Narkotikai

ĮVADAS

Jeigu vaikas nuolat kritikuojamas, jis išmoksta smerkti, jei bauginamas – bijoti. Tuo tarpu padrąsinamas vaikas išmoksta pasitikėti savimi, pagiremas – vertina save, apsuptas pritarimo išsiugdo pasitikėjima savimi, apsuptas meiles sugeba pats surasti meilę gyvenime. Tie vaikai, kurie gyvena draugiškoje aplinkoje, supranta, kad pasaulis nuostabus, ir jei jų aplinka rami, tai išmoksta išlaikyti ir dvasios ramybę.
Tau tikriausiai teko girdėti iš bendraamžių arba vyresnių draugų vaizdingų viliojančių pasakojimų apie narktikų poveikį. Galbūt tave bandė įtikinti, kad tai puiku, kad gniaužia kvapą bei įrodo, jog essi tikras vyras, jog elgiesi kaip suaugęs.
Tačiau naeskubėk tikėti linksmais pasakojimais. Susimąstyk, kodėl radijas ir televizija, laikraščiai ir žurnalai vis dažniau pasakoja apie narkotikų pavojingumą? Juk šiaip sau gyvenime niekas nevyksta.
Susidaryk savo nuomonę apie narkotikus. Visų pirma atsakyk į šiuos klausimus:
Ar aš noriu būti gerbiamas(-a), autoritetingas žmogus ir pilnavertė asmenybė?
Kaip aš tai galiu pasiekti?
Kokį poveikį gali padaryti narkotikai mano asmenybei ir socialinei padėčiai visuomenėje?
Ką aš apskritai mėgstu ir vertinu gyvenime?
Ką aš laikau tikrąja vertybe?
Kas man atsitiks jei vartosiu narkotikus?
Neklysk manydamas, kad naarkotikai yra būdas greitai tapti suaugusiam, tai tas pats kaip daužyti galvą į sieną norint tapti protingesniam.
Vartodamas narkotikus, Tu griauni savo siekį būti nepriklausomu, nes priklausomybė nuo narkotikų yra pati žiauriausia priklausomybė iš visų galimų. Ar tau iš tiesų bus gera, je

ei turėsi problemų dėl narkotikų? Neapsunkink savo gyvenimo šia papildoma problemų našta.
Pagalvok dusyk, trissyk. Apsvarstyk viską.
Tavo ateitis priklauso tik nuo Tavęs.

DEŠIMT PRIEŽASČIŲ KODĖL TU TURĖTUMEI PASAKYTI NARKOTIKAMS „NE“

1. Narkotikai sukelia klaidingą palaimos jausmą.
2. Narkotikai trukdo galvoti pačiam.
3. Narkotikų vartojimas yra daugelio nelaimingų atsitikimų priežastis.
4. Narkotikai išardo draugystę.
5. Narkotikai daro žmogų silpną ir bevalį.
6. Narkotikai priverčia žmogų imtis vagysčių ir smurto.
7. Narkotikai yra daugelio susirgimų priežastis.
8. Narkotikai ardo šeimas.
9. Narkotikai sukelia vaikų išsigimimus.
10. Narkotikai trukdo žmogui dvasiškai tobulėti.

KAS TIE NARKOTIKAI? KUO JIE PAVOJINGI?

Narkotikai – tai natūralios ir sintetinės cheminės medžiagos, veikiančios žmogaus psichiką ir, jei jomis piktnaudžiaujama, sukeliančios sunkų sveikatos sutrikimą , kuris pasireiškia psichologine ir fizine priklausomybe. Žodis „narkotikai“yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia sapną . seniau šis terminas buvo vartojamas apibūdinti medžiagoms, naudojamoms medicinoje pacientams užmigdyti.
Narkotinės medžiagos – tai medžiagos sukeliančios ypatingą žmmogaus psichinę būklę. Prie narkotinių medžiagų priskiriami narkotikai, psichotropinės medžiagos (raminamieji ir migdomieji vaistai), svaigiosios medžiagos ( lakieji tirpikliai), anaboliniai steroidai, alkoholis ir tabakas.
Psichiką veikiančios medžiagos yra legalios (jų vartojimas nėra uždraustas ) ir nelegalios (vartojimą draudžia įstatymai). Medžiagų pasižyminčių narkotiniu poveikiu, yra kai kuriuose vaistuose,maisto produktuose. Nedideli tokių medžiagų kiekiai žmogaus organizmui nekenkia. Pavyzdžiui, kavoje ar arbatoje yra narkotinės medžiagos kofeino, kuris stimuliuoja nervų sistemą. Išgėrę kavos ar stiprios arbatos pasijuntame žvalesni ir energingesni. Kiek kavos ar arbatos puodelių galima per di

ieną išgerti nekenkiant sveikatai,iki šiol diskutuojama,skirtingi literatūros šaltiniai pateikia įvairius duomenis. Kur kas stipresiais narkotikais laikomi tabakas ir alkocholis. Narkotinių medžiagų poveikis organizmui labai įvairus. Jis priklauso nuo vartojamos medžiagos rūšies, sudėties, suvartoto kiekio (dozės), vartojimo būdo, žmogaus organizmo individualių savybių, asmenybės nusiteikimo,vartojimo aplinkos ir kitų veiksnių. Žiūrint kokį ir kiek narkotiko žmogus yra pavartojęs, jis gali jausti jaudulį, jėgų antplūdį, žvalumą, nuotaikos pagerėjimą,malonų apsvaigimą, atsipalaidavimą,ramybę,nerūpestingumą,savotišką dvasinę pusiausvyrą. Šie pojūčiai užvaldo, norisi juos patirti, vėl ir vėl, klostosi psichinė ir fizinė priklausomybė. Tuo narkotikų vartojimas yra labai pavojingas.
Narkotinės medžiagos vartojamos įvairiais būdais: kramtant, gerent, uostant, įkvepent, rūkant, leidžiant į veną kartais į raumenis. Pavojingiausias narkotikų vartojimo būdas – injekcija į veną. Šiuo atveju narkotikai veikia labai greitai.
Narkotikai – pavojingos medžiagos. Jie sužlugdo žmogų, ir nesvarbu, kokios spalvos tavo oda, turtingas tu ar vargšas, senas ar jaunas, vyras ar moteris, eilinių sugebėjimų žmogus ar genijus. Narkotikai, pasitaikius progai, vienodai žudo visus.
Narkomanija – liga, pasireiškianti potraukiu nuolat vartoti narkotikus. Graikų kalbos „narkė“ reiškia suakmenėjimą, „manija“ – beprotybę, aistrą, kai sutrinka žmogaus psichinė ir fizinė būklė.
Narkomanas – asmuo, priklausomas nuo narkotinių medžiagų.

NARKOTIKŲ RŪŠYS, JŲ POVEIKIS IR PADARINIAI

Gamtoje yra daug medžiagų, veikiančių žmogaus psichiką. Labiausiai žinomi legalūs narkotikai – etilo spiritas, gaminamas iš įvairių maisto produktų, ir nikotinas, esantis tabako stiebuose bei la

apuose. Narkotinių medžiagų yra daržinėse aguonose, indiškose kanapėse, kokamedžių lapuose, kai kuriuose grybuose ir kt. Dabar daug narkotinių medžiagų gaminama dirbtiniu būdu.
Narkotikų poveikis priklauso nuo kelių veiksnių:
 Narkotikų kiekio, suvartoto vienu metu;
 Ar asmuo vartojo narkotikus anksčiau;
 Narkotikų vartojimo būdo;
 Situacijos, kurioje narkotikai yra vartojami.

Pagal poveikį narkotines medžiagas galima skirstyti į stimuliuojančiąsias, slopinančiąsias ir haliucinogenines. O dabar norėčiau kiekvieną medžiagų grupę apžvelkti plačiau.

