Jei sutuoktinis turi trūkumų

Labai dažnai žmonės, atėję į konsultaciją, pasakoja apie savo sutuoktinio trūkumus, pamiršdami privalumus. Dažnai akcentuojama, kad antroji pusė nenori keistis ir taip žlugdo gerus santykius. O kas būna po to? Veikiausiai tenka jo trūkumus aiškinti griežčiau ir dažniau. Bet ir tai nepadeda. Tada į pagalbą ateina giminės bei tėvai, o vėliau pora kreipiasi į psichologą. Jie pasakoja apie nebesutampančius charakterius ir retkarčiais užsimena apie pastangas tobulinti kitą.

Keletą itin „subtilių“ gyvenimo draugą tobulinančios kritikos pavyzdžių norisi paminėti:

„Rimvydas toks mielas, tikras tėvelis, o Indrutei nepasisekė: ir akis, ir plaukus paveldėjo iš tavęs”, — pranešė anyta marčiai.

„Jeigu ir pavadinau tave karve, tai tik iš meilės tau”, — aiškino vyras savo gyvenimo draugei.

„Aš tik bandau iš tokio durnelio kaip tu padaryti žmogų. O tu dar pyksti”, — stebėjosi vyro nenuovokumu žmona.

Psichologinių tyrimų metodai nuolat tobulėja ir vis daugiau pasako apie pažįstamus dalykus. Vašingtono universiteto (JAV) psichologas Johnas Gottmanas, filmuodamas sutuoktinių pokalbius ir tuo pat metu fiksuodamas jų patiriamus fiziologinius pokyčius, įvertina emocinę santuokos būklę ir kone 90 proc. tikslumu nustato, kuri labboratorijoje apsilankiusi pora nepraėjus nė trejiems metams

išsiskirs.

Jo nuomone, rimtas pavojaus signalas yra griežta sutuoktinio (-ės) kritika, kai peikiamas ne jo/jos poelgis, o asmenybė. Dar blogiau, kai kritikai būdingi niekinami žodžiai, mimika ir gestai. Jei vienas sutuoktinis samprotauja, kad kitas yra „mu

ulkis”, „nevėkšla”, „žioplys”, o drauge pašaipiai patempia bei perkreipia lūpas ir žvelgia į viršų, tai net ir tada, kai kritikuojamasis demonstruoja ledinį abejingumą, jo širdies ritmas padažnėja bent dviem trim tvinksniais per minutę.

J. Gottmanas nustatė, kad moterys, kurias nuolat menkino vyrai, dažniau sirgo peršalimo, skrandžio ligomis. Jis taip pat teigia, kad jei per trumpą, ketvirtį valandos tetrukusį, pokalbį sutuoktiniai bent tris kartus nutaisė niekinamą išraišką, bandė vienas nuo kito atsiriboti tylėjimu, pora veikiausiai išsiskirs.

Nemažai knygų ir straipsnių patarinėja, kaip kovoti su aplinkiniais, kaip sąmojingai ir ryžtingai apginti savo nuomonę bei išvengti kitų įtakos. TV serialų veikėjos taip išradingai atsakinėja jas aistringai įsimylėjusiems herojams, kad šie apstulbsta ir nežino, nė ką galvoti, nė ką kalbėti. Ironija, pašaipūs juokeliai dažnai tapatinami su protu ir savarankiškumu, su gebėjimu priversti kitus paklusti. Kartais be tokio gebėjimo iš tikro būtų sunku. Būrio vadas turi pasiekti, kad karys nesvarstydamas, ar priešas prakiurdys jo galvą, kiltų į ataką. Bet ar toks pat žmonos ir vaikų besąlygiškas paklusnumas ir drausmė suteiks jam daug šeimyninės laimės? Akivaizdu, jog ne. Tačiau vis dar yra žmonių, kurie kovoja už viršenybę, o ne už sutarimą, kuriems artimi šeimyniniai ryšiai atrodo kaip leidimas elgtis taip, kaip jie niekada nesielgtų su menkai pažįstamu žmogumi.

12 thoughts on “Jei sutuoktinis turi trūkumų”

 1. Ir kodel taip sunku suprasti, kad na juk visi turime trukumu! Nervina tie, kurie iesko tobulu. O net nemato, kad patys nera saldainiukai.

