pop-art

Pop art – naujasis realizmas – neodadaizmas

Pop art menas – XX a. meninis judėjimas pradėtas 1950 m. Anglijoje ir JAV.Naujasis realizmas, vėlyvojo modernizmo dailės kryptis, pagrįsta masinės kultūros įvaizdžiais.Klostėsi kaip abstrakčiojo ekspresionizmo ir elitinio meno priešprieša. Dailininkai įkvėpimo sėmėsi iš banalios komercinės produkcijos: prekių įpakavimų, reklaminių plakatų, komiksų, žurnalų ir laikraščių nuotraukų, televizijos ir kino vaizdinių.Pop menas, kaip pop muzika, siekė populiarumo, o ne įtikti elitui ir pritraukė didžiulę auditoriją. Idėja buvo suformuota 1958 m. kaip atsakas į Ričardo Hamiltono ( NBA Rytų konferencijos Vidurio pogrupio krepšinio koomandos iš Detroito –Detroit pistons zaidejas ) darbus. Kaip „pop“ judėjimas plačiai pripažintas 1960 metais. Judėjimas kartais buvo vadinamas Neo-Dada. Didelę įtaką padarė dadaizmo pradininkas Marselis Diušampas, Jaspersas Džonsas, Andy Warhol.

Akcentuojama dinamika, stilizuotas dekoratyvumas, abstraktumas, asimetrinė kompozicija, ryškios spalvos. Būdingas masinės kultūros suformuotų dalykų vaizdavimas, kaip, pavyzdžiui, reklama; darbai panašūs į žurnalų puslapių iškarpas, plakatus. Pop art menas plačiai interpretuojamas kaip reakcija į tuomet populiarias abstrakčiojo ekspresionizmo idėjas.

Visas pop menas balansuoja ant absurdo ir ironijos ribos. Ironiškas pop meno požiūris į masinę kultūrą kelia klausimą: kaas yra menas ir kas yra kičas? Nors ši meno kryptis pavadinimą gavo atsitiktinai, santrumpa „pop” ilgainiui virto visuotiniu, negatyviu masinės kultūros sinonimu

MASINIO MENO SAMPRATA:
Populiarus
Vienadienis
Laisvas
Seksualus
Pigus
Pamegdziojantis
Smaikstus
Komercinis

TECHNIKA:
Silkografija,kombinuotos tapybos technika.
Pramones gamybos imitacija:preciziskas tarsi fabrikinis atlikimas.
Ryskus koloritas ,tarsi serijine kompozicija.
Skulpturos is gipso,papje mase be

ei kitu pigiu medziagu.
MULTIPLIS (serijinis,parduoti skirtas dailes kurinys,dauginamas dazniausiai pramoniniu budu.taip kurinys sutapatinamas su masinio vartojimo daiktu,paneigiamas jo unikalumas,panaikinamas skirtumas tarp originalo ir kopijos.multiplis paplito Xxa.antros puses mene.)
ASAMBLIAZAS (erdviniai kuriniai is daiktu arba ju daliu,pritvirtintu ant iremintos plokstumos ar sudetu i dezutes.asambliazas jungia skulpturos ir tapybos israiskos priemones.)
KOLIAZAS(siuolaikines dailes technika.ant kartono,drobes,fanieros klijuojamos audiniu,nuotrauku,tapetu,laikrasciu,plakatu bei kitu spaudiniu skiautes.klijuota kompozicija daznaj papildoma tapybos israiskos priemonemis.taip realiu daiktu fragmantai iterpiami i salygiska menine erdve,sukuriami netyketu formu,fakturu,spalvu,vaizdiniu,motyvu deriniai bei prasmesasociacijos.)
READY-MADE(fabrikines gamybos daiktas,kuriam suteikiamas meno kurinio statusas.)

Žymiausi dailininkai: Džimas Dinas (Jim Dine), Džasperas Džonsas (Jasper Johns), Richardas Hamiltonas (Richard Hamilton), Džefas Kunsas (Jeff Koons), Rojus Lichtenšteinas (Roy Lichtenschtein), Klasas Oldenburgas (Claes Oldenburg), Robertas Raušenbergas (Robert Rauschenberg), Endis Varholas (Andy Warhol).

Leave a Comment