Šeimyninės laimės prielaidos

Aiškinantis vyro ir žmonos savybių dermę grumiasi dvi nuomonės. Yra manančiųjų, jog į porą geriausiai dera savo savybėmis papildantys vienas kitą. Taigi valdingai žmonai reikėtų paklusnaus vyro. Ne mažiau paplitęs ir požiūris, kad bendrą kalbą lengviau rasti su panašiais į save. Taigi linkusi vadovauti moteris turėtų tekėti už valdingo vyriškio.

Kadangi apie vyrus ir moteris sužinome vis daugiau, tai šiandieną galime derinti abu požiūrius ir gana tiksliai pasakyti, kokiomis savybėmis sutuoktiniai geriau turėtų skirtis, o kokiomis — papildyti vienas kitą.

AMŽIUS. XIX a. pagyvenęs vyras dažžnai tuokėsi su jauna mergina, o vėliau vidutinio amžiaus našlė tekėdavo už jaunesnio vaikino. Nuo XX a. vidurio visose išsivysčiusiose Šalyse daugelyje santuokų vyras 1-3 metais vyresnis už žmoną.

ŠEIMYNINĖ PADĖTIS. Daugelis siekia susieti savo gyvenimą su tokios pat šeimyninės padėties žmogumi. Išsiskyrusieji dažniau tuokiasi su išsiskyrusiomis. Kas antrame Lietuvoje spausdinamame vedybinių pažinčių skelbime našlės pabrėžia, jog nori tik našlio. Vokiečių psichologė Ingeborga Uhlamann rašo, jog jei santuoka vienam iš sutuoktinių — antroji, o kitam — pirmoji, skyrybų tikimybė didesnė.

RELIGIJA IR TAUTYBĖ. Yra religinių benndruomenių, draudžiančių savo nariams tuoktis su kito tikėjimo žmogumi. Net ir silpnai tikintieji mieliau renkasi to paties ar artimo tikėjimo žmogų. Lietuvoje kas aštuntą santuoką sudaro skirtingos tautybės žmonės, o tarp besiskiriančių šeimų kone kas penkta yra etniškai mišri šeima. Tai

igi akivaizdu, jog saugiau tuoktis su tautiečiu.

POLITINĖS PAŽIŪROS. Vienodos pažiūros suartina žmones, tačiau sukūrus šeimą nėra itin svarbios. Palankiausias variantas: vyras turi tvirtas politines pažiūras, o žmona atlaidžiai vertina ir jas, ir politikus.

GYVENAMOJI VIETA. JAV yra daug imigrantų, atvykusių iš viso pasaulio. Amerikietis lengvai keliasi iš vienos valstijos į kitą. Bet net 35 proc. santuokų, kaip rašo sociologas Leonardas Barkowsky, įvyksta ten pat, kur gimė abu sutuoktiniai, t. y. abiejų jų gimimo vieta telpa į dešimties mylių skersmens apskritimą.

FINANSAI. Nepaisant feminisčių agitacijos už visišką lyčių lygybę, dauguma moterų norėtų, jog vyras uždirbtų tiek, kad jos galėtų nesirūpinti šeimos išlaikymu. Atrodo, vyrams toks vaidmuo irgi patinka. Bet naujausio sociologinio tyrimo duomenimis, Lietuvoje tik 43 proc. vyrų uždirba daugiau nei jų žmonos.

VAIKAI. Manoma, jog turintieji vaikų labbiau patenkinti savo santuoka nei jų neturintieji. Tačiau tai patvirtinančių įtikinamų tyrimų nėra. Visgi auginantieji sūnus skiriasi rečiau nei turintys dukteris ar bevaikiai. Gyvenimas akivaizdžiai neteisingas — juk vaiko lytis nepriklauso nuo mūsų norų.

INTELEKTAS. Psichologas H. Eysenckas rašo, jog ištyrus vyro intelektą galima gana tiksliai nustatyti žmonos intelektą, nes protingas vyras paprastai veda protingą moterį, o tas, kurio intelekto koeficientas (IQ) vidutinis, renkasi vidutinio intelekto moterį. Vargu ar Lietuvos abiturientės žino šiuos H. Eysencko tyrimus. Tačiau tik vienas procentas jų teigė, jog

g tekėtų už žemesnio nei jos išsilavinimo vaikino.

JAV psichologas Luisas Termanas, išsamiau tyręs sutuoktinių intelekto ir šeimyninės laimės ryšį, teigia, kad palankiausias variantas — artimi intelektai. Jei vyras daug protingesnis, žmona bus patenkinta santuoka, tačiau pats vyras – ne. Jei žmona protingesnė nei vyras, ji taip pat bus nepatenkinta, o „kvailelis” vyras to net nepastebės ir džiaugsis šeima.

