Darbo pokalbis

Prieš keletą metų besidairant knygyne, už akių užkliuvo maža Jenny Rogers knygelė “Efektyvus pokalbis su būsimu darbdaviu”. Joje aprašomų patarimų efektyvumu turėjau progos įsitikinti.

Šiandien, kai bedarbių skaičius Lietuvoje kyla į rekordines aukštumas, manau, jog ši informacija vėl tapo labai aktuali, šiame straipsnelyje trumpai aptarsiu 10 patarimų, padėsiančių pokalbį dėl darbo padaryti rezultatyvesnį, minimų ir Jenny Rogers knygoje.

Ne paslaptis, kad šiuo metu siūlomų darbo vietų skaičius yra artėjantis į nulį lyginant su bedarbių skaičiumi. Vis dėl to yra dvi geros žinios. Pirmoji geroji žinia yra ta, kad darbo vietų yra ir kažkas jas gauna. Galite sakyti, kad tai draugai, pažįstami, giminės ir artimieji – galbūt, bet drįsiu paprieštarauti – gauna tie, kurie ieško, ruošiasi ir įdeda pakankamai pastangų. Tiesa, netgi šiomis dienomis pasitaiko atvejų, kai organizacijoms nepavyksta surasti tinkamų darbuotojų net keliant žemus reikalavimus ir tai man pasirodė labai keista.

Antroji geroji žinia yra ta, kad net jei nekreipsime dėmesio į pirmąją gerą žinią, ateis laikas, kai darbo siūlomų darbo vietų skaičius išaugs ir galimybių tikrai padaugės. Spėkite, kas tas darbo vietas užims – teisingai, tie, kurie bus geriausiai galimybėms pasiruošę.

Tiesa, yra ir bloga žinia – jei nieko nedarysite, labai padidinsite tikimybę darbo nesusirasti. Tiesą pasakius, pastaruoju metu neteko sutikti žmonių, kurie ieškojo darbo ir nerado, lygiai taip pat neteko sutikti tokių, kurie neieškojo ir rado Taigi, 10 patarimų:

1. Surink medžiagą apie darbą, organizaciją (arba skyrių, padalinį).

Tai vienas iš būdų parodyti, kad tikrai šiuo darbu domitės. Plačiau pasidomėję siūloma darbo vieta ir pareigomis, galėsite lengvai palaikyti pokalbį, užduoti Jums tikrai aktualius klausimus ir galų gale patys apsispręsti, ar tai tikrai yra ta vieta, kurioje įsivaizduojate save dirbantį/dirbančią.

Teko stebėti atvejų, kai žmogus atėjęs į pokalbį pasitikslina, į kokias pareigas pretenduoja, kadangi išsiuntė daug CV ir truputėlį pasimetė, arba paklaustas, kuo užsiima organizacija, kurioje kandidatas nori įsidarbinti, visiškai nežinojo, ką atsakyti. Tokie pokalbiai dėl darbo paprastai užtrunka trumpai, o rezultatas vienareikšmiškas. Taupykite tiek savo, tiek darbdavių laiką – pasiruoškite.

2. Pasiruošk, bent kartą surepetuok pokalbį ir atsakyk į visus klausimus, kurie būtinai bus užduoti.

Jei pasidomėsite, tikrai internete rasite klausimus, kuriuos ištirsite iš potencialaus darbdavio. Tokie klausimai, kaip jūsų stipriosios ir silpnosios pusės, geros blogos savybės, kodėl esate tinkamas šioms pareigoms ir kodėl išėjote iš darbo, kuriame dirbote prieš tai, tikriausiai yra klasika, tačiau daugelis žmonių juos išgirdę pasimeta.

Turėkite omenyje, kad galite sulaukti ir nepatogių klausimų – apie šeimyninę padėtį, ateities planus. Realybė tokia, kad yra darbdavių, kurie kreipia dėmesį į darbuotojų amžių, lytį, šeimyninę padėtį ar net zodiako ženklą. Įstatymiškai kai kurios informacijos galite nepateikti – praktiškai darbdavys gali surasti bet kokių dingsčių Jūsų nepriimti. Taigi rekomenduoju apmąstyti, kaip elgsitės, jei tokio pobūdžio klausimų išgirsite. Atsakysite, neatsakysite, o gal paklausite “Ar atsakymas į šį klausimą turės įtakos Jūsų sprendimui / mano atliekamo darbo kokybei / kokios konkrečiai įtakos ir pan.?”

3. Tinkamai apsirenk.

Apsirengimo stilių diktuoja pareigos į kurias pretenduojate. Ne veltui sakoma – pasitinka pagal išvaizdą, palydi pagal protą. Tvarkinga šukuosena, nukarpyti nagai, geras kvapas ir šypsena tinka prie bet kokios aprangos. Spręsdami, kaip apsirengti pamąstykite, kaip rengtumėtės, jei jau būtumėte gavę norimas pareigas.

Keistai atrodysite, jei į pokalbį dėl salės darbuotojo vietos nueisite su 3000 Lt kainuojančiu kostiumu, laikrodžiu ir šilkiniu rankų darbo kaklaraiščiu, arba pasidabinę treningu su trimis juostelėmis. Pavyzdžiais šiek tiek sutirštinu spalvas, tačiau esmė tokia – svarbiausia, kad išvaizda būtų tvarkinga, jei išsipustysite per daug – vargu ar tai taps privalumu.

