J.K. Rowling biografija

Džoanos Ketlin Rouling biografija

Rouling gimė 1965 liepos 31 d., Čiping Sodburyje, Glosesteršyre, Anglijoje. Ji turi 2 metais jaunesnę sesę Di. Nuo pat vaikystės ji svajojo tapti rašytoja. Džoana tvirtina, kad pradėjo rašyti būdama 5 ar 6-ių metų. Kartu su savo tėvais ir sese gyvendama netoli Bristolio, ji kaimynystėje turėjo gerą draugą, kurio pavardė buvo Poteris!Ji niekada nepamiršo tos šeimos. Vaikystėje ji mokėsi Totšilo, o vėliau Vydeno mokykloje. J.K.(Angliškai Joanne Kathleen Rowling) buvo drovi, strazdanota, nesportiška mergaitė, tačiau ji buvo gabi ir labai mėgo literatūrą. Eksterio universitete rašytoja studijavo prancūzų kalbą, nes tėvai skatino ją tapti išsilavinusia sekretore. Tačiau netrukus mergina suprato, kad ji tam visai netinkama ir apibūdino save kaip pačią blogiausią ir labiausiai išsiblaškiusią sekretorę. Ji neužrašydavo minčių kaip jai būdavo liepiama, bet tiesiog kurdavo ištisas istorijas! Kai Rouling buvo 26 metų, ji išvyko į Portugaliją dirbti anglų kalbos mokytoja. Ji dažniausiai dirbdavo po pietų ir vakarais, kad rytais turėtų laisvo laiko užsiimti kūryba. Tuo metu ji ir pradėjo rašyti istoriją apie burtininką!

Portugalijoje Ketlin susipažino su vienu žurnalistu ir už jo ištekėjo. Dukra Džesika gimė 1993m. tačiau santuoka greitai iširo ir rašytoja kartu su savo mažyte dukrele išvyko gyventi į Škotijos sostinę Edinburgą, kad galėtų būti arti jaunesnės sesers Di. Būtent tada moteris ne tik pasiryžo užbaigti romaną apie Hari Poterį, bet ir jį atspausdinti. Rouling dažnai rašydavo restoranuose, kur glausdavosi kartu su savo dukra. Džoana prašė Škotų meno tarybos suteikti jai dotaciją, kad galėtų išleisti savo knygą. Tai gavusi autorė pardavė savo romaną „Haris Poteris ir Išminties akmuo“ „Bloomsbury“ leidyklai už maždaug 4000 svarų sterlingų.

Kad išlaikytų save ir savo dukrą moteris pradėjo dirbti prancūzų kalbos mokytoja. Po keleto mėnesių Amerikos leidykla nusipirko licenziją pirmajai Hario Poterio knygai ir turėdama pakankamai pinigų ji nustojo dirbti mokykloje ir užsiėmė tik kūryba. Rašytoja apibūdina ši laikotarpį kaip patį laimingiausią jos gyvenime.

Rašytojoskotedžas>

Kai Blumsberio leidykla 1997 išspausdino knygą rašytoja ir jos kūrinys buvo pripažinti didžiausiu atradimu! Džoana greitai parašė pirmosios knygos tęsinį “Haris Poteris ir paslapčių kambarys”, kuris buvo išspausdintas Jungtinėje karalystėje 1998 metais. Vėliau atsirado knyga “Haris Poteris ir Azkabano kalinys.” O 2000 metais buvo išleista kol kas paskutinė knyga “Haris Poteris ir ugnies taurė”. Rašytoja tikriausiai parašys 7 knygas apie šį berniuką! Beje jau yra sukurti 2 filmai apie Hari Poterį kurie uždirbo šimtus milijonų dolerių visame pasaulyje!J.K. Rouling laikoma viena geriausių visų laikų autorių!!!!

APDOVANOJIMAIRašytojos Joanne K.Rowling knygaI “Haris Poteris ir Išminties akmuo” skirta daug premijų:1. Smarties Auksinė premija 1997 metais;2. Britanijos vaikų metų knygos premija 1998 metais;3. FCBG vaikų knygos premija 1998 metais;4. Amerikos knygynų metų knygos premija 1999 metais;5. Austrijos vaikų metų knygos premija 1998 metais. Šią premiją skiria Jaunųjų skaitytojų žiuri;6. Italijos vaikų knygos premija 1998 metais;7. “Prix_ Sorciere” 1999 metais;8. Žurnalo “Mokyklų bibliotekos” geriausia metų knyga;9. Amerikos bibliotekų asociacijos geriausia metų knyga jaunimui 1998 metais;10. “Publishers Weekly” geriausia metų knyga;11. Niujorko viešosios bibliotekos geriausia metų knyga;12. “Žurnalo tėvams” metų knyga 1998 metais;13. “Guardian” premija už grožinės literatūros kūrinį 1998 metais;14. Vokietijos jaunimo literatūros premija 1999 metais;15. Tris kartus britų vaikų metų knygos apdovanojimas.

PRINCAS ČARLZAS APDOVANOJO ORDINUJoanne K.Rowling – vaikų bestselerio “Haris Poteris ir Išminties akmuo” autorę 2001 metais kovo 2d. princas Čarlzas apdovanojo Britų Imperijos ordinu. Šis titulas leidžia ateityje prie savo pavardės pridėti raides O.B.E. Tokiu būdu rašytoja yra pagerbta už indėlį į vaikų literatūrą.

Rašytoja paskelbė, kad parašys visas sumanytas septynias knygas apie Harį Poterį, o princas Čarlzas prisipažino esąs Poterio gerbėjas.

Tomas Kemtys 7a klasė