Kaip mesti rūkyti?

Metus rūkyti, dažnai neišvengiama abstinencijos sindromo, kai be priežasties sudirgstama, tampa sunkiau susikoncentruoti, gali atsirasti priešiškumas supančiai aplinkai, nerimas, nekantrumas, gali apimti bloga nuotaika ar net depresija, kankinti nemiga, nuovargis, padidėti apetitas, dažnai metus rūkyti priaugama svorio.

Kartais būtent šių pašalinių efektų baimį ir sustabdo norinčiuosius atsisakyti rūkymo. Tačiau kaip visgi mesti rūkyti?

Vilniaus Žvėryno klinikos bendrosios praktikos gydytoja Eglė Markovski:

– Kadangi prie nikotino labai priprantama, mesti rūkyti nelengva, tačiau tai padarius sveikata pradeda gerėti iš karto. Maždaug per pusmetį išnyksta kvėpavimo ligų simmptomai, iki 10 proc. pagerėja plaučių funkcija. Per penkerius metus dvigubai sumažėja širdies infarkto tikimybė. Po 10 metų tikimybė susirgti plaučių vėžiu sumažėja du kartus, o širdies infarkto rizika tampa tokia pat, kaip ir niekada nerūkiusiojo.

Iš 90 proc. norinčių “cigaretes padėti” rūkalių tai padaro vos 1 proc. Būtent dėl abstinencijos sindromo daugelis ir neatsisako šio įpročio.

Kol visiškai nemetėte rūkyti, apie antsvorį nevertėtų galvoti, o tik pasistengti pakeisti mitybos įpročius, valgyti 5-6 kartus per dieną, nes noras ko nors užkrimsti dažnai ir verčia imtis cigaretės. Sveikatai kennkia, kai rūkoma “ant tuščio skrandžio”, nes tabako dūmai, susimaišę su seilėmis, žaloja skrandžio gleivinę, patekę į žarnyną tuojau pat įsigeria į kraują.

Geri patarimai:

 • į darbą neškitės vaisių, sūrelį, sumuštinį, kefyro ar jogurto,
 • vykdami į darbą bent dalį kelio eikite pėsčiomis, dirbdami darykite trumpas pertraukėles,
 • atsisakydami šio žal
  lingo įpročio pamėginkite skaičiuoti surūkytas cigaretes – kasdien surūkykite viena mažiau nei vakar, nerūkykite visos cigaretės, o užtraukę porą trejetą kartų ją išmeskite,
 • nerūkykite eidami, lipdami laiptais ar kopdami į kalniuką, nes tuo metu intensyviau kvėpuojama ir kancerogenai be didelio vargo patenka į tolimiausius plaučių kampelius,
 • kuo ilgiau būkite nerūkę po sunkaus fizinio darbo.

Tik skaičiai:

 • per dieną surūkantys pakelį cigarečių, kainuojantį apie 5 Lt, per savaitę prarūko 35, per mėnesį – 150, o per metus 1825 Lt,
 • nuo rūkymo sukeltų ligų (plaučių vėžio, širdies ir kraujagyslių, bronchų bei kt.) pasaulyje kasmet per anksti miršta daugiau kaip 3 milijonai žmonių, iš jų 1 milijonas 200 tūkstančių Europos gyventojai, 7 tūkstančiai – Lietuvos gyventojai,
 • rūkantys žmonės gyvena 5-9 metais trumpiau už nerūkančiuosius,
 • rūkančiuosius tris kartus dažniau ištinka širdies infarktas, jie 2,5 karto dažniau serga kvėpavimo takų ligomis,
 • rūkalių širdis plaka 10-20 dūžių per minutę dažniau už nerūkančio,
 • 80 proc. plaučių vėžio atvejų tenka rūkoriams,
 • rūkantieji serga 3,5 karto dažniau nei nerūkantieji, darbe juos dukart dažniau ištinka nelaimingi atsitikimai,
 • rūkančiam diabetikui reikia 20 proc. daugiau insulino,
 • rūkančių motinų kūdikiai dažniau gimsta neišnešioti, jų svoris vidutiniškai mažesnis 200-300 gramų,
 • rūkančioms moterims kone dviem metais anksčiau prasideda klimakterinis laikotarpis,
 • būnant prirūkytame kambaryje, jau po 30 minučių nerūkančiųjų kraujyje pradeda daugėti anglies monoksido, padidėja kraujospūdis ir padažnėja širdies plakimas,
 • apie 20 proc. visų gaisrų, kuriuose žūva žmonės, sukelia neatsargus rūkymas.

