Namu darbas

LEKSIKA

Leksika – tai kurios nors kalbos žodžių visuma. Lietuviškai tarptautinį žodį „leksika“ galėtume pakeisti žodžiu „žodynas“, nors jis turi kiek platesnę reikšmę. Didžioji lietuvių kalbos leksikos dalis yra norminė, vartotina. Tačiau pasitaiko ir nevartotinų žodžių. Jų iš esmės yra trys grupės:-Nevartotinos svetimybės, kurias vadinsime barbarizmais, kad atskirtume nuo vartotinų svetimybių. Bar¬ba¬riz¬mai vis¬kuo, iš¬sky¬rus ga¬lū¬nę yra ne¬lie¬tu¬viš¬ki. -nevartotini vertiniai. Ver¬tiniuose lyg ir vis¬kas lie¬tu¬viš¬ka, bet tie¬siog to¬kio žo¬džio lie¬tu¬vių kal¬bo¬je nė¬ra – jis nu¬ko¬pi¬juo¬tas iš ki¬tos kal¬bos.-netinkama reikšme pavartoti žodžiai, kuriuos kai kas vadina semantizmais. Var¬to¬ja¬mi kal¬bo¬je daž¬nai, bet ne to¬mis reikš¬mė¬mis – klai¬din¬gos reikš¬mės at¬si¬ran¬da per¬ke¬liant ki¬tos kal¬bos ati¬tin¬ka-mų žo¬džių reikš¬mes į sa¬vą kal¬bą.

Netaisyklingas sakinys Klaidos taisymas Taisyklė1. Išlaužus dirbtuvių duris, i nosį trenkė priklus kvapas. priklus Bendrinėje kalboje neįteisinti skoliniai vadinami svetimybėmis, arba barbarizmais.2. Jie pilnai atitinka Europos Sąjungos civilinės saugumui keliamus reikalavimus. visiškai Pilnas, pilnai netinka baigtumo, išsamumo reikšme.3. Visi iš to sekantys ginčai sprendžiami derybų keliu. kylantys Žodis sekantis vartotinas tik dalyvio reikšme.4. Visi minėti sprendimai bus integruoti į vieningą valdymo centrą, kuriame bus įrašoma, kaupiama ir analizuojama visa informacija apie pažeidimus. bendrą Vieningas reiškia „pasižymintis vienybe, stiprumu“, todėl kalbant apie daiktus, reiškinius šis žodis nevartotinas.5. Jums bus išduoti specialūs tarptautinius standartus atitinkantys drabužiai, pravestas instruktažas. surengtas Pravesti netinka kalbant apie renginius, paprastai tinka nuošalės reikšme.

6. Prieš naudojimą turi būti atliktas elektrodų džiovinimas. elektrodus reikia išdžiovinti Neteisingai vartojami veiksmažodiniai abstraktai su priesaga –imas.7. Kaip taisyklė, esant tokiam detalių trūkumui nebuvo įmanoma suremontuoti mašinos. dažniausiai, paprastai Nevartotinas vertalas.8. Šią jauną įmonę jau pripažino Tarptautinė inžinierių asociacija. naują Semantizmas, nes įmonė gali būti nauja, o jaunas gali būti žmogus, gyvulys, medis arba mėnulis.9. Sistemoje (KRS) peržiūrimi visi įmanomi variantai ir parenkamas tinkamiausias pagal kainą ir jungčių patogumą. susisiekimo Semantizmas, jungtis- sujungimas, ryšys.10. Bendrovės vadovybė stabdo įmonės veiklą bei ruošia dokumentus bankroto bylai inicijuoti. sukelti, siūlyti Sukelti, siūlyti vertinami kaip pagrindiniai (neutralieji) normos variantai.

SINTAKSĖ

Žodis sintaksė yra kilęs iš graikų kalbos žodžio syntaxis, reiškiančio sudarymą, sutvarkymą, rikiuotę. Sintaksė yra gramatikos dalis, nagrinėjanti žodžių tarpusavio ryšius, sakinių sandarą, jų sudarymo būdus ir taisykles. Sintaksė tiria žodžių santykius, jų jungimo būdus, taip pat ir sakinių modelius, sudėtinių sakiniu sudarymo būdus, jų rūšis.