  Reply
 2. Va alkoholis tai tikrai yra trukumas. Ir didelis. Toki vyra reikia spirti velniop! Ka, moterys, negi negalime be ju gyventi, jeigu jau jie taip? Susitikiti, pasibuti, kavutes isgerti galime net ir kai neturime jokio diedo salia. Jau geriau jokio, nei bet koks.

  Reply
 3. Nesamone, save gerbianti moteris neleis buti salia saves bet kokiam.Ir kam skustis , kad vyras komplimento nepasako ,blogas , nes geria …Kam su tokiu buti ? Sako , ,,pagal Jurgi ir kepure"…

  Reply
 4. Koktu ir bloga, kai jis visada vaidina teisuolį, visų galų "meistrą", o ir nebeprisimenu, kada paskutinį kartą perskaitė knygą , ar pasakė komplimentą.Apsikabinęs alaus butelį, tik tyčiojasi ir visus kritikuoja, gyvena pagal principą"girtas-išsipagirios, o durnas ir liks visą gyvenimą-durnium". Nors jau nebeatsimenu, kada jį mačiau -neapsvaigusį

  Reply
 5. Kai reikia pakalbėti visos mes išdidžios. Bet kai viršų paima jausmai savigarba nueina kažkur į antrą planą…

  Reply
 6. turincios menka saviverte moterytes- ir atsibunda salia su neaisku is kur atsiradusiu slyxciu padaru-diedu. isvada- susitvarkykime su savo asmenybes problemomis, o paskui klauskime – is kur jis atsirado????

  Reply
 7. joo jus merginos sugebat uzgraust nepataisomai,net nebesinori paskui nei kalbet nei susitikinet del kandziu repliku,o pacios lasiniu prisiauginusios tai saves nematot.

  Reply
 8. Visi is savo varpines, paskaitet straispsni ir nieko nepasiimet is jo, komentuojat analogiskai, kaip to straipsnio herojai kalbasi tarpusavy… tokie tie zmones:)

  Reply
 9. perskaICIAU, ir is komentaru matosi moterys(merginos) labai nusivylusios, vietoj to kad priimtu kritika teigiamai(pvz jei yra apkunios ir nori raumeningo viakino, tai turi ir pacios pasistengti atrodyti geriau negu dabar yra arba tiesiog keisti skoni ieskoti tokio kuriam patinka apkunios, o kad tokiu zmoniu yra tai tikria yra, bet kaip sutinkat toki zmogu is karto keliat reikalavimus(nes viakinas irgi apkunus dazniausia buna) ir nesusikalbat), drasko akis ir po to toliau verkia, siaip jau pacios kaltos kad tokia situacija isprovokuojat ir tas pats galioja verkiantiesiems vaikinams… nors cia visi tikisi ant lekstutes gauti, labai islepinti ir labai leidziasi lepinami, o po to kaip tam ar tai(merginai) atsibosta lepinti jus, tada jau jus reiklaujat verkiat keikiat ir t.t. o kad patys kalti del to tai nemastot, kad asmeniui visiskai dzin i jus, o del alkoholio tai zinau daug alakoholiku tiek pat merginu tiek pat vaikinu yra taip kad cia nereikai teisti, o reikai gydyti tokius zmones arba skirtis, bet dazniausia reikia gydyyti, ir istikruju logiskai mastant merginoms dazniasuia nemaiso “shuniukas” tik tiek kad jos nezino kas joms maiso.. kaip ir vaikinams tas pats galioja, tik tiek kad pastebejau sportuoajntys arba pastove veikla uzsiminejantys zmones neturi tokiu problemu kaip visi cia esantys

  Reply
 10. Jei susipažinai,ar su mergina,moterim,vaikinu,aišku,kad trūkumų iš kart ne visi pastebėsime.Bet jei tau žmogus patinka,tai tiek vieno atžvilgiu,tiek kito atžvilgiu trūkumus galima bandyti pašalinti,gražiai tarpusavy susiderinus,o ne įžeidinėti vieni kitus,nuo to tik bloginame situaciją ir prarandame sau mylimą žmogų,o to neturėtų būti,išmokime toleruoti kitus žmones,o tik po to mokėsime teisingiau įvertinti tą kuris šalia mūsų.Trūkumų mes tikrai turime visi,tik ne visi tai pripažįsta.Sėkmės įvertinant šalia savęs mylimą žmogų,naapsirikite.

  Reply

Leave a Comment