rūbai paminėti pirmiau nei velnias.

Viduramžiais, kaip ir šiandien, rūbas turėjo žymėti jj dėvinčiojo vietą visuomenėje. Todėl valstiečiams drausti ryškūs drabužiai ir reikalauta, kad šie rengtųsi pillkai, juodai ar rudai. (Kadangi istorija ir mada mėgsta pasikartojimus, ta pati spalvų gama puošė ir sovietinį žmogų.)

Tik XVI a. atsirado šiais laikais kiekviename moteriškame žurnale reklamuojami itin seksualūs apatiniai baltiniai, kurie tuo metu vargu ar buvo labai gundantys, nes ir

vyrai, ir moterys vilkėjo vienodus marškinius. Vyrai kiek trumpesnius – iki kelių, moterys – iki žemės.

Vis aiškiau suvokiant, kad mada tampa „slaptuoju” moters ginklu, bandyta nuo jo apsiginti. Anglijos parlamentas 1775 metais uždraudė burtus ir magiją, o moteris, kurios suvilioja vyrą tuoktis pasinaudodamos kvepalais, grimu, įstatytais dantimis, peruku, korsetu ar aukštakulniais bateliais, nutarė bausti kaip raganas bei anuliuoti santuoką, sudarytą pasitelkus šias vyrų mulkinimo priemones.

Apranga padeda daryti įtaką

JAV psichologas Johnas Mullenas filmavo sankryžą, per kurią perėjo 24 tūkstančiai pėsčiųjų. Ketvirtadalis jų nekreipė dėmesio į raudoną šviesoforo signalą. Jei šalia stovėdavo brangiu kostiumu apsirengęs žmogus, kuris laikėsi eismo taisyklių, pažeidėjų sumažėdavo iki 17 proc.

Eksperimentas akivaizdžiai patvirtina, kad tinkama apranga padeda daryti įtaką kitiems. Kas tuo abejoja? Bet ar daug kas tinkamai rengiasi? O jeigu ne, tai koddėl?

Vokiečių psichologas Hansas Burgeris pastebi tai, ką patvirtins daugelis tėvų – blogiausiai rengiasi paaugliai. Paauglys puikiai žino, kad su kostiumu ir kaklaraiščiu jis be galo patiks vyresniems giminaičiams, su juo netgi kalbėsis kaip su suaugusiuoju, kuriuo jis labai nori tapti, tačiau tas pats paauglys erzina tėvus ir mokytojus oranžinėmis kelnėmis ir žaliais batais. H. Burgeris rašo, jog ryškiais drabužiais, blizgučiais, tatuiruotėmis, auskarais ir randais save puošia/žaloja ne tik paaugliai, bet ir primityvios gentys bei visi tie, kurie dar nesuvokė savo asmenybės, kur

riems baisu net pagalvoti, jog jie tokie patys kaip kiti, ir ne mažiau baisu išsiskirti iš savo grupės.

Ką reiškia gerai rengtis?

Lengva būtų atsakyti, koks rūbas yra šiltas, patogus, lengvas. Bet pasakyti, koks yra geras, būtų daug sunkiau, nes žmonės savo apdarus keičia itin nelogiškai. Jie griežtai reikalauja, kad viešosiose vietose moterys pridengtų krūtis, ir sykiu siūlo jų formą tobulinančias liemenėles, jie piktinasi natūraliais kūno kvapais, o pašalinę juos, apsipila didinančiais seksualinį patrauklumą kvepalais.

JAV sociologas Paulas Richardsonas nustatė, jog europietiška mada dėsningai kinta. Pasikeitimų ciklas vyksta kas penkiasdešimt metų. Jis taip pat pastebi, kad aukštesniajai klasei privalu rengtis pagal kiekvienų metų vasaros ir žiemos sezonų madas. Kadangi vyriško kaklaraiščio mazgo formos ypatumai ir moteriško manikiūro atspalviai bei kitos iš pažiūros nereikšmingos smulkmenos nepaprastai svarbios nustatant visuomeninį statusą, šiai klasei tenka įdėmiai stebėti save ir aplinkinius. Vidurinė klasė gali gyventi kiek laisviau. Ji įsitenka į dvejų trejų metų rėmus. Na, o likusiems bei maištautojams prieš socialines normas ir hierarchiją tokie dalykai nesvarbūs.

P. Richardsonas mano, jog ateities madą atspėti nėra sunku, ir netgi siūlo kone matematinę formulę ateičiai numatyti. Jis rašo, kad tai, kas šiandieną laikoma nepadoriu rūbu, po dešimties metų bus madinga, po dvidešimties – bjauru, bet praėjus penkiasdešimčiai metų taps įdomiu drabužiu, o dar

r po penkiasdešimties – romantiška.

Ar tai reiškia, jog šiuolaikiška moteris turi pasirausti savo senelės skrynioje?

