Izraelis

Izraelis 2006 03 12 – 04 18

Izraelis nesiims karinių veiksmų prieš “Hamas”

Izraelio laikinoji vyriausybė antradienį pareiškė laikanti Palestinos savivaldą atsakingą už savižudžio akciją Tel Avive, bet neketinanti kol kas sankcionuoti karo veiksmų prieš “Hamas” vyriausybę, pranešė vienas Izraelio politikos šaltinių. Spaudžiamas, kad nebūtų pakenkta Jungtinių Valstijų pastangoms izoliuoti islamo kovotojų grupuotės “Hamas” sudarytą Palestinos savivaldos vyriausybę, ministro pirmininko pareigas einantis Ehudas Olmertas sušaukė laikinąjį ministrų kabinetą ir saugumo tarnybų vadovus pasitarti, kaip reaguoti į Tel Avive pirmadienį buvusį išpuolį, kurio metu žuvo 9 žmonės.”E.Olmertas išklausė gynybos įstaigų vaadovų nuomonę, kad reikėtų smogti į Palestinos savivaldą, tačiau, nors pastarosios vyriausybė ir yra atsakinga (už išpuolį), buvo nuspręsta šiuo metu imtis ribotų veiksmų”, – sakė šaltinis. Viena iš priemonių bus Izraelio gyventojo statuso panaikinimas Rytų Jeruzalėje gyvenantiems “Hamas” pareigūnams; taip pat ketinama neįsileisti į Izraelio teritoriją palestiniečių, kurie įtariami priklausymu kovotojams. “Hamas”, kuris iš esmės laikėsi jau metus trunkančias paliaubas, bet atsisako imtis taikdariškų veiksmų, sukėlė Izraelio ir Vakarų pyktį tuo, kad pirmadienio išpuolį, už kurį atsakomybę prisiėmė “Islamo džihadas” (Islamic Jihad)”, paavadino “savigynos” aktu. Antradienį palestiniečių ministras pirmininkas ir vienas aukštųjų “Hamas” lyderių Ismailas Haniyeh pažymėjo, kad žydų veiksmai išprovokavę pirmadienio išpuolį. “Šio ciklo priežastis yra okupacijos išlaikymas ir tebesitęsiančios žydų atakos prieš palestiniečius”, – sakė jis prieš planinį ministrų kabineto posėdį. Ki

itas aukštas “Hamas” vyriausybės pareigūnas antradienį pasakė, kad palestiniečiai turi teisę gintis nuo Izraelio bet kokiomis priemonėmis. “Mes nesame tokie galingi, kad galėtume pasipriešinti okupacijos lėktuvams ir raketoms, bet mūsų žmonės nori ir turi teisę gintis, priešintis kuo tik gali prieš okupacijos aroganciją”, – taip sakė Palestinos savivaldos vidaus reikalų ministras Saeedas Seyamas.

Izraelis Artimųjų Rytų šalių pareiškimus vadina “karo paskelbimu”

Izraelio ambasadorius Jungtinėse Tautose pavadino Irano, Sirijos ir palestiniečių lyderių veiksmus “karo paskelbimu”, tuo tarpu palestiniečių pasiuntinys atsakė, kad Izraelio išpuoliai Gazoje yra nežmoniški ir prieštarauja tarptautinei teisei. Pirmadienį abiejų šalių diplomatai pradėjo diskusijas JT Saugumo Taryboje, kuriose pasisakė maždaug 35 pranešėjai. Posėdis buvo numatytas dar prieš pirmadienį Tel Avive įvykdytą savižudžio sprogdintojo išpuolį, per kurį žuvo devyni žmonės ir dar 60 buvo sužeista.Palestiniečių sttebėtojas Jungtinėse Tautose Riyadas Mansouras pakartojo prezidento Mahmoudo Abbaso išpuolį smerkiantį pareiškimą. Tuo tarpu “Hamas” vadovaujama palestiniečių vyriausybė tokio pareiškimo nepadarė. “Mes kartojame savo smerkiantį pareiškimą dėl nekaltų gyvybių, palestiniečio ir izraeliečių, praradimo, ir raginame okupavusiąją valstybę padaryti tą patį”, -sakė R.Mansouras taryboje. Tuo tarpu Izraelio ambasadorius JT Danas Gillermanas pareiškė, kad fundamentalistų lyderiai kas dieną kursto teroro išpuolius. “Virš mūsų regiono kabo tamsus debesis, kuris dėl Irano, Sirijos bei naujai išrinktos Palestiniečių savivaldos vyriausybės lyderių pareiškimų sukelia metastazes”, – sakė D.

