Kuo skalbti?

ĮVADAS

Šiame darbe jūs susipažinsite su skalbimo milteliais, sužinote jų kainas ir galėsit palyginti, ar iš tiesų gerus miltelius naudojate. Mes pateikiame informaciją apie gana gerus lietuviškus miltelius “Ringuva“, kuriuos gaila dar ne visi pažįsta. Rašome apie miltelių cheminį sudėtį,skalbimo ypatumus. Plačiau apie viską sužinosite perskaitę mūsų darbą. Linkime sėkmės…

Kuo skalbti?

Kiekviena šeimininkė turi savų mėgstamų skalbimo priemonių: miltelių, pastų, skalavimo priedų, kondicionierių, drabužių minkštiklių. Kokias skalbimo priemones pasirinkti parduotuvėse? Jų tiek daug! Neregiui išsirinkti – ypač sudėtinga. Reginčiajam padeda skalbimo priemonių įpakavimų užrašai. Mums, akliesiems, užrašas – tuščia vieta. Dažniausiai tenka pasitikėti kaimyne arba reklama. Reklama kartais pirkėjus suklaidina. Tiesa, kai kurie neregiai skalbimo miltelius perka juos uostydami. Skalbimo milteliai turi savitą specifinį kvapą. Patartas draugų šį metodą išmėginau. Pasirodo, ne taip jau sudėtinga susirasti tau patinkančius skalbimo miltelius. Ypač aitriai kvepia lenkiški skalbimo milteliai. Kokie skalbimo milteliai geriausi? Kodėl vieni milteliai skirti skalbti rankomis, o kiti – tik automatinėms skalbimo mašinoms? Kokiais milteliais skalbti spalvotus audinius? Kuo skalbti alergiškiems? Į šiuos ir kitus klausimus atsakymą padės surasti Valstybinio visuomenės sveikatos centro gyvenamosios aplinkos higienos gydytoja Janė Valaitienė. Kas būtina žinoti Norint švariai skalbti reikia daug ką išmanyti. Gausu skalbimo priemonių. Tai savitas pasaulis. Skalbimo produktai skirstomi į kelias grupes: birius, skystus ir pastas. Kiti produktai, naudojami jau skalbiant, skirti tai dezinfekcijai, tai skalavimui, tai šarmų neutralizacijai ir pan. SKALBIMO MILTELIAI. Jie ypač reklamuojami. Dažniausiai birūs. Pakuojami į dėžutes ir į polietileninius maišelius. Skalbimo milteliams fasuoti gaminamos specialios kartoninės stačiakampės dėžutės. Jos turi būti sandarios, nepraleidžiančios drėgmės. Didesni kiekiai skalbimo miltelių pakuojami į sandarius plastikinius, plastiko-popieriaus maišelius.

