Pietų Afrikos Respublika

PIETŲ AFRIKOS RESPUBLIKA ( TOLIAU PAR )

GEOGRAFINĖ PADĖTIS

PAR yra Afrikos pietuose, prie Atlanto ir Indijos vandenynų. Ją kerta dienovidinis, pietų atogrąža.

Valstybė ribojasi su Namibija, Botsvana, Zimbabve, Mozambiku, Svazilendu. Iš vakarų, pietų ir šiaurės ribojasi su Atlanto ir Indijos vandenynais. Aplink krantus yra Adatos kyšulys, Gerosios Vilties kyšulys. PAR plotas 1219080 km2. Lietuvos – 65301 km2. Palyginus PAR su Lietuva , PAR yra beveik 19 kartų didesnė. Valstybės sostinė yra Pretorija.

GAMTINĖS SĄLYGOS

IŠKASENOS

Valstybės žemės daugiausiai kalvotos, krantai lygūs. Skurdi savana, stepės, pusdykumės s u dygiais krūmais. Šioje valstybėje randama naudingųjų iškasenų. Randama ir brangiųjų iškasenų, tokių kaip: auksas, deimantai. Kasama yra ir akmens anglys, uranas, varis, platina, geležis, manganas, fosforitai. Pagrindiniai brangiųjų metalų ir deimantų kasimo rajonai yra Vitvatersrande ( Transvalio ir Oranžijos provincijose ). PAR yra antra pagal aukso gavybą pasaulyje. KLIMATASErdvi platybė vandenynų į tris puses turi įtakos Afrikos klimatui. Skirtumas temperatūrų tarp pietų pakrantės ir vakarų pakrantės 6 laipsniai. Vidutiniškai čia iškrenta kritulių sausio mėnesį apie 31 mm, liepos mėnesį apie 48 mm. Temperatūra būna sausio mėnesį apie 21 laipsnį, liepą vidutiniškai apie 13 laipsnių VANDENYS Didžiausios upės – Oranžinė, Limpopas. Oranžinės ilgis apie 1860 km. Upės seklios, slenksčiuose rytų pakrantėje nuo šiaurinės sienos yra tipiška savana, toliau į pietus – subtropiniai visžaliai miškai. GAMTINĖS ZONOS Pusdykumės ir dykumos Kietalapiai miškai ir krūmokšniai Savanos

GYVENTOJAI

PAR gyvena 41402 gyventojų. Viename km2 gyvena apie 34 žmones. Gyventojų skaičius miestuose 50 procentų. Didžiausi miestai yra Keiptaunas (1.9 mln. gyventojų ) , Johanesburgas ( 1.7 mln. gyventojų ), Pretorija, Durbanas. Tankumas:

Gyvenimo trukmė vidutiniškai 56 m. Moterys – 48.56, vyrai – 47.64 metus.

Zulusai – viena įtakingiausių, didžiausių, įdomiausių Pietų Afrikos tautų. Zulusų gentys visada garsėjo karingumu, karo menu, todėl sugebėjo priešintis britams ir olandams, kuriuos ne kartą buvo sumušusi.

Vykstant šventėms karalius vertina prieš jį šokančias merginas. Iš jų renkamos žmonos, kurios papildo jo turimą kolekciją.PAR gyventojai nešioja karolius ant kaklo, juosmens ir rankų. Karoliais ne tik puošiamasi, bet ir bendraujama. Mergino savo vaikinams veria vėrinius vadinamus „meilės laiškais“. Jų raštai ir spalva turi skirtingą reikšmę. Vaikinai siekdami atkreipti merginų dėmesį susirenka ir šoka priešais merginas. Čia žmonėms greitai judėti tiesiog neįmanoma, dėl karšto klimato.Štai kodėl afrikiečiai juda iš lėto, jų judesiai gracingi, jie tarsi plaukia.

Seniausiais gyventojais laikomi bušmėnai.

Gyventojų kalbos: anglų, afrikanerių, amandebelių, bapedžių,basutų, svazių, congų, vendų, kosų, zulų.Rasinė sudėtis PAR: juodieji 75 procentai baltieji 14 procentų spalvotieji 9 procentai azijiečiai 3 procentai.

ĮDOMIOSIOS VIETOS

Galime keliauti į Mpumalangą ieškant laukinių žvėrių ir garsiosios zulusų genties.

Svazilendo didžiausia įžymybė – Kriugerio nacionalinis parkas, užimantis 20000 km2 teritoriją.

Kriugerio nacionalinis parkasDeja Kriugerio nacionalinis parkas yra viena iš nedaugelio vietų kur galima susirgti maliarija, kurią sukelia uodai.Įdomi vieta Piligrims rest muziejus, garsėjantis skaniais blynais, puikiomis suvenyrų ir gero vyno parduotuvėmis.Šios provincijos kitas turtas – nuostabi gamta. Įspūdingas Blyde River kanjonas ( vietovėse vadinama Dievo langu ). Iš šio lango vaizdas dieviškas. Kitas įspūdingas vėjo ir vandens kūrinys – kelių dešimčių metrų gylio juodose olose išėstos įvairių formų skylės arba Mac – Mac krioklys. Jo pavadinimas susijęs su keletu čia škotų dirbusių, kurių pavardės prasidėjo Mac.