PSICHIKĄ STIMULIUOJANČIOS MEDŽIAGOS

Šiai narkotikų grupei priskiriami amfetaminai, kokainas, krekas, „ekstazi“, efedronas (džefas), nikotinas ir kofeinas.
Psichiką stimuliujančios medžiagos veikia centrinę nervų sistemą ir sukelia energijos antplūdį, žvaiumą, susijaudinimą, didina pasitikėjimą savimi ir pranašumo jausmą, gerina darbingumą. Žmogus jaučiasi labai aktyvus, energingas, nejaučia nuovargio, alkio ir troškulio, gali negerti nevalgyti ir nemiegoti keleta dienų, padidėja lytinis potraukis. Šiuos narkotikus renkasi nusiminę, prislėgti, nusivlę žmonės.
Amfetaminai – geriausiai žinomas, seniai ir daug kur vartojamas sintetinis centrinės nervų sistemos stimuliatorius, vartojamas tablečių ar baltų miltelių pavidalu. Amfetaminas yra geriamas, uostomas specialiai apdorojus gali būti rūkomas, leidžiamas į veną.
Poveikis: pavartojus asmuo pajunta fizinės ir psichinės energijos antplūdį, tampa būdrus, linksmas, iškalbingas, judrus, nenuilsta, pasitiki savimi, paaštrėja pojūčiai, sumažėja miego poreikis, apetitas.
Vartojant amfetaminus organizme vyksta šie pakitimai:
Fiziniai: išsiplėtę akių vyzdžiai, greitas neritmiškas pulsas, pakilusi kūno temperatūra, pagausėjęs prakaitavimas, džiūstanti burna, drebulys ir raumenų traukuliai, pakitusi veido išraiška, įkyriai kartojamas elgesys, galvos skausmai, su

uvartojus didelę dozę – konvulsijos ir epilepsijos priepoliai, sumažėjęs imunitetas, pakitęs lytinis potraukis.
Psichiniai: nervingumas, susierzinimas, plepumas, mintys šokinėje nuo vieno dalyko prie kito, nerimas ir panika, klausos haliucinacijos.

Kokainas – kartais vadinamas „sniegu“, nes jos kristalai balti. Kokainas yra kramtomas, dažniausiai uostomas ar įkvepiamas pro nosį, įtrinamas į dantenas, rūkomas, retais atvejais leidžiamas į veną.
Poveikis: pavartojus asmuo pasijunta stiprus, tampa judrus, budrus ir energingas, iškalbus, nenustygsta vietoje, pasitiki savimi. Kokainas sumažina nuovargį. Tačiau jo poveikis trumpalaikis, po to jaučiamas išsekimas, silpnumas, depresija. Užvaldo mintis – gauti naują dozę. Būna regos, klausos haliucinacijų, apima panika. Gresia staigi mirtis.
Krekas – pilkšvai baltų ar gelsvų vaškingų trupinėlių, dribsnių formos, akytu paviršiumi, aliejaus ar riebalų konsistencijos. Jis yra rūkomas pypkėmis arba gaminamos cigaretės. Veikia kaip kokainas.
Vartojant kokainą ar kreką organizme vyksta šie pakitimai:
Fiziniai: išsiplėtę akių vyzdžiai, padažnėjęs pulsas, padidėjęs kraujospūdis, pagausėjęs prakaitavimas, pakilusi temperatūra, užgulusi arba varvanti nosis, greitas, negilus kvėpavimas, perdozavus jis esti paviršutinis. Vartojant šiuos narkotikus injekcijomis į veną, jaučiamas stiprus odos niežėjimas, kuris verčia kasytis, draskyti odą, asmeniui atrodo, kad jam kažkas kanda, jis nori atsikratyti įsivaizduojamų vabzdžių ar parazitų.
Psichiniai: suaktyvėjęs elgesys, šokinėjanti minčių eiga (karštligiškas elgesys), sutrikusi judesių koordinacija, traukuliai, orientacijos sutrikimai, nemiga, baimė, haliucinacijos, agresija, depresija, psichozė.
„Ekstazi“ – įvairių spalvų ir formų tabletės, dažnai su paveikslėliais, rečiau spalvotos kapsulės. Jos yra geriamos, sutrynus į miltelius galima įkvėpti, laižyti. Labai retai leidžiama į veną.
Veikia panašiai kaip amfetaminai. Asmuo, pavartojęs „ekstazi“, atsipalaiduoja, jaučia energijos antplūdį. Žmogus esti labai aktyvus, draugiškas, gali šokti valandų valandas ir nejausti nuovargio. „Ekstazi“ madingas diskotekose, reivo ir techno šokių vakarėliuose. Šie narkotikai paaštrina seksualinius pojūčius, mažina seksualinį drovumą.
Vartojant „ekstazi“ organizme vyksta šie pakitimai:
Fiziniai: išsiplėtę akių vyzdžiai, lėta reakcija į šviesą, pagreitėjęs pulsas, pakilusi kūno temperatūra, troškulys, stiprus prakaitavimas, netenkama daug skysčių, džiūstanti burna, drebulys, vėmimas (retais atvejais). Suvartojus didelę dozę arba fiziškai persitempus padidėje kraujospūdis, gresia širdies aritmija ar infarktas, kiti kraujotakos sutrikimai, inkstų nepakankamumas. Sutrikus gyvybinėms funkcijoms galima staigi mirtis.

Psichiniai: padidėjęs aktyvumas, jausmingumas, geranoriškumas iki įkirumo, pasitikėjimas savimi, seksualinis potraukis, nerimas ir panika, nemiga, regos ir klausos haliucinacijos, baimė, depresija, psichozė.
Efedronas (džefas) – pilkšvai balti kristalai. Leidžiamas į veną, retais atvejais ištirpinus geriamas. Poveikis ir pakitimai organizme tokie patys kaip vartojant amfetaminus.
Kofeinas – jo yra kavos pupelėse, arbatžolių lapuose, jūros svogūnuose, guaranos sėklose. Gaminamos tabletės. Vartojamas geriant, leidžiama į veną.
Poveikis: stimuliuoja galvos smegenų žievę, todėl pagerėje mąstymas, nuotaika, suvokimas, padidėja protinis darbingumas, sumažėja nuovargis, mieguistumas.
Vartojant kofeiną organizme vyksta šie pakitimai:
Fiziniai: padidėjęs kraujospūdis, padažnėjęs pulsas, susilpnėjęs širdies raumuo, apsunkinta inkstų veikla, gelsvai pilkšvo atspalvio oda, pageltę dantys.
Psichiniai: ilgiau piknaudžiaujant susilpnėje dėmesys, padidėja nervingumas, dirglumas, sutrinka miegas.

Stimuliuojančių narkotinių medžiagų, vartojimo padariniai yra šie:

Greitai atsirandantys:
 Pakinta mąstymas, dėmesio konsentracija, atsiranda traukuliai, sutrinka pusiausvyra, koordinacija, atliekami beprasmiški, dau kartų pasikartojantys veiksmai.
 Išsipleče akių vyzdžiai, pagreitėja kvėpavimas, pakyla temperatūra, pašiurpsta oda, džiūsta burna.
 Padidėja lytinis potraukis.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 Organizmo išsekimas, pervargimas.
 Dantų gedimas.
 Kraujo užkretimas virusiniais hepatitais, ŽIV.
 Plaučių embolija kraujo krešuliu, mikrobais ar svetimkūniais.
 Plaučių vėžys.
 Insultas, infarktas.
 Imuniteto susilpnėjimas.
 Kepenų atrofija.
 Impotencija ar frigidiškumas.
 Psichozės, depresija.
 Agresyvus elgesys.

PSICHIKĄ SLOPINANČIOS MEDŽIAGOS

Šiai narkotikų grupei priskiriami heroinas, opijus, morfijus, metadonas, alkoholis, raminamieji ir migdomieji vaistai.
Psichiką slopinančios medžiagos slopina nervų sistemą, sukelia atsipalaidavimo ir mieguistumo pojūtį, išnyksta skausmas.
Heroinas – milteliai, kurių atspalvis gali būti nuo balto ar pilkšvo iki rudo, priklausomai nuo teršalų ir ruošimo būdo. Nuo gryno heroino mirštama per kelias minutes, todėl jis maišomas su kofeinu, talku, chininu, gliukoze, miltais, kreida.
Poveikis: žmogus pajunta slopinimą nusiraminimą, svaigulį, pasitenkinimą. Leidžiant į veną gali pakakti vienos ar dviejų injekcijų, kad atsirastų priklausomybė visam gyvenimui.
Vartojant heroiną organizme vyksta šie pakitimai :
Fiziniai: sutrinka judesių koordinacija, asmuo negali laisvai judėti, aiškiai kalbėti, galimi apsinuodijimo reiškiniai, ašarojimas, nosies varvėjimas, pakilusi kūno temperatūra, kaulų laužymu ir t.t.
Perdozavus ištinka mirtis.
Psihiniai :mąstymo sutrikimai, elgesys tampa neprognozuojamas, nerimas, depresija, nemiga, panika, stipri priklausomybė.