Neregiui dėžutė nieko nesako. Iš jos galime sužinoti tik skalbimo miltelių svorį. Dažniausiai skalbimo milteliai, skirti skalbti rankomis, fasuojami į 450 gr dėžutes. Milteliai, skirti skalbti automatinėmis skalbimo mašinomis, fasuojami į 600 gr kartonines dėžutes. Jie pilstomi ir į 1, 1,8, 2, 2,5 kg plastikinius maišelius. Pirkdami plastikiniuose maišeliuose sutaupome. Silpnaregis iš dėžutės spalvos ir piešinio gali sužinoti, kam skirti milteliai. Mėlynai nuspalvintoj dėžutėj esą milteliai skirti skalbti rankomis, o žaliai nuspalvintoj – mašina. Ant kiekvienos dėžutės yra piešinukų. Juos silpnaregis gali įžiūrėti. Dažniausiai pavaizduotas dubuo ir žmogaus rankos. Tokie milteliai skirti skalbti rankomis. Tie, kur nupiešta skalbimo mašina, skirti skalbti mašina. Pasak mūsų žurnalo konsultantės: “Regintysis iš informacijos, paskelbtos ant pakelio, gali nemažai sužinoti. Pateikiama visa informacija apie produktą: pavadinimas, paskirtis, sudėtis, naudojimas, dozavimas, prekybinis įpakavimas.” Kartais ant kai kurių pakelių dideliais skaičiais užrašoma vandens temperatūra, kuriai esant patartina skalbti šiais milteliais. Pas mus populiaresni importiniai skalbimo milteliai. Tokiais atvejais informacija dažniausiai pateikiama ir gamintojo kalba, ir angliškai. Lietuvių kalba pateikiama informacija šykšti: nėra išsamaus paaiškinimo, kaip skalbti šiais milteliais, kokiems drabužiams jie labiausiai tinka. Lietuvių kalba informacija pateikiama labai smulkiu šriftu. “Reikėtų daugiau žinių apie patį produktą, išsamesnių naudojimo instrukcijų”, – piktinosi pašnekovė. Taigi norėdami sužinoti ką nors daugiau apie miltelius teiraukitės parduotuvių darbuotojų. Prekybos centruose yra konsultantai, kurie turi pirkėjui suteikti išsamią informaciją. Pirkdami skalbimo miltelius, turime žinoti, kokius drabužius skalbsime ir kuo: rankomis ar automatine mašina. Nepatartina skalbiant rankomis naudoti miltelių, skirtų automatinėms skalbimo mašinoms: jie labiau sausina ir dirgina rankų odą. Skalbdami mašina, pritrūkę miltelių, galite naudoti skirtus skalbti rankomis – skalbiniai nenukentės. Ponia Valaitienė specialiai maišyti skalbimo miltelių nepataria.
Kitas svarbus dalykas – skalbimo milteliai, skirti baltiems ir spalvotiems drabužiams skalbti. Daug paprasčiau yra pirkti universalius skalbimo miltelius. Negalima baltiems skalbiniams skirtais milteliais skalbti spalvotų. Pasak pašnekovės: “Skalbimo produktuose, skirtuose spalvotiems audiniams, yra spalvas atgaivinančių priedų. Milteliuose, skirtuose baltiems skalbiniams, yra baliklių.” Anksčiau dažnai skalbiniai buvo mirkomi. Dabar mažiau, nes daug naujų kokybiškų miltelių. Deja, drabužius su vyno, kraujo, pomidorų padažo ar kitokiomis dėmėmis būtina mirkyti.”Skalbinių mirkyti nebijokite. Jie nenukenčia. Tereikia naudoti tinkamas priemones. Kai dėl dėmių, tai geriausia dėl to pasitarti su pardavėju,” – pasakojo pašnekovė. Skalbimo milteliai turi neigiamų savybių: dulka, sukelia čiaudulį, dirgina kvėpavimo takus, skatina veido, rankų odos paraudimą. Kartais būna niežulys. Alergiškiems žmonėms patartina naudoti pastas arba skystus skalbiklius. Kūdikių drabužėliams skalbti reikėtų naudoti natūralius muilus. Skalbimo miltelių kainos įvairios. Pašnekovės manymu, skalbiklio kokybė dažnai priklauso nuo kainos, kuri, beje, nepagrįstai didelė. SKALBIMO PASTOS. Pastos – skalbikliai pakuojami į apvalias, pailgas plastikines dėžutes. Lietuvoje pagamintos skalbimo pastos yra vienos iš geriausių. Jos perkamos ir daugelyje Europos šalių. Skalbimo pastos nėra brangios. “Pakalnutės” 475 gr kaina – 3,79 Lt. “Ančios” svoris ir kaina – ta pati. Skalbiant patartina pastą pirmiausia karštame vandenyje ištirpinti, o tik po to į paruoštą tirpalą merkti skalbinius.

Skalbiant praverčia AUDINIŲ KONDICIONIERIAI. Jų paskirtis – gerinti skalbinių kokybę. Jie nedulka, nealergizuoja žmogaus. Minkština, sušvelnina audinius, juos išpurena. Į vandenį skalbimui užtenka kaušelio audinių kondicionieriaus. Beje, kondicionierių esama įvairiausių – kiekvienas susiras jam patinkantį kvapą. Skalbiniai nesielektrina. Ne visada verta pasitikėti užsienietišku produktu. Prisiminkime seną patarlę: “Ne viskas auksas, kas auksu žiba”. Ir mūsų pašnekovės nuomone, geriausia rinktis lietuvišką prekę.

