Berniukas AR mergaitė?

Su draugėmis kartą ne juokais susiginčijome, ką sunkiau auginti – berniuką ar mergaitę. Savaime suprantama, mergaites auginančios įrodinėjo, kad sunkiau joms, tačiau aš, pati augindama sūnų, galvoju priešingai. Įdomu, ką šiuo klausimu mano specialistai, pavyzdžiui, psichologai?

Rita

Tai klausimas, į kurį iš tiesų labai sunku rasti vieną atsakymą. Tačiau, pasak psichologų, pabandyti išsiaiškinti vis dėlto galima.

Disciplina Kam sunkiau? Berniukams!

Kodėl berniukai visai nesiklauso, ką jūs sakote? Pasirodo, jie girdi kiek prasčiau nei mergaitės jau nuo pat gimimo, o vėliau šis skirtumas tik didėja! Mergaičių klausa apima platesnio diapazono garsus, jos lengviau suvokia tai, kas pasakyta, verbaliniai centrai jų smegenyse formuojasi greičiau nei berniukų. Berniukams labiau reikia fizinio kontakto – tiesiog paimti už rankos ir patraukti nuo draudžiamo objekto. Veiksmą jie supras geriau nei žodžius.

Fizinis saugumas Kam sunkiau? Berniukams!

Vertinant mergaičių ir berniukų elgesį nesunku pastebėti, jog berniukai iš tikrųjų yra labiau išdykę ir agresyvūs nei mergaitės. Nuotykiai ir rizika maloniai kutena jų smegenyse esančius malonumo centrus. Tam, kad pažintų pasaulį, daugumai berniukų neužtenka perskaityti apie jį knygose – paprastai jiems gyvenimas dovanoja daugiau mėlynių, guzų ir traumų. Ir daug didesnę paslaugą vaikams padarys tie tėvai, kurie, užuot draudę rizikuoti, išmokys įvertinti rizikos laipsnį ir atsirinkti, kada rizikuoti verta, o kada geriau kiek sulėtinti tempą.

Bendravimas Kam sunkiau? Iš pradžių – berniukams, vėliau – mergaitėms!

Mergaitės nuo gimimo atidžiau ir noriau tyrinėja žmonių veidus, taigi jos gana anksti išmoksta suprasti neverbalinius signalus, kuriuos galima įžvelgti žmogaus veido išraiškose. Jos taip pat geriau pastebi balso tono pakitimus. Berniukai ne tik vėliau nei mergaitės išmoksta kalbėti – jų žodynas skurdesnis, jiems dažniausiai keblu išreikšti žodžiais savo jausmus. Taigi iš pradžių berniukams bendrauti išties gali būti sunkiau.

Tačiau mokykliniame amžiuje padėtis pasikeičia. Mergaitės dažnai pernelyg daug dėmesio ir energijos ima skirti balso tonui, žvilgsniui bei žodžių potekstei, tad joms bendrauti tampa kebliau: už išgirstos informacijos jos sparčiai ima ieškoti kitos informacijos, taip nutoldamos nuo pasakytų žodžių esmės.

Pasitikėjimas savimi Kam sunkiau? Mergaitėms!

Pasak psichologų, mergaitėms paprastai sunkiau pasitikėti savimi ir jausti savo vertę dėl seniai visuomenėje įsigalėjusio stereotipo, esą mergaitė privalo būti miela ir mandagi, vadinasi, įtinkanti kitiems. Šis kultūrinis spaudimas nuo mažens moko mergaites rūpintis kitų jausmais ir poreikiais pamirštant savuosius. Ir kuo labiau mergaitė tam paklūsta, tuo menkiau ji ima vertinti save. Vėliau savo vertės suvokimą dar labiau gali sumenkinti nepasitenkinimas kūnu ar išvaizda, taip pat gerokai dažniau varginantis mergaites nei berniukus.

Mokykla Kam sunkiau? Dažniausiai berniukams!

Berniukai mokytis pradeda būdami kiek mažiau brandesni nei mergaitės. Todėl pradinėse klasėse berniukų mokymosi įgūdžiai paprastai būna silpnesni nei jų klasės draugių.

Išvada:

Tėvams, auginantiems berniukus, prireiks daugiau kantrybės įveikiant jų vaikystės metamus iššūkius nei tėvams, auginantiems to paties amžiaus mergaites. Tačiau sulaukus paauglystės viskas gali būti net labai pasikeitę – tada daugiau kantrybės, pedagogikos ir psichologijos žinių iš jų pareikalaus dukros.