Vyro dalyvavimas gimdyme: “už” ir “prieš”

Šis straipsnis skirtas Jus supažindinti su vyro vaidmeniu gimdykloje. Ar jam dera ten būti ir ką jis turi daryti, kai žmona kankinasi skausmuose? Kaip vyro buvimas šalia per gimdymą veikia moters fizinę bei emocinę būklę? Kokie vėliau būna santykiai šeimoje? Pažvelkime į šiuos klausimus sakančiųjų “už” ir “prieš” akimis.

Vyras pakeitė giminės moteris

Mada vyrui dalyvauti gimdyme prasidėjo maždaug 1970 m. To priežastis – mažesnis šeimos branduolys, pernelyg epizodiškas ir tolimas moters bendravimas su motina, tetomis ir kitomis giminės moterimis. Taip vyras tapo vieninteliu artimu žmogumi, kuris gali padėti bei ištiesti ranką, kad žmona įsikibtų kęsdama skausmus.

Ką realiai vyras veikia gimdykloje?

Pradiniame etape sutuoktinis gali būti naudingas tiesiog palaikydamas moteriai kompaniją ir atitraukdamas jos dėmesį nuo sąrėmių užimant pokalbiais, muzika ar dar kuo nors. Vėliau jis padeda valydamas žmonos veidą drėgnu šaltu rankšluosčiu; kentėdamas, kai ji suleidžia nagus iki kraujo; užsičiaupdamas, jei moteris pareikalauja; skatindamas stumti; ramindamas bei kartodamas, kad myli jai puolus į paniką. Svarbu, jog vyras nepriimtų asmeniškai ir rimtai to, ką partnerė kankinama skausmo jam rėkia. Dar labai naudinga, kad sutuoktinis kalbasi su gydytoju ir pasako savo reikalavimus, kai moteriai tai padaryti pačiai sunku.

Vyro dalyvavimo gimdyme šalininkai teigia, kad gerai pasiruošęs vyras padeda žmonai susitvarkyti su išgyvenimais socialiai labiau priimtinu būdu, pavyzdžiui, giliai kvėpuojant, o ne rėkiant. Ligoninės personalui dirbti taip pat lengviau, kai šalia yra moterimi besirūpinantis sutuoktinis, galintis su ja lengviau susišnekėti. Jo buvimas palengvina gimdyvės pyktį ir baimę, padeda susikoncentruoti į teisingą kvėpavimą, padidina jos pasitikėjimą savimi bei sumažina emocinį stresą.

Tik nenualpti…

Visiems girdėtos istorijos, kaip vyrai per gimdymą netenka sąmonės. Taip neabejotinai gali nutikti, bet nereiktų slėpti, jei fiziškai jaučiasi blogai, o pasisakyti personalui, prisėsti ar trumpam išeiti įkvėpti gryno oro.

Po gimdymo moteris jaučiasi išsekusi tiek fiziškai, tiek emociškai. Sutuoktinio supratimas ir dovanėlės (gėlės, šokoladas…) padeda greičiau atsigauti.

Dažnai vyrą per gimdymą užpuola bejėgiškumo jausmas, nes jis negali padėti partnerei numalšinti skausmo, tačiau nebūtina iš savęs reikalauti neįmanomo! Deja, kartais nerealius reikalavimus kelia ir moteris…

Jis tampa tėčiu, o jie kartu – tvirta šeima

Manoma, kad vyro dalyvavimas gimdyme gali padėti užmegzti jam artimesnį ryšį su vaiku ir palengvinti patį gimdymo procesą. Tačiau trūksta mokslinių įrodymų, jog visa tai tikrai tiesa. Tačiau daugeliu atvejų kūdikio atėjimo į pasaulį stebėjimas padeda vyrui priimti naujus socialinius vaidmenis: jis tampa tėčiu, žmona – mama, be to, kitaip matoma šeima ir artimesnės tampa tikrosios vertybės. Abiejų tėvų dalyvavimo gimdyme šalininkai teigia, jog tai stiprina šeimą, o kartu ir visuomenę, krečiamą neregėtos skyrybų bangos. Tikima, kad pagarba bei bendrai išgyventa tokia intensyvi patirtis padeda pagilinti tarpusavio santykius.

