Kelintas tu vaikas šeimoje?

Pažinti save bei kitus įdomu ir naudinga. Tam kuriami išradingai sudaryti klausimynai bei kitokie testai. Tačiau ir be jų apie žmogų galima nemažai pasakyti. Pakanka žinoti, kelintas vaikas jis buvo šeimoje. Šeiminiai ryšiai, atsinešti iš tėvų šeimos, — tai testas, kuris visada su mumis.

Australų psichologas Williamsas Tovmenns, ištyręs kelis tūkstančius šeimų, nustatė, kad vaikai, užėmę tapačią vietą šeimos struktūroje, užaugę pasižymėjo panašiomis asmeninėmis savybėmis. Jo tyrimai kartoti kituose kraštuose, pasižyminčiuose kitokiomis tradicijomis ir gyvenimo būdu, bet sutapimų visada būta daugiau nei skiirtumų. Taigi tikėtina, kad ir Lietuvoje vyresnieji ar jaunesnieji vaikai turi aprašomų savybių.

Pirmiausiai pakalbėkime apie vyriausią vaiką. Kurį laiką su vyriausiu vaiku tėvai elgiasi kaip su vieninteliu, o kai šis pripranta prie savo privilegijuotos padėties, staiga jo „vieta” užimama. Tada vyresnysis vaikas stengiasi išsaugoti tėvų dėmesį, o tėvai tikisi, kad jis bus pavyzdys jaunesniam ir padės jį prižiūrėti. Taigi vyresnysis įgyja daugelį tėviškų savybių — sugebėjimą vadovauti, rūpintis, prisiimti atsakomybę. 21 iš 23 pirmųjų JAV astronautų, rašo psichologas Andreas Richardsonas, buvo vyriausieji ar vieenturčiai vaikai.

Atsakomybė nėra lengva. Todėl vyresnėlis yra jautresnis, rimtesnis, darbštesnis ir lengviau jsižeidžiantis dėl kritikos. Vyresnieji vaikai labiau sutapatina save su tėvais, taigi labiau rūpinasi šeimos tradicijomis, dažniau vadovaujasi tėvų pažiūromis ir nelinkę ką nors keisti nusistovėjusiose taisyklėse bei gyvensenoje. Sua

augę neretai bando aplinkinius priversti gyventi pagal, jų nuomone, vienintelius teisingus principus.

Vyresnioji sesuo. Paprastai tai įsimintina, ryški asmenybė, sugebanti vadovauti kitiems ir jais rūpintis. Jai sunku įsiklausyti į kitų siūlymus, nes visada žino, kaip dera elgtis. Ji mielai palaiko tvarką ir baudžia jos laužytojus. Kuo daugiau ji turėjo seserų, tuo menkesnės jos galimybės sėkmingai ištekėti. Sukūrusi šeimą, pagimdžiusi vaikus, ji vis mažiau domisi vyru. Nors vaikus griežtai kontroliuoja, vis dėlto moka juos auklėti ir tikrai sukliudys bandantiems netinkamai elgtis. Jos santuoka gali būti sėkminga, jei ištekės už vyro, turėjusio vyresnę seserį, dar geriau — kelias vyresnes seseris, ir įpratusio paklusti stipresnei moteriai.

Jeigu vyresnė sesuo augo su broliais – vyras taps jos „mėgstamiausiu žaisliuku”, ji galės bet kada mesti savo darbą, kad užsiimtų vyro reiikalais, nurodys šiam gyvenimo tikslus, tvarkys jo buitį. Kai kuriems vyrams tai patinka, kitiems ši moteris atrodys neįdomi ir pernelyg valdinga.

Vyresnysis brolis. Jeigu jis turėjo jaunesnių broliukų – užaugęs taps vadovu. Tokie žmonės dažniausiai pedantiškai tvarko reikalus, sugeba vadovauti kitiems vyrams, bet retai kada užmezga su jais iš tiesų artimą draugystę. Jie per daug tikisi iš moterų ir šeimos, o gauna mažiau nei galėtų, nes nemoka joms išaiškinti savo poreikių, o tuo labiau nemoka pripažinti savo silpnybių. Dėl pernelyg ryškaus konservatyvumo jie

ems sunku suprasti savo vaikus.