Milteliai Įpakavimas Kaina (Lt)

Skalbti rankomis Skalbimo mašinai“Surf” 450 gr 3,90 4,29“Omo” 450 gr 3,49 5,09 2,4 kg 11,79 18,18“E” 450 gr 2,99 3,79 1,8 kg 7,29 7,99“Ixi” 450 gr 1,99 1,99 1,8 kg 7,29 7,29“Dosia” 450 gr 1,89 1,89 1 kg 4,09 4,09“Tide” 450 gr 3,21 3,90 2,4 kg 16,24 16,24“Ariel” 450 gr 3,52 3,52 2,4 kg 18,15 18,15“Persil” 600 gr 3,99 5,69 2,4 kg 18,99 19,99“Ringuva“ 450 gr 2,99

Tyko alergenai

Nuo pirmųjų gyvenimo dienų kūdikiams kaupiamas ne tik drabužėlių kraitelis. Šalia lovelės – visuomet keliolika buteliukų su kremais, pudromis, losjonais, tepalėliais ir t.t., skirtais naujagimiui. Prisiklausę reklamos mamos skuba jais “apsaugoti” gležną vaiko odelę. Gydytojos nuomone, jeigu kūdikis nešunta, jo neberia, oda nepleiskanoja, nereikia jos teplioti. Meškos paslaugą padaro ir stiprūs, balinantys skalbimo milteliai. Geriau skalbti paprasčiausiu ūkišku muilu ir paaukoti “akinantį skalbinių baltumą”, nei vaiką visą gyvenimą vargins alerginiai susirgimai.Kai vaikas paauga, mamos dažnai piktnaudžiauja vitaminais. Vaistinėse – didžiulis jų pasirinkimas, tačiau visgi reikėtų pasitarti su gydytoju. Maiste taip pat tyko įvairiausi alergenai. Dažniausiai atkreipiame dėmesį tik į tai, kokių vitaminų esti vaisiuose, daržovėse. Stengiamės jų vaikams duoti ištisus metus. Tačiau vaikus labai alergizuoja citrinos, apelsinai, braškės, pomidorai, šokoladas, riešutai, chalva. Gydytojai tekę matyti net bulvėms alergiškų vaikų. Kartais vaiką alergizuoja ne apelsinas, o lupamos žievelės garai, ne žuvis, o kepamos žuvies kvapas.

SKALBIMO MILTELIAI NETTYMATIC

Universalūs skalbimo milteliai, skirti lininių, medvilninių ir sintetinių audinių skalbimui automatinėmis skalbimo mašinomis. Efektingai minkština ir nukalkina vandenį.

NAUDOJIMAS: 60 – 70 g miltelių 1 kg skalbinių. Geriausia skalbti ( 30 – 90 ) °C temperatūroje.

VANDENS MINKŠTIKLIS VM – 310

Priemonė, skirta visokių rūšių audiniams mirkyti ir minkštinti vandenį. Tinka automatinėms skalbimo mašinoms. Kadangi skalbimas kietame vandenyje negali pakankamai pašalinti nešvarumų, muilo ir skalbimo priemonių likučių, rekomenduojama naudoti vandens minkštiklį, kuris palengvina nešvarumų atsiskyrimą.

NAUDOJIMAS: vandens minkštinimui, audinių mirkymui 8 – 17 g (1 – 2 valgomuosius šaukštus) minkštiklio ištirpinkite 10 l vandens. Saugokite nuo vaikų! Patekus į akis ar į burną, plaukite vandeniu. Laikykite sausoje vietoje.