Opijus – tamsiai rudos spalvos gabalėliai opijaus ekstraktas – „kaifas“, „širkė“, gaunamas iš daržo aguonų, kuriuose yra natūralių opijatų, „chimke“ arba „chimija“, gaunamas iš sudžiūvusių aguonų stiebelių.
Vartojamas rūkant, geriant arba švirkščiamas į veną.

Morfijus – balti ar gelsvi skaidrūs milteliai, tradiciškai gaminami milteliai užsiteršia, todėl paruduoja ir tampa panašus į cinamoną. Tai viena iš svarbiausių medicinoje nuskausminimui vartojamų medžiagų.

Opijatų (heroino, opijaus, morfijaus) poveikis: euforija, palaimos būsena, šilumos jausmas pilve, atlėgstantis skausmas, pakitęs laiko ir atstumo suvokimas, savijauta tarytum esi nepastebimas, sutrikusios organizmo funkcijos.
Naudojant opijatus organizme vyksta šie pakitimai:

Fiziniai: susitraukę akių vyzdžiai, „stiklinės“ akys, užritę akių vokai, sulinkusi figūra, lėtas pulsas, vangi žarnyno veikla, sutrikęs šlapinimasis, sumažėjęs imunitetas ir t.t.

Psichiniai: nerišli kalba, asmuo apatiškas, nejudrus, nejautrus skausmui, praradęs pareigos jausmą, egocentriškas, šiurkštus ir t.t.

Metadonas – sintetinė medžiaga, tabletės, tirpalas. Vartojamas kaip tradicinių opijatų pakaitalas – ryjamas, geriamas, švirščiamas. Poveikis panašus į kitų opijatų.

Slopinančiųjų medžiagų sukeliami padariniai:

Greitai atsirandantys padariniai:
 susitraukia ir nereguoja į šviesą akių vyzdžiai, džiūsta burna.
 sulėtėja pulsas, kvėpavimas, sumažėja kraujospūdis, atsiranda pasyvumas, mieguistumas, apsunksta galūnės.
 pakinta laiko ir atstumo suvokimas.
 pasidaro nerišli kalba, sutrinka judesių koordinacija.
 perdozavus ištinka šokas.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 abstinencija kai organizmas megauna narkotiko.
 kraujo užkrėtimas virusiniais hepatitais bei ŽIV.
 kepenų ligos cirozė, kepenų vėžys.
 organizmo išsekimas, įsisenėjusių ligų suaktyvėjimas.
 stiprūs sąnarių skausmai.
 cianozė, širdies ritmo kraujospūdžio sutrikimai.
 inkstų nepakankamumas.
 impotencija, frigidiškumas, menustruacijų ciklo sutrikimai.
 apsigimimai.
 psihozės, depresijos.

Raminamieji ir migdomieji vaistai (tablečių, kapsulių, tirpalų pavidalo) vartojami medicinoje gydymui.
Poveikis: nuramina, atpalaiduoja, pagerėja miegas. Be to, migdomieji sukelia pavojingą abstinenciją, panašią į alkoholio karštinę. Svarbiausi jos simptomai – nerimas, miego sutrikimai, pykinimas, dirglumas ir karščiavimas.
Piktnaudžiaujant raminamaisiais ir migdomaisiais vaistais organizme vyksta tokie pakitimai:
Fiziniai:galvos skausmas ir svaigulys, lėta reakcija į šviesą, dvejinimasis akyse, negilus kvėpavimas, dažnas pulsas, žemas kraujospūdis, suglebę raumenys, odos bėrimai ir t.t.
Psihiniai: mieguistumas, agresyvumas, šiurkštumas, atminties susilpnėjimas, nenatūrali nuotaikų kaita: tai euforija, depresija, neaiški kalba, nuo didelių dozių –haliucinacijos, žmogus praranda sąmonę, įvyksta nelaimingi atsitikimai.
Raminamųjų ir migdomųjų vaistų sukeliami padariniai:
Paminėsiu keleta greitai atsirandančių padarinių:
 svaigsta ir skauda galva, gali dvejintis akyse.
 neaiški kaiba, nekoordinuoti judesiai.
 didelės dozės sukelia haliucinacijos, sąmonės netekimą, mirtiną apsinuodijimą.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 retas paviršutinis kvėpavimas.
 dažnas pulsas,žemas kraujospūdis širdies raumens distrofija.
 kepenų distrofija iki cirozės.
 emocinis nepastovumas, pykčio priepuoliai.
 susilpnėjusi atmintis, sutrikęs mąstymas.
 abejingumas darbui, pareigom

Haliucinogenai

Šiai narkotikų grupei priskiriamos kanapės, LSD, haliucinogeniniai grybai, lakiosios medžiagos.
Haliucinogenai laikinai sutrikdo psichiką, sukelia psichozei būdingų požymių: vienas būdingiausių yra iškreipti jutimai ir haliucinacijos. Vartotojai kitaip suvokia aplinką, pakinta mąstymo būdas.

Poveikis: smarkiai veikia psichiką, asmuo ima blogai orientuotis erdvėje, patiria atotrūkį nuo tikrovės, nerealiai suvokia laiką, atstumą, spalvas, formas. Haliucinogenai ypač pavojingi jautrios psichikos žmonėms.
Prie šios narkotikų grupės priskiriami marihuana, nors ji veikia ir stimuliuojančiai.

Kanapės. Iš jų gaminami trys svarbiausi narkotikai: marihuana („žolė“), hašišas (kanapių derva) ir kanapių ekstraktas (hašišo aliejus)

Marihuana – savotiškas labirintas, kurį vieni net neįeina, išsigandę prie durų kabančių draudžiamųjų užrašų, kiti įeina ir beviltiuškai pasiklysta, treti, šiek, tiek paklaidžioję, randa duris ir nueina toliau, ketvirti randa kelią, vedantį prie sunkesnių narkotikų, penkti ištyrinėję labirintą, randa čia kažką įdomaus ar bent jau įgyja gyvenimiškos patirties.

Vartojant kanapių preparatus organizme vyksta šie pakitimai:

Fiziniai:paraudusios akys, džiūstanti būrna, gerklė, jaučiamas alkis, norisi saldumynų, didėja svoris, atsiranda silpnumas, svaigulys, sutrinka hormonų pusiausvyra ir kt.

Psichiniai: pakili nuotaika,daug kalbama, juokiamasi, pakinta laiko, erdvės, atstumo pojūtis, sutrinka koordinacija, sunku susikaupti, susilpnėja atmintis, sutrinka miegas, haliucinacijos, psichozė, vystosi psichologinė priklausomybė ir kt.

LSD (lyzergino rūgšties dietilamidas) – baltų kristalų pavidalo sintetinė medžiaga. Vartojamas ryjant, popieriaus gabalėliai su įvairiais piešiniais, prisodrinti LSD tirpalo prilipinami ant liežuvio, gleivinių, rečiau ant odos.

Vartojant haliucinogenus organizme vyksta šie pakitimai:

Fiziniai: akių vyzdžiai išsiplėtę, tačiau reakcija į šviesą normali, silpnumas, svaigulys, padažnėjęs kraujospūdis, pagreitėjęs kvėpavimas, drebulys, sutrikusi koordinacija, pykinimas ir t.t.
Psichiniai: haliucinacijos, sutrikusi dėmesio koncentracija, orientacija aplinkoje, pakitę klausos, regos, uoslės, skonio pojūčiai, greita nuotaikų kaita.
Haliucinogenų grupės medžiagų vartojimo padariniai:

Greitai atsirandantys padariniai:
 Pagreitėja širdies ritmas, parausta akių baltymai, išsiplėčia akių vizdžiai.
 Džiūsta burna, gerklė, norisi valgyti, ypač saldumynų.
 Pakinta laiko suvokimas, orientacija, suletėja psichinė veikla.
 Apima silpnumas, svaigulys, kaštligiškas drebulys.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 Suletėjęs emocinis vystymasis.
 Susilpnėjusi atmintis ir gabumai, sunkiai susikaupiama ir įsisavinami nauji dalykai.
 Sunki deprėsija, paranoja, bloga nuotaika, sutrikęs miegas, mintys apie savižudybę.
 Psichozės panika, iškreiptas realybės suvokimas, paūmėja kitos psichinės ligos.
 Susilpnėjęs imunitetas.
 Sutrikusi augimo ir lytinių hormonų gamyba, sumažėjęs seksualinis pajėgumas, sutrikęs menstruacijų ciklas.