12 thoughts on “Aprangos poveikis”

 1. Bet juk ne visi zmones moka GERAI rengti. Tuo labiau – ne visi vienodai masto, kokie rubai yra geri. Tai negi dabar reikia tureti dvidesimt skirtingo stiliaus rubu, kad visiems patiktum..?

  Reply
 2. Visiskai pritariu! Neseniai teko pabuvoti uzsienyje. Vienoje salyje, kurios mineti nenoriu, tiek daug graziu zmoniu! Tikrai galima pasisemti ideju, kaip rengtis. Taciau… Kai su bent vienu tu graziu zmoniu susipazysti, supranti, kad geriau jau skarmalais jie vilketu, bet butu apie ka kalbeti. Ziauru, kai naujas pazystamas linksniuoti moka tik zinomu firmu ir modeliuotoju pavadinimus…

  Reply
 3. Pasakymą"gerai rengtis"-suprantu,kaip buvimą savam kailyje,visiškai nekreipiant dėmesio-patiksiu kam nors ,ar ne.Savam kailyje būnu,kai apsirengiu pagal nuotaiką,suderinu spalvas ir nesutinku nieko panašiai atrodant.Kiekvieną kart,kur nors išsiruošdama,pagalvoju apie vietą,renginio turinį ir,iš turimų daugybės įvairių,bet nebrangių detalių,kuriu sau tam tinkančią aprangą,t.y.-kūrinį.tačiau,jei tam nėra laiko-arba jaučiuosi ten prastai,arba išvis neinu…O,jei reikia į parduotuvę,ar ,šiaip,kasdieniai reikalai- rengiuosi,kaip tuščias popieriaus lapas,kuriame galima daug ką nupiešti…Kartais pabandydavau apsirengti pagal "reikalavimus",bet jausdavausi,tarsi narve,tarsi supančiota ir tokia tuščia,lyg upė be vandens…Manau,kad žmogus puošia drabužį,o,ne atvirkščiai,nes jei sugebi jį gatavą tik nusipirkti,ir tai ,tik pagal kitų sugalvotas taisykles,kurios,jas vis keičiant,atneša sugalvotojams pelną,tai ir jautiesi,lyg zombis.O,jei esi zombis,tai tau tas tinka…Taigi-ten ir neįdomu,kur tokie renkasi…Taip,drabužis yra svarbus šiuolaikiškai moteriai .

  Reply
 4. Manau svarbiausia, kad rūbai būtų tvarkingi ir švarūs. Nesuprantu moterų, kurios nešioja nutįsusias maikes ir suglamžytus sijonus.

  Reply
 5. sukit kaip norit, bet Lietuvoje svarbu ka vairuoji, kaip atrodai, kur apsiperki…(visiskai nekreipiant demesio, kad automobilis lizingo, rubeliai (gana stipriai permokant) is vartojamosios paskolos) ir dar madinga vaziuoti i turkija (kelione isigijus ishsimoketinai)…

  🙂

  Reply
 6. o as manau kad labai sauniai atrodo Miyavi. jeginiai plaukuciai visa laika, durnos kepuraites, ir keistu spalvu keistai ryskus drabuziai. jei zinot apie ka kalbu, tai saunu 😉 jis saunus gitaristas 🙂 o as tai va dabar galvoju sukuosenyte pasitvarkyt kaip noriu, tik kad musu kirpejeles nieko neismano, as itariu, nes kai nukerpa, tai ne penki, ne desimt – viskas pagal bomzfifiu madas. o man paciam issirinkt drabuzelius itin sunku, nieks neitinka, o dar daznai prisidarau klaidu besirinkdamas ka pirkt, tai paskui atrodau, ne itin ypatingai, it kokia kaliause sau. nors bendrai paemus tai neypatingai te ir issiskiriu, tik tiek, kad barzda ir plauku kuokstas gali nustebint ir prajuokint “mieluosius” krastiecius.

  Reply
 7. o kaip vertintinas yra stiliaus kurimas? tuomet kai dizainas sudaro didele tavo gyvenimo dali, viena ar kita prasme. (ne ta kad galvoj skudureliai suduzeliai, priklijuojami nagai). ir bandai kazka kurtis pats idomaus, is to menkucio pasirinkimo, pinigu neturint

  Reply
 8. Pingback: Aprangos poveikis
 9. Kai atrodau gerai- elegantiskai, stilingai bet tuo paciu ir kukliai, man gyvenime geriau sekasi: atsiranda naujos pazintys, jei nueinu i pokalbi del darbo, tai visada ta darba gaunu- ir manau, kad taip yra tik todel, kad moku save patekti. Drabuziai ir ju derinimas yra labai svarbu, nes jei mums depresija tai renkames pilka ar jauoda spalva, o kai norim buti demesio centre- raudona. Drabuziais galima daryti didziule itaka kitiems ir sau.

  Reply
 10. yra atveju, kuomet dvasine ubagyste dangsto ne geri drabuziai, o kvailas elgesys. Geri drabuziai nebutinai yra dvasines ubagystes pozymis, greiciau – geresne materialine padeti ir puiku skoni.

  Reply

Leave a Comment