SKALBIMO MILTELIAI “STELLA”

Universalūs skalbimo milteliai “Stella” skirti medvilniniams, lininiams, sintetiniams bei mišriapluoščiams baltiems ir spalvotiems audiniams skalbti paprastomis ir automatinėmis skalbimo mašinomis bei rankiniu būdu. Milteliai gali būti naudojami pramoninėse skalbyklose ir buityje. Kadangi efektyviai pašalina kraujo, baltymų, riebalų, kavos, vyno ir kitokias dėmes bei teršalus, jie gali būti naudojami gyventojų, viešojo maitinimo, viešbučių, sveikatos priežiūros ir kitų įstaigų skalbiniams skalbti. Skalbkite (30 – 90) °C temperatūros vandenyje. Norėdami geriau išskalbti, prieš tai skalbinius pamirkykite (1 – 3) val. Milteliai netinka vilnoniams ir natūralaus šilko audiniams skalbti.

NAUDOJIMAS: reikiamas miltelių kiekis automatinėms skalbimo mašinoms – gramais / 4 – 5 kg sausų skalbinių:

Audinių užterštumo laipsnis Vandens kokybė Minkštas Vidutinis KietasLengvas 130 150 200Vidutinis 150 200 220Didelis 200 230 270

Skalbiant paprastomis skalbimo mašinomis, rankomis bei mirkant, naudokite 100 – 120 g / 10 l vandens. Skalbiant drabužius laikykitės drabužių gamintojų rekomendacijų.

KILIMINIŲ DANGŲ VALIKLIS “EFEKTAS”

Vilnonių, sintetinių kiliminių dangų, baldų ir automobilių salonų apmušalų valymui.

NAUDOJIMAS: Koncentruotas valiklis naudojamas profesionaliam valymui. Prieš naudojimą skiedžiamas santykiu 50 – 100 g valiklio litrui vandens, priklausomai nuo užterštumo laipsnio. Rekomenduojama valymo tirpalo temperatūra (40 – 60) °C. Valant mechanizuotu būdu tirpalas į ant dangos išpurškiamas įrengimo pagalba. Valikliu sudrėkinta danga išlaikoma 10 min. Po to danga siurblio pagalba išsiurbiama. Rekomenduojama po valymo praplauti vandeniu ir išsiurbti vandenį. Buityje naudojamas pas gamintoją paruoštas tirpalas. Prieš valymą cheminiu valikliu iš dangų išsiurbiamos dulkės. Valomas paviršius apipurškiamas valikliu ir palaikomas 10 min. Po to valoma šepečiu ar kempine ir pabaigai praplaunama nedideliu kiekiu vandens. Jeigu dėmės neišnyko, operaciją pakartoti.

“BALIS” – AUDINIŲ BALINIMO PRIEMONĖ

Skirtas audiniams balinti ir dezinfekuoti. Be chloro ir nemalonaus kvapo. Tinka naudoti visų rūšių audiniams, tame tarpe ir vilnai, vilnonei patalynei (Bauer) Sustiprina skalbimo priemonių veikimą. Naikina dėmes, išsaugodamas dažytos tekstilės spalvą.

NAUDOJIMAS: Stipriai suteptas vietas sudrėkinti priemone ir išlaikyti 10 min., o po to skalbti. Galima audinių balinimą vykdyti kartu su skalbimu, tuomet į skalbimo tirpalą įpilama 1 – 2 % baliklio. Labai užteršti medvilniniai audiniai balinami 10 – 20 % vandeniniu tirpalu kaitinant 70 – 90 °C temperatūroje 30 min., spalvotus – 60-70 °C temperatūroje 30 min. Vilnonius audinius rekomenduojama skalbti ir balinti kartu (skalbimo priemonės parenkamos tinkančios vilnoniams audiniams). Nemaišyti su kitais balikliais. Nepilti ant metalinių drabužių detalių.