TABAKAS – „MŪSŲ PIRMASIS NARKOTIKAS‘‘

Narkotikų preveciją reikėtų pradėti nuo tabako, nes:

– tai pirmas narkotikas, kurį išbando vaikai;

– vartoja daug žmonių, todėl sunku apsaugoti vaikus;

– paaugliai ir jaunimas labai greitai pripranta prie nikotino;

– daug žmonių nuo tabako miršta, nes jis sukelia sunkias ligas (pvz.; plaučių vėžį, širdies stenokardiją);

– rūkymas susijęs su narkotikų vartojimu: beveik visi narkomanai pirmiausia pradėjo rūkyti ir yra priklausomi nuo tabako

ALKOHOLIS, KODĖL JIS YPAČ PAVOJINGAS JAUNIMUI?

Alkoholis – skaidrus, lakus, bespalvis, specifinio kvapo bei skonio, lengvai užsidegantis skystis. Vartojamas geriant.
Poveikis: mažos dozės trikdo galvos smegenų žievės slopinimo procesus – žmogus daug kalba, tampa judrus, energingas; didelės dozės paraližuoja jaudinimo centrus, trikdo mąstymą, atmintį, žmogus nesiorientuoja laike, erdvėje, sukelia mieguistumą.
Fiziniai pakitimai: pamėlsta veidas, padažnėje pulsas, padidėjęa kraujospūdis, pažeistos kepenys, pažeista skrandžio gleivinė sutrikusi medžiagų apykaita, susiaurėjęs regėjimo laukas, sunkiau nustatoma iš kur sklinda garsas, žūsta nervų lastelės.
Psichiniai: baimė, nerimas, psichozė, blogėja atmintis, sumenkėja intelektas, asmenybė degraduoja.
Jaunimas greičiau pripranta prie alkoholio nei suaugusieji. Psichinė priklausomybė nuo alkoholio gali atsirasti 1 – 2 mėnesius intensyviai vartojus alkoholį, fizinė priklausomybė – 3 mėnesius.

LAKIOSIOS MEDŽIAGOS IR JŲ POVEIKIS SVEIKATAI BEI GRĖSMĖ GYVYBEI

Lakiosios medžiagos – tai dujos (butanas, propanas), tirpikliai – skaidrūs, specifinio kvapo garuojantys skysčiai (atsetonas, terpentinas), įvairūs aerozojliai bei klijai (tūbelėse, flakonuose). Svaiginantis jos uostamos, įtraukiamos į šnerves.
Poveikis:sukelia slopinimą, greitą ir stiprų apsvaigimą, atotrūkį nuo tikrovės silpnumą, apnuodija visus vidaus organus. 30 % mirčių ištinka pabandžius pirmą kartą.
Fiziniai pakitimai: parausta akys, dusulys, lėtinė sloga, kosulys, sutrinka širdies ritmas, kamuoja galvos skausmai, sumažėja imunitetas. Sutrinka judesių koordinacija, suletėja refleksai dėl to dažni nelaimingi atsitikimai, nudegimai. Medžiagos toksiškos todėl žmogus vemia.
Psichiniai pakitimai: nerišli kalba, stiprus apsvaigimas iki sąmonės praradimo, dažna nuotaikų kaita, baimė ir bloga nuotaika, sutrikęs miegas, depresija, psichozė, susilpnėjusi atmintis ir imunitetas.
Pavojus gyvybei: uždusimas, širdies sustojimas, viršutinių kvėpavimo takų ir burnos ertmės atšalimas.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 Nepraeinanti sloga, kosulys.
 Liaukėmija, nes pažeidžiami kaulu čiulpai.
 Silpnaprotistė.
 Pažeidžiamos kepenys, vystosi kepenų cirozė.
 Pažeidžiamos plaučių ląstelės, prasideda audinių ragėjimas, plaučių uždegimas.
 Depresija, paranoja, noras nusižudyti.

ANABOLINIAI STEROIDAI

Anaboliniai steroidai vartojami tablečių, kapsulių, tirpalų, pavidalo. Dažniausiai geriami arba leidžiami injekcijomis.
Fiziniai pakitimai: putnus kūnas, patinęs veidas dėl skysčių kaupimosi raumenyse, linguojanti eisena, odos berimas, plaukų slinkimas, pykinimas, skrandžio skausmai, pažeidžiamos kepenys,sutrinka augimo ir lytinių hormonų gamyba, lytinė funkcija.
Psichiniai: agresyvus elgesys, irzlumas, dažna nuotaikų kaita, nemiga, depresija

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 Kepenų augliai.
 Slopinama augimo hormono gamyba, sunyksta ilgųjų kaulų augimo zonos.
 Akromegalija (nenormaliai išauga galūnės, lūpos, smakras).
 Užkalkėja kraujagyslės (širdies infarkto galimybė).
 Depresija, emocinis nepastovumas.
 Agresyvumas, polinkis į smurtą.
 Padidėjęs potraukis treniruotis.
 Padidėjęs lytinis potraukis, bet sumažėjęs lytinis pajėgumas.
 Sėklidžių atrofija (prarandama galimybė turėti vaikų).
 Pastorėja balsas, padidėja smakro plaukuotumas.
 Sutrinka menstruacijų ciklas, galimas nevaisingumas.

ĮVADAS

Jeigu vaikas nuolat kritikuojamas, jis išmoksta smerkti, jei bauginamas – bijoti. Tuo tarpu padrąsinamas vaikas išmoksta pasitikėti savimi, pagiremas – vertina save, apsuptas pritarimo išsiugdo pasitikėjima savimi, apsuptas meiles sugeba pats surasti meilę gyvenime. Tie vaikai, kurie gyvena draugiškoje aplinkoje, supranta, kad pasaulis nuostabus, ir jei jų aplinka rami, tai išmoksta išlaikyti ir dvasios ramybę.
Tau tikriausiai teko girdėti iš bendraamžių arba vyresnių draugų vaizdingų viliojančių pasakojimų apie narktikų poveikį. Galbūt tave bandė įtikinti, kad tai puiku, kad gniaužia kvapą bei įrodo, jog esi tikras vyras, jog elgiesi kaip suaugęs.
Tačiau naeskubėk tikėti linksmais pasakojimais. Susimąstyk, kodėl radijas ir televizija, laikraščiai ir žurnalai vis dažniau pasakoja apie narkotikų pavojingumą? Juk šiaip sau gyvenime niekas nevyksta.
Susidaryk savo nuomonę apie narkotikus. Visų pirma atsakyk į šiuos klausimus:
Ar aš noriu būti gerbiamas(-a), autoritetingas žmogus ir pilnavertė asmenybė?
Kaip aš tai galiu pasiekti?
Kokį poveikį gali padaryti narkotikai mano asmenybei ir socialinei padėčiai visuomenėje?
Ką aš apskritai mėgstu ir vertinu gyvenime?
Ką aš laikau tikrąja vertybe?
Kas man atsitiks jei vartosiu narkotikus?
Neklysk manydamas, kad narkotikai yra būdas greitai tapti suaugusiam, tai tas pats kaip daužyti galvą į sieną norint tapti protingesniam.
Vartodamas narkotikus, Tu griauni savo siekį būti nepriklausomu, nes priklausomybė nuo narkotikų yra pati žiauriausia priklausomybė iš visų galimų. Ar tau iš tiesų bus gera, jei turėsi problemų dėl narkotikų? Neapsunkink savo gyvenimo šia papildoma problemų našta.
Pagalvok dusyk, trissyk. Apsvarstyk viską.
Tavo ateitis priklauso tik nuo Tavęs.

DEŠIMT PRIEŽASČIŲ KODĖL TU TURĖTUMEI PASAKYTI NARKOTIKAMS „NE“

1. Narkotikai sukelia klaidingą palaimos jausmą.
2. Narkotikai trukdo galvoti pačiam.
3. Narkotikų vartojimas yra daugelio nelaimingų atsitikimų priežastis.
4. Narkotikai išardo draugystę.
5. Narkotikai daro žmogų silpną ir bevalį.
6. Narkotikai priverčia žmogų imtis vagysčių ir smurto.
7. Narkotikai yra daugelio susirgimų priežastis.
8. Narkotikai ardo šeimas.
9. Narkotikai sukelia vaikų išsigimimus.
10. Narkotikai trukdo žmogui dvasiškai tobulėti.