Vyresnysis seserų brolis lengviau palaiko artimus ryšius. Jis patinka visoms moterims ir sugeba būti joms dėmesingas. Vyriška draugija jam nėra įdomi, nors sugeba maloniai bendrauti ir su jais. Darbe jis bus nuolaidus, suprantantis pavaldinių problemas lyderis.

Jauniausias vaikas irgi įdomus. Jis nepatyrė psichologinių problemų į šeimą ateinant kitam vaikui. Jis nekonkuravo dėl tėvų meilės, vyresniųjų dėmesio. Visai šeimai jis buvo mažiausiuoju, todėl ir senatvėje neretai atrodo bei elgiasi kaip vaikas. Tėvai savo lūkesčius sieja su vyresniaisiais, iš jauniausio vaiko daug nereikalauja. Taigi jis ir pats išmoksta daug iš savęs nereikalauti, atitinkamai – jo pasiekimai nėra aukšti, jis nuolat laukia, kad kas nors išspręstų kilusias problemas. Jaunesnysis įpranta būti „mažiausiu”, todėl gerai įsidėmi, jog kovoti nenaudinga, ir savo tikslų siekia arba bandydamas sužavėti, arba demonstratyviai įsižeisdamas. Jaunesnysis mėgsta maištauti, neigti autoritetus, tačiau pasąmoningai jais pasitiki ir viliasi, jog stipresnysis juo pasirūpins, todėl pataikauja lyderiui ir juo seka.

Jaunesnioji sesuo. Užaugusi ji bus spontaniška, linksma, lengvabūdiška, įnoringa, mėgstanti nuotykius. Daug kam tai atrodo itin moteriška. Nepaisant šio pripažįstamo moteriškumo, nepaisant daugelio vyrų dėmesio, jos asmeninis gyvenimas nėra sklandus tol, kol ji nesutinka vyriškio, turėjusio jaunesnių seserų. Pastarasis iškart perpranta jos gudrybes ir, skirtingai nuo kitų vyrų, žino, ko iš tikro ji siekia, bei

i sugeba jai vadovauti. Darbe ji gali padaryti karjerą, jei atsiras vyras, kuris tinkamai nukreips jos gebėjimus.

Jei jaunesnioji sesuo turėjo kelis brolius, ji kaip reta kuri mokės pajungti vyrus savo užgaidoms. Ištekėdama ji įrodys vyrui, kad šis pasiekė nepaprastą pergalę. Šeima, vaikai ir meilė ją domina daug labiau nei profesija.

Jaunesnysis brolis. Jaunesniojo brolio elgesį sunku numatyti. Jo nuotaika gali staigiai keistis. Jis nekuria ilgalaikių planų, o vadovaujasi akimirkos poreikiais. Dažniau nei kiti domisi mistika. Jis mėgsta bendrauti, tačiau prisibijo moterų, nors to niekada nepripažins. Draugai jam svarbesni už šeimą. Kadangi vaikystėje jis negalėjo konkuruoti su vyresniaisiais intelektu, suaugęs mieliau renkasi fiziškai aktyvią veiklą — sportą, šokius. Darbe linkęs paklusti, o jo idėjos pernelyg neįprastos ritmingai dirbančiai organizacijai.

Užaugęs su vyresnėmis seserimis, paprastai visą gyvenimą yra globojamas moterų. Vaikystėje jis susilaukdavo per daug dėmesio — ir kaip jauniausias, ir kaip „vyras”, su kuriuo siejamos tėvų viltys. Dėl šios išskirtinės padėties jis nemanė ir nemano, jog ką nors pasieks nuosekliu darbu. Jis tikisi „išlošti”, viliasi sėkme. Neretai jo viltys nors iš dalies pasiteisina, nes vis atsiranda norinčių jį globoti.

Vidurinis vaikas tuo pat metu ir vyresnis, ir jaunesnis. Jis nėra įpareigotas pirmauti, kaip kad gimęs pirmuoju, jis negali likti nesubrendusiu, kaip gimęs paskutiniu. Vidurinis vaikas užaugo ram

mioje aplinkoje, jo patirtis labiau pusiausvira, nes jis lenktyniavo su vyresniu ir globojo mažesnį. Vidurinis vaikas neturėjo vyresniojo teisių ir jaunesniojo privilegijų, todėl pasaulis jam dažnai atrodo neteisingas. Jis taip pat neišmoko būti autoritetingas tarsi vyresnis ir nuoširdžiai neatsakingas tarsi jaunesnis. Tačiau įgijo gebėjimą bendradarbiauti