.Gillermanas. “Šie pastarieji pareiškimai prilygsta karo paskelbimui, todėl aš raginu visus jus atidžiai į juos įsiklausyti ir teisingai įvertinti”, – sakė jis. Pasak Izraelio ambasadoriaus, Iranas ir Sirija suteikė prieglobstį “Hamas” bei Libano kovotojų grupuotės “Hizbollah” kovotojams, juos finansavo. D.Gillermanas posėdyje citavo pareiškimus Sirijoje įsikūrusių “Hamas” lyderių, palestiniečių premjero Ismailo Haniya ir Irano prezidento Mahmoudo Ahmadinejado, kuris ragino ištrinti Izraelį iš pasaulio žemėlapio. Tačiau Irano ambasadorius JT Javadas Zarifas tarybai pareiškė, kad D.Gillermano “tvirtinimai yra neatsakingi”. Pasak jo, taryba turėtų “skubiai ir rimtai atkreipti dėmesį” į Izraelio grasinimus ir bent jau pareikalauti, kad Izraelis liautųsi naudojęs jėgą. Dėl savo vykdomos branduolinės programos JT taikiklyje atsidūręs Iranas sakė, kad nepaisant “precedento neturinčios valstybinio teroro reputacijos”, Izraelis yra pasigaminęs atominį ginklą. Pirmadienį JAV ambasadorius Johnas Boltonas sakė, kad jis apgailestauja dėl prarastų gyvybių, ne tik Izraelyje, bet ir Gazoje, tačiau atsakomybė už teroro išpuolių prevenciją “tenka Palestiniečių savivaldai”. Didžiosios Britanijos ambasadoriaus pavaduotojas Adamas Thomsonas tarybos nariams sakė labai nusivylęs, kad “Hamas” vadovaujama palestiniečių vyriausybė nepasmerkė išpuolio Tel Avive, tačiau “siekė pateisinti šį beprasmišką, atstumiantį ir neigiamų rezultatų duosiantį veiksmą”. Nors jis taip pat pripažino, kad civilių žmonių gyvybes nusinešančių Izraelio raketų leidimas į gyvenamąsias vietoves taip pat yra “nepriimtinas”.