Šiek tiek istorijos

Šiaurės Amerikos indėnai tabaką vartojo jau daugiau nei prieš 4000 metų, šį augalą lai

ikydami magišku ir turinčiu gydomųjų savybių. Manyta, kad kartu su dūmais galima išrūkyti ligą, o tabako įkvėpimas buvo prilyginamas bendravimui su dievais.

Nuo pat tabako išplitimo atsirado ir kovojančių prieš jo vartojimą. XVII a. pradžioje Anglijos karalius Džeimsas I įvedė muitą tabakui, nes jis kenkiąs sveikatai, apsvaiginąs žmones ir silpninąs šalies karius. Prancūzijoje tų pačių priemonių ėmėsi kardinolas Rišeljė. Tačiau draudimai nesustabdė tabako plitimo, o tik paskatino jo kontrabandą.

Šalyse, kur dėl karšto klimato rūkymas lengvai galėjo sukelti gaisrą, įstatymai buvo dar griežtesni. Pvz., Turkijoje rūkorius baudė kūno bausmėmis, ir net mirtimi, Japonijoje už rūkymą galėjo uždaryti į kalėjimą.

Iš žvaigždžių lūpų

Arnas Klivečka:

Mesti rūkyti pamėginau tik vieną vienintelį kartą. Tai padariau staigiai, nes galvojau, kad taip bus lengviau. Tačiau tikrai tas metodas nepasiteisino, nes staigiai metus mintys ir noras taip pat staigiai nedingsta iš sąmonės. Ištvėriau tris mėnesius, bet tai buvo tikros kančios metas ir pagaliau teko pripažinti, kad dar nesu moraliai toks tvirtas, kad galėčiau ištverti be dūmo.

Jolanta Talaikytė, Vilniaus modelių namų dizainerė, Dailės akademijos docentė, dailininkė:

Paauglystėje pamėginau rūkyti, kaip ir daugelis sulaukę panašaus amžiaus, tačiau neužsikabinau, nes nepatiko. Apskritai, nemėgstu priklausomybės, nemėgstu kažką daryti paslapčiomis, eiti už kampo, ypač kai šalta. Be to, rūkymas man nebuvo pats svarbiausias dalykas. Gyvenime aš atrandu kur

r kas daugiau malonesnių ir įdomesnių užsiėmimų.

Dainius Martinaitis, šou verslo atstovas, laidų ir renginių vedėjas:

Buvau metęs prieš kelerius metus, bet neilgai teištvėriau. Naktiniai košmarai kankino beveik kiekvieną naktį, o dienomis stengiausi likti tvirtas, bet kad neužsirūkyčiau, prisigalvodavau įvairių dalykėlių. Per dieną sukramtydavau iki poros dėžučių dantų krapštukų, valgiau viską iš eilės, kad tik burna būtų pilna. Bet netrukus pajutau, kad pučiuosi kaip ant mielių. Tad spjoviau į savo eksperimentus sutikdamas, kad tabakas stipresnis už mane.

0 thoughts on “Kaip mesti rūkyti?”

 1. Siaubingas dalykas tas rukymas!Rukau nedaug,po 1 arba 2 cigaretes,ir tai ne visas.Buna dienu,kai visai nerukau,bet tas durnas noras uztraukt vistiek laikas nuo laiko islenda.Ka daryt? Kai tik patiriu itampa(o ja patiriu kasdien),vis noriu uzsirukyt…

  Reply
 2. Ramune dar gerai kad taip nedaug rūkai. Siūlau tau ir visiems rūkantiems, kurie nori mesti rūkyti perskaityti vieną knygą – Allen Carr – Lengvas būdas mesti rūkyti. Pats ją tik pradėjau skaityt, bet aplinkui mane draugai ir pažįstami metė rūkyt tik šios nedidėlės knygos pagalba.