Gydytojas Michel Odent neįleistų vyro į gimdyklą

Tačiau yra ir gydytojų, kurie mano, kad vyrui turi būti neleista stebėti gimdymo. Vienas iš tokių yra Anglijoje akušeriu jau 50 metų dirbantis Michel Odent, priėmęs 15 tūkstančių kūdikių. Jo nuomone, vyro buvimas gimdymo palatoje ne tik nepadeda, bet ir trukdo. Nors ir rizikuoja būti apšauktas eretiku, gydytojas atvirai atskleidžia savo teoriją, kuria slapta pasidalina daugelis akušerių.

Pasak Michel Odent, vyro buvimas gimdykloje yra vienas iš pagrindinių faktorių, dėl kurių gimdymas tampa sunkesnis, ilgesnis ir dažniau reikalauja chirurginio įsikišimo.Tai lemia paprastos psichologinės priežastys: kad sąrėmiai būtų lengvesni, mąstančioji smegenų dalis moters galvoje turi būti nestimuliuojama, kūnas – valdomas srities, reguliuojančios pagrindines gyvybines funkcijas, o tai nelabai realu, kai bendraujama su sutuoktiniu; vyro, stebinčio gimdymą, organizme išsiskiria streso hormonas adrenalinas, neleidžiantis gimdyvei atsipalaiduoti ir verčiantis jaudintis, nes neįmanoma pasiekti visiškos ramybės būsenos, kai šalia yra streso apimtas žmogus. Dažnai pasitaiko atvejų, kai sutuoktiniui išėjus iš palatos, moteris greitai bei lengvai pagimdo – taip atsitinka, nes ji pagaliau gali nusiraminti.

Kitas aspektas yra tas, kad naujajai mamai reikia kelias akimirkas pabūti vienai su kūdikiu. Žiūrėdama vaikui į akis, liesdama ji atitrūkta nuo viso pasaulio ir jos organizme išsiskiria meilės hormonas, padedantis lengvai išstumti placentą. Tėvo kišimasis šiame etape gali pasunkinti šį procesą.

O jeigu naujasis tėtis neatsigaus po emocinio šoko…

Kūdikio atėjimo į pasaulį stebėjimas gali privesti porą iki skyrybų. Būna ir tokių atvejų, kad praėjus vos dienai po vaiko gimimo, tėvas nieko nesakęs dingsta visam laikui… Taigi kai kuriems vyrams gimdymas tampa emociniu šoku, po kurio jie taip ir nesugeba atsigauti., kai kurie patiria pogimdyminę depresiją ir savaitę negali atsikelti iš lovos, nes užpuola įvairūs skausmai. Kartais naujasis tėtis bandydamas atsigauti nuo to, ką pamatė, stengiasi pabėgti bei užsimiršti sėdėdamas baruose ar visą laisvalaikį skirdamas draugams.

Ar dar bus sekso?

Kas atsitinka su partnerių seksualiniu gyvenimu? Ne be reikalo sakoma, kad erotikai reikalingas intymumas ir paslaptis. Juk yra daug dalykų, kuriuos atliekame vieni, norėdami išsaugoti savo privatumą… Kartais po gimdymo, kuriame dalyvavo abu tėvai, jiedu lieka tiesiog gerais draugais, gyvenančiais kartu, bet seksualinis gyvenimas šeimoje nebeegzistuoja.

Paskutinis vyro nesikišimo šalininkų argumentas yra tai, kad gamtoje jokia kita žinduolių patelė, išskyrus moterį, nekviečia seksualinio partnerio stebėti gimdymo, nes ji turi gimdyti viena ramybėje.

Comments are closed.