KAS TIE NARKOTIKAI? KUO JIE PAVOJINGI?

Narkotikai – tai natūralios ir sintetinės cheminės medžiagos, veikiančios žmogaus psichiką ir, jei jomis piktnaudžiaujama, sukeliančios sunkų sveikatos sutrikimą , kuris pasireiškia psichologine ir fizine priklausomybe. Žodis „narkotikai“yra kilęs iš graikų kalbos ir reiškia sapną . seniau šis terminas buvo vartojamas apibūdinti medžiagoms, naudojamoms medicinoje pacientams užmigdyti.
Narkotinės medžiagos – tai medžiagos sukeliančios ypatingą žmogaus psichinę būklę. Prie narkotinių medžiagų priskiriami narkotikai, psichotropinės medžiagos (raminamieji ir migdomieji vaistai), svaigiosios medžiagos ( lakieji tirpikliai), anaboliniai steroidai, alkoholis ir tabakas.
Psichiką veikiančios medžiagos yra legalios (jų vartojimas nėra uždraustas ) ir nelegalios (vartojimą draudžia įstatymai). Medžiagų pasižyminčių narkotiniu poveikiu, yra kai kuriuose vaistuose,maisto produktuose. Nedideli tokių medžiagų kiekiai žmogaus organizmui nekenkia. Pavyzdžiui, kavoje ar arbatoje yra narkotinės medžiagos kofeino, kuris stimuliuoja nervų sistemą. Išgėrę kavos ar stiprios arbatos pasijuntame žvalesni ir energingesni. Kiek kavos ar arbatos puodelių galima per dieną išgerti nekenkiant sveikatai,iki šiol diskutuojama,skirtingi literatūros šaltiniai pateikia įvairius duomenis. Kur kas stipresiais narkotikais laikomi tabakas ir alkocholis. Narkotinių medžiagų poveikis organizmui labai įvairus. Jis priklauso nuo vartojamos medžiagos rūšies, sudėties, suvartoto kiekio (dozės), vartojimo būdo, žmogaus organizmo individualių savybių, asmenybės nusiteikimo,vartojimo aplinkos ir kitų veiksnių. Žiūrint kokį ir kiek narkotiko žmogus yra pavartojęs, jis gali jausti jaudulį, jėgų antplūdį, žvalumą, nuotaikos pagerėjimą,malonų apsvaigimą, atsipalaidavimą,ramybę,nerūpestingumą,savotišką dvasinę pusiausvyrą. Šie pojūčiai užvaldo, norisi juos patirti, vėl ir vėl, klostosi psichinė ir fizinė priklausomybė. Tuo narkotikų vartojimas yra labai pavojingas.
Narkotinės medžiagos vartojamos įvairiais būdais: kramtant, gerent, uostant, įkvepent, rūkant, leidžiant į veną kartais į raumenis. Pavojingiausias narkotikų vartojimo būdas – injekcija į veną. Šiuo atveju narkotikai veikia labai greitai.
Narkotikai – pavojingos medžiagos. Jie sužlugdo žmogų, ir nesvarbu, kokios spalvos tavo oda, turtingas tu ar vargšas, senas ar jaunas, vyras ar moteris, eilinių sugebėjimų žmogus ar genijus. Narkotikai, pasitaikius progai, vienodai žudo visus.
Narkomanija – liga, pasireiškianti potraukiu nuolat vartoti narkotikus. Graikų kalbos „narkė“ reiškia suakmenėjimą, „manija“ – beprotybę, aistrą, kai sutrinka žmogaus psichinė ir fizinė būklė.
Narkomanas – asmuo, priklausomas nuo narkotinių medžiagų.

NARKOTIKŲ RŪŠYS, JŲ POVEIKIS IR PADARINIAI

Gamtoje yra daug medžiagų, veikiančių žmogaus psichiką. Labiausiai žinomi legalūs narkotikai – etilo spiritas, gaminamas iš įvairių maisto produktų, ir nikotinas, esantis tabako stiebuose bei lapuose. Narkotinių medžiagų yra daržinėse aguonose, indiškose kanapėse, kokamedžių lapuose, kai kuriuose grybuose ir kt. Dabar daug narkotinių medžiagų gaminama dirbtiniu būdu.
Narkotikų poveikis priklauso nuo kelių veiksnių:
 Narkotikų kiekio, suvartoto vienu metu;
 Ar asmuo vartojo narkotikus anksčiau;
 Narkotikų vartojimo būdo;
 Situacijos, kurioje narkotikai yra vartojami.

Pagal poveikį narkotines medžiagas galima skirstyti į stimuliuojančiąsias, slopinančiąsias ir haliucinogenines. O dabar norėčiau kiekvieną medžiagų grupę apžvelkti plačiau.

PSICHIKĄ STIMULIUOJANČIOS MEDŽIAGOS

Šiai narkotikų grupei priskiriami amfetaminai, kokainas, krekas, „ekstazi“, efedronas (džefas), nikotinas ir kofeinas.
Psichiką stimuliujančios medžiagos veikia centrinę nervų sistemą ir sukelia energijos antplūdį, žvaiumą, susijaudinimą, didina pasitikėjimą savimi ir pranašumo jausmą, gerina darbingumą. Žmogus jaučiasi labai aktyvus, energingas, nejaučia nuovargio, alkio ir troškulio, gali negerti nevalgyti ir nemiegoti keleta dienų, padidėja lytinis potraukis. Šiuos narkotikus renkasi nusiminę, prislėgti, nusivlę žmonės.
Amfetaminai – geriausiai žinomas, seniai ir daug kur vartojamas sintetinis centrinės nervų sistemos stimuliatorius, vartojamas tablečių ar baltų miltelių pavidalu. Amfetaminas yra geriamas, uostomas specialiai apdorojus gali būti rūkomas, leidžiamas į veną.
Poveikis: pavartojus asmuo pajunta fizinės ir psichinės energijos antplūdį, tampa būdrus, linksmas, iškalbingas, judrus, nenuilsta, pasitiki savimi, paaštrėja pojūčiai, sumažėja miego poreikis, apetitas.
Vartojant amfetaminus organizme vyksta šie pakitimai:
Fiziniai: išsiplėtę akių vyzdžiai, greitas neritmiškas pulsas, pakilusi kūno temperatūra, pagausėjęs prakaitavimas, džiūstanti burna, drebulys ir raumenų traukuliai, pakitusi veido išraiška, įkyriai kartojamas elgesys, galvos skausmai, suvartojus didelę dozę – konvulsijos ir epilepsijos priepoliai, sumažėjęs imunitetas, pakitęs lytinis potraukis.
Psichiniai: nervingumas, susierzinimas, plepumas, mintys šokinėje nuo vieno dalyko prie kito, nerimas ir panika, klausos haliucinacijos.