Galima pamatyti puikiai sutvarkytas stovėjimo aikšteles, kuriose klesti prekyba suvenyrais. Galima įsigyti įvairių rankų darbo skulptūrėlių iš akmens ar medžio, amuletų, dirbinių iš molio, kaulo, vytelių.

Durbanas – trečias pagal dydį Pietų Afrikos miestas. Viešbutis „Auksinėje mylioje“ Durbane, šalia puikaus paplūdimio.

Vieninteles pasaulyje golfo aikšteles su tvenkiniais, kuriuose gyvena krokodilai.Iš pirmo žvilgsnio piešiniai atrodo tarsi geometrinių figūrų deriniai, tačiau ištikrųjų jie taikomi prie architektūros. Vertikalios ir horizontalios linijos. Ornamentus žmonės tapo pirštais, rankomis arba teptukais ir skudurais.

Įmanoma grožėtis ne tik gamtos, bet ir žmogaus darbo kūriniais – užsodintais miškais, apelsinų ir avokadų giraitėmis.

ISTORINĖ PRAEITIS

PAR susikūrė 1910 m. Nuo 1948 m. PAR pradėjo spalvotųjų diskriminavimo politika, vadinamą aparheidu ( apartheidas – rasinės diskriminacijos ir segregacijos politika Pietų Afrikos Respublikoje ). Par stengėsi susilpninti kaimynines šalis, kurios priešinosi šiai politikai. PAR rėmė maištinikus, sukilusius prieš Mozambiko ir Angolos vyriausybes, padėjo grupuotėms, nepripažinusioms spalvotųjų valdžios. 1961 m. PAR paskelbė nepriklausomybę, kuriai vadovavo prezidentas.Apartheido laikais Pietų Afrikos gyventojai Svazilendą laikė „nuodėmingųjų“ pasilinksminimų vieta, kur klestėjo azartiniai žaidimai, tarprasinis seksas ir pornografiniai filmai.1994 m. pasibaigus apartheidui PAR santykiai pagerėjo su kaimyninėmis valstybėmis ir tais pačiais metais įvyko pirmieji rinkimai, kuriuose galėjo dalyvauti ne tik baltieji. Kaip tik šalies prezidentu buvo išrinktas juodaodis.

ŪKINĖ VEIKLA

Kaip jau žinome PAR užima antrą vietą iškasamo aukso. Antrą vietą užima – asbesto kiekiu, trečią ( po JAV ir Kanados ) – urano rūdų kiekiu. Perdirbimo pramonėJi tiesiogiai susijusi su kasyba. Gaminami keliamieji kranai, geležinkelių vagonai, įrengimai šachtoms, rūdų sodrinimo įrengimai, gręžimo mašinos, sprogmenys. Gerai plėtojamos elektroenergetikos.

Žemės ūkis

Fermerių ūkyje vyrauja rankų darbas, beveik nenaudojamos mineralinės trąšos, augalų apsaugos priemonės.Ariamoji žemė sudaro maždaug 12 procentų teritorijos ploto ( Somalyje 2 procentai, Tanzanijoje – 6, Nigerijoje – 31 ). Klimato ir dirvožemio sąlygos yra palankios, išauginami kviečiai, kukurūzai, cukranendrės, tabakas, žemės riešutai, vynuogės, persikai, citrusų sodai.

Gyvulių daugiausiai auginama avių mėsai ir vilnai. PAR Afrikoje pirmauja pagal avių kiekį, plėtojama pieno krypties gyvulininkystė, galvijininkystė ( Transvalio ir Kapo provincijos ). Vandenynuose gyventojai kasmet sugauna beveik 1 mln. t žuvų. Pajamų šaltinis ir turistai.Yra transporto kelių tinklas, kuris apima visą šalį. Per didžiausius Ričards, Bėjaus, Durbano, Saldanijos uostus vežami kasybos reikmenys, sodrintos rūdos, brangakmeniai, vynas, koncervai, vilna… Pagrindiniai prekybos partneriai yra JAV, Didžioji Britanija, Vokietija, Japonija, Šveicarija, Prancūzija, Izraelis.

NACIONALINIAI SIMBOLIAI

PAR vėliava, išrinkta 1994 metais, balandžio 27 dieną.

Paukštis – mėlynoji gervė.

Gėlė – didžioji protėja.

Gracingoji gazelė.

TURINYS

Geografinė padėtis 3Gamtinės sąlygos 4Gyventojai 5Įdomiosios vietos 6,7Istorinė praeitis 8Ūkinė veikla 9Nacionaliniai simboliai 10

Naudota literatūra:1. „Afrika“, Vilnius, 1998, 8,15 psl.2. „Lietuviškoji tarybinė enciklopedija“, Vilnius, 1981, 603 psl.3. „Valstybės ir sostinės“ Benjaminas Mašalaitis, Kaunas, 1998, 104 psl. 4. „Pasaulio geografijos atlasas“, Ryga – Vilnius, 2000, 47-51,100 psl.5. „Kelionių magija“, 1999, Nr. 5, 34-37 psl.6. „Tarptautinių žodžių žodynas“, Vilnius, 1985, 39 psl.7. http://www.saembassy-jakarta.or.id/basicfacts.html8. http://go.hrw.com/atlas/norm_htm/africa.htm9. http://www.saembassy-jakarta.or.id/symbols.html10. http://www.nhm.org/africa