Graffiti raida pasaulyje

Turinys

1. Turinys……………………………………………………………………….1psl. 2. Įvadas…………………………………………………………………………2psl. 3. Piešiniai ant sienų…………………………………………………………….4psl. 4. Graffiti atsiradimo istorija……………………………………………………7psl. 5. Graffiti terminų žodynėlis……………………………………………………13psl. 6. Pagrindiniai graffiti stiliai…………………………………………………..15psl. 7. Graffiti – ar tai vandalizmas?……………………………………………….18psl. 8. Graffiti akcija – narkotikams ne!………………………………………………………….. .22psl. 9. Klapėdos organizacija “Street”………………………………………………24psl. 10. Graffiti piešėjus kūrybai įkvepia neištapytos namų sienos…………………..25psl. 11. Graffiti pedagoginėje raidoje…………………………………………………30psl. 12. Išvados…………………………………………………………………….…33psl. 13. Literatūra………………………………………………………………….….35psl. 14. Graffiti darbai

Įvadas

XX amžiaus menas į mūsų istoriją įneša vis daugiau tendencijų irnaujovių, siekdami kelti savo kultūrinį lygį mes atrandame kuo daugiauneįprastų saviraiškos formų, naujų idėjų realizavimo būdų. Naujojo menoepocha pasižymi savo dideliu nerimu, revoliucingumu, įvairumų ir ieškojimųdrąsumu. Joje visos vertybės perkainotos, kai kurie praeities laimėjimaiatmesti, visos meno problemos iš naujo iškeltos ir savaip pradėtos spręsti,daromi nauji bandymai. Novatoriškumas, originalumas, individualauskūrybinio prado išaukštinimas, nuolatinė kaita ir atsinaujinimas – būtentšios naujosios epochos meno savybės labiausiai žavi visuomenę. Čiaimponuoja veržlios vaizduotės ir neribotos meninės galimybės atmosfera. Čianebėra tinkamų ir netinkamų siužetų, leistinų ir neleistinų išraiškospriemonių. Menininkai laužo buržuazinio mentaliteto stereotipus, neigiaakademinės vaizduosenos dogmas, maištauja prieš muziejų diktatūrą, siekdamibūti XX a. piliečiais. Sugriaunami barjerai tarp krypčių ir žanro.Ypatingai rūpinamasi sugauti momento dvasia, tai, kas išgyvenama ir matomatik vieną akimirką. Gyvenimas vaizduojamas ne kaip statiška forma, bet kaipbėganti upė. Visų pirma rūpinamasi kūrinio ekspresingumu, o ne jo tobulumuir jo formų išbaigtumu.

Menas yra neatsiejama ir ypač svarbi dalis mūsų švietimo sistemoje,ugdydami jauną asmenybę, siekdami jai suteikti visapusišką ir kokybiškąišsilavinimą, ugdymo sistemoje neatsiejame ir dailės dalyko, meniniosuvokimo , sąsajos su išoriniu ir vidiniu žmogaus pasauliu. Svarbiausiašvietimo sistemos funkcija yra perteikti mokiniams mokymo turinį, žinias,mokėjimus, idėjas. Išvystyti protines mokinių galias perteikiamų gėrybiųpagrindu, lavinti jų vaizduotę, mokyti apsispręsti, išsireikšti, praktiškaivertinti. Ugdytinį įtraukti į aktyvią kultūrinę veiklą, ypač kūrybinįdarbą, tiek fizinės, tiek protinės bei visuomeninės veiklos srityse, nesugdymas apima visą žmogų, visas jo veiklos, gyvenimo sritis.

Ši naujojo auklėjimo, arba Naujosios mokyklos, kryptis pasireiškėdaugybe teorijų ir eksperimentų Europoje ir pirmiausia Amerikoje. Šioskrypties pradininkas buvo Dž. Diujis. Į vaiką buvo žvelgiama kitaip negutradicinėje mokykloje. Jis pradėtas laikyti auklėjimo ir mokymo objektu. Šikryptis bandė pakeisti mokymo ir auklėjimo programą, organizuotinenutrūkstamą mokymą, klasių sistemą pakeisti dirbtuvėmis, mokymą sieti surankų darbu, organizuoti meninę veiklą. Buvo teigiama, kad tokiu būdumokymas bus suderintas su vaikų interesais bei individualiomis galimybėmis.Savarankiškas mokinių darbas, jų saviaukla ir savivalda buvo skelbiami kaippagrindiniai naujojo auklėjimo krypties principai.

Pedagoginis tikslas – atskleisti kūrybiškumo kilmę, kūrybos procesotyrinėjimo problemas. Sudaryti mokinio alternatyvų požiūrį į šiuolaikinįpedagoginį procesą, analizuoti kūrybiškai dirbančių pedagogų patirtį,panagrinėti vaiko pažinimo ir individualizuoto ugdymo koncepcijas.

Naujosios epochos menas, atnešdamas daug naujovių į mūsų visuomenėsvystymąsi sukėlė nemažai nerimo. Naujos meno kryptys skirtingai paveikėįvairaus amžiaus visuomenę: vaikus, paauglius, jaunimą, suaugusius. Vienaiš stipriai plintančių savotiško meno rūšių yra graffiti. Dažnai iškylaklausimas ar tai yra menas , ar tai vandalizmas? Analizuodami šį reiškinįgalime susidurti su įvairiomis nuomonėmis: visuomenės požiūris dažniausiaibūna priešiškas, valstybės tarnautojai taip pat to netoleruoja. Kaip į visatai žvelgiama pedagogų praktikoje? Kiekvienas pedagogas ugdydamas asmenybęsiekia , kad jį įgautų visas reikiamas žinias ir įgūdžius. Analizuodamijauną ir spontanišką asmenybę, mes susiduriame su įvairiomispsichologinėmis problemomis jaunuolio gyvenime, gal būtent ši meno rūšis –graffiti ir yra jauno paauglio saviraiška ir noras , kad jį kažkaspastebėtų. Noras išreikšti save, noras atkreipti dėmesį. Taip patgraffiti galime pavadinti ir auklėjimo sistemos dalimi, įvairių akcijų irkonkursų organizavimas į ugdymo sistemą atneša tik teigiamą požiūrį įjaunuolį ir netgi į naujojo amžiaus meną graffiti.

Piešiniai ant sienų

Pradėdami kalbėti apie graffiti, dažnai prisimename pirmuosiuspiešinius ant sienų, kuriuos piešė ir kūrė pirmykščiai žmonės. Senuoseurvuose buvo aptikta meniškų tapybos pavyzdžių, įvairių piešiniųsimbolizuojančių mūsų protėvių gyvenimą. Ledynmečio žmonės bandydamiatvaizduoti savo kultūrą ir kasdienybę, piešdami ant urvų sienų nesuvokė,kad jie į pasaulio istoriją įneša svarbu paveldą, kuris ateinančiomskartoms, bus kaip palikta knyga iš kurios mes viską galime sužinoti apietuos laikus.

Pirmieji piešiniai buvo primityvūs ir paprasti , juose dažniausiaibuvo vaizduojami dirbantys, medžiojantys žmonės, įvairios apeigos argyvūnai kurie gyveno tuo laikotarpiu. Nebuvo tada nei įvairios spalvųgamos, nei kelių plokštumų. Viskas buvo piešiama vienoje plokštumoje,dažniausiai akmenimis ar paprasčiausiai iškalant įvairius piešinius akmenssienoje. Tai buvo pradžia į meno pasaulį. Kiekviena gentis pažymėdavosienas kur gyvendavo, taip pranešdami ateinančioms kartoms apie save. Lietuvos baltų archeologiniuose iškasenose taip pat randama pirmųjųmeno kūrinių, kurie vaizdavo mūsų protėvių buitį ir kasdienybę. Galbūt šie pirmieji piešiniai ant sienų ir davė pradžią naujajammenui graffiti.

Senovės baltų pirmieji piešiniai

Visuomenės papročiai

Ūkis, gyvulininkystė

Buitis, pastatas ir interjeras

Žmogus, įrankiai ir amatas

Ūkis, žemdirbystė

Landšaftas (gyvenviečių pobūdis, išdėstymas)

Visuomenės socialinė sudėtis

Sodyba, kaimas, gyvenvietė

Piliakalnis ir pilis

Žmogus, apranga ir papuošalai

Žmogus, ginklai

Graffiti atsiradimo istorija

Tai ką šiuo metu galima pamatyti ant sienų ir traukinių visamepasaulyje, tai ką mes vadiname GRAFFITI, prasidėjo 1966-1971-aisiais metais

New York’e. Nors nežymus graffiti judėjimas prasidėjo jau 1930 metais LosAndžele. Tai buvo įvairūs metro apipaišinėjimai.

Šis meno judėjimas žino daugelį garsių vardų, kurie pirmiausiaipradėjo graffiti Filadelfijoje, Pensilvanijoje 1960 pabaigoje, graffitibuvo vaizduojama “bombing” stiliumi. Writeriai kurie pirmieji kūrė‘bombing” stilių buvo CORNBREAD ir COOLEARL . Jie rašė savo vardus antsienų visame mieste ir įvairiose nuošalesnėse vietovėse.