  Reply
 3. Skaičiau tą knygą, tačiau noro mesti rukyti ją perskaičius neatsirado. Buvo pažįstamų, kurie “metė” ją perskaitę, tačiau praėjus porai mėnesių vėl gryžo į vėžias.

  Reply
 4. Ar knygyne yra?Anglu kalba ar lietuviu?Kaip ir nerukau,bet rukau,vistiek yra priklausomybe,jei noriu “uztraukti”.Nervuoju pati save.

  Reply
 5. Yra tiek anglu tiek lietuviu kalba, knygyne ji kainuoja ~70lt., bet manau nesunkiai surasi lietuviskuose “torrentuose” ja. Na nezinau gal but ji ir nera kazkas tokio kas tave paveiktu pries rukyma, bet perskaicius ja daugiau suzinosi apie rukyma ir kas zino…

  Reply
 6. Perskaiciau puse knygos ,sustojau ir rukyti nemeciau:), bandziau mazinti cigareciu kieki bet trumpam vis gryztu prie normos pakelis per diena, pasiskaiciau kaip kenkia cigaretes bet negaliu mesti, pradejau papidomai vartoti vitaminus, Essentialio kapsules (kepenims) nors taip siek tiek pravalau organizma,ar kazkiek pristabdau funkciju sutrikimus!

  Reply
 7. man rūkymas – tai sąmoningas savęs naikinimas, juk gyvensiu trumpiau nei kiti, vadinasi – mažiau patirsiu skausmo,vargo ir t.t Rūkymas man – tai lėtas savęs naikinimas, nes esu per didelė bailė save sunaikint vienu judesiu ar pan.

  Reply
 8. Ateina laikas ir meta rūkyti labai paprastai. Sužino, kad serga vėžiu, kad įvyko infarktas ar yra kita greita galimybė užversti sandalikus. Šį periodą praėję pasakoja, kad jokių problemų mesti rūkyti nebuvo. Problema buvo atlaikyti chemoterapiją, spindulinį ar dar kokį kitą agresyvų gydymo metodą….

  Reply
 9. Galiu pasakyti, kad žinau žmogų, kuriam ir vėžys ir hepatitas C diagnozuoti, tačiau rūko kaip rūkė ir net nesusimąsto, kad tuoj kanopas užvers….

  Reply
 10. Nerūkau jau 22 dienos, tai 1 bandymas mesti po 23 metų rūkymo, tiesa, nelabai intensyvaus. Deja, sutriko virškinimas, viskas aplinkui smirda, pučia pilvą ir dideja svoris, nors apetitas nei kiek nepadidėjo, valgyti daugiau tikrai nepradėjau, sportuoju jau daug metų iki 9 prakaito 5-6 kartus per savaitę, jei priaudžgsiu bent 5 kg, iškart prisidegsiu cigaretę.

  Reply
 11. Nerūkau jau mėnuo.Nors rūkiau neintensyviai,jaučiuosi nekaip,bloga,bet visvien labai noriu kažko saldaus,temperatūra šokinėja nuo 35,7 iki 36,6.Kažkoks abstinencijos sindromas.Tikiuosi, kad praeis.Rūkyti daugiau nesiruošiu ir taškas.

  Reply
 12. Meciau rukyt ir neburukau 3menesius jauciuosiu kietesnis uz visa pasauly 😀 patarciau ir jums mesti nors istikruju kaip norit nera lengva kaip ce visi sako

  Reply
 13. Lengvas budas mesti rukyti knyga eina parsisiusti internetu ir pats turiu savo computeryje bet pats tai neskaitau geriau jau savi kankinu is vis nei vienos cigaretes nerukydamas ir nebandidamas jokiu nepatikimu exprementu. 😛

  Reply
 14. O man ši knyga nepadėjo. okey iš principo nerūkau jau pirma diena ir maniau,kad knyga man padės ir ką?
  dabar sienom laipau ir galvą daužau,kaip noriu dūmo…