4. Pokalbis yra bendravimas, taigi elkis taip, kad kitas pokalbio dalyvis jaustųsi patogiai.

Pokalbio metu venkite kaltinimų, įžeidžiančių frazių, melo, prisiminkite principą ne žodžiais, o darbais… “Dabartinis mano viršininkas – tikras idiotas”, “Kolegos senajame darbe mane nervino” – potencialus darbdavys tikrai gali išsigąsti, kad taip atsitiks ir naujajame Jūsų darbe. Jei meluosite apie prieš tai gautą atlyginimą, pareigas ar pasiekimus, viskas gali išaiškėti vieno naujojo darbdavio skambučio buvusiam Jūsų darbdaviui metu – o tada jau gero nelauk.

5. Į visus klausimus atsakyk pasitelkdamas įrodymus, kad tavo patirtis yra tinkama šiam darbui.

Atsakinėkite į klausimus plačiau, nei vien tik “Taip”, “Ne” arba “Nežinau”. Tačiau išsiplėskite tik tiek, kiek reikia Jūsų teiginiams ar atsakymams į darbdavio klausimus pagrįsti įrodymais. Atminkite, Jūsų tikslas – parodyti darbdaviui, kad esate tinkamiausias kandidatas siūlomoms pareigoms užimti. Darbdaviui dažnai kur kas aktualiau, ką nuveikėte, už ką buvote atsakingas, ko ir kaip pasiekėte, negu kokios gilios Jūsų žinios tam tikroje srityje, kokį universitetą baigėte ir pan.

6. Tavo atsakymai turi užtrukti ne ilgiau kaip 2 – 3 minutes.

Man asmeniškai yra tekę gauti motyvacinį laišką, kurio apimtis – trys su puse A4 formato lapo, ir viskas “ne į temą”, nors buvo aprašytos net didžiosios pasaulio revoliucijos. Kadangi siūlomas darbas buvo ne literatūrinio pobūdžio, pokalbio etapo šis kandidatas nepasiekė. Šį pavyzdį parinkau tam, kad parodyčiau, jog daugiau dar nereiškia geriau. Jūsų tikslas susitikimo metu – parodyti, kad esate tinkamiausias kandidatas siūlomoms pareigoms užimti. Atsakinėkite į klausimus išsamiai, tačiau konkrečiai, savo teiginius paremdami faktais, liudijinčiais jūsų patirtį ir tinkamumą pareigoms.

7. Pokalbis – tai abipusis veiksmas; pasinaudok tuo, kad gautum daugiau informacijos ir nuspręstum, ar tikrai to darbo nori.

Jei pokalbio metu užduosite tinkamus klausimus, pasieksite du tikslus. Pirma – gausite papildomos informacijos apie darbo vietą ir antra – parodysite darbdaviui, kad Jūsų ketinimai dėl jo siūlomos darbo vietos yra rimti. Ar gi Jums neįdomu, kodėl įmonė ieško naujų darbuotojų – plečiasi ar kažkas paliko įmonę? Jei kažkas paliko įmonę, galbūt galite pasikalbėti su išėjusiu žmogumi apie šią darbo vietą, galbūt įmonėje galioja kokios nors nerašytos taisyklės, kurios prieštarauja Jūsų įsitikinimams, arba priešingai – dar labiau paskatins siekti šios pozicijos. Be abejo, klausimus užduokite tik gavę leidimą klausti, darykite tai su saiku, ir klauskite tik to, kas iš tikrųjų Jums aktualu.

8. Jeigu nori gauti tą darbą, parodyk entuziazmą.

Jūsų požiūrį į darbą išduoda ne tik tai, kaip atrodote, kas parašyta Jūsų CV ir motyvaciniame laiške. Prie bendro įspūdžio prisideda laikysena, kalbėjimo intonacija, garsumas, veido išraiška. Teigiamas nusiteikimas pokalbyje dėl darbo dar niekam nepakenkė. Jei darbo vieta Jums tikrai svarbi, parodykite tai.

9. Per pokalbį nesiderėk dėl atlyginimo ir darbo sąlygų – palik tai vėlesniam laikui, kai tau iš tikrųjų pasiūlys darbą.

Kol neturite konkretaus darbo pasiūlymo, Jūsų tikslas – parodyti darbdaviui, kodėl esate tinkamiausias kandidatas siūlomoms pareigoms užimti. Kai turite konkretų darbo pasiūlymą, Jūsų tikslas – gauti kuo geresnes darbo sąlygas (nes Jūs jau tapote tinkamiausiu kandidatu).

Šis patarimas nereiškia, kad jei Jūsų paklaus, kiek norite uždirbti, arba nuo kokios atlyginimo ribos sutiktumėte dirbti, turite atšauti “Nesakysiu!”. Tikriausiai kiekvienas ieškantis darbo turi nusistatęs minimalią uždarbio ribą, paklaustas atskleiskite ją, tačiau galite pridėti, jog esate lankstus ir atsižvelgiate į visą darbo sąlygų kompleksą.

10. Po pokalbio parašyk padėkos laišką, net jei darbo ir negavai.

Galbūt šįkart Jūs buvote netinkamas siūlomoms pareigoms užimti ar atsirado geresnių kandidatų. Tačiau tai jokiu būdu nereiškia, kad Jūs netinkamas gauti darbą, kurio norite. Padėkos laiškas net ir negavus darbo gali skambėti gan nuvalkiotai, tačiau patikėkite, daugelis žmonių tai nerašo. Jei parašysite tokį laišką, kai atsiras Jums tinkama nauja darbo vieta toje pačioje įmonėje, tikrai neliksite pamirštas. Galbūt net sulauksite rekomendacijos kitam darbdaviui. Tomas Jocius