To meto lyderiu buvo TAKI 183, kurio interviu pasirodė 1971-aisiais“New York Times” laikraštyje. Tikrasis TAKI vardas buvo Demetrius,graikiškos kilmės amerikietis. Kadangi jis dirbo siuntinių išnešiotoju, jodarbas buvo susijęs su važinėjimu metro po visa New York’ą, jis visurpalikinėdavo savo autografus. Kiti žinomesni to laikmečio writeriai buvo-JOE 136, EELI 159, BARBARA 62, YANK 135, EVA 62.

Laikui bėgant įvairių tagg’ų atsirado labai daug, dėl to atsiradonemaža konkurencija tarp writer’ių. Writeriai iš gatvių pradėjo keltis įtunelius ir labai gretai visa tai tapo didele konkurencija dėl vietosmieste. Tuo metu išryškėja ir atsiranda naujas rašymo stilius “tag” .Writeriai, atranda kuo daugiau vietų kur būtų galima rašyti savo parašus,įvairūs tuneliai, metro ir ypač traukinių vagonai tampa pagrindinėmisvietomis, kur jie gali išreikšti save. Dėl didelės konkurencijos, daugeliswriterių norėjo išgarsėti ir sukurti kažką įspūdingesnio negu kiti, dėl to daugelis ėmė praturtinti savo parašus pasitelkdami į pagalbą įvairiuskaligrafijos raštus, turtino spalvų gamą, stiprino ir tobulino savo stilių.Jau tada keletas projektų buvo labai geri ir netgi vizualiai patrauklūs.Turbūt geriausias graffiti meno istorijoje buvo STAYHIGH 149 parašas. Jissavo paraše panaudojo cigaretės kontūrą kryžmai “H” raidės ir šalia kyšojofigūra iš serialo “Šventieji”.

Kitas parašų vystymosi etapas buvo dydžio plėtimas. Writeriai pradėjosavo parašus rašyti dideliuose plotuose. Kadangi tuo metu buvo naudojamitik stori sprėjų antgaliai, tai labai užgožė visą piešinį , nes pagrindinisdėmesys ir buvo kreipiamas į jį.. Norėdami dar labiau ištobulinti savoparašus ir piešinius , writeriai atrado plonesnius antgalius, taip parašastapo grakštesnis ir vizualiai patrauklesnis. Raidės tapo plonesnės,atsirado įvairūs apvedžiojimai papildoma spalva. Writeriai taip pat atradoir sprėjų galvutes kurios galėjo purkšti storą sluoksnį, taip pamažuvystėsi kuo tobulesni ir geresni meno kūriniai. Sunku pasakyti kas pirmasispadarė meno kurinį, kuriame atsispindėjo ne tik parašas bet ir piešinys,geriausią reputacija tada turėjo SUPER KOOL 223 iš Bruklino. Plonos raidėsleido toliau didinti ir kelti graffiti prestižą. Writeriai dekoravo,komponavo įvairiai raides nustatytame plote. Pirmasis įkomponavimas irpaprasčiausiais buvo “polka”, vėliau kryžinė anga, žvaigždės, kryžiniaikvadratai.

Didėjant ir plečiantis šiai savotiškai meno sričiai, writeriai pradėjoreikalauti, kad graffiti būtų legalizuota ir kad jie būtų pripažintioficialiai, menininkais. Pirmasis pripažintas buvo SUPER KOOL 223, šiomenininko darbai pamažu ėmė kilti aukštyn ir buvo pripažinti. Kuo toliautuo labiau graffiti darbai buvo turtinami įvairia spalvų gama, buvodramatiški , šiek tiek progresyvūs tai kėlė jų lygį. Konkuruojantiatmosfera leido vystytis ir dabartiniams stiliams, kurie nesilaikė “tag”parašų stiliaus. Brodvėjaus stilius buvo atrastas Filadelfijoje TOP CAT126. Šio stiliaus raidės plėtojosi į blokines. Burbulinės raidės irBrodvėjaus stilius buvo ankstyvosios formos dabartiniuose darbuose ir dėlto buvo atrasta daugybė stilių. Greitai raides papuošė arogancija,išdidumas, sūkurys, spiralė, sujungimai ir užsukimai. Šie papildymai didėjoir augo, greitai tapo mechaniniu ir laukiniu užrašų stiliumi.

Šis ankstyvasis kūrimo laikotarpis nepraėjo nepastebėtas. HugoMartinezas sociologijos meistras pastebėjo teisėtai artistišką potencialiąkartą. Martinezas subūrė United Graffiti Artists (UAG), surinko žymiausiustunelių menininkus iš viso miesto ( New York’o) ir pristatė jų darbuslegalioje meno galerijoje. UAG įrodė, kad graffiti meno darbų eksponavimasviešai vis dėlto yra pasiekiamas dalykas. “Razor” galerija buvo sėkmingaiįkurta Martinezo ir menininkų kuriuos jis reprezentavo: PHASE2, MICO, COCO144, PISTOL, FLINT 707, BAMA, SNAKE IR STITCH taip pat buvo reprezentuojamiir Martinezo darbai. Apie 1974 metus writeriai , tokie kaip TRACY 168,CLIFF 159, BLADE, ONE sukuria darbus su dekoracijų, iliustracijų irpaveiksliukų charakteriais supančius meno kūrinius. Tai suformavo pagrindąfreskoms ant vagonų. Seni tagai pradėjo skęsti šimtuose naujų, nes visa,kas galėjo būti išpaišyta- buvo išpaišyta. Stilius reikalavo naujovių irpasikeitimų, todėl po truputį pradeda išryškėti skirtingi, tam tikriemswriteriams būdingi šriftai. Raidės darėsi vis aukštesnės, pasirodė kontūrai(outline) ir spalvos. Taip atsirado nauja graffiti forma- “PIECE”, kaspilnąja prasme reiškė “MASTERPIECE” (meno kūrinys). 1973 metais New Yorklaikraštis pradėjo rengti geriausio metro graffiti konkursus, laimėtojasgaudavo “TAKI prizą”. Stilių lygis augo, šriftai įgaudavo trečiąišmatavimą, spalvos darėsi vis labiau įmantresnės. 1975 atsirado pirmasisWHOLE CAR, o 1976-tais pirmieji du WHOLE TRAIN’ai iš kurių pirmąjį padarėCAINE 1, o antrąjį- įžymieji FABULOUS FIVE. Paraleliai buvo dirbamatobulinant stilių įvairovę. Kompozicijų sudarytų iš keleto raidžiųpabaigimui pradėta naudoti “lašus”, “štrichus”. Raidės sujunginėjamosnetradiciniais būdais, bei deformuojamos. Atsiranda vienas iš kultiniųgraffiti elementu- strėlė, kurią sukūrė PHASE 2 (BUBBLE STYLE išradėjas).Žodžiai tampa nebeįskaitomi ir visa tai gauna nauja vardą- “WILD STYLE”(laukinis stilius). Kadangi graffiti pagrindai jau buvo sukurti, visosnaujovės lengvai adaptavosi, vystydamos jau egzistuojančius stilius. Tačiaunežiūrint į tai visi žinojo tuos kas sukūrė graffiti. HONDO- pirmasis TOPTO BOTTOM, DEAD LEG- pirmasis T2D, PHASE-2-strėles,BUBBLE STYLE ir t.t.