Tel Avive per savižudžio išpuolį žuvo 9 žmonės

Tel Avivo centre es

sančioje sumuštinių parduotuvėje susisprogdinus palestiniečiui savižudžiui, naujausiais duomenimis, žuvo 9 žmonės ir dar daugiau nei 50 buvo sužeista, pranešė CNN. Sprogimas įvyko sekmadienį popiet Neve Šeanano rajone, judrioje gatvėje įsikūrusioje užkandinėje, netoli autobusų stoties. Pirminiais duomenimis, sprogo prie juosmens pritvirtintas vadinamasis sprogmenų diržas. Bombos skeveldros išsibarstė 25 metrų spinduliu. Vaizdo įraše iš įvykio vietos matyti, kaip greitosios pagalbos medikai skubiai neša vieną sunkiai sužeistą žmogų.Anot newsru.com, sprogimas buvo gerokai stipresnis, nei kiti, anksčiau nugriaudėję tame pačiame rajone. Nemažai žmonių sužeidė ne sprogmenų skeveldros, o išdužę aplinkinių pastatų langai. Beje, tai ne pirmas sprogimas, šiemet nugriaudėjęs toje pačioje užkandinėje – sausį čia sprogusi bomba sužeidė 15 žmonių. Atsakomybę už išpuolį iš karto prisiėmė Palestiniečių karinė grupuotė „Islamo džihadas“. Apie tai pranešė jos atstovas, paskambinęs į Izraelio radiją. Tačiau vėliau palestiniečių prezidento Mahmoudo Abbaso partijos “Fatah” karinio sparno “Al Aksos kankinių brigados” narys agentūrai “Reuters” pareiškė, kad ataką surengė būtent ši grupuotė, keršydama už Izraelio surengtas žudynes Gazos ruože. Pasak Izraelio armijos radijo, bombą susprogdinęs savižudis yra vienas iš šešių žuvusiųjų. Kaip pranešė Izraelio televizija „Channel 2“, mažiausiai 15 iš sužeistųjų būklė yra itin sunki. Šaltinių policijoje teigimu, savižudį buvo sustabdęs užkandinės apsaugininkas, todėl jos atsinešta bomba sprogo prie įėjimo. Šiuo metu pareigūnai ieško mėlyno „Mitsubishi“, kuris, kaip įtariama, palestinietį at
tvežė į užkandinę. Palestiniečių prezidentas Mahmoudas Abbasas pasmerkė pirmadienį Tel Avive, kaip įtariama, savižudžio sprogdintojo surengtą išpuolį, tačiau palestiniečių vyriausybei vadovaujančios „Hamas“ atstovas spaudai gynė ataką. Prezidento tarnybos išplatintame pareiškime, M.Abbasas sako, kad šis sprogdinimas prieštarauja palestiniečių interesams, ir ragina pagrindinių tarpininkaujančių jėgų Ketvertą įsikišti ir „sustabdyti grėsmingą situacijos blogėjimą, kokį regionas išgyvena šiandien“. Oficialus „Hamas“ atstovas spaudai Sami Abu Zuhri ataką pavadino „natūraliu atsaku į Izraelio nusikaltimus mūsų žmonėms“. „Izraelio okupacijai tenka atsakomybė už tebesitęsiančią agresiją. Mūsų žmonės turi teisę panaudoti visas priemones, kad galėtų apsiginti“, – pridūrė jis. Kaip pirmadienį pranešė Lietuvos radijas, apžvalgininkų teigimu, šiuo incidentu suduotas rimtas smūgis palestiniečių vyriausybės, kuriai vadovauja sausį parlamento rinkimus laimėjęs radikalusis judėjimas „Hamas“, autoritetui.

E.Olmertas oficialiai tapo Izraelio premjeru

Izraelio ministru pirmininku oficialiai tapo Ehudas Olmertas, kuris pakeitė sunkiai sergantį Arielį Sharoną. Lygiai vidurnaktį vietos laiku įsigaliojo vyriausybės nutarimas patvirtinti E.Olmertą į šį postą ir tuo pačiu paskelbti jo pirmtaką ilgam veiksnumą praradusiu ir premjero pareigų eiti negalinčiu asmeniu. Ministrų kabineto sprendimas buvo priimtas dar antradienį, bet su išlyga, kad jis įsigalios penktadienį, tai yra praėjus lygiai šimtui dienų, kai A.Sharonas prarado darbingumą.60 metų E.Olmertas, visą šį laiką ėjęs ministro pirmininko pareigas, dabar atsikrato prierašo “laikinai einantis”, bet ministrų kabinetas gavo laikinojo statusą, ir dirbs, kol bus sudarytas naujas kabinetas. Jį sudaryti prezidentas Moshe Katsavas pavedė naujajam premjerui, kuris taip pat yra partijos “Kadima”, laimėjusios parlamento rinkimus kovo 28 dieną, lyderis. E.Olmertas ne kartą pareiškė, jog ketina tęsti A.Sharono, kuris pernai lapkritį įsteigė centro partiją “Kadima”, kursą, pirmiausia vienašališko atsiribojimo sienomis nuo palestiniečių srityje. Jis žadėjo įgyvendinti vadinamąjį konsolidacijos planą, kuris numato iškeldinti naujakurius iš kai kurių okupuoto Vakarų Kranto gyvenviečių, išplėsti kitas gyvenvietes, esančias keliose didelėse grupėse, ir iki 2010 metų vienašališkai nustatyti Izraelio valstybės sieną, jei taikos derybos su palestiniečiais nevyks. 78 metų A.Sharonas po insulto taip ir neatgavo sąmonės. Manoma, kad netrukus jis bus pervežtas į ilgalaikės slaugos įstaigą arba į savo rančą Pietų Izraelyje, kur jį prižiūrėtų medikai. A.Sharonas dešimtmečius vaidino labai svarbų vaidmenį formuojant Artimųjų Rytų veidą. Ilgai jėgos šalininku laikytas buvęs generolas pirmą kartą premjeru buvo išrinktas 2001 metais. Dirbdamas antrąją kadenciją jis pakeitė poziciją ir pernai iškeldino iš Gazos Ruožo visus žydų naujakurius bei išvedė iš šios palestiniečių teritorijos armiją. Šis dramatiškas žingsnis, kai Izraelis pirmą kartą panaikino gyvenvietes žemėse, kurių palestiniečiai nori savo valstybei, išprovokavo kraštutinių dešiniųjų maištą jo partijoje “Likud”, todėl jis iš jos pasitraukė ir įkūrė “Kadima”.