PATRAUKLUMAS. Štai dviejų psichologinių eksperimentų rezultatai:

1.Studentai turėjo įvertinti bendrakursių patrauklumą nuo 0

iki 5 balų. Vaikinai vertino merginas, o šios — vaikinus. Jie nežinojo, kas su kuo draugauja. Paaiškėjo, kad 85 proc. porų sudarė vienodai įvertintieji arba tie, kurių patrauklumas tesiskyrė 1 balu.

2.Tyrinėtojai sukarpė vestuvines nuotraukas ir siūlė nieko apie juos nežinantiems pašaliniams atskirai įvertinti jaunikio ir nuotakos grožį. Vertinimo balai sutapo devynis kartus iš dešimties.

Taigi pašaliniams stebėtojams dažnai atrodo, jog sutuoktiniai vienodai patrauklūs. Patys sutuoktiniai savo išvaizdą gali vertinti kitaip nei aplinkiniai. Geriausiai, jei ir vyras, ir žmona mano, jog sutiko už save gražesnį (-ę).

SEKSUALUMAS. Pasitenkinimas santuoka didesnis tose porose, kuriose vyras mano, jog žmona temperamentingesnė nei jis. Dar geriau, jei jis įsitikinęs, kad žmona patiria ir didesnį malonumą. Žmona irgi turi tikėti, jog vyras dažniau nei ji nori artumo, bei manyti, jog suteikia jam daugiau malonumo nei gauna pati. Tokia altruistinė seksualinė iliuzija yra geriausias tvirtos santuokos pamatas.

SVARBIAUSIOJI ŠEI

IMYNINĖS LAIMĖS PRIELAIDA. Suminėti skirtumai ir sutapimai leidžia iš anksto numatyti santuokos sėkmę. Visgi retai kada įsimylėjėliai taip protingai svarsto apie savo ateitį. Bet ir jiems patiktų gauti tikslų ir paprastą atsakymą. Psichologas Giunteris Novvakas teigia, jog būsimą šeimos laimę apskaičiuoti visiškai lengva. Jis rašo, kad daugiau nei trijų ketvirtadalių porų gyvenimas paklūsta paprastai taisyklei. Tereikia įsivaizduoti, kokiu balu įvertintume kiekvieno iš sutuoktinių tėvų šeimyninio gyvenimo laimę, šiuos balus sudėti ir padalyti iš dviejų. Tai ir bus naujos šeimos laimės ar nesutarimų prognozė.

Jeigu šio straipsnio skaitytoja nutars, kad jos ir jos draugo tėvų šeimoms neskirtinas aukštas įvertinimas, ji gali pasiguosti, jog ketvirtadalis porų nepaklūsta jokiems apskaičiavimams.

12 thoughts on “Šeimyninės laimės prielaidos”

 1. Nu nuo kada galima laime seimoje nuspeti ir apskaiciuoti? Nezinau, ar as cia ko nors nesuprantu, ar ka.. tris kartus buvau istekejusi ir nieko prognozuoti napavyko… Tai kur cia kokios prielaidos?

  Reply
 2. Na, p. Laima, manau psichologai ir kiti mokslu zmones tam ir tiria laimingas bei nelaimingas seimas, kad galetu patarti tiems, kuriems santuoka griuva arba kurie ja tik bando kurti. Pats vienas sau prognoziu neprikursi.

  Reply
 3. Net idomiau skaityti, kai tarp komentuojanciuju uzsimezga kokia nors diskusija. Gera mintis tas straipsniu komentavimas. Zinoma, jei tai netaps tiesiog Navaicio kulto objektu. Nes be abejo tie straipniai geri. Svarbu, kad sukeltu kokiu nors klausimu mums ir abejoniu, pamastymu.

  Reply
 4. …mes(dauguma) meluojame tuokdamiesi,meluojame susituoke,meluojame gyvendami.Kuo ir kaip dazniausiai matuojame seimynine laime? Kuo mes ja grindziame? Ar daznai isiklausome i kito zmogaus pageidavimus? Nereikia savo gyvenimo tapatinti su savo tevu,kaimynu(is salies visi tobulesni atrodo),bendradarbiu gyvenimu.Juk kaip daznai girdima fraze.."ai,jei gerai,kai turi toki vyra"! Leiskit paklausit,kas konkreciai gali (is salies) pasakyti ar nuspeti,koks tas vyras,kokia ta zmona,kokia kaina(ne vertybemis,ne poziuriais) saugoma santuoka.Juk daznai,tai tik optine apgaule ir musu elgesys visuomeneje,sveciuose yra visiskai skirtingas,nei namuose.Man atrodo,kad laimingiausios tos seimos,kurios surado ir sukure pacios savo seimynines laimes moduli.Gal ir klystu,nes tai tik mano nuomone…

  Reply
 5. Kur tos šeimos Lietuvoje? Kas antra skiriasi, o jaunimas gyvena susimetęs.
  Buvau nustebinta, kai kokių 22 metų mergina man aiškino, kad vyrų Lietuvoje yra 3 kart mažiau nei moterų. Todėl reikia, kiekvienas vyras pagyventų bent su 3 moterimis. Ir geriausia būti pirmąja ir paskutine. Nes pirmoji gaus didesnius alimentus vaikams, paskutinioji našlės pensiją. Šiuolaikinis jaunimas, skant.