Kokainas – kartais vadinamas „sniegu“, nes jos kristalai balti. Kokainas yra kramtomas, dažniausiai uostomas ar įkvepiamas pro nosį, įtrinamas į dantenas, rūkomas, retais atvejais leidžiamas į veną.
Poveikis: pavartojus asmuo pasijunta stiprus, tampa judrus, budrus ir energingas, iškalbus, nenustygsta vietoje, pasitiki savimi. Kokainas sumažina nuovargį. Tačiau jo poveikis trumpalaikis, po to jaučiamas išsekimas, silpnumas, depresija. Užvaldo mintis – gauti naują dozę. Būna regos, klausos haliucinacijų, apima panika. Gresia staigi mirtis.
Krekas – pilkšvai baltų ar gelsvų vaškingų trupinėlių, dribsnių formos, akytu paviršiumi, aliejaus ar riebalų konsistencijos. Jis yra rūkomas pypkėmis arba gaminamos cigaretės. Veikia kaip kokainas.
Vartojant kokainą ar kreką organizme vyksta šie pakitimai:
Fiziniai: išsiplėtę akių vyzdžiai, padažnėjęs pulsas, padidėjęs kraujospūdis, pagausėjęs prakaitavimas, pakilusi temperatūra, užgulusi arba varvanti nosis, greitas, negilus kvėpavimas, perdozavus jis esti paviršutinis. Vartojant šiuos narkotikus injekcijomis į veną, jaučiamas stiprus odos niežėjimas, kuris verčia kasytis, draskyti odą, asmeniui atrodo, kad jam kažkas kanda, jis nori atsikratyti įsivaizduojamų vabzdžių ar parazitų.
Psichiniai: suaktyvėjęs elgesys, šokinėjanti minčių eiga (karštligiškas elgesys), sutrikusi judesių koordinacija, traukuliai, orientacijos sutrikimai, nemiga, baimė, haliucinacijos, agresija, depresija, psichozė.
„Ekstazi“ – įvairių spalvų ir formų tabletės, dažnai su paveikslėliais, rečiau spalvotos kapsulės. Jos yra geriamos, sutrynus į miltelius galima įkvėpti, laižyti. Labai retai leidžiama į veną.
Veikia panašiai kaip amfetaminai. Asmuo, pavartojęs „ekstazi“, atsipalaiduoja, jaučia energijos antplūdį. Žmogus esti labai aktyvus, draugiškas, gali šokti valandų valandas ir nejausti nuovargio. „Ekstazi“ madingas diskotekose, reivo ir techno šokių vakarėliuose. Šie narkotikai paaštrina seksualinius pojūčius, mažina seksualinį drovumą.
Vartojant „ekstazi“ organizme vyksta šie pakitimai:
Fiziniai: išsiplėtę akių vyzdžiai, lėta reakcija į šviesą, pagreitėjęs pulsas, pakilusi kūno temperatūra, troškulys, stiprus prakaitavimas, netenkama daug skysčių, džiūstanti burna, drebulys, vėmimas (retais atvejais). Suvartojus didelę dozę arba fiziškai persitempus padidėje kraujospūdis, gresia širdies aritmija ar infarktas, kiti kraujotakos sutrikimai, inkstų nepakankamumas. Sutrikus gyvybinėms funkcijoms galima staigi mirtis.

Psichiniai: padidėjęs aktyvumas, jausmingumas, geranoriškumas iki įkirumo, pasitikėjimas savimi, seksualinis potraukis, nerimas ir panika, nemiga, regos ir klausos haliucinacijos, baimė, depresija, psichozė.
Efedronas (džefas) – pilkšvai balti kristalai. Leidžiamas į veną, retais atvejais ištirpinus geriamas. Poveikis ir pakitimai organizme tokie patys kaip vartojant amfetaminus.
Kofeinas – jo yra kavos pupelėse, arbatžolių lapuose, jūros svogūnuose, guaranos sėklose. Gaminamos tabletės. Vartojamas geriant, leidžiama į veną.
Poveikis: stimuliuoja galvos smegenų žievę, todėl pagerėje mąstymas, nuotaika, suvokimas, padidėja protinis darbingumas, sumažėja nuovargis, mieguistumas.
Vartojant kofeiną organizme vyksta šie pakitimai:
Fiziniai: padidėjęs kraujospūdis, padažnėjęs pulsas, susilpnėjęs širdies raumuo, apsunkinta inkstų veikla, gelsvai pilkšvo atspalvio oda, pageltę dantys.
Psichiniai: ilgiau piknaudžiaujant susilpnėje dėmesys, padidėja nervingumas, dirglumas, sutrinka miegas.

Stimuliuojančių narkotinių medžiagų, vartojimo padariniai yra šie:

Greitai atsirandantys:
 Pakinta mąstymas, dėmesio konsentracija, atsiranda traukuliai, sutrinka pusiausvyra, koordinacija, atliekami beprasmiški, dau kartų pasikartojantys veiksmai.
 Išsipleče akių vyzdžiai, pagreitėja kvėpavimas, pakyla temperatūra, pašiurpsta oda, džiūsta burna.
 Padidėja lytinis potraukis.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 Organizmo išsekimas, pervargimas.
 Dantų gedimas.
 Kraujo užkretimas virusiniais hepatitais, ŽIV.
 Plaučių embolija kraujo krešuliu, mikrobais ar svetimkūniais.
 Plaučių vėžys.
 Insultas, infarktas.
 Imuniteto susilpnėjimas.
 Kepenų atrofija.
 Impotencija ar frigidiškumas.
 Psichozės, depresija.
 Agresyvus elgesys.

PSICHIKĄ SLOPINANČIOS MEDŽIAGOS

Šiai narkotikų grupei priskiriami heroinas, opijus, morfijus, metadonas, alkoholis, raminamieji ir migdomieji vaistai.
Psichiką slopinančios medžiagos slopina nervų sistemą, sukelia atsipalaidavimo ir mieguistumo pojūtį, išnyksta skausmas.
Heroinas – milteliai, kurių atspalvis gali būti nuo balto ar pilkšvo iki rudo, priklausomai nuo teršalų ir ruošimo būdo. Nuo gryno heroino mirštama per kelias minutes, todėl jis maišomas su kofeinu, talku, chininu, gliukoze, miltais, kreida.
Poveikis: žmogus pajunta slopinimą nusiraminimą, svaigulį, pasitenkinimą. Leidžiant į veną gali pakakti vienos ar dviejų injekcijų, kad atsirastų priklausomybė visam gyvenimui.
Vartojant heroiną organizme vyksta šie pakitimai :
Fiziniai: sutrinka judesių koordinacija, asmuo negali laisvai judėti, aiškiai kalbėti, galimi apsinuodijimo reiškiniai, ašarojimas, nosies varvėjimas, pakilusi kūno temperatūra, kaulų laužymu ir t.t.
Perdozavus ištinka mirtis.
Psihiniai :mąstymo sutrikimai, elgesys tampa neprognozuojamas, nerimas, depresija, nemiga, panika, stipri priklausomybė.

Opijus – tamsiai rudos spalvos gabalėliai opijaus ekstraktas – „kaifas“, „širkė“, gaunamas iš daržo aguonų, kuriuose yra natūralių opijatų, „chimke“ arba „chimija“, gaunamas iš sudžiūvusių aguonų stiebelių.
Vartojamas rūkant, geriant arba švirkščiamas į veną.

Morfijus – balti ar gelsvi skaidrūs milteliai, tradiciškai gaminami milteliai užsiteršia, todėl paruduoja ir tampa panašus į cinamoną. Tai viena iš svarbiausių medicinoje nuskausminimui vartojamų medžiagų.

Opijatų (heroino, opijaus, morfijaus) poveikis: euforija, palaimos būsena, šilumos jausmas pilve, atlėgstantis skausmas, pakitęs laiko ir atstumo suvokimas, savijauta tarytum esi nepastebimas, sutrikusios organizmo funkcijos.
Naudojant opijatus organizme vyksta šie pakitimai:

Fiziniai: susitraukę akių vyzdžiai, „stiklinės“ akys, užritę akių vokai, sulinkusi figūra, lėtas pulsas, vangi žarnyno veikla, sutrikęs šlapinimasis, sumažėjęs imunitetas ir t.t.

Psichiniai: nerišli kalba, asmuo apatiškas, nejudrus, nejautrus skausmui, praradęs pareigos jausmą, egocentriškas, šiurkštus ir t.t.

Metadonas – sintetinė medžiaga, tabletės, tirpalas. Vartojamas kaip tradicinių opijatų pakaitalas – ryjamas, geriamas, švirščiamas. Poveikis panašus į kitų opijatų.

Slopinančiųjų medžiagų sukeliami padariniai:

Greitai atsirandantys padariniai:
 susitraukia ir nereguoja į šviesą akių vyzdžiai, džiūsta burna.
 sulėtėja pulsas, kvėpavimas, sumažėja kraujospūdis, atsiranda pasyvumas, mieguistumas, apsunksta galūnės.
 pakinta laiko ir atstumo suvokimas.
 pasidaro nerišli kalba, sutrinka judesių koordinacija.
 perdozavus ištinka šokas.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 abstinencija kai organizmas megauna narkotiko.
 kraujo užkrėtimas virusiniais hepatitais bei ŽIV.
 kepenų ligos cirozė, kepenų vėžys.
 organizmo išsekimas, įsisenėjusių ligų suaktyvėjimas.
 stiprūs sąnarių skausmai.
 cianozė, širdies ritmo kraujospūdžio sutrikimai.
 inkstų nepakankamumas.
 impotencija, frigidiškumas, menustruacijų ciklo sutrikimai.
 apsigimimai.
 psihozės, depresijos.