Izraeliui apšaudžius Gazos Ruožą, žuvo vienas palestinietis

Sekmadienį Izraelio armija šiauriniame Gazos Ruože iš artilerijos pabūklų apšaudė palestiniečių saugumo pozicijas, žuvo vienas civilis žmogus, dar 10 buvo sužeista, pranešė šaltiniai palestiniečių saugumo struktūrose. Pasak jų, vienas sviedinys pataikė į nedidelę saugumo bazę, esančią į rytus nuo šiaurinio Beit Hanuno miesto. Vienas civilis žmogus žuvo ir dar 10 buvo sužeista, tarp jų būta civilių ir policininkų.Izraelio armijos atstovė spaudai sakė tikrinanti šį pranešimą. Kiek anksčiau sekmadienį Izraelio armija sakė paleidusi artilerijos sviedinius į palestiniečių taikinius šiauriniame Gazos Ruože, atsakydama į palestiniečių paleistą raketą į Izraelį. Per pastarąsias dvi dienas Izraelio armijos antpuolių metu iš viso žuvo 14 palestiniečių. Tai kruviniausios Izraelio armijos atakos Gazos Ruože per penkis mėnesius. Šeštadienį per du atskirus Izraelio oro antskrydžius žuvo aštuoni palestiniečių kovotojai. Be to, penktadienį pietiniame Gazos Ruože Izraelio raketai pataikius į automobilį, kuris važiavo iš kovotojų rengimo bazės, žuvo penki kovotojai ir vieno iš jų sūnus. Pastarajam tebuvo penkeri metai. Nuo tada, kai Palestinos savivaldoje valdžią perėmė nauja vyriausybė, kuriai vadovauja islamistų kovotojų grupuotė “Hamas”, Izraelio atakų skaičius Gazos Ruože išaugo. Izraelio oro antskrydžius ir apšaudymus Gazos Ruože beveik kasdien lydi atsakomosios palestiniečių raketos iš pajūrio ruožo, kurį izraeliečiai 2005 metais paliko po 38 metus užsitęsusios okupacijos. Savadarbės palestiniečių raketos retai pasiglemžia žmonių gyvybių.

Izraeliečiai per reidą Vakarų Krante nukovė palestinietį

Izraelio kareiviai penktadienį per susirėmimą pabėgėlių stovykloje netoli Vakarų Kranto Nabulaus miesto nušovė palestiniečių kovotoją, pranešė medikai ir šaltiniai armijoje. Prieš pat incidentą, per kurį buvo sužeisti ir du izraeliečių kariai, buvo bombarduoti trys taikiniai Gazos Ruože. Šaltiniai Izraelio armijoje sakė, kad kareiviai susišaudė su kovotojais per reidą, surengtą norint areštuoti ieškomus asmenis. Vienas palestinietis buvo suimtas.Anksčiau penktadienį iš Izraelio kovos sraigtasparnių buvo paleistos raketos į dvi palestiniečių prezidento Mahmoudo Abbaso judėjimo “Fatah” ginkluotojo sparno atstovybes Gazos mieste. Pastatai buvo sugriauti, sakė palestiniečių saugumo šaltiniai ir liudininkai. Per trečią izraeliečių antskrydį Gazoje iš sraigtasparnių buvo apšaudyta sraigtasparnių kilimo ir tūpimo aikštelė netoli M.Abbaso biuro. Per reidus Gazoje žmonės nenukentėjo. Izraelio armijos atstovė sakė, kad per pirmuosius du reidus buvo taikomasi į “Al Aksos kankinių brigadų”, kurias izraeliečiai kaltina ketvirtadienį raketomis apšaudžius Izraelio miestus, atstovybes. Viena ketvirtadienį iš Gazos Ruožo paleista raketa pataikė į izraeliečių gamyklą netoli Aškelono ir ją padegė, buvo sužeistas vienas izraelietis. Kita raketa nukrito Sderoto mieste, bet žmonės čia nenukentėjo, pranešė armija.