  Reply
 6. Apie šeimą pradines žinias gauname savo šeimoje. Mano tėvai išsiskyrė labai anksti, todėl nemačiau kaip šeimoje bendrauja mama ir tėvas. Dar vaikystėje visada galvojau, kad jei žmonės nesutaria, tai išsiskiria. O jei neišsiskyrę, manaiau, kad pas juos viskas idealu. Vienu žodžiu buvau idealistė. Todėl vėliau pati dažnai nutraukdavau draugystes su vaikinais, jei man atrodydavo, kad jis nelabai gražiai, ar nelabai mandagiai pasielgdavo su manimi. Turėjo praeiti nemažai laiko, kol supratau realybę. Man tai buvo labai skausminga 🙂

  Reply
 7. AI, ai manau, kad nėra jokios teoremos, kurą pritaikius galima būtų apskaičiuot šeimos patvarumą…..
  Yra sakoma,va senovėje tai buvo šeimos patvarios…O kur dingsi jei atnešei kraitį, kaip Katrė, ar paveldėjai žemę ir privalai broliam už ją atiduot pinigus…Dar kasmet po vaikelį byra ir gyvensi kaip šuo prie būdos, nors ir kaip tave skriaus, ar tyčiosis vyras, ar jo giminaičiai…
  Dabar dar neretai poroje gyvenama dėl to, kad sunku išspręst gyvenamo ploto , ar išgyvenimo su vaikais galimybes . Ir tai yra baisu….O tas gyvenimas toks trumpas ir dar nekokybiškas…
  Na, o kad skyrybos priklauso didelia dalimi nuo finansinių galimybių, rodo Holivudo porų skyrybų skaičius.
  Manau, kuo labiau žmogus nepriklausomas nuo partnerio, tuo labiau netoleruoja net mažiausų neatitikimų…
  Tik labai stiprūs psichologiškai žmonės supranta, kad ir kitas gyvenimo partneris po kurio laiko atsibos, kaip vaikui naujas žaislas . Manau, reikėtų jaunimui labai daug apie tai aiškinti mokykloje….Nes jie mato savo tėvų pavyzdį ir dažniausiai tai kartoja savo šeimoje.
  Todėl užsieniečiai dažnai sako, kad mūsų merginos kaip ledi, o vaikinai runkeliai,kurie jų nevrti . Na žinoma , pas mus gėdinga, nevyriška rodyt dėmesį ,išaukštint moterį, besąlygiškai rūpintis vaikais….Ką formuojam, tą ir turim…..
  Bet kuriam žurnale prirašyta, kaip įtikti ir išlaikyti tą vienintelį, kuris arogantiškai atsisako plautis kojas, keistis kojines, nors nuolankioji žmonelė pasiruošus jas nuplaut ir vandenį išgert…..Žinau, tikrai yra tokių….Na, bet čia balsas tyruose. Žuvis genda nuo galvos, o ta galva (turiu omeny kad ir netobulus įstatymus moterų atžvilgiu) visai kuo kitu užsiėmus…..

  Reply
 8. Aš iš tėvų namų kaip tik išsinešiau tvirtus įsitikinimus, kaip elgtis nereikia. Nes mačiau rezultatą. Nekelti skandalų, negraužti, gerbti ir mylėti. Ir suveikė.

  Reply
 9. Mane tai baisiai gąsdina, kai pajuntu, jog santykiai su vaikinu darosi panašūs į mano tėvų šeimos modelį… Žadėjau sau kurti geresnius.

  Reply
 10. as manau, kad butent mano patirtis, kad nemaciau normalaus seimos modelio, man suformavo ne seimos vertybes. tai daug duoda. visur ateina rutina, o mes dauguma maksimalistai, vis norim sviezesnio, grazesnio, geresnio.
  patirtis su karcia patirtim.

  Reply
 11. Man patiko straipsnis 🙂
  Intuityviai ieskojau issiskyrusio (pati esu issiskyrusi).. Dabar gavau patvitinima, kad neklydau.. esu teisingame kelyje 🙂

  Reply

Leave a Comment