Raminamieji ir migdomieji vaistai (tablečių, kapsulių, tirpalų pavidalo) vartojami medicinoje gydymui.
Poveikis: nuramina, atpalaiduoja, pagerėja miegas. Be to, migdomieji sukelia pavojingą abstinenciją, panašią į alkoholio karštinę. Svarbiausi jos simptomai – nerimas, miego sutrikimai, pykinimas, dirglumas ir karščiavimas.
Piktnaudžiaujant raminamaisiais ir migdomaisiais vaistais organizme vyksta tokie pakitimai:
Fiziniai:galvos skausmas ir svaigulys, lėta reakcija į šviesą, dvejinimasis akyse, negilus kvėpavimas, dažnas pulsas, žemas kraujospūdis, suglebę raumenys, odos bėrimai ir t.t.
Psihiniai: mieguistumas, agresyvumas, šiurkštumas, atminties susilpnėjimas, nenatūrali nuotaikų kaita: tai euforija, depresija, neaiški kalba, nuo didelių dozių –haliucinacijos, žmogus praranda sąmonę, įvyksta nelaimingi atsitikimai.
Raminamųjų ir migdomųjų vaistų sukeliami padariniai:
Paminėsiu keleta greitai atsirandančių padarinių:
 svaigsta ir skauda galva, gali dvejintis akyse.
 neaiški kaiba, nekoordinuoti judesiai.
 didelės dozės sukelia haliucinacijos, sąmonės netekimą, mirtiną apsinuodijimą.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 retas paviršutinis kvėpavimas.
 dažnas pulsas,žemas kraujospūdis širdies raumens distrofija.
 kepenų distrofija iki cirozės.
 emocinis nepastovumas, pykčio priepuoliai.
 susilpnėjusi atmintis, sutrikęs mąstymas.
 abejingumas darbui, pareigom

Haliucinogenai

Šiai narkotikų grupei priskiriamos kanapės, LSD, haliucinogeniniai grybai, lakiosios medžiagos.
Haliucinogenai laikinai sutrikdo psichiką, sukelia psichozei būdingų požymių: vienas būdingiausių yra iškreipti jutimai ir haliucinacijos. Vartotojai kitaip suvokia aplinką, pakinta mąstymo būdas.

Poveikis: smarkiai veikia psichiką, asmuo ima blogai orientuotis erdvėje, patiria atotrūkį nuo tikrovės, nerealiai suvokia laiką, atstumą, spalvas, formas. Haliucinogenai ypač pavojingi jautrios psichikos žmonėms.
Prie šios narkotikų grupės priskiriami marihuana, nors ji veikia ir stimuliuojančiai.

Kanapės. Iš jų gaminami trys svarbiausi narkotikai: marihuana („žolė“), hašišas (kanapių derva) ir kanapių ekstraktas (hašišo aliejus)

Marihuana – savotiškas labirintas, kurį vieni net neįeina, išsigandę prie durų kabančių draudžiamųjų užrašų, kiti įeina ir beviltiuškai pasiklysta, treti, šiek, tiek paklaidžioję, randa duris ir nueina toliau, ketvirti randa kelią, vedantį prie sunkesnių narkotikų, penkti ištyrinėję labirintą, randa čia kažką įdomaus ar bent jau įgyja gyvenimiškos patirties.

Vartojant kanapių preparatus organizme vyksta šie pakitimai:

Fiziniai:paraudusios akys, džiūstanti būrna, gerklė, jaučiamas alkis, norisi saldumynų, didėja svoris, atsiranda silpnumas, svaigulys, sutrinka hormonų pusiausvyra ir kt.

Psichiniai: pakili nuotaika,daug kalbama, juokiamasi, pakinta laiko, erdvės, atstumo pojūtis, sutrinka koordinacija, sunku susikaupti, susilpnėja atmintis, sutrinka miegas, haliucinacijos, psichozė, vystosi psichologinė priklausomybė ir kt.

LSD (lyzergino rūgšties dietilamidas) – baltų kristalų pavidalo sintetinė medžiaga. Vartojamas ryjant, popieriaus gabalėliai su įvairiais piešiniais, prisodrinti LSD tirpalo prilipinami ant liežuvio, gleivinių, rečiau ant odos.

Vartojant haliucinogenus organizme vyksta šie pakitimai:

Fiziniai: akių vyzdžiai išsiplėtę, tačiau reakcija į šviesą normali, silpnumas, svaigulys, padažnėjęs kraujospūdis, pagreitėjęs kvėpavimas, drebulys, sutrikusi koordinacija, pykinimas ir t.t.
Psichiniai: haliucinacijos, sutrikusi dėmesio koncentracija, orientacija aplinkoje, pakitę klausos, regos, uoslės, skonio pojūčiai, greita nuotaikų kaita.
Haliucinogenų grupės medžiagų vartojimo padariniai:

Greitai atsirandantys padariniai:
 Pagreitėja širdies ritmas, parausta akių baltymai, išsiplėčia akių vizdžiai.
 Džiūsta burna, gerklė, norisi valgyti, ypač saldumynų.
 Pakinta laiko suvokimas, orientacija, suletėja psichinė veikla.
 Apima silpnumas, svaigulys, kaštligiškas drebulys.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 Suletėjęs emocinis vystymasis.
 Susilpnėjusi atmintis ir gabumai, sunkiai susikaupiama ir įsisavinami nauji dalykai.
 Sunki deprėsija, paranoja, bloga nuotaika, sutrikęs miegas, mintys apie savižudybę.
 Psichozės panika, iškreiptas realybės suvokimas, paūmėja kitos psichinės ligos.
 Susilpnėjęs imunitetas.
 Sutrikusi augimo ir lytinių hormonų gamyba, sumažėjęs seksualinis pajėgumas, sutrikęs menstruacijų ciklas.

TABAKAS – „MŪSŲ PIRMASIS NARKOTIKAS‘‘

Narkotikų preveciją reikėtų pradėti nuo tabako, nes:

– tai pirmas narkotikas, kurį išbando vaikai;

– vartoja daug žmonių, todėl sunku apsaugoti vaikus;

– paaugliai ir jaunimas labai greitai pripranta prie nikotino;

– daug žmonių nuo tabako miršta, nes jis sukelia sunkias ligas (pvz.; plaučių vėžį, širdies stenokardiją);

– rūkymas susijęs su narkotikų vartojimu: beveik visi narkomanai pirmiausia pradėjo rūkyti ir yra priklausomi nuo tabako

ALKOHOLIS, KODĖL JIS YPAČ PAVOJINGAS JAUNIMUI?

Alkoholis – skaidrus, lakus, bespalvis, specifinio kvapo bei skonio, lengvai užsidegantis skystis. Vartojamas geriant.
Poveikis: mažos dozės trikdo galvos smegenų žievės slopinimo procesus – žmogus daug kalba, tampa judrus, energingas; didelės dozės paraližuoja jaudinimo centrus, trikdo mąstymą, atmintį, žmogus nesiorientuoja laike, erdvėje, sukelia mieguistumą.
Fiziniai pakitimai: pamėlsta veidas, padažnėje pulsas, padidėjęa kraujospūdis, pažeistos kepenys, pažeista skrandžio gleivinė sutrikusi medžiagų apykaita, susiaurėjęs regėjimo laukas, sunkiau nustatoma iš kur sklinda garsas, žūsta nervų lastelės.
Psichiniai: baimė, nerimas, psichozė, blogėja atmintis, sumenkėja intelektas, asmenybė degraduoja.
Jaunimas greičiau pripranta prie alkoholio nei suaugusieji. Psichinė priklausomybė nuo alkoholio gali atsirasti 1 – 2 mėnesius intensyviai vartojus alkoholį, fizinė priklausomybė – 3 mėnesius.

