Pažinti save bei kitus įdomu ir naudinga. Tam kuriami išradingai sudaryti klausimynai bei kitokie testai. Tačiau ir be jų apie žmogų galima nemažai pasakyti. Pakanka žinoti, kelintas vaikas jis buvo šeimoje. Šeiminiai ryšiai, atsinešti iš tėvų šeimos, — tai testas, kuris visada su mumis.
Australų psichologas Williamsas Tovmenns, ištyręs kelis tūkstančius šeimų, nustatė, kad vaikai, užėmę tapačią vietą šeimos struktūroje, užaugę pasižymėjo panašiomis asmeninėmis savybėmis. Jo tyrimai kartoti kituose kraštuose, pasižyminčiuose kitokiomis tradicijomis ir gyvenimo būdu, bet sutapimų visada būta daugiau nei skirtumų. Taigi tikėtina, kad ir Lietuvoje vyresnieji ar jaunesnieji vaikai turi aprašomų savybių.
Pirmiausiai pakalbėkime apie vyriausią vaiką. Kurį laiką su vyriausiu vaiku tėvai elgiasi kaip su vieninteliu, o kai šis pripranta prie savo privilegijuotos padėties, staiga jo „vieta” užimama. Tada vyresnysis vaikas stengiasi išsaugoti tėvų dėmesį, o tėvai tikisi, kad jis bus pavyzdys jaunesniam ir padės jį prižiūrėti. Taigi vyresnysis įgyja daugelį tėviškų savybių — sugebėjimą vadovauti, rūpintis, prisiimti atsakomybę. 21 iš 23 pirmųjų JAV astronautų, rašo psichologas Andreas Richardsonas, buvo vyriausieji ar vienturčiai vaikai.
Atsakomybė nėra lengva. Todėl vyresnėlis yra jautresnis, rimtesnis, darbštesnis ir lengviau jsižeidžiantis dėl kritikos. Vyresnieji vaikai labiau sutapatina save su tėvais, taigi labiau rūpinasi šeimos tradicijomis, dažniau vadovaujasi tėvų pažiūromis ir nelinkę ką nors keisti nusistovėjusiose taisyklėse bei gyvensenoje. Suaugę neretai bando aplinkinius priversti gyventi pagal, jų nuomone, vienintelius teisingus principus.
Vyresnioji sesuo. Paprastai tai įsimintina, ryški asmenybė, sugebanti vadovauti kitiems ir jais rūpintis. Jai sunku įsiklausyti į kitų siūlymus, nes visada žino, kaip dera elgtis. Ji mielai palaiko tvarką ir baudžia jos laužytojus. Kuo daugiau ji turėjo seserų, tuo menkesnės jos galimybės sėkmingai ištekėti. Sukūrusi šeimą, pagimdžiusi vaikus, ji vis mažiau domisi vyru. Nors vaikus griežtai kontroliuoja, vis dėlto moka juos auklėti ir tikrai sukliudys bandantiems netinkamai elgtis. Jos santuoka gali būti sėkminga, jei ištekės už vyro, turėjusio vyresnę seserį, dar geriau — kelias vyresnes seseris, ir įpratusio paklusti stipresnei moteriai.
Jeigu vyresnė sesuo augo su broliais – vyras taps jos „mėgstamiausiu žaisliuku”, ji galės bet kada mesti savo darbą, kad užsiimtų vyro reikalais, nurodys šiam gyvenimo tikslus, tvarkys jo buitį. Kai kuriems vyrams tai patinka, kitiems ši moteris atrodys neįdomi ir pernelyg valdinga.
Vyresnysis brolis. Jeigu jis turėjo jaunesnių broliukų – užaugęs taps vadovu. Tokie žmonės dažniausiai pedantiškai tvarko reikalus, sugeba vadovauti kitiems vyrams, bet retai kada užmezga su jais iš tiesų artimą draugystę. Jie per daug tikisi iš moterų ir šeimos, o gauna mažiau nei galėtų, nes nemoka joms išaiškinti savo poreikių, o tuo labiau nemoka pripažinti savo silpnybių. Dėl pernelyg ryškaus konservatyvumo jiems sunku suprasti savo vaikus.
Vyresnysis seserų brolis lengviau palaiko artimus ryšius. Jis patinka visoms moterims ir sugeba būti joms dėmesingas. Vyriška draugija jam nėra įdomi, nors sugeba maloniai bendrauti ir su jais.
Comments are closed.