BALINIMO IR DEZINFEKAVIMO PRIEMONĖ B – 410

Universali priemonė, skirta paviršiams ir audiniams balinti bei dezinfekuoti. Balina ir išima dėmes iš baltų medvilninių ir lininių audinių. Tinka emaliuotiems, porcelianiniams, fajansiniams indams, keraminėms plytelėms, unitazams, šiukšlių kibirams, plastikui plauti ir dezinfekuoti. NAUDOJIMAS KIEKIS Laikyti tirpale Temperatūra, °C Laikas, min

Medvilniniams ir lininiams audiniamsbalinti ir dėmėms valyti 60 g (5 arbatiniai šaukšteliai)10 l vandens 40 – 50 20 Kambario 60Indams plauti 100 g ( ½ stiklinės )1 l vandens 40 – 50 15 – 20 Kambario 60Plytelėms, unitazams, plastikui plauti Paviršių nuplauti tirpaluIndams, plastikui,šiukšlių kibirams, unitazams dezinfekuoti 150 g (3/4 stiklinės)1 l vandens Kambario 60

Audinius balinti po skalbimo, po to skalauti vandeniu. Dirgina akis, odą. Kontaktuojant su rūgštimis, išsiskiria toksiškos dujos. Dirbkite gerai vėdinamose patalpose su guminėmis pirštinėmis. Skystį panaudojus, nuplaukite vandeniu. Laikykite uždarytą, vertikaliai, sausoje, vėsioje, tamsioje vietoje atskirai nuo rūgščių ir organinių tirpiklių. Praėjus naudojimo laikui, skysčio naudokite 2 kartus daugiau. Skystis užšąla, jam atšilus savybės išlieka. Saugokite nuo vaikų ! Patekus į akis, ant odos ar į burną, nedelsdami gerai nuplaukite vandeniu

“RINGUVA”

Daugelio skalbimo priemonių beveik neįmanoma visiškai išskalauti. O nepastebimi sintetinių skalbimo miltelių likučiai drabužiuose gali dirginti Jūsų odą. Net penktadalis Lietuvos žmonių yra alergiški skalbimo milteliams.Kaip išskalbti dėmes ir nepalikti pavojingo šešėlio?

• Siūlome naudoti natūralų skalbiklį RINGUVA – jis puikiai išskalbia įvairius audinius, ir tausoja Jūsų šeimos sveikatą. Skalbiklis RINGUVA pagamintas iš natūralaus muilo, todėl net ir likusios drabužiuose jo dalelės nekelia pavojaus. Taigi RINGUVA puikiai tinka vaikų drabužėliams, apatiniam trikotažui, patalynei skalbti. • Skalbiklis RINGUVA tausoja ne tik Jūsų sveikatą, bet ir audinį. Juo skalbiami drabužiai ilgiau bus patvarūs ir atrodys kaip nauji. Be to, jie maloniai kvepės, nesielektrins, juos lengvai išlyginsite. • RINGUVA yra ekonomiškas ir efektyvus skalbiklis. Jo sunaudosite žymiai mažiau negu pigių skalbimo miltelių bei sutaupysite skalbimui skiriamo laiko.

Paskirtis

Skalbiklis RINGUVA skirtas skalbti neautomatinėmis skalbimo mašinomis ir rankomis. Gerai išskalbia baltus ir spalvotus medvilninius, lininius ir sintetinius audinius. Skalbiklis išsaugo audinio kokybę ir spalvą, suteikia jam gaivumo.

Naudojimas (4 kg sausų skalbinių)

Vandens Kietumas Kiekis (g/ml), kai skalbiniai sutepti: mažai vidutiniškai daugMinkštas 50/125 60/150 70/175Kietas 60/150 70/175 80/200

• Kiekiai nurodyti 10 l vandens • 1 valgomasis šaukštas atitinka 10 g arba 25 ml skalbiklio • Skalbiniams mirkyti 100 ml skalbiklio ištirpinkite 10 l vandens

Štai dar keletas miltelių rūšių pavyzdžių.

APIBENDRINIMAS

Darydami šį darbą susipažinome plačiau su milteliais ir jų ypatybėmis. Anksčiau mes miltelius pažinojome tik iš reklamų. Dabar pamatėme ir jų blogąsias puses. Visų pirma, ne visų miltelių kokybė atitinka kainą. Plačiau pasidomėję radome, kad yra pigesnių, bet geresnių miltelių. Manome, kad mes turėtume mažiau dėmesio skirti reklamai, o labiau naudotis lietuviškais produktais.