valia

Kaip prasideda valios veiksmas?

Norintiems suprasti, kas pažadina atsiskleisti žmogaus valią, patariame, ilgai nesvarsčius, parašyti du sakinius, kurie prasidėtų žodžiais: “Aš turėčiau … (1 – koks būti arba ką daryti;
2 – koks nebūti arba ko nedaryti)”. Po to patogiai atsisėskite ir ramiai pasvarstykite, ar iš tikrųjų šito labai norite, o gal tai, ką parašėte, “ateina” į jus tik iš aplinkos ir skiriasi nuo to, ko jūs iš tikrųjų norite? Dar kartą įsigilinkite į save irsuvokite didžiausius pastarojo laikotarpio savo norus. Pageidautina, kad jie būtų nukreipti į jųsų artimiausią ateitį. Du stipriausius norus užsirašykite, pradėdami žodžiais: “Aš labai noriu…” arba “Aš noriu …”. perskaitykite sau kiekvieną sakinį ir tam tikrą laiką mąstykite apie tuos norus. Įsisąmoninkite, kaip pasijutote – kokių kūno pojūčių patyrėte, ką pagalvojote, gal iškilo kokių emocijų (kokių?). aprašykite šią savijautą.
Dar kartą grįžkite prie sakinių “Aš turėčiau… “ ir stebėkite, kaip jaučiatės, kai juos skaitote. Pajuskite skirtumą tarp to, kaip jaučiatės: 1) turėdami norų; 2) galvodami, kad turite kažką padaryti. Beveik visi vaikai ir uaugusieji, įsisąmoninę norą, pradeda svarstyti, “ ar tas noras tikras? “, “ar pajėgsiu?”, “ar niekas nesutrukdys?” kyla nerimas, ima smarkai plakti širdis, prakaituoja delnai. Galvojant apie tai, ką “tik reikia” padaryti, šitaip nebūtina. Tai rodo, kad įsisąmoninant stiprius norus, prabunda atsakomybė ir pareiga. Tai pirmas valios skleidimosi požymis. Nei atsakingumo, nei valios iš šalies žmogui primesti negalima. Valia pradeda skleistis tik iškilus tikriems norams. Kai įsisąmoniname savo stiprų norą ir jį pasakome sau arba kitam, mūsų valia iš savo branduolio tuoj pat atpalaiduoja energiją jam įgyvendinti. Jos kiekį lemia noro stiprumas ir konkretumas. Jeigu labai norima už egzaminą gauti 10 balų, valia fizinių, protinių ir emocinių jėgų atsiųs daugiau negu tada, kai jūsų tikslas bus gauti 6 balus. Štai dėl ko labai nesunku mokytis ir dirbti, kai labai to nori. (šis ir daug kitų valios ugdymo pratimų aprašyti G. Butkienės ir A. Kepalaitės knygoje “Mokymasis ir asmenybės brendimas”.)

Kaip aktyvinti valią?

Dažniausiai žmogus patiria savo valią, ryžtingai apsispręsdamas sudėtingose situacijose, gerai suvokęs savo emocines vertybes ir esminius norus. Tuomet mokymąsi ir darbą žmogus ima suvokti kaip didžiulę dovaną jam, kaip priemones išreikšti save ir atsiskleisti visoms savo dvasinėms galioms.
Kiekvienas galime naudoti tik mums vieniems priimtinus valios ugdymo būdus ir tai yra mūsų vidinės laisvės dalykas. Pamėginkite atsakyti sau į klausimus: a) ar dažnai mano valia yra veikiama kitų žmonių valios? B) ar dažnai mano valią pavergia depresija, pyktis, baimė ir kiti panašūs jausmai? C) ar dažnai mano valią nlokuoja inercija, netikę ypročiai, abejonės? D) ar visada darau tai, ko iš tikrųjų noriu savo sielos gelmėse? E) ar mano veiksmus dažnai lemia visai kiti dalykai? Jei taip, tai kokie?
Valią galima ugdytis ir lavinti visose gyvenimo situacijose. Bet kuriam valios lavinimo būdui pirmiausia reikia tam tikro vidinio nusiteikimo, vidinių pastangų ir laiko. Svarbiausia stiprios valios atskleidimo sąlyga – nuoširdus apsisprendimas mokytis negailint laiko ir savo energijos. Svarbiausia norėti tai daryti sistemingai, kiekvieną dieną. Štai keletas pratimų, kaip aktyvinti savo valią:

padarykite ką nors, ko iki šiol niekada nedarėte.
atlikite drąsų veiksmą.
susidarykite planą ir jo laikykitės.
tęskite darbą, kurį dirbate, dar 5 minutes, net jei jaučiatės pavargęs, sunerimęs ar jums kas nors sutrukdė.
darykite ką nors labai lėtai. Paskykite “ne”, kai reikia pasakyti “ne”, bet lengviau pasakyti “taip”.
darykite tai, kas jums atrodo svarbiausia.
susidūrę su nedideliu pasirinkimu, pasirinkite nedvejodami.
elkitės neatsižvelgdami į tai, apie jus pagalvos žmonės.
susilaikykite nepasakęs to, ką jus tiesiog traukia pasakyti.
atidėkite veiksmą, kurį norėtumėte pradėti tuojau pat.
pradėkite veiksmą, kurį norėtumėte atidėti.
pašalinkite ką nors nereikalinga iš savo gyvenimo.
sulaužykite įprotį.
padarykite ką nors, kas jus priverstų jaustis nesaugiai.atlikite veiksmą labai dėmesingai ir intensyviai, taip, lyg jis būtų jūsų paskutinis veiksmas.