Klimato įtaka

Klimato įtaka

Jeigu reikėtų įvardinti vieną sferą, kuri yra atsakinga už daugybę gyvensenos skirtumų visame pasaulyje, tai žinoma būtų klimatas. Nuo klimato priklauso žmonių odos spalva, maistas, kurį jie valgo, drabužiai, kuriuos dėvi. Skirtingose planetos vietose sutinkami didžiuliai klimato skirtumai. Ir nuostabiausia yra tai, kad žmonės gali prisitaikyti gyventi bet kokiomis oro sąlygomis; išskyrus poliarinėse srityse, kur ypatingai šalta.

Labiausiai klimatas veikia žmogaus gyvenimo būdą. Kaip manote, kiek skirtingų teiginių galėtumėte sugalvoti norėdami įrodyti, kad klimatas turi tiek daug įtakos? Kaipgi maaistas, kurį valgo žmonės? Jie paprastai vartoja tai, ką jie gali gauti arba kas yra užauginta jų klimatinio oro sąlygomis. Bet tam tikri maisto produktai gali būti populiarūs ir dėl kitokių priežasčių. Pavyzdžiui, patiekalus su daugybe prieskonių renkasi žmonės, gyvenantys ten, kur dažniausiai būna karšta. Būtent prieskoniai suteikia žmogaus organizmui vėsinamąjį poveikį.

Nuo klimato priklauso ir žmonių apranga bei gyvenamųjų namų statyba. Temperatūra įtakoja net ir vaikų veiklą. Aišku, kad šaltuose regionuose dažniau žaidžiami energijos reikalaujantys lauko žaidimai. Gerai išstudijavę viiso pasaulio žmonių pomėgius, pamėginkite įsivaizduoti, kaip žmonių užsiėmimai diena iš dienos priklauso nuo oro. Jei būtumėte paprašytas išvardinti metų laikus, tikriausiai sakytumėte taip: “Pavasaris, vasara, ruduo, žiema“. O juk šie skirtingi metų laikai, dažniausiai sutinkami didesnėje dalyje šiaurės Amerikos ir

r Europos. Kitur jie nėra aiškiai suskirstyti. Tiesiog, likusioje pasaulio dalyje metų laikus nulemia vyraujantis klimatas.

Kaip pavyzdį paimkime tokią šalį, kaip Indija. Joje ryškiausi yra du sezonai – sausasis ir lietingasis. Salvadore taip pat yra tik du sezonai. Vaikai šioje šalyje žino, kad žiema trunka nuo gegužės iki spalio, o po žiemos ateina vasara, kuri tęsiasi nuo lapkričio iki balandžio mėnesio. Keliaujant į pietus link pusiaujo ir patekus į teritorijas, kuriose ištisus metus yra karšta ir lietinga, pastebime, kad ten išvis nėra jokių sezonų. Visus metus dienos ilgis yra pastovus, ir apie kiekvieną dieną galime pasakyti ta patį – karšta ir lietinga!

Kiekvienas metų laikas vis kitaip veikia žmogaus mintis, jausmus, norus bei nuotaiką. Norintys šilumos žmonės labiau vertina pavasarį ir vasara, o šalčio mėėgėjai – rudenį bei žiemą.

Aš manau, kad metų laikai yra saviti ir tiek pat reikalingi bei gražūs. Visi jie – tai viena didžiausių gamtos dovanų žmogui. O juk dovanas būtina vertinti ir mėgautis jomis. Žinoma, nelabai geri jausmai aplanko, kuomet viskas aplinkui skendi šaltyje bei speige. Dažniausiai tuomet kamuoja bloga nuotaika, norisi susirasti bet kokį kampelį, kur būtų galima ramiai pabūti ir, svarbiausia, sušilti. Tačiau juk yra ir geroji pusė. Viskas aplinkui balta ir gražu. Spindi tvoros ir namai. Atrodo, tartum ji

ie būtų sidabriniai. Na, o vasara – tai gražiausias metų laikas. Viskas aplink gyva ir tikra. Nebaisus šiuo metų laiku žmogui net lietus. Taip gera, kai aplinkui šilta.

Taigi, metų laikai, iš tiesų, yra labai svarbūs ir naudingi. Džiaugiuosi, kad gyvenu šalyje, kurioje galiu džiaugtis visai keturiais sezonais. Net nenorėčiau pagalvoti apie gyvenimą ten, kur ištisus metus mane alintų beprotiškas karštis arba stingdantis šaltis. Juk tuomet nežinočiau, kaip gera būna, kuomet metų laikai keičia vienas kitą ir kaip bėgant laikui naktis lenktyniauja su diena. Vidutinis klimatas, keturi metų laikai džiugina mane kiekvienais metais, atnešdami daug netikėtumų ir naujovių. Tiesa, išduosiu paslaptį. Niūriausias metų laikas, mano manymu, yra ruduo. Viskas aplinkui nusidažo tamsiomis spalvomis. Visa tai noromis nenoromis įtakoja nuotaiką bei kasdieninę mano veiklą. Ruduo man nepatinka, tačiau net ir tuo laikotarpiu stengiuosi džiaugtis ir įžvelgti jame teigiamų pusių. Spalvingi, beformiai lapai savotiškai taip pat yra įdomūs.

Kiekvienas metų laikas žavi mus vis kitokiomis savo grožybėmis. Esu įsitikinusi, jog bet kuris poliarinės srities arba dykumos gyventojas mieliau rinktųsi apsigyventi kaip tik čia, kur dabar gyvenu aš. Metų laikai išmokė mane prisitaikyti gyventi įvairiomis sąlygomis. Naudinga, gražu ir įdomu. Kas gali būti geriau???

Leave a Comment