Netaisyklingas sakinys Klaidos taisymas Taisyklė1. Susirinkimai vyksta kartą į mėnesį. per mėnesį Prielinksnis į netinka reikšti laiko tarpui, per kurį vyksta, įvyksta ar kartojasi veiksmas.2. Dokumentai išduodami po parašu. su parašu Prielinksnis po nevartotinas su įnagininku.3. Ruduo – idealus sezonas, nežiūrint to, kad dienos trumpėja. nors, kad ir Prielinksniškai pavartojami žodžiai ir pasakymai yra vengtini, ypač laisvuosiuose stiliuose.4. Burbonų vykdomos sumanios politikos dėka mieste atsirado tekstilės fabrikai. vykdoma sumani politika padėjo įkurti tekstilės fabrikų Dėka vartojama su asmenų pavadinimų kilmininku kaip polinksnis. Nevartotina veiksmo priežasčiai ir būdui nusakyti.5. Šios sąlygos iš anksto užsisakyti negalima, todėl, prieš pasiimant automobilį, apie šį jūsų pageidavimą reikia pranešti „Hertz“. šį savo pageidavimą Prielinksnis apie daugiausia yra vartojamas vietos reikšme ir nelabai tinka objekto reikšme.

6. Priregistravimas į konferencijas. įregistravimas Galima tik įregistruoti ir užregistruoti (įtraukti į sąrašą, įrašyti).7. Atstovauja Klaipėdos miestą tarptautinėse konferencijose, bei kituose renginiuose. atstovauja Klaipėdos miestui Veiksmažodis atstovauti reikalauja naudininko, o ne galininko. Todėl ne atstovauti mokyklą, universitetą, komisiją, o atstovauti mokyklai, universitetui, komisijai ir pan.8. Detalės matmenys pagal pageidavimą. jeigu pageidaujate Pagal vartotinas vietos reikšme ir netinka informacijos šaltiniui reikšti.9.Dėka kompiuterio, duomenys apie detalę reiškiami grafikais. dėka Dėka vartojama su asmenų pavadinimų kilmininku kaip polinksnis. Nevartotina veiksmo priežasčiai ir būdui nusakyti.10.Metų laikotarpyje, įmonė pagamino daug pjovimo staklių. per metus Reiškiant laiką ypač netinka vartoti polinksnių laikotarpyje, bėgyje.

ŽODŽIŲ DARYBĄŽodžių daryba yra žodžių darymas iš kitų žodžių – arba iš paprastųjų, kurie iš nieko nedaryti, arba iš darinių.

Netaisyklingas sakinys Klaidos taisymas1. Aš turiu teisę atsisakyti nuomoti automobilį, jeigu kreditinėje kortelėje nėra pakankamai lėšų. kredito2. Nepalikinėti veikiančių staklių be priežiūros. nepalikti3. Viso įmonėje dirba 250 darbuotojų. iš viso4. Jei mokama fiksuotos vertės kvitu reikalauja pateikti galiojančią kredito kortelę kaip garantiją už papildomas išlaidas (baudas už netinkamoje vietoje pastatytą automobilį ir neužpiltus degalus). neįpiltus degalus5. Naudodamiesi šiuo centru galime pasiūlyti apie 50 įmonių įvairiose šalyse, daugeliu atvejų žemesnėmis kainomis. mažesnėmis6.Daugiacilindrinis variklis yra pagrindinė prietaiso detalė. daugiacilindris variklis7.Mažose patalpose yra naudojamas triukšmo slopintojas. triukšmo slopintuvas8.Šių staklių keliama galia 500kg. keliamoji galia9.Bendra visos įmonės dalis, priklauso užsieniečiams. bendroji10.Mums labai svarbu tikslūs detalės išmatavimai. detalės matmenys

MORFOLOGIJAMorfologija (gr. morfe ‘forma’ ir logos ‘mokslas’) – kalbotyros mokslo sritis, nagrinėjantis kalbos dalis sudarančių žodžių gramatinę semantinę ir morfeminę sudėtį. Tai gramatikos sudedamoji dalis. Morfologijos objektas – žodis. Pirmiausia tiria, kas sudaro žodį, išskiria reikšmines sudedamąsias dalis ir tiria kaip tas žodis funkcionuoja sakinyje, tiria jo gramatines kategorijas.Morfologijos klaidų daroma nelabai daug, nes žodžių formas kitų kalbų įtaka sunkiai paveikia. Čia dažniau tenka spręsti, ar įsileisti į bendrinę kalbą kokį tarminį morfologijos reiškinį. Aktualesnės klaidos: kartais parenkama ne ta žodžio giminė, ne tas žodžio skaičius, ne ta linksnio galūnė, painiojamos įvardžiuotinės ir neįvardžiuotinės, sangrąžinės ir nesangrąžinės formos.