1987-1981 prasideda graffiti istorijoje renesanso (atgimimo)laikotarpis. Naujoji kūrybos banga užplūdo 1977 pabaigoje. Pirmieji kaspradėjo atgimimą graffiti epochoje buvo TDS, TMT, UA, TS5, CIA, RTW, TMB,TFP, TC5 IR TF5. Stilių karas buvo vėl pačiame įkarštyje, taip pat tai buvopaskutinioji “bombing” stiliaus banga, prieš atsirandant autoriniamsdarbams, pašalinamas prioritetas užrašams. 1980 prasidėjo tikras maištas , per trumpą laiką vėl visuratsirado užrašai. Ant traukinių vagonų pastoviai buvo paišomi įvairus niekoverti užrašai. Daugelis patyrusių writerių manė , kad užrašų paišytinebereikia, o reikia kurti tokius vaizdus , kurie sužavėtų visuomenę.Pamažu parodomasis menas pasaulyje vėl atgijo. Visa tai neturėjo tokiosgeros pozicijos , kaip “ Razoro” galerija 1970m. 1979 LEE QUINONES ir FAB 5FREDDIE atidarė galerija Romoje su pirkliu kuris prekiavo meno dirbiniaisClaudio Brunie. CLAUDIO BRUNIE, tikslas buvo rasti tuos kas visa tai kuria,taigi 1983, ieškodamas “writerių” New York’e pasirodo YAKI KORNBLIT,prekiautojas meno kūriniais iš Amsterdamo. Jis buvo suinteresuotasgraffiti, meno kūrinių rinkoje, pristatymu. Jis ėjo tuo pačiu keliu kaip irtie kurie prieš 20 metu išpopuliarino POP-ART. 1980 metais kai kuriewriteriai priklausė ESSES studijai. Taip pat buvo Stefano Elno Mada ir PatiAstors Fun galerijos. Šitos ir vėlesnės galerijos įrodė, kad svarbueksponuoti writerių darbus ne tik šalies viduje, bet ir užsienyje.Europiečiai meno kūrinių pirkliai buvo labai susidomėja naująja meno forma.LEE ir FRED tapo pirmaisiais kurie pristatė savo meną Europoje. Buvosurinkta grupe “writer’ių”, kurie už savo pėčių turėjo ne tik traukiniųdažymą, bet ir dalyvavimą tokiuose renginiuose kaip: “FASHION MODA”, THEMUDD CLUB”, “THE NEW YORK NEW WAVE SHOW P.S.I.”, “THE FUN GALLERY” ir t.t.Toje grupelėje buvo tokios legendos kaip DONDI, CRASH, RAMELLZEE, ZEPHYR,FUTURA 2000, QUIK, LADY PINK, SEEN, BLADE, BIL BLAST. Jų kūrybosdemonstravimas Boymans van Beuningen muziejuje, sulaukė didelės bangospozityvių atsiliepimų, tiek iš kritikų, tiek ir iš kolekcionierių pusės.Tai buvo svarbu graffiti istorijai, nes labai padėjo šio menopopuliarizacijai ir progresui, ne atskirų meistrų ar crew, o būtent visosgraffiti, kaip meno rūšies atskirai. Kaip pavyzdį galima paminėti tai, kadolandų paaugliai, kurie išsiskyrė ypatingu revoliucingumu, tuo metu darėdaug ir netvarkingų bandymų išpaišyti sienas. Ir tik po susitikimo su NewYork’o. graffiti senbuviais šis menas pradeda realiai gyvuoti Olandijojebei visoj Europoje.

Tuo metu writeriai pradėjo dalytis į dvi grupes. Pirmiejipasinėrė į meno pasaulį, jų kūryba tapo rafinuota, jie atrasdavo naujusįkvėpimo šaltinius, prarasdami šaknis ir kontaktą su gatve, be to jųkūriniai puikiai parsiduodavo. Jie tapo nebe writeriai, o tiesiogdailininkai. Antrieji liko ištikimi gatvei, jų gretos didėjo ir jie tapovis labiau surišti su breakdance’u, dj-ingu ir mc-ingu. 80-tųjų pradžiojvisa tai pavadinama- HIP-HOP kultūra, kuri būdama labai populiari JAVpasiekia netgi Europą. Nemaža nuopelną tam turėjo masinės informacijospriemonės, filmai, laikraščiai, video klipai, kurių pagalba daugybe jaunųkūrėjų tapo žinomi, tai- AFRIKA BAMBAATA, THE ROCK STEADY CREW, PHASE 2,FUTURA 2000, BLADE SEEN, SKEME, DONDI.

Taip pat labai žymiai į graffiti kultūra įsiveržia kokainoepidemija. Pradėta prekiauti galingais šaunamaisiais ginklais, narkotikais,pasinaudodami graffiti, gatvių gaujos žymėdavo savo teritoriją, taipasidarė panašu nebe į meną o į vandalizmą. Daugybė gerų darbų buvosugadinta, geros vietos graffiti menui tapo nepasiekiamos. Kilo didelisvisuomenės pasipriešinimas. Viskas buvo naikinama ne tik gatvės gaujų, betir visuomenes , valstybės. Jau tada New York’o. valdžia skyrė apie 300.000$(=80.000 darbo valandų) vien tam, kad šalinti visa tai nuo sienų. Jos kovasunkino ir tai, kad “paišytojais” vis dažniau būdavo toli gražu ne vien tikvaikai, tokių informacijos perdavimo būdu vis dažniau pradėjo naudotisgatvių gaujos, žyminčios savo teritorijas ir kovodamos už valdžią gatvėse.Po TAKI interviu publikacijos šimtai New York’o paauglių įniko į šįnaująjį sienų meną visur kur tik būdavo įmanoma. Tie kurių vardaiatsirasdavo sunkiausiai prieinamose vietose- tapdavo populiarūs ir įžymus,jie tapdavo savų ratų didvyriais. Visa ši writerių veikla tokiai kompanijaikaip METROPOLITAN TRANSIT AUTHORITIES kainavo dešimtis milijonų dolerių(tiksliau nuo 1970 iki 1985 buvo skirta nuo 50 iki 100 milijonų vien tikgraffiti naikinimui, gynybiniams įtvirtinimams, sargybai, šunims ir t.t),kurie buvo skirti (nesėkmingai), graffiti naikinimui, arba tiksliau –bandymams tai padaryti. Vieno WHOLE CAR nuvalymas kainavo 78.000$, o vienokvadratinio metro ~750$. Galų gale 1978-tais buvo išrastas vagonų plovimoaukšto slėgio vandeniu būdas, kas davė nors šiokius tokius rezultatus. PatsBLADE per kelias savaites neteko keleto WHOLE CAR’ų. Tik senoskonstrukcijos vagonai (“coffins”-karstai) pilnai nepasiduodavo šiamplovimui, graffiti tiesiog pasidarydavo dar purvinesnė. Pakartotinasnepilnai nuplautu piešiniu išdažymas buvo pamokantis, tiesa nauji graffitinusiplaudavo lengvai. Papildomai MTA investavo didelius pinigus į 5-metrinių sienų su spygliuota viela statyba, šunis, apsauga ir baudžiamąjaatsakomybės sistema. Sargybiniai tapo vis labiau žiauresni, -žinomas nevienas atvejis, kai jie sumušdavo writerius iki mirties.

Graffiti naikinimas buvo stiprus kaip niekada, daug laiko trukędarbai buvo naikinami. Buvo sužlugdyta daugybė writerių. Dauguma kitųnebuvo taip lengva palaužti, nors jie ir buvo susijaudinę dėl savo kaipmenininkų ateities, jie suprato, kad naujos aplinkybės buvo iššūkis irpasiryžimas būti nenugalėtiems. Resursų trūkumas buvo teritorija,nuosavybės tvirtinimas – tvorų , sienų sukėlė daug problemų. Teritorijostvirtinimas writeriams nebuvo naujiena, bet šį kartą, buvo griežtaibaudžiama už paišinėjimus , netgi pasitaikydavo mirties atvejų. Šitendencija plėtojosi, nors ir daugelis writerių stengėsi šio menonepamiršti, tai vis tiek visuomenės buvo pripažinta , kaip vandalizmoforma.

Graffiti terminų žodynėlis

Domindamiesi , tokia tema susiduriame dažnai su tokiais sunkumais kaip

daugelio žodžių prasmės nesupratimas, paprasčiausiai šie žodžiai yrapasiskolinti iš anglų kalbos ir sulietuvinti, todėl daugelio jų reikšmėnėra visiškai aiški. Čia pateikiami dažniausiai vartojami , graffiti menežodžiai ir jų reikšmės.

WRITER – žmogus rašinėjantis tag’us ar paišantis graffiti, tas kurispraktiškai užsiiminėja graffiti.

TAG – savotiškas, asmeniškas writer’io autografas padarytas markeriu arbasprėju.

TOY – pradedantis arba blogas writeris, o tiksliau – mažai patirtiesturintis arba nekompetentingas writer’is.

WHOLE CAR – sprėjum nudažyta visa vagono pusė įskaitant ir langus.

MARRIED COUPLE – du sujungti “whole car’ai”.

WHOLE TRAIN – visi, su langais, nudažyti traukinio vagonai.

WINDOWS DOWN WHOLE CAR/END TO END (e2e) – viena puse nuo pradžios iki galopilnai išdažyta, žemiau langu.

PIECE – grafine forma nupiešta sprėjum. Sutrumpinimas nuo“Masterpiece”(Meno kūrinys).

BOMB – nelegalus paišymas sprėjum ant vagonu ar sienų.

BITE – svetimo stiliaus kopijavimas.

BUFF – graffiti nuplovimas bet kokiu būdu.

BURN – padaryti geriausia “piece”, laimėti varžybas.

CREW/CLIQUE – grupė draugų paišančių kartu.

GOING OVER – užpaišyti kažkieno “piece”.

CAPS – sprėjų galvutės. Būna “fat” – storos arba “skinny” plonos.

YARD – traukinių stovėjimo vieta.

LAY UP – geležinkelio “šalikelė”.

KING – žmogus turintis daugiausia “piece’u”.

BLACK BOOK – writer’io albumas, kuriame yra eskizai ir jo darbu nuotraukos.

PIECE BOOK – tik eskizinis writer’io albumas.

THROW UP – greitai padarytas ‘piece’as”. Vienos spalvos ir su vienakontūrinė linija.

OUTLINE – kontūras.

HIGHLITE – blizgesys, kuri raidėm suteikia balta spalva.

INLINE – linija tarp kontūro ir spalvos.

