Nemiga

Gerai pamiegojus, sustiprėja mūsų organizmas, pailsi smegenys, jaučiamės pailsėję ir kupini jėgų. Bet praktiškai kiekvieną žmogų kartais aplanko nemiga. Ir kuo labiau dėl jos jaudinamasi, tuo sunkiau darosi užmigti. Tikriausiai tuo metu kyla vienas klausimas – „kodėl nesiseka užmigti“?

Nors manoma, kad būtina miegoti 8 valandas per parą, bet yra žmonių, kuriems visiškai užtenka 6-7 valandų, tačiau yra ir tokių, kuriems ir 10 valandų miego mažoka. Nemiga dažniau kamuoja moteris. Metams bėgant jų pasitaiko vis dažniau. Dėl nemigos pablogėja fizinis ir protinis darbingumas, padidėja nervingumas, kamuoja nerimas, depresija ir t.t.

Labai dažnai normaliai išsimiegoti trukdo įvairūs emociniai išgyvenimai ir rūpesčiai, kurių neįmanoma pamiršti per naktį. Kartais dėl nemigos būna kalti virškinimo sutrikimai, pavargusių kojų sindromas, alkoholinių gėrimų vartojimas, kiti negalavimai.

Kaip įveikti nemigą?

Norint gerai išsimiegoti, reikia stengtis vakare atsipalaiduoti, visada gulti ir keltis tuo pačiu laiku, miegoti gerai išvėdintame, maloniai vėsiame kambaryje, patogioje lovoje.

Čiužinys turi būti pakankamai kietas. Svarbiausia, kad jis išlaikytų stuburą taisyklingos padėties miego metu, prisitaikytų prie žmogaus kūno formos. Kambarys turi būti tylus ir gerai užtemdytas, jo sienos nudažytos šiltomis, nervus raminančiomis spalvomis.

Bent valandą prieš miegą nepatartina rūkyti, valgyti sunkiai virškinamą maistą, gerti kavą, žiūrėti televizorių, skaityti jaudinančias knygas, dirbti sunkų fizinį darbą. Miegamajame negalima nieko dirbti. Jis turi būti skirtas, kaip ir lova tik miegui ir meilės žaidimams. Rašomajam stalui, kompiuteriui, telefonui, televizoriui jame – ne vieta.

Geriausia prieš miegą pagulėti šiltoje vonioje ir suvalgyti mažytę porciją lengvai virškinamo maisto (bananą, riekelę rupios duonos, ar keletą datulių), kad nekamuotų alkis.

Dieną patyrus daug negatyvių emocijų, reikia išmokti greitai sumažinti emocinę įtampą, tuomet miegas bus gilus ir sveikas. Tai padaryti padeda relaksacija, meditacija, savitaiga.

Jeigu atsigulus nepavyksta užmigti ilgiau negu pusę valandos, geriausia atsikelti, išeiti į kitą kambarį ir užsiimti kokia nors ramia veikla. Kad greičiau suimtų miegas, galima ką nors paskaitinėti (tiktų lengvo turinio romantiški pasakojimai). Jeigu vakare sunkiai užmiegate, negalima miegoti dieną. Labai naudinga kasdien bent 30 minučių pasimankštinti.

Svarbi miego kokybei lovos padėtis. Nuo seno buvo žinoma, kad nakties poilsiui reikia skirti pačią geriausią vietą savo namuose. Dar senų senovėje į naują namą pirmiausia būdavo įleidžiama katė ir stebima, kur ji susirangys pamiegoti. Ten būdavo pastatoma lova. Tokiai nuomonei neprieštarauja ir mokslininkai. Jų manymu, katė visada pasirenka geriausią zoną.

Nemigos gydymui tinka ir vaistingieji augalai:

Prieš miegą galima pagulėti vonioje, įlašinus į vandenį keletą lašų ramunėlių, levandų ar rožių eterinio aliejaus arba įpylus liepžiedžių, melisos ar ramunėlių antpilo.

Patartina prieš naktį išgerti stiklinę valerijono šaknų antpilo, o jei naktį pabudus neįmanoma užmigti, galima suvartoti dar antra tiek.

Patariama po pagalve pakišti maišelį, prikimštą vaistingųjų augalų, kurių aromatas padeda užmigti. Tokiomis savybėmis pasižymi levandos, liepžiedžiai, ramunėlės, melisos, apyniai.