Netaisyklingas sakinys Klaidos taisymas Taisyklė1. Dirbtuves reikėtų perkelti į kokią bankrutuojančią ar užsidarinėjančią miesto gamyklą. uždaromą Veiksmažodžiai su priesagomis –inėti, -dinėti, netinka tęstiniam kartiniam (nekartotiniam) veiksmui reikšti.2. Inžinierius negerai paskaičiavo detalių kainą. suskaičiavo Priešdėlis pa- nevartojamas, kur reikia priešdėlio ap-, iš-, pri-, su-.3. Norintiems kad detalė būtų pagaminta kuo tiksliau, rekomenduojame atkreipti dėmesį, į duomenųreiškimą lygtimis. norintiesiems Kai prie veikiamojo dalyvio nėra daiktavardžio vartojama įvardžiuotinę formą.4. Prasiplėtusios galimybės leido išplėsti įmonės veiklą. praplėstos Sangrąžinės formos netinka neveikiamosios rūšies reikšme, t.y. kai jomis reiškiamas veiksmas negali vykti savaime.5.Abejuose staklėse rasta pažeidimų. abiejuose Skaitvardis abejuose yra vartojamas tik su dauginiais daiktavardžiais. Tačiau nevertotini du daiktavardžiais turinčiais vienaskaitą ir daugiskaitą.6.Ši įmonė tapo antrąja, pagal dydį, metalinių detalių gamintoja. antra Įvardžiuotinės skaitvardžių formos būtinos ir vartojamos tik tada kai kelintiniai skaitvardžiai įeina į terminą, sudėtinį pavadinimą.7. Siekiant kuo efektyvesnių rezultatų, galima fiksuoti tik būtinus momentus ir perduoti šią informaciją operatyviniam duomenų apdorojimui. siekdami Asmeniniuose sakiniuose padalyviai yra klaidingi, jei ir pagrindinį, ir šalutinį aplinkybės veiksmą atlieka tas pats veikėjas8.Prieš pasiimant automobilį, reikia pranešti iš anksto. pasiimdami Asmeniniuose sakiniuose padalyviai yra klaidingi, jei ir pagrindinį, ir šalutinį aplinkybės veiksmą atlieka tas pats veikėjas9. Pristatome optimaliausią detalės matavimo prietaisą. optimalų Nelaipsniuojamoji forma tarptautinių žodžių elementarus, ekstremalus, maksimalus, minimalus, optimalus ir pan. savaime reiškiančių apibrėžtą ypatybės kiekį.10. Itin aktyvi užsienyje dirbančių lietuvių migracija bei didesnis dalykinių kelionių intensyvumas. intensyvesnės dalykinės kelionės Aukštesniojo ir aukščiausiojo laipsnio neišvestiniam būdvardžiams ir iš jų padarytiems prieveiksmiams netinka vientisinė forma.

LITERATŪRA

1. Dabartinės lietuvių kalbos žodynas [interaktyvus]. Prieiga per internetą < http://www.autoinfa.lt/webdic/>2. Kn. I: Gramatinės formos ir jų vartojimas. Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003. ISBN 5-420-01489-03. Kn. 4: Leksika: 1. Skolinių vartojimas (svetimybės, tarptautiniai žodžiai) / [autorė ir sudarytoja Danguolė Mikulėnienė]. Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2005. ISBN 5-420-01582-X4. Kn. 2: Sintaksė: 1. Linksnių vartojimas. [sudarė Rita Miliūnaitė]. Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003. ISBN 5-420-01507-25. Kn. 2: Sintaksė: 2. Prielinksnių ir polinksnių vartojimas / [sudarytoja Rita Miliūnaitė]. Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003. ISBN 5-420-01529-36. Kn. 2: Sintaksė: 3. Įvairūs dalykai. [sudarė Rita Miliūnaitė]. Vilnius, Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2003. ISBN 5-420-01507-X7. Valstybinė lietuvių kalbos komisija [interaktyvus]. Prieiga per internetą 8. ŠUKYS, Jonas. Lietuvių kalba. Kaunas, „Šviesa“, 2001. ISBN 5-430-03264-6