  Reply
 15. Man taip pat, perskaiciau knyga, o noras kaip liko taip liko….bandau suprasti, kodel man era taip lengva kaip kitiems draugams…manau, gal todel, kad neisigilinau ja beskaitydama…

  Reply
 16. Aš rukau tik 2 metus:) pradėjau visai be reikalo, tiesiog draugas parašė “Einu parukyti” Aš jam parašiau: “Eee, davai, aš rytoj nusiperku pakelį, pradėsiu rukyt” Sako: Geriau nepradėk, nes bus kaip man..
  Aš sakau: Juk mesiu kai atsibos, juk visą vasarą rukiau, poto puse metų nerukiau, dabar vel biški pradėsiu.
  sako: Nepatariu tau to daryt.

  Na ką, aš kitą dieną nusipirkau pakelį, tada vel kita diena vel pakelis.. ir pasirodo, nereikejo man bloko, kad priprasčiau, reikėjo vos vieno pakelio ir įiklimpau i šiuos spąstus. Perskaičiau knygą , nerūkiau penkias dienas.. tai buvo nuostabiausios dienos per 2 metus :), bet atėjo penktadienis.. žinoma šiek tiek alkoholio klube, ir spėkit kas atsitiko? Draugas su kuriuo apsvaigome, pasiūlė eiti parukyti, aš žinoma neatsisakiau. Ir tas noras man vel sukilo, dabar rukau kaip ir rūkęs.. na , žinoma nėra labai daug 5 cigaretės į dieną.. bet vistiek.. save žaloju;(

  Reply
 17. Sveiki 🙂 šiame puslapyje perskaičiau tuos patarimus, kaip nustot rūkyti, kurie yra surašyti punktais:) visi tie patarimai – nesąmonė!!! Viskas, kas rašoma šioje temoje tai tikrai nepadės ištrūkti iš nikotino spąstų. Kas tikrai nori nustoti rūkyti,tiems patariu perskaityti knygą: Allen Carr “Lengvas būdas mesti rūkyti” . Tai efektyviausia priemonė, padedanti nustoti rūkyti. Perskaitę šią knygą pastebėsite, kad nustoti rūkyti yra tikrai lengva ir niekaip nesuprasite, kaip jums kažkada taip “išplovė smegenis”, kad tikėjote paistalais :)Rūkaliai, jeigu norite su manim išsamiau pasikonsultuoti apie šią knygą arba apie rūkymą, parašykit man į skype: kipras231 , lauksiu 🙂

  Reply
 18. jeigu jūs perskaitėte knygą “Lengvas būdas mesti rūkyti” , tai nenustojote rūkyti, nes: 1) neturėjote noro nustoti rūkyti. 2) Nesilaikėte nurodytmų, kuriuos duoda autorius!!!

  Reply
 19. Mečiau perskaičius knygą,papildomai vartojau TABEKS-visai nesinorėjo rukyt.Po pusės metų vėl pasielgiau kvailai-užsikabinau.Dbar bandau iš naujo-manau pavyks visam laikui,nes nematau prasmės tęsti smarvėje ir pinigus lesti geriau tam kas naudinga.

  Reply
 20. Labai,noreciau mesti.Sportuoju,o cia du nesuderinami dalykai ir dar,jauciuosi del to blogai.Silpna,nera energijos,o sportuojant tiesiog reikalinga energija.Buvau metus rukyti ir nekarta be jokiu priemoniu,bet vel gryztu prie to pacio.Noreciau perskityt sita knyga,bet gyvenu ne Lietuoj,zodziu,kaip galeciau gau sita kyga?

  Reply
 21. O as tai bandau tevus atkalbeti nuo to rukymo…Ziauru juos matyt rukancius..Ir kaip cia parasyta jie nemeta nes bijo priaugti svorio.

  Reply
 22. man tai pat nepavyksta mesti rukyti dandziau ir ta korida ir tabless bet nieko rukau kaip kaminas kas patars kaip atsikratyt rukymo

  Reply

Leave a Comment