Izraelis paleido „Hamas“ ministrą

Izraelio policija paleido radikaliojo „Hamas“ judėjimo suformuotos palestiniečių vyriausybės ministrą, praneša BBC. Jeruzalės reikalų ministras Khaledas Abu Arafa buvo sulaikytas Rytų Jeruzalės priemiestyje. Pasak šaltinių, Kh.A.Arafeh buvo paleistas iš policijos nuovados Maal Adumimo žydų gyvenvietėje, po kelių valandų nuo jo suėmimo prie Azarijos esančiame kontrolės poste. Azarija yra rytinis Jeruzalės priemiestis, patenkantis į okupuotą Vakarų Kranto dalį. „Hamas“ tvirtina, kad šiame mieste gyvenantį ministrą K.Abu Arafą Izraelio policija buvo suėmusi jau ne kartą. Jis yra vienas iš kelių „Hamas“ pareigūnų, praėjusią savaitę tapusių ministrais, kai ši kovotojų grupė pernai gruodį laimėjo rinkimus Palestinoje. Pasak šaltinių, Kh.Abu Arafehas, vienas iš 24 naujosios, “Hamas” vadovaujamos palestiniečių vyriausybės ministrų, vyko į Azariją atidaryti naują savo politinės atstovybės biurą. Šaltinis Jeruzalės policijoje sakė, kad šį reikalą tvarko Izraelio vidaus saugumo tarnyba “Shin Beth”, ir siūlė kreiptis į premjero sekretoriatą, kuris kol kas nieko nekomentavo. “Jie (Izraelio kariai) sustabdė automobilį ir paprašė ministro išlipti, o kai šis atsisakė, vienas karių privertė jį tai padaryti nukreipdamas į jo veidą šautuvą”, – pasakojo vienas iš šaltinių. Palestiniečių vyriausybės atstovas spaudai Ghazi Hamadas pareiškė, kad Izraelis trukdo jų naujosios vyriausybės veiklai. “Kabineto ministro sulaikymas įrodo Izraelio teiginių, jog siekiama taikos, melagingumą”, – sakė jis. Izraelis draudžia bet kokią politinę veiklą Rytų Jeruzalėje, kurią žydų valstybė okupavo per 1967 metų Artimųjų Rytų karą, o vėliau aneksavo. Palestiniečiai nori, kad Rytų Jeruzalė taptų jų būsimos valstybės sostine, bet Izraelis šį šventąjį miestą laiko savo amžina ir nedaloma sostine, nors tarptautinė bendrija šios pozicijos nepripažįsta. Palestiniečių ministras buvo areštuotas vos mėnuo po to, kai Izraelio policija Rytų Jeruzalėje buvo trumpam sulaikiusi du naujai išrinktus “Hamas” parlamentarus. Tarp Izraelio sankcijų, kurias jis taiko po “Hamas” pergalės per sausio mėnesį įvykusius rinkimus, yra draudimas šio judėjimo parlamentarams važinėti tarp Vakarų Kranto ir Gazos Ruožo. Pasak Izraelio tinklalapio “Haaretz”, Izraelio saugumo “Shin Beth” pareigūnai sulaikė Kh.Abu Arafą bei jo asmens sargybinį, neva dėl to, kad ministras turėjo Rytų Jeruzalės gyventojams išduodamą asmens tapatybės kortelę, kuri pagal laikinąją taikos sutartį negalioja Palestinos savivaldos srityse. Tačiau manoma, kad pagrindinė priežastis buvo minėtos politinės atstovybės atidarymas.

Leave a Comment