LAKIOSIOS MEDŽIAGOS IR JŲ POVEIKIS SVEIKATAI BEI GRĖSMĖ GYVYBEI

Lakiosios medžiagos – tai dujos (butanas, propanas), tirpikliai – skaidrūs, specifinio kvapo garuojantys skysčiai (atsetonas, terpentinas), įvairūs aerozojliai bei klijai (tūbelėse, flakonuose). Svaiginantis jos uostamos, įtraukiamos į šnerves.
Poveikis:sukelia slopinimą, greitą ir stiprų apsvaigimą, atotrūkį nuo tikrovės silpnumą, apnuodija visus vidaus organus. 30 % mirčių ištinka pabandžius pirmą kartą.
Fiziniai pakitimai: parausta akys, dusulys, lėtinė sloga, kosulys, sutrinka širdies ritmas, kamuoja galvos skausmai, sumažėja imunitetas. Sutrinka judesių koordinacija, suletėja refleksai dėl to dažni nelaimingi atsitikimai, nudegimai. Medžiagos toksiškos todėl žmogus vemia.
Psichiniai pakitimai: nerišli kalba, stiprus apsvaigimas iki sąmonės praradimo, dažna nuotaikų kaita, baimė ir bloga nuotaika, sutrikęs miegas, depresija, psichozė, susilpnėjusi atmintis ir imunitetas.
Pavojus gyvybei: uždusimas, širdies sustojimas, viršutinių kvėpavimo takų ir burnos ertmės atšalimas.

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 Nepraeinanti sloga, kosulys.
 Liaukėmija, nes pažeidžiami kaulu čiulpai.
 Silpnaprotistė.
 Pažeidžiamos kepenys, vystosi kepenų cirozė.
 Pažeidžiamos plaučių ląstelės, prasideda audinių ragėjimas, plaučių uždegimas.
 Depresija, paranoja, noras nusižudyti.

ANABOLINIAI STEROIDAI

Anaboliniai steroidai vartojami tablečių, kapsulių, tirpalų, pavidalo. Dažniausiai geriami arba leidžiami injekcijomis.
Fiziniai pakitimai: putnus kūnas, patinęs veidas dėl skysčių kaupimosi raumenyse, linguojanti eisena, odos berimas, plaukų slinkimas, pykinimas, skrandžio skausmai, pažeidžiamos kepenys,sutrinka augimo ir lytinių hormonų gamyba, lytinė funkcija.
Psichiniai: agresyvus elgesys, irzlumas, dažna nuotaikų kaita, nemiga, depresija

Ilgalaikio vartojimo padariniai ir pavojai:
 Kepenų augliai.
 Slopinama augimo hormono gamyba, sunyksta ilgųjų kaulų augimo zonos.
 Akromegalija (nenormaliai išauga galūnės, lūpos, smakras).
 Užkalkėja kraujagyslės (širdies infarkto galimybė).
 Depresija, emocinis nepastovumas.
 Agresyvumas, polinkis į smurtą.
 Padidėjęs potraukis treniruotis.
 Padidėjęs lytinis potraukis, bet sumažėjęs lytinis pajėgumas.
 Sėklidžių atrofija (prarandama galimybė turėti vaikų).
 Pastorėja balsas, padidėja smakro plaukuotumas.
 Sutrinka menstruacijų ciklas, galimas nevaisingumas.

IŠVADOS:

Analizuojant narkotikų vartojimo priežastis, neįmanoma išskirti kurios nors vienos. Narkotikų vartojimą lemia daugybė įvairių priežasčių – biologinės, socialinės, psichologinės priežastys, bei asmenybės ypatybės.
Priežastys dėl kurių jaunimas vartoja narkotikus:
 Smalsumas ir nuolatinis noras patirti kuo daugiau malinumų.
 Noras būti kitokiu, madingu, laisvu, parodyti, kad esi „kietas“ ar „krūtas“.
 Nesuvokimas, ką daro ir kad tai yra pavojinga ir rimta.
 Geriama ar vartojami narkotikai norint pamiršti problemas, užuot jas išsprendus.
 Vidiniai emociniai išgyvenimai.
 Nenorėjimas išsiskirti iš draugų.
 Vienišumo jausmas.
 Noras greičiau tapti suaugusiu.
 Neturėjimas ką veikti, neužimtumas.
 Atsakomybės ir įsipareigojimų vengimas.
 Žemas savęs vertinimas.
 Jausmų reguliavimas.

Narkotikų vartojimas yra neteisėtas, todėl kartais mes, bijodami teisinių pasekmių, vengiame apie tai kalbėti, juolab kreiptis į specialistus. Iš tiesų ignoruoti problemą neteisinga, nes ji savaime neišsispręs. Stenkimės sužinoti viską apie narkotikų poveikį, niekada nespręskime narkotikų problemos vieni!

Narkotikai labai žalingi ir pavojingi žmogui ir jo organizmui!

NUSIKALSTAMUMAS
APSINUODIJIMAS
RIZIKA TAPTI PRIKLAUSOMU
KELIAS Į AID`S
ORGANIZMO IŠSEKIMAS
MĄSTYMO SUTRIKIMAI
ASMENYBĖS DEGRADAVIMAS
NERIMAS
INTERESŲ PRARADIMAS
JAUSMŲ „ATBUKIMAS“
ANKSTYVA MIRTIS

NAUDOTA LITERATŪRA:

1. Laima Bulotaitė „ Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo prevencija mokykloje“ 1990 Vilnius.
2. Aleksandra G. Davidavičienė „Alkoholį ir kitus narkotikus vartojantys moksleiviai“ 2000 Vilnius.
3. Ruth Peters „Nebijokite drausminti vaikų“ 1999 Vilnius
4. L. Gasiliauskas, K. Levickaitė, G. Našlėnas „Vaikai klausia“ 2001 Vilnius
5. Narkomanija ir jos prevencija. Informacinė medžiaga 2001 Vilnius

Klaipėdos universitetas
Pedagogikos fakultetas
Sveikatos m – lų katedra

IŠVADOS:

Analizuojant narkotikų vartojimo priežastis, neįmanoma išskirti kurios nors vienos. Narkotikų vartojimą lemia daugybė įvairių priežasčių – biologinės, socialinės, psichologinės priežastys, bei asmenybės ypatybės.
Priežastys dėl kurių jaunimas vartoja narkotikus:
 Smalsumas ir nuolatinis noras patirti kuo daugiau malinumų.
 Noras būti kitokiu, madingu, laisvu, parodyti, kad esi „kietas“ ar „krūtas“.
 Nesuvokimas, ką daro ir kad tai yra pavojinga ir rimta.
 Geriama ar vartojami narkotikai norint pamiršti problemas, užuot jas išsprendus.
 Vidiniai emociniai išgyvenimai.
 Nenorėjimas išsiskirti iš draugų.
 Vienišumo jausmas.
 Noras greičiau tapti suaugusiu.
 Neturėjimas ką veikti, neužimtumas.
 Atsakomybės ir įsipareigojimų vengimas.
 Žemas savęs vertinimas.
 Jausmų reguliavimas.

Narkotikų vartojimas yra neteisėtas, todėl kartais mes, bijodami teisinių pasekmių, vengiame apie tai kalbėti, juolab kreiptis į specialistus. Iš tiesų ignoruoti problemą neteisinga, nes ji savaime neišsispręs. Stenkimės sužinoti viską apie narkotikų poveikį, niekada nespręskime narkotikų problemos vieni!

Narkotikai labai žalingi ir pavojingi žmogui ir jo organizmui!

NUSIKALSTAMUMAS
APSINUODIJIMAS
RIZIKA TAPTI PRIKLAUSOMU
KELIAS Į AID`S
ORGANIZMO IŠSEKIMAS
MĄSTYMO SUTRIKIMAI
ASMENYBĖS DEGRADAVIMAS
NERIMAS
INTERESŲ PRARADIMAS
JAUSMŲ „ATBUKIMAS“
ANKSTYVA MIRTIS

NAUDOTA LITERATŪRA:

1. Laima Bulotaitė „ Alkoholio ir kitų narkotikų vartojimo prevencija mokykloje“ 1990 Vilnius.
2. Aleksandra G. Davidavičienė „Alkoholį ir kitus narkotikus vartojantys moksleiviai“ 2000 Vilnius.
3. Ruth Peters „Nebijokite drausminti vaikų“ 1999 Vilnius
4. L. Gasiliauskas, K. Levickaitė, G. Našlėnas „Vaikai klausia“ 2001 Vilnius
5. Narkomanija ir jos prevencija. Informacinė medžiaga 2001 Vilnius

Klaipėdos universitetas
Pedagogikos fakultetas
Sveikatos m – lų katedra

Vitalija Janušonienė
1 kursas PKG I semestras

REFERATAS
Psichoaktyvių medžiagų vartojimo sutrikimai

PF Panevėžio grupės
Stud. V.Janušonienė
Darbo vadovas:
Lekt. O. Rugevičienė

2003 m.
Panevėžys

Leave a Comment