BACK LINE (FINELINE) – linija tarp kontūro ir šešėlio.

WAK – kažkas silpno (kilęs iš “out of whack”).

SCRUB – greitas nuspalvojimas štrichais nuo kontūro iki kontųro.

SILVER PIECE – sidabrine spalva atliktas “piece’as”, dažniausiai nelegalus.

FRESH – originalus, novatoriškas stilius ar idėja.

BATTLE – writer’ių grupių ar atskirų writer’ių varžybos – kas geriau irdaugiau, esant tam tikroms sąlygoms atliks darbu. Teisėjus abi pusesrenkasi pagal susitarimą.

RATPACK – grupė “tagbanger’ių” paišančių tagus ir dažnai užpuolinėjančiųžmones.

TAGBANGER – gatvės gaujos narys ar tiesiog nusikaltėlis, chuliganas, kurisužsiiminėja paišymu ant sienų.

STAMP – paprasčiausias “piece”, paišomas įvairiose vietose pagal viena irta patį projektą.

WILDSTYLE – sudėtinga konstrukcija sudaryta iš sujungtų tarpusavyjeraidžių.

UP – writerio kuris dažniausiai paišo ant traukinių apibudinimas.

TOP-TO BOTTOM – plota nuo vagono apačios iki viršaus užimantis “piece’as”

TAGGIN-UP – rašyti savo autografą markeriu arba sprėjumi.

PANEL PIECE – piešinys tarp traukinio langu ar durų.

ILL – “kieta”.

HIT – palikti savo tag’a.

GETTING UP – sėkmingai išpaišyti traukinį.

FLAT – senas metro traukinių modelis, labai tinkamas piešimui.

DING-DONG – naujųjų metro traukiniu modelis, taip pavadintas todėl, kadprieš durų uždarymą pasigirsta skambutis.

DEF – ištikrųjų geras.

BURNER – gerai atliktas WILDSTYLE WINDOW DOWN WHOLE CAR:BURNER – tainugalėtojas.

Pagrindiniai graffiti stiliai

Wildstyle – pats nesuprantamiausiais stilius, raidės absoliučiai nerealiosir visai nepanašios viena į kitą, jos nuolat persipina, persidengia, dėl topiešinys gauna savotišką grožį.Bubble – pats paprasčiausias stilius ir pats seniausias stilius graffitiistorijoje. Savitumas – viskas užapvalinta ir išgaubta.Daim/FX/3D – pats sudėtingiausias ir gražiausias stilius – kupinas 3D(matiškumas ir trimatiškumas). Sudėtingiausiai išpiešiamas.Digital – graffiiti, kompiuteriu apdirbtas ir pataisytas graffiti. Norsvargu art tai galima pavadinti graffiti.

Keletas patarimų kuriais vadovaujasi graffiti meistrai piešdami

–         kai bombini, reikia užsimauti pirštines. Dažų tikrai pateks ant pirštinių, o jie labai blogai nusiplauna ; – visada reikia paruošti dažus ir antgalius iš anksto, reikia turėti atsarginių antgalių ;

[pic] [pic] [pic]

–         kad išgautum reikiama spalvos gradaciją, butina patirtis, bet pradėti galima nuo paprasto patarimo – kuo toliau balionas su dažais laikomas, tuo linija bus skaidresnė ir blankesnė; – nepatartina pirkti pigių flakonelių – piešinio kokybė bus bloga; [pic] –         prieš tai, kai eini prie sienos, reikia tvirtai nuspręsti, ką būtent norėsi nupiešti. Siena nepakenčia improvizacijų – tai ne popierius ; –         patys populiariausi gatvės dailininko dažai – aerozolinis nitroemalis, kurio galima nusipirkti ūkinių prekių parduotuvėje arba automobilių turguje ; –         flakonelius geriausiai naudoti esant ne žemesnei kaip 0 laipsnių temperatūrai. Žiema flakoneliai labai kaprizingi, rankos gali paprasčiausiai prišalti. Geriausiai piešti šiltą nevėjuota naktį. O jei vis delto yra vėjelis – geriausiai piešti taip, kad dažų lašų neužpūstų pačio piešėjo ; –         prieš naudojimą flakonelį būtina kaip reikaint sukratyti. Pagal konstrukcija, kuri užrašyta ant flakonelio ! Visiškai dažai išsinaudoja tik iš vertikaliai nukreipto flakonelio. Jei piešiama pirmą kartą – geriausiai pradėti nuo tago (autoriaus parašas iš vieno flakonelio). Tai turi būti vientisas ir individualus parašas ; –         prieš didelį darbą reikia pasidaryti eskizą. Dažnai labia gerai sieną pažymėti žymekliu, kreida ar dažais; –         negalima dažams leisti nuteketi ir apsiteršti – tai blogos darbo kokybės požymis. Po inirtingo piešimo nepamiršti viską sutvarkyti. Taip reikia ir ne tik del kultūros, bet ir dėl elementaraus atsargumo – kiekviename flakonėlyje visada liks truputis dažų, kurie, patekę į blogas rankas, gali sugadinti tavo šedevrą;–         visada naudoti kaukę ir pirštines. Kai dažai į plaučius, lūpasir nosies angą gali patekti toksinių medžiagų, o tai kenkia sveikatai.

Graffiti – ar tai vandalizmas?

Nuo senų laikų žmonių bendruomenės gyvendamos uolose, sėdėdamos aplinkugnį piešė piešinius ant sienų, kurios juos supo. Šis senų piešiniųpalikimas mums pasakoja apie to meto žmonių gyvenimo, kultūros irkasdienybės istorija. Kol dar neegzistavo popierius žmonės piešė ant sienų,vėliau ant drobės. Laikui bėgant piešimas tapo svarbia meno dalimi, bet

sienos nebuvo užmirštos, nors daugelis geriau rinkosi drobę. Kaip bebūtųmes dar vis randame meno darbų ant sienų, autobusų šonų, traukinių irpastatų, tai pavadinta graffiti. Aišku visada iškyla klausimas ar graffitiyra menas? Daug kam tai atrodo paprasčiausias vandalizmas, nes tai yraviešas privačios nuosavybės niokojimas.

Kai kurias graffiti formas galime pavadinti menu , nes tai reikalaujadaugybės metų praktikos ir kruopštaus darbo. Graffiti galima išskirti į dvidalis: menas ir “šiukšlės”. Graffiti menas susideda iš stilių įvairovės,gamos kaitos, įvairiausių paįvairinimų ir įmantrių detalių, bet daugeliuatvejų graffiti yra paprasčiausiai writerių susirašinėjimo būdas, taip jieperduoda žinutes vieni kitiems. Tuo labai puikiai naudojosi gatvių gaujos ,taip pažymėdamos savo teritoriją. Graffiti menininkai jau metai iš metųpiešia kur nori ir jų meno niekas nesustabdys. Jie nesuvaldomi. Writeriainebuvo menininkai, nes jų menas pasireikšdavo tik sugebėjimu užrašytisutrumpintai savo vardą ar inicialus. Jie sutrumpintai rašydavo iškraipytasraides skersai ar išilgai ant sienų, ant graffiti meistrų darbų.

Toliau plėtojantis graffiti ji pamažu vis įgauna pripažinimą tarp kaikurių garsių menininkų, vystoma netgi tokia idėja , kad vis dėlto graffitiyra menas , o ne vandalizmas. Paskutiniaisiais metais mes jau galimepamatyti keletą video filmų su graffiti vaizdais. Muziejai taip pat pradėjoeksponuoti graffiti darbus, kaip atskirą meno formą. Ši nauja meno šaka įmuziejus pritraukia daugybę jaunimo ir daug įvairios publikos. Daugybegraffiti darbų galime pamatyti internetiniuose puslapiuose, čiaeksponuojami darbai iš įvairiausių pasaulio šalių. Bet vis dėlto visuomenei, valstybei yra nesvarbu, kad graffitimeistrai dirba ir tobulina savo darbus siekdami aukštesnio lygio. Darbaisukelia daug problemų privatiems asmenims. Pavyzdžiui , apipaišytosparduotuvių sienos, labai atbaido pirkėjus, o norint šiuos kūriniuspanaikinti , tai kainuoja labai daug.

Suprantama , kad kai kurie graffiti darbai yra menas, autoriniaidarbai sienoms suteikia paslaptingumo, patrauklumo ir kartais tai žmonespatraukia, sudomina. Šis kelias galėtų būti legalus ir galėtų reikštis visimenininkai, bet svarbiausiai yra tai , kad mūsų sienas puoštų autoriniai,vienetiniai darbai, o taip nėra, kai kurie graffiti meistrai paprasčiausiairašo įvairias raides, ženklus, strėles, o tai jau nebe menas, tai jauvandalizmas. Ir nesvarbu , kad prie viso šito sunkiai dirba ir visuomenė irpareigūnai, graffiti vis tiek pasireiškia įvairiomis formomis. Menas yralabai svarbu žmogaus saviraiškai, bet kai tai peržengia visas ribas, kainiokojama ir gadinama privati ir valstybės nuosavybė, tai jau vandalizmas,su tuo reikia daug ir ilgai kovoti.

