Kava

Vilniaus Centro poliklinikos Naujamiesčio filialo bendrosios praktikos gydytoja Daiva Berškienė:

– Apie kavą girdime pačių įvairiausių nuomonių. Tiesa ta, kad jos poveikis priklauso nuo kiekvieno žmogaus organizmo savybių, vartojamo kiekio. Galbūt todėl informacija apie kavos naudą ir kenksmingumą labai skiriasi.

Nerekomenduojama šiuo gėrimu piktnaudžiauti pavargusiems, išgyvenantiems įtampą asmenims – protingiausia pirma šiek tiek atsipūsti ir tik tuomet save palepinti puodeliu geros kvapnios kavos.

Ilgesnį laiką geriantieji stiprios kavos dažnai skundžiasi sunkiai užmiegantys. Kai kuriuos, priešingai, ji migdo. Pastebėta, kad išgėrus kavos gurkšnį aprimsta kosulys, suaktyvėja šlaapimtakių veikla. Kava malšina galvos skausmą. Tik viena savybė iš gerųjų sąrašo neatitinka tikrovės – šis gėrimas tikrai nesilpnina alkoholio poveikio, nepašalina alkoholio sukelto nuovargio.

Geriant pasenusios, nekokybiškos kavos, ja piktnaudžiaujant, ji sukelia ilgalaikę nemigą, kartais – net galvos skausmą, nuovargį, veidui suteikia geltoną atspalvį, mažina lytinį pajėgumą, sunkina širdies veiklą, sukelia melancholiją, trikdo kvėpavimo takų veiklą.

Geriausios kokybės pupelėse yra mažiau kofeino, kuris tiesiogiai aktyvuoja galvos smegenų žievę, stimuliuoja fizinį bei protinį aktyvumą. Tačiau per didelis kofeino kiekis paprastai turi priešingą poveikį. Nuo šioos medžiagos širdies kraujagyslės prasiplečia, smegenų kraujagyslės truputį susiaurėja. Kofeinas paspartina širdies veiklą, kartais sukelia aritmiją. Geriant kavos su cukrumi, kofeino pasisavinimo greitis labai sumažėja.

Ar žinote, kad:

 • geriantiesiems daug kavos, patariama kartu valgyti saldumynų ar kitų riebių produktų – jie sustiprins gerąsias ir
  susilpnins blogąsias šio gėrimo savybes,
 • “ant tuščio” skrandžio kavos geriau negerti,
 • jeigu norima kavos paskanauti iš karto pavalgius, skrandis neturėtų būti labai pilnas, skrandži gleivinę dirgina medžiagos, atsirandančios skrudinant kavos pupeles, taigi ji gali sustiprinti skrandžio skausmus.

Vartojama nedideliais kiekiais kava:

 • skatina virškinimo procesus,
 • neturi nė vienos kalorijos (jeigu nepagardinamas pienu ir cukrumi),
 • sušalus sušildys, suteiks energijos, jėgų,
 • pravers ir esant širdies bei kraujotakos nepakankamumui,
 • teikia žvalumo – tai viena seniausių ir puikiausių kavai priskiriamų savybių.

0 thoughts on “Kava”

 1. na, aš su mieguistumu ir energijos stygiumi kovoju ne gerdama arbatas, ar kavas, tačiau
  naudodama nat8ralias priemones, pvz. maisto papildus. Dabar, pvz. Tonussan, kuris ir energizuoja, ir tonizuoja, ir žvalina 🙂 Vartojam abu su vyru,ir nebereikai net kavos gerti, kad žvalia pasijausčiau (ji lieka tik tiesiog pasiskanavimui :)).

  Reply
 2. as apie kava neesu pacios geriausios nuomones, nes man atsitiko taip, kad ji ir buvo priezastis, del kurios sutriko mano skrandzio veikla. kad ir kaip ten bebutu, reikia tikrai ko nors, kas galetu nekenkdamas nuvaikyti miegus i salis (mokslai, darbas, visa kita). gydytojas man rekomendavo tonussan – sveikas, efektyvus, ilgai veikiantis, pigus maisto papildas. taigis iki pasiolei geriu ji ir jokiu problemu, bei papildomu negandu.

  Reply
 3. sveiki norejau paklaust man jau 2 savaite yra problemu su skrandziu kava geriu stipre ir nzn gal kava man kenkia kad vis ja isgerus man skauda skrandi ir negaliu nieko valgyt dar galvoju kad man gali but opa noriu patarimu is anksto aciu

  Reply

Leave a Comment