Kavos poveikis

Girdi keistus garsus? Regi haliucinacijas? Gal reikėtų gerti mažiau kavos?

Galbūt vienas iš jūsų Naujųjų Metų pažadų buvo atsisakyti kofeino? Visai neblogai, turint omeny gandus, esą ši medžiaga gali sukelti haliucinacijas ir net… sumažinti krūtinės apimtis.

Nauji moksliniai tyrimai parodė, kad žmonės, kasdien išgeriantys daugiau nei 7 porcijas gėrimų su kofeinu, 3 kartus dažniau girdi garsines haliucinacijas nei tie, kurie apsiriboja vienu gėrimu su kofeinu.

Pasak Durhamo universiteto ekspertų, taip nutinka todėl, kad didelis kofeino kiekis sukelia organizme stresą, padažnėja pulsas, išsiskiria daugiau streso hormono kortizolio. Kaip tik pastarasis ir lemia, kad kartais galima išgirsti balsus ar pamatyti vaizdus, kurie realiai neegzistuoja.

Tiesa, šio tyrimo autoriai neatmeta ir paklaidos, kad galbūt ne kava sukėlė haliucinacijas, o 200 tirtų studentų, jau turinčių polinkį į haliucinacijas, gėrė daugiau kavos bandydami įveikti savo „vizijas“.

Taigi kaip elgtis su kava saugant savo sveikatą? Mesti ar vis dėlto pasimėgauti? Ko gero, teks apsvarstyti visus žinomus „Už“ ir „Prieš“ bei apsispręsti pačiai, mat vis dar atrandantys naujų netikėtų kofeino savybių mokslininkai iki šiol nesutaria, ar kava suteikia daugiau naudos, ar bėdos.

Mesti!

Gali sukelti persileidimą. Pernai ištyrus daugiau nei 1000 moterų nustatyta, kad toms, kurios kasdien suvartoja po 200 mg ir daugiau kofeino, dvigubai padidėja rizika patirti persileidimą. Toks kiekis kofeino randamas 2 puodeliuose kavos, 4 puodeliuose arbatos, 6 šokolado plytelėse.

Mažina vaisingumą. Vienas rytinis kavos puodelis dar neatims iš tavęs galimybės tapti mama. Bet tai jau gali padaryti kasdien vartojami 4 gėrimai su kofeinu. Tai taip pat įrodė išsami mokslinė studija.

Kenkia spermai. Ji gali pažadinti iš miegų tavo brangiausiąjį, tačiau „užmigdo“ dalį jo spermatozoidų. Bent jau taip teigiama žurnale „New Scientist“ spausdintoje mokslinėje studijoje. Tokį poveikį lemia fitoestrogenai, kurių esama kavoje. O dar blogesnė naujiena, kad šių medžiagų yra ne tik kavoje, bet ir aluje bei vyne. Įrodyta, kad 3 puodeliai per dieną gali rimtai pakenkti spermos kokybei. Taigi jei trokštate susilaukti vaikų, verčiau abu liaukitės gėrę kavą arba sumažinkite kofeino dozę iki minimumo.

Širdies negalavimai. Pernelyg daug kavos gali sukelti širdies smūgį, ypač tiems, kurie turi geną, lemiantį lėtesnį nei įprasta kofeino perdirbimą organizme. Kofeinas turi tiesioginės įtakos pulso dažnumui. Daugiau nei 500 mg kofeino per dieną gali pakelti kraujospūdį, sukelti drebulį, hiperventiliaciją, skatina prakaitavimą.

Nemiga. Kadangi kava – visuotinai žinomas žvalumo stimuliatorius, išgėrus jos vakare gali būti sunku užmigti. Užmigti mus paragina smegenyse išsiskiriantis hormonas melatoninas, o kofeinas jį užblokuoja.

Nuotaikų kaita. Nustatyta, kad išgėrus daugiau nei 500 mg kofeino per dieną smegenų veikla pernelyg suaktyvėja, susilpnėja koncentracija ir reakcija. Kofeinas gali lemti dažną nuotaikų kaitą, susijaudinimą, perdėtą emocingumą.

Atsargiai su vaistais. Kofeinas sustiprina populiarių nuskausminamųjų, paracetamolio, poveikį. Tačiau atsargiai – kai kurių vaistų sudėtyje esančio paracetamolio ir didelio kiekio kofeino poveikis gali sukelti kepenyse negrįžtamų pakitimų.

O gal… puodelį kavos?

Endometriumo vėžys. Neseniai JAV atliktoje mokslinėje studijoje įrodoma, kad kasdien išgeriant nuo 1 iki 7 puodelių kavos 20 proc. sumažėja tikimybė susirgti endometriumo vėžiu.

Darbingumo rodikliai. Kofeinas laikomas švelniu stimuliuojančiu preparatu, kurio poveikis, vartojant saikingai, teigiamai veikia darbingumą – padidina žvalumą, pagerina koncentraciją (kaip jau minėta aukščiau, didesnė kofeino dozė gali suveikti ir atvirkščiai). Prancūzų mokslininkai teigia, jog 3 puodeliai kavos per dieną sumažina moterims demencijos riziką.

Krūties vėžys. Švedijos mokslininkai, ištyrę daugiau nei 300 moterų, nustatė, kad dailiosios lyties atstovės, išgeriančios daugiau nei 3 puodelių kavos per dieną, turėjo mažesnes krūtis nei moterys, vartojusios mažiau kavos. Tiesa, paguodžiantis rezultatas: pirmojoje grupėje ir krūties vėžio tikimybė buvo mažesnė.

Diabetas. Pasak Didžiosios Britanijos mokslininkų, kofeinas veikia 2 hormonus, skatinančius insulino išsiskyrimą ir kontroliuojančius cukraus kiekį kraujyje. Taigi žmonėms, išgeriantiems 7 puodelius kavos per dieną, beveik perpus sumažėja tikimybė susirgti II tipo diabetu.

Parkinsono liga. Amerikos neurologijos akademijos duomenimis, kavos mėgėjams Parkinsono liga išsivysto vidutiniškai 8 metais vėliau, nei kavos negeriantiesiems. Taip pat įrodyta, kad vyrams, kurie kasdien išgeria po 3 ir daugiau puodelių kavos, tikimybė susirgti šia liga 5 kartus mažesnė nei kavos negeriantiems jų bendraamžiams. Manoma, kad Parkinsono ligą sukelia pernelyg žemas dopamino lygis organizme, o kofeinas kaip tik ir stimuliuoja šios medžiagos išsiskyrimą.

Plaukų augimas. Mokslininkai atrado, kad kofeinas stimuliuoja plaukų folikulų augimą galvos odoje. O tiksliau, kofeinas blokuoja chemines medžiagas, galinčias pažeisti folikulus. Tiesa, plinkantiems vyrams džiūgauti dar ankstoka – nuo plaukų slinkimo juos apsaugotų nebent… 60 puodelių kavos per dieną! Bet toks kiekis garantuotai pakenktų širdžiai, taigi sulaukti senatvės su vešlia šukuosena veikiausiai nepavyktų.

Kepenų ligos. Keletas puodelių kavos per dieną gali sumažinti tikimybę susirgti alkoholio sukelta kepenų ciroze 20 proc. Jei išgeriate daugiau nei 4 puodelius kasdien, šios ligos rizika sumažėja 80 proc.

Celiulitas. Nors kavos gėrimas nepadės numesti svorio, kofeinas leis išlaikyti stangresnę kūno odą. Ne paslaptis, kad kofeinas laikomas viena veiksmingiausių priemonių kovojant su celiulitu.