Įstatymai , tai draudžia daryti, visuomenė yra prieš šį meną, visišaukia ir garsiai rėkia, kad tai yra vandalizmas, labai aiškiai tai galimepastebėti ir mūsų šalies laikraščių straipsniuose. Didžiausi Lietuvosdienraščiai rašo naujienas apie graffiti, tai įvardindami, kaip didelįnusikaltinimą ir privačios nuosavybės niokojimą, bet netik, nes graffitimenas taip pat yra pritaikomas įvairiose akcijose.

Klaipėda vienas iš didžiausių Lietuvos miestų, čia graffiti problemayra labai didelė ir su to miesto visuomenė bando kovoti įvairiais būdais.2002 m. balandžio 11 d. Klaipėdos laikraštyje “Klaipėda” pasirodėstraipsnis “Brangiai kainuojanti sienų tapyba”:“Šių metų balandžio 9 dieną atėjusi į darbą Tilžės g. esančiostomatologijos kabineto savininkė neteko žado, nes viena siena buvo tirštaiišmarginta aerozoliniais dažais. Sunkiai suprantami užrašai dengė ne tikneseniai dažytą tinką, bet ir langus, žaliuzes. Moteris vos tvardėsineapsiverkusi, nes per trumpą laiką dėl graffiti teko jau tris kartusperdažyti sieną. Jei anksčiau būdavo užpiešiama tik po kelis ženklus, taišįkart dailininkas pasistengė iš peties.

Gydytoja paklausė kieme žaidusių vaikų, ar jie nematė kas taipadarė. Šie vieningai nurodė gretimame kieme gyvenantį dešimtoką. Policijospareigūnams vaikinas prisipažino, jog išvakarėse sieną jis išmargino šiaipsau, iš neturėjimo ką veikti. O stomatologijos kabinetui ši pramoga kainavoapie 1000 litu.”

Skaitydami tokius straipsnius, neretai mes visi susimąstome ar taitikrai yra menas, juk kito žmogaus nuosavybės sugadinimas, nekelia tavoreputacijos, tuo labiau tu esi baudžiamas pagal įstatymus. Nepilnamečiųtvaikų tėvai, kurių vaikai užsiiminėja šia savotiška meno rūšimi, taip patdažnai kenčia ir susiduria su sunkumais, nes jie turi padengti vaikopadarytą žalą. Taigi daugybė tokių atvejų mus verčia susimastyti.

Ne tik Klaipėdoje susiduriama su tokiomis problemomis, ne ką mažiauproblemų dėl graffiti ant sienų sukeliama ir Vilniaus mieste. Vilniausmiesto savivaldybė rengė akcija “Būk žmogus”. Daugelis pastatų savininkų,ypač valstybinių organizacijų, teigia, kad pastatų sienoms tvarkyti nėralėšų. Neretas bando įtikinti, kad tai yra bereikalingas darbas”, – tokiasišvadas padarė Vilniaus miesto savivaldybės Tvarkos palaikymo ir priežiūrosskyriaus pareigūnai, apklause Vilniaus miesto, ypač Senamiesčio pastatųsavininkus. Tiesa, apklausa buvo neeilinė – vyko vienas iš Vilniausmiesto savivaldybės organizuojamos akcijos “Būk žmogus” reidų. Ne vieno akįrėžiančio “meno kūrinio” pastato savininkai reido metu įspėti nustatytustrūkumus pašalinti iki balandžio 14 dienos. Reido metu buvo tikrinamosJasinskio, Pamėnkalnio, Vokiečių, Stiklių, Totorių, Šv. Ignoto, Pilies,Vilniaus, Šventaragio, Maironio, Trakų, Barboros Radvilaitės gatvės,Gedimino prospektas. Šių gatvių pastatų šeimininkai įspėti dėl pastatųfasado prastos būklės. Kadangi patikrinimai buvo prevencinio pob8džio,pastatų savininkai nebuvo baudžiami. Šio reido tikslas buvo ne tikpaskatinti pastatų savininkus nusivalyti fasadus, bet ir atkreipti jųdėmesį į sienų tepliotojus, esant reikalui, pakviesti juos kreiptis iteisėtvarkos institucijas. Savivaldybės pareigūnai ypač prašė gyventojųnetoleruoti sienų “terliojimo”, o apie tokius atvejus nedelsiant praneštipolicijos pareigūnams. Šiuo metu Vilniaus savivaldybė gauna daugnusiskundimų apie pastatų “tepliotojus”, todėl Tvarkos palaikymo irpriežiūros skyrius, pasitelkęs į pagalbą policijos pareigūnus, ateityje

planuoja surengti reidus, kurių metu bus siekiama sulaikyti tikruosiusišteptų pastatų sienų kaltininkus .

Problema būtų galima sėkmingiau spręsti pasitelkiant ir miestogyventojus – pastebėja sienų “dailininkus”, jie turėtų pranešti policijospareigūnams ar patys juos sulaikyti. Kadangi daugiausia sienų“nutepliojama” tamsiu paros metu, ypač naktį, prie šios akcijos sėkmingaigalėtų prisijungti ir taksi vairuotojai. Kaip numato Vilniaus miestotvarkymo ir švaros taisyklių 13 punktas, “pastatų savininkai privalo nuolattvarkyti ir prižiūrėti fasadus. Pastatų fasadai ir tvoros tvarkomi ardažomi pagal nustatytą tvarką suderintus projektus”.

Vilniaus miesto tvarkymo ir švaros taisyklių 15.17 punktasnumato, kad draudžiama “rašinėti, braižyti ar kitaip terlioti ant pastatų,tvorų ar kitų statinių”. Šių taisyklių nesilaikymas, remiantisAdministraciniu teisės pažeidimu kodekso 161 straipsniu, užtraukia įspėjimąarba bauda nuo penkių šimtų iki dviejų tūkstančių litų. Tas pats straipsnisgali būti pritaikytas ir pastatų savininkams, kurie nesitvarko pastatofasado.

(…) Apie pastebėta nekultūringa elgesį Vilniaus mieste akcijos “Būkžmogus” organizatoriai gyventojus kviečia nedelsiant pranešti sostinespolicijai telefonu 112, Savivaldybės Tvarkos palaikymo ir priežiūrosskyriui tel. 62 37 47.

Viešąją tvarka Vilniaus mieste reglamentuoja administracinės teisėspažeidimų kodeksas, Vilniaus miesto tvarkymo ir švaros taisyklės.

Graffiti akcija –narkotikams ne!!!

Moksleiviai savo piešiniais protestuoja prieš narkotikus. Lietuvosjaunimas organizuoja įvairias akcijas skatindamas paauglius atsisakytivartoti narkotikus, alkoholį, cigaretes, akcijas paįvairina pačių jaunuoliųįtraukimas į jas ir saviraiška. 2000 metų Liepos 19 d. Vilniuje buvoorganizuojama akcija , kurios metu moksleiviai piešdami graffiti protestavoprieš narkotikus.

Akcijos organizatoriai į pagalbą pasitelkė paprasčiausius kartonolakštus ant kurių buvo purškiamas graffiti.   Ant kartono lakštų ryškėjodažų purškiami šūkiai “narkotikams ne!”, taip pat užbrauktų adatų irnykstančių kūnų kontūrai. Vilniečiai graffiti meistrai buvo vienodosnuomonės apie narkotikus ir jų žalą .”Narkomanija – didelė problema ir mumsį ją nenusispjaut”,-teigė ir Lietuvos moksleivių parlamento nariai. Tuometu Lietuvos moksleivių parlamentas su jaunaisiais centristais ir Vilniauspedagoginio universiteto Socialinės pedagogikos katedros darbuotojaissurengė konferenciją “Moksleiviai prieš baltąjį marą” ir akciją “Graffitiprieš narkotikus”. Konferencija patraukė “didžiųjų vyrų” dėmesį, o graffitibuvo įdomu moksleiviams. Renginys specialiai organizuotas vasarą. Kaijaunimas turi daugiau laisvo laiko, domėjimasis narkotikais ypač padidėja.Pareigūnai nesuprato jaunimo noro protestą narkotikams reikšti ant kalėjimosienų, tad piešti teko ant kartono lakštų.”Tai nebus tikras graffiti”,-laukdami, kol nustos lyti, nusivylę kalbėjo graffiti meistrai. Bet vosįsigiedrijus po Seimo langais jie ėmėsi darbo.

Svarbiausiai , kad tuo pačiu metu moksleiviai protestuodami priešnarkotikus, galėjo parodyti ir tai ką jie moka, ką jiems reiškia graffiti,kaip menas, o ne kaip vandalizmas. Kai kurie jaunuoliai jau turėjopasiruošę piešinių eskizų, kai kurie darbavosi tiesiog pagauti įkvėpimo.Grafiti piešęs šešiolikmetis Linas Juškėnas kalbėjo, kad šiam renginiuitrūko reklamos. Vaikinas apie jį sužinojo iš draugo.Lino nuomone, net irrimti konferencijos pranešimai būtų sudominę žmones, tik dėl informacijosstokos jų susirinko nedaug.”Narkomanas simbolizuoja blogį, o aplink jįnupiešti vaikai – gėrį”, – savo graffiti komentavo septyniolikmetis Ignas.Jis, kaip ir daugelis, atėjo nenutuokdamas, kur vėliau bus padėtas jodarbas. Tik vėliau vaikinas sužinojo, kad jo piešinys bus pakabintas Seime,Vilniaus pedagoginiame universitete arba kokioje nors mokykloje.”Jausiuosipadaręs šį tą svarbaus”, – džiaugsmingai naujieną sutiko vaikinas. Visdėlto Ignas neslėpė, kad ne taip įsivaizduoja akciją prieš narkotikus. Jonuomone, gatvėse turėtų aidėti muzika, dalyvauti kur kas daugiau žmonių.“Arba visi turėtų gauti po penkis sąsiuvinius ir visus juos prirašytišūkių  “Ne narkotikams!”. Tada gal ir būtų naudos”,- idėjomis dalijosivilnietis. Septyniolikmetis Andrius Gregoravičius siūlė daryti narkomanųnuotraukų parodą. Jis tikino: “Žmonės, pamatę, kaip baisiai jie atrodopavartoję narkotikus porą metų, nenorėtų pradėti”. Andrius prisipažino, kadpats yra bandęs svaigintis. Tokių akcijų organizavimas į mūsų paauglio psichologinę gyvensenąatneša daug naudos , jis gali pasisemti naujų žinių, ir gali pats savojėgomis ir savo darbais protestuoti prieš narkotikus, alkoholį, rūkymą.

Klaipėdos organizacija “Street”

Organizacija “ Street”, vienijanti alternatyvaus jaunimo grupeles,buvo įkurta 1999 metais, su tikslu kuo daugiau gatvės jaunimą įtraukti įsavo veiklą. Organizacija “Street” įkūrimą inicijavo ekstremalaus sportomėgėjai, važinėjantys BMX dviračiais, riedučiais, riedlentėmis. Analogiškųorganizacijų yra nemažai vakaruose. Jų pavyzdžiu sekdami, bendraminčiaisusivienijo į “Street’ą”. “ Keli entuziastai nusprendėme, jog reikiaįkurti organizacija, kad praplėstume veiklą, rastume rėmėjų, “ – apie“Street’o” pradžia pasakojo jos prezidentas Marius Krivickas. Po pusmečioorganizacijos steigėjai išvyko mėnesiui laiko į Vokietija, kur Leipcigesėmėsi patirties, tobulino programuojamos veiklos įgūdžius. “ Vėliaupradėjome aktyviai bendradarbiauti su latviais. Jie organizuoja įvairiasvaržybas Rygoje, Venspilyje. Šia vasarą tris savaites gyvenome Olandijoje,kur vyko didžiulis Europos breiko ir graffiti festivalis, “ – teigė Marius. Šiandiena jų veikla prasiplėtė iki šiuolaikinės muzikos, breiko šokių,graffiti tapybos ir kitų netradicinių pramogų. Ateities planuose –pasikeitimo programos su Olandija, Vokietija, stovyklų organizavimas,riedlenčių parko įkūrimas. Anot “Street’o” prezidento Mariaus Krivicko, jųveikla šiandiena labiau egzistuoja idėjų lygmenyje, įstatai, nuostatospriimtos, tik narių paieška pristabdyta. “Trūksta laiko užbaigtiorganizacinius reikalus”. Jaunimo besidominčio “Street’o” veikla yranedaug. Apie šią veiklą trūksta informacijos, reklamos. Veikla turi būtivystoma ir pristatoma žmonėms. Labai daug idėjų skolinamasi iš užsienio irjos pritaikomos Lietuvoje. Labai norėtųsi pakeisti ir stereotipinį požiūrįį organizaciją, susibūrusį netradicinį jaunimą. Pvz. Visi mano jog graffitimenas yra paprasta teplionė ant sienos. Bet graffiti yra lyg viena išreklamos sričių labai originali ir nauja. O visuomenei reikia įrodyti, jog

tai yra kur kas daugiau negu paprasta teplionė ant sienos. Lietuvoje tikdabar tarsi viskas atgimsta. Po dviejų ar daugiau metų gal viskas atrodyskitaip. “Street’o” organizacija šiuo metu yra veikliausia Klaipėdoje.Graffiti meninkai gauna įvairius reklaminius užsakymus , įrenginėjastendus. Ekstremalaus sporto ir breiko šokių komandos dalyvauja įvairiuosepasirodymuose, varžybose.

Graffiti piešėjus kūrybai įkvepia neištapytos namų sienos

Graffiti mėgėjai retai turi progų piešti ant sienų, baikščiainesidairydami į šalis, ar nesiruošia jų kas nors nuvyti. Dar rečiau už taimokami pinigai. Tačiau neseniai tai įvyko. Trims jaunuoliams buvo įteiktipiniginiai prizai. Jie laimėjo graffiti konkurse, organizuotame vienospolitiniės partijos atstovų. Išgirdęs apie konkursą “Jaunas žvilgsnis.Lietuva 1990-2000-2010″ ir nepabūgę tokios iš pirmo žvilgsnio oficialiostemos, eskizus konkurso rengėjams atsiuntė apie dešimt jaunuolių. Pirmąjąvietą ir penkis šimtus litų laimėjo Vilniaus nacionalinės M.K.Čiurlioniomenų gimnazijos moksleivis Jonas Apanavičius, antrąją ir 250 litų gavovilnietis Saulius Šeštavickas, o trečioji vieta ir 150 litų atitekosostinės Jeruzalės vidurinės mokyklos vienuoliktokui Dariui Vilkauskui.

Pomėgis padeda per pamokas   Graffiti entuziastai buvo pamaloniti ne tik pinigais. Konkursorengėjai jiems nupirko dažų, o jaunuoliai savo eskizus perkėlė ant sienosVilniaus Fabijoniškių mikrorajone.

   J.Apanavičius piešia ne tik ant sienų. Jis M.K.Čiurlionio menųgimnazijoje mokosi dailės, todėl piešia kiekvieną dieną. Teoronės irpraktinės dailės žinios Jonui labai praverčia kuriant graffiti. Ši ne visųpripažįstama meno rūšis Jonui praverčia ir gimnazijoje. “Kartą mokytojasliepė sukurti originalų parašą. Iš bendraklasių pirmas susidorojau suužduotimi, nes ranka jau įpratusi rašyti “tagus” – graffiti piešėjųparašus”, – tikino Jonas. Iš jo kartais netgi pasišaipo kiti graffitientuziastai, kadangi Jonas visuomet būna gana tvarkingai apsirengęs.Vaikinas nelabai mėgsta vadinamuosius apsmuktakelnius, kurie save vadinagraffiti fanatikais. “Manau, kad tie, kurie nesimokė dailės, ilgai nepiešir didelių aukštumų nepasieks. Juk anksčiau ar vėliau nusibos terliotisienas”,- įsitikinęs gimnazistas. Jam atrodo, kad Vilniuje – per daugneištapytų namų sienų. Keliaudamas po Čekiją, Slovėniją, Ispaniją, Jonasatkreipė dėmesį, kad daug šių šalių miest sienų išpieštos graffitivaizdais. Nesijaučia per senas piešti   22 metų Saulius – vyriausias iš laimėjusiųjų graffiti meistrųkonkurse. Jis baigė dailės mokyklą, studijavo grafinį dizainąaukštesniojoje statybos mokykloje. Ar jis nesijaučia per senas tokiaiveiklai? “Aš niekam ne per senas, darau tai, kas man patinka”, – tvirtaisakė vaikinas. Graffiti konkursui jis nupiešė žmogų, kuris vienu metu irklūpo, ir kelia galvą, ir stojasi. Saulius mano, kad savo piešiniu netgi“pataikė į temą”. Dirba per saulėtekį. Pirmą kartą Saulius piešiniais antsienos susidomėjo pamatęs filmą, kuriame įsimylėjęs vaikinas savo draugeipiešdavo graffiti. Nei filmas, nei jaunų žmonių romanas Sauliaus nedomino.Jį suintrigavo graffiti. Vėliau paaugliui į rankas pateko niūrokos užsieniomuzikos grupės “Young Gods” albumas, kurio viršelis Saulių labaisudomino.Pirmas jo graffiti piešinys ir buvo nukopijuotas grupės albumoviršelis ant vieno sostinės tilto sienos. Vaikinas pasirinko metą, kadanetrukdomas gali piešti ant sienų. Jis piešia anksti rytą. Kai būna tinkamanuotaika, naktį praplepa su draugais ar pražaidžia su kompiuteriu, o tekantsaulei eina piešti. Kartais Sauliaus darbą stebi jo draugė. Vaikinas priepiešinių niekada nepalieka jokių savo parašų, kaip daro kiti graffitipiešėjai.

Piešia kiekvieną dieną Šešiolikmetis Darius graffiti yra piešęs ne tiktai ant Vilniaus sienų.Savo ženklus jis yra palikęs Vokietijoje – Brėmeno ir Liubeko miestuose.Dariaus piešiniuose nėra konkrečių personažų ir vaizdų, savo mintį jisperteikia įvairios konfigūracijos raidėmis. “Niekada nepiešiu bet kaip.Noriu, kad piešinys būtų užbaigtas, į kiekvieną įdedu sielos, kad ir kaipbanaliai tai skambėtų”,-tikino moksleivis. Darius piešia kiekvieną dieną.Kai nepiešia ant sienos, kuria eskizus popieriaus lape. Jo svajonė –nupiešti graffiti ant gerai matomo pastato, sukurti tokį piešinį, dėl kurioniekas nepyktų.

Interviu su vienu iš Viniaus graffiti meistrų RED: Kaip ir kiekvienas menininkas , taip ir RED jau turi patirtį savopraktikoje, jis sako graffiti jau piešia 5 metus. RED sako, kad stengiasivisada paišyti ir atrasti kažką naujo, kurdamas kiekvineą piešinį jis ieškonaujų idėjų ir minčių. [pic] [pic] [pic]

Kas yra graffiti asmeniškai tau?

– Tikriausiai menas ir gyvenimo būdas. 70% mano minčių yra apie dalykussusijusius su graffiti. Mėgstamiausias RED graffiti stilius yra 3D, kuriuos jis dažniausiaipaišo, bet taip pat neatsisako ir kartasi pabombinti ar wildstyle. Geraiusidažai , kuire yra pasitaikę jo praktikoje ir su kuriais jis piešia yraMontana, Sparvar, Spray color. Geriausiais dažais tarp graffiti meistrų yrapripažinti Montana, Belton, Multona, Felton , Hit-color. Deja Lietuvojesunku šių dažų įsigyti, tik neseniai dažus Montana pradėjo platinti FATCREW klubas Klaipėdoje. Graffiti meistrų vienas iš gyvenimo būdų yra breikošokimas, hip-hop ir DJ. Bet RED šia veikla neužsiima, nes norint geraišokti breiką reikia labai daug įdėti pastangų ir laiko.Kas yra geras writeris?

– Žmogus, kuris pirmiausia gerai supranta graffiti esmę, kuriam taipatinka, kuris gerbia kitus ir patį save, gerai supranta raidžiųproporcijas ir moka jas perteikti iš eskizų ant sienų. Writeris turi mokėtilaiku pabėgti ir nepakliūti į pareigūnų rankas, būti daugiau ar mažiaususipažinęs su graffiti technika ( aerozoliniais dažais ). Tai sąvoka,kuria sunku apibrėžti.

New York graffiti Graffiti pasaulyje moteriškosios lyties atstovės gana dažnai negaunajoms priklausančio dėmesio. Galbūt todėl, kad dauguma writerių yra vyrai???

Galbūt??? Tačiau moterys įrodinėja, kad piešti gali neprasčiau už vyrus nuopat graffiti pradžios. Šitas interviu yra su dviem New York’o grafferemDONA ir DIVA.Diva: Mes abi esame iš NewYork. Dona užaugo Westčesteryje ir aš Bruklinorajone. Graffiti paišyti pradėjome kaip ir dauguma žmonių. Visi manodraugai buvo writer’iai. Visa tai buvo 1984.

Būdama 17 DONA sutiko TC5 atstovus Cezer ir Kostar, kurie ir išmokėgraffiti istorijos. Davė markerį į rankas, taip viskas merginos gyvenime irprasidėjo. Ji didžiuojasi, kad visą šitą meną jai parodė jos draugai,parodė kaip tai daryti ir kaip kurti kažką ypatingo ir išraiškingo. Ji buvomergina, kuri norėjo išgirsti graffiti istorija iš skirtingų graffitiwriterių. Diva nemano, kad jos paišydamos graffiti jaučiasi kažkaip kitaip,nei vaikinai. Bet jo nuomone visi kiti žmonės žiūri į jas kitaip, dėl to,kad jos moterys ir paišo taip kaip ir vyrai. Moteriškos lyties atstovės nėra pripažinamos kaip graffiti menomeistrai. Užsienyje ši tendencija vis iškyla aukščiau ir aukščiau, vis giatsiranda ir merginų norinčių parodyti kad vis dėlto graffiti nėra vien tikvyrų menas. Lietuvoje, kol kas nėra graffiti atstovių , galbūt metamsbėgant ir mes turėsime puikias graffiti piešėjas.

DONA

DIVA

DIVA

[pic]

Graffiti pedagoginėje raidoje

Išsivysčiusių pasaulio šalių visuomenės gyvenimo humanizavimas irdemokratizavimas per pastaruosius keliasdešimt metų darė itin didelę įtakąšvietimui. Mokykla šiame procese iš esmės atliko visuomenės užsakymą.Esminis lūžis pasireiškė tuo, kad mokymo centre atsidūrė moksleivis. Nemokomasis dalykas, ne akademiniai tos ar kitos mokslinės disciplinosinteresai, o kiekvienas moksleivis, jo polinkiai ir poreikiai, esamos irbūsimos problemos. Tai tikra revoliucija, kuri iš esmės pakeitė visošvietimo, taip pat ir gamtamokslinio, tikslus, metodus ir mokymo turinį.

Ugdymas grindžiamas humanistinėmis nuostatomis ir demokratiniais gyvenimoprincipais. 1. Vaikas gerbiamas kaip asmenybė, pripažįstama vaiko vidinio pasaulio nepriklausomybė ir savarankiškumas, teisė gyventi ir elgtis pagal prigimtį ir asmeninę patirtį. 2. Gerbiamas vaiko individualumas, savitumas. 3. Siekiama efektyviam ugdymui būtinos pagarbios pedagogo ir vaiko sąveikos – abipusio aktyvumo, lygiaverčio bendravimo, bendradarbiavimo. 4. Siekiama demokratinių santykių tarp vaikų grupėje – bendros veiklos, kooperavimosi, tolerancijos, gebėjimo priimti sprendimus, nepažeisti kito teisių ir kartu ginti savąsias.

Ugdydami jauną asmenybę pedagoginėje veikloje susiduriame su įvairiaisaspektais. Vieną iš tokių aspektų galime pavadinti meninį vaiko ugdymą.Menas yra neatsiejama mūsų visuomenės, pasaulio ir gyvenimo dalis. Mene mesišreiškiame savo mintis ir idėjas , kurių negalime perteikti žodžiais arveiksmais. XX amžiaus menas yra savotiškas ir subtilus, į naujojo amžiausepochą atnešama vis daugiau ir daugiau naujovių, idėjų kurios nėrapriimtinos ir toleruojamos šiuolaikiniame pasaulyje. Ar mes pedagogaiturime toleruoti tai kas nėra priimtina didžiajai visuomenės dalei, ar mesturime vaiko psichologiniame vystymesi išmokyti jį priimti visus gyvenimoiššūkius ir išmokyti jį elgtis pagal tam tikras teisingo gyvenimo dogmas?Taip! Graffiti – menas kuris nėra toleruojamas plačiosios visuomenės, nes josąvoka suprantama kaip vandalizmas. Daugelio pedagogų praktikoje pasitaikotokie reiškiniai kai jis susiduria su visuomenės priešiškumu, bet mesturime parodyti, kad visame šitame galime atrasti ugdymo idėjų , kurios įpedagoginę veiklą atneša naujesnių ir labiau jaunimui priimtinesniųauklėjimo formų. Organizuodami jaunuolio laisvalaikį dažnai ir tėvai, irpedagogai pamiršta , tai kas yra priimtina ir įdomu vaikui. Vaidindamijaunos asmenybės gyvenime vieną iš svarbiausių vaidmenų, mes dažnai jiemspateikiame informaciją, idėjas ir gyvenimo elgsenos normas kurios jau yrapasenusios ir senai užmirštos. Apsidairykime aplinkui ir pamatysime, kadšiuolaikinis jaunimas yra daug veržlesnis ir aktyvesnis nei prieš 10 ar 20metų. Jų veržlumas pasireiškia daugelyje sričių, jiems įdomu tai kas yrarizikinga ir draudžiama įstatymų. Saviraiška yra ypač svarbu paaugliui jisnori kad jį pastebėtų visuomenė ir, kad suaugęs žmogus prisimintų , kadviskas gyvenime nėra pastovu ir gražu, kad vis dėl to yra nauja karta kurikuria savo idėjas ir puoselėja jas ateinančioms kartoms. Graffiti mene ,kurį mes dažniausiai sutinkame ant pastatų, namų sienų, tvorų , tunelių irtraukinių fasadų atsispindi jaunos asmenybės veržlumas į naująjį amžių irsaviraiška būti pastebėtam. Pedagogas turi toleruoti naujas idėjas irpalaikyti naujas vaiko saviraiškos formas. Juk kiekvienas dalykas yrasavotiška ugdymo forma, mes visur turime atrasti , tai kas yra geriausiaiir tai kas į vaiko vystymąsi atneša naudos. Siedami ugdymą su graffiti mesgalime rasti daugybę pliusų, kurie į paauglio psichologiją atneš teigiamųemocijų. Organizuodami užklasinę veiklą dažnai susiduriame su tokiaproblema , kad vaikui niekas neįdomu. Pabandykime jį sudominti tuo kuojisai užsiima vakarais po pamokų. Jau pamažu į mūsų švietimo sistema ateinanaujų idėjų , kurios skatina vaiką domėtis menu ir kitomis ugdymo formomis.Mokyklos, mokiniai, studentai, valstybės pareigūnai organizuodami įvairiasakcijas susijusias su graffiti ir įvairiomis prevencijomis kasmet į šiąveiklą pritraukią vis daugiau ir daugiau susidomėjusių jaunuolių.Paišydami graffiti moksleiviai įvairių akcijų metu kartu kovoja ir priešnarkotikus, alkoholį, rūkymą tai nauja prevencijų pateikimo forma. Vaikamsyra įdomiau parodyti visam pasauliui, kad narkotikai, alkoholis, rūkymasyra blogai pasitelkiant į pagalbą savo vaizduotę, aerozolinius dažus irplačias sienas. Visa tai lieka ir ateinančioms kartoms, tai mato ne tikmoksleiviai bet ir visa visuomenė, kad vis dėlto jie kovoja , ir jie kovojasu tuo jiems priimtinomis priemonėmis tai yra graffiti.

Galbūt visiško visuomenės toleravimo graffiti meno atžvilgiu irniekada nepasieksime, nes vis dėlto yra tokių kurie graffiti paišo ne kaip

atskirą meno šaką, bet kaip vandalizmo forma. Išdėstytame pasakojime, mesgalėjome pastebėti, kad ne visos graffiti rūšys yra menas, ne viskas kasyra paišoma ant sienų yra gražu ir patrauklu akei. Taip vadinami tag irbomb yra vandalizmo forma. Daugiausiai tokius užrašus daro visiškainepatyrę jaunuoliai, kurie nori būti svarbūs tarp savo draugų ir žinomapastebėti kitų. Galime pasvarstyti ar tai jau nėra psichologinė problema,ar vaiko gyvenime kažko netrūksta ar jis yra prižiūrimas tėvų ar josocialinė padėtis yra patenkinama. Kodėl jis bastosi naktimis po įvairiustunelius ir paišo neaiškius, paprastus užrašus, raides. Kodėl jam tai yrasaviraiškos forma? Juk vis tai galima daryti ir ant drobės ar lapo, juknebūtina paišyti privačių sienų ir gadinti nuosavybės. Daugelis patyrusiųgraffiti meistrų , piešdami savo darbus pirmiausiai eskizuoja lapuose,bando tai atvaizduoti drobėje, o tik paskui visą piešinį perkelia antsienos. Tai nėra poros valandų ar dienų darbas, visas pasiruošimas užtrunkakeletą mėnesių. Aišku ar graffiti piešimo pasiruošimas yra ilgas, ar ne vistiek tai nėra legalizuota, bet mes jau dabar galime pastebėti , kad kaikurie privatūs asmenys pasipuošia savo sienas graffiti darbais. Pavyzdžiuiparduotuvių savininkai taip pritraukia daugiau pirkėjų.

Pasak vaiko teisių konvencijos: “Vaikas turi teisę laisvai reikštisavo nuomonę; todėl ši teisė apima laisvę ieškoti, gauti ir perduoti betkokio pobūdžio informaciją ir idėjas nepaisant sienų žodine rašytine arbaspausdinta forma, meno kūriniais arba kitais vaiko pasirinktais būdais. “

Jauna asmenybė turi būti ugdoma ir auklėjama, pagrindinis pedagogo,šeimos ir visuomenės tikslas yra išugdyti pilnavertę asmenybę ir nesvarbukokiomis priemonėmis tai pasieksime, bet viskas turi būti pateikta irišanalizuota pagal psichologinius, socialinius vaiko gyvenimo dėsnius.

Išvados

Abstraktinti tikrovę – vadinasi, sukurti geriau sutvarkytą, pilnatviškesnę,preciziškesnę jo versiją.

Paul Crowther

XX a. dailė varomoji jėga – troškimas atsiriboti nuo momentiniosantykio su pasauliu, stumtelti materialią tikrovę į meno akiračioparaštes. Tai daroma įvairiausiais būdais: ją transformuojant ir vėlsukuriant jau kitokį jos autorinį variantą. Priemonių šiam tikslui pasiektiesama įvairiausių . Amžiaus pradžioje išpopuliarėjo koliažai, asambliažaikitos meno formos. Netrukus per dailės pasaulį ima ristis abstrakcijosbanga. Dailininkai kuria savo žodyną, išreiškiantį jiems aktualias idėjas,tiesiogiai nesusietas su fizine tikrove. Juos vienija vienas tikslas –įrodyti , kad dailė puikiai išsiverčia be akistatos su konkretybiųpasauliu, kad ji pajėgi nardyti po metafizinės, dvasinės ar mentalitinėstikrovės erdves.

Poreikis įvizualinti anapus fizikos dėsnių egzistuojančią tikrovę nėranaujas. Jis keliauja per visą dailės istoriją nuo seniausių uoliniųpiešinių. Tačiau XX amžius išsiskiria iš bendro istorijos kontekstonutolimu nuo fizinės realybės. Praėjusiame šimtmetyje šis vyksmasrutuliojosi nuo modernizmo užuomazgų, palaipsniui įgydamas vis didesnįpagreitį ir radikalesnes formas.

Apžvelgdami graffiti raidą šioje meno epochoje , galime pastebėtikeletą svarbių aspektų šio meno gyvavime ir tolesniame vystymesi. Iškeltosproblemos sukėlė daug minčių, kas tai yra graffiti? Bet šiuo metu mesgalime apsistoti tik ties skirtingomis kiekvienos asmenybės nuomonėmis.Vieniems tai menas , tai jaunos asmenybės saviraiškos forma, menas išugdytisavyje neeilinius sugebėjimus ir padaryti įspūdingą meno kūrinį , kurisreikalauja daug minčių, idėjų ir abstrakcinio pasaulio suvokimo.Pedagoginės profesijos vystymesi ir tolesnėje raidoje mes dažnaisusidursime su įvairiomis vaiko saviraiškos priemonėmis, taigi pedagogopagrindinis tikslas būtų gerai išanalizuoti visas XX amžiaus naujoves,siekti jų išaukštinimo ir įnešimo į švietimo sistemą kaip naujos ugdymoformos. Plėsdami savo žinių akiratį mes praturtinsime savo pasąmonę, savopojūčių gamą, vizualinės idėjos pamažu bus įgyvendinamos ir nesvarbu kokiaspriemones šiam įgyvendinimui pasitelksime ateityje.

Švietimo sistema turi siekti modernizuoti ugdymo turinį ir gerintišvietimo kokybę, pagerinti ankstyvojo ugdymo programas, neatsisakyti naujųidėjų ir naujojo pasaulio reiškinių.

Tegul turtingai užtapyti fonai į mūsų kasdienybę atneša naujų idėjų irnaujojo pasaulio suvokimą į mūsų širdis.

Literatūra

1. “ SUBWAY ART ” , Martha Cooper and Henry Chalfant , “ Thames & Hudson ”, 1984 m. 2. “ SPRAYCAN ART ” , Henry Chalfant and James Prigoff, “ Thames & Hudson”, 1987 m. 3. “ GRAFFITO ” , Michael Walsh, North Atlantic Books, 1996m. 4. http://www.hip-hop.lt 5. http://www.graffiti.lt 6. http://www.graffiti.visiems.lt 7. http://www.dira.tk 8. http://tbccrew.5u.com 9. http://www.fatcru.com 10. http://sidlaz.8m.com 11. http://www.graffiti.org 12. http://www.fatcru.com 13. http://www.loomit.de 14. http://www.graffiti.org/daim/  15. Dienraštis “ Lietuvos rytas”. 1998 m. rugpjūčio 12d 16. Dienraštis “ Lietuvos rytas” 2000 m. liepos 19d. 17. Dienraštis “ Klaipėda” 2002 m. balandžio 11d. 18. http://www.pedagogika.lt 19. http://www.menas.lt 20. http://www.aidai.lt/zidinys/154.htm 21. http://daugenis.mch.mii.lt/alka/religija/dievogarba/trumpa.lt.htm 22. http://mmlab.ktu.lt 23. “ Kaip mokyti aukštojoje mokykloje” Paul Ramsden, “Aidai”, 2000 m. 24. “ Istorinė lyginamoji didaktika” Juozas Vaitkevičius, Vilnius, 2001 m. 25. “ Pasaulis I “ istorijos vadovėlis, J. W. Cappelens Forlag A. S., “Vaga” 1999 m. 26. “ Darbų ir buities kultūros didaktikos pagrindai”, J. K. Galkauskas, Kaunas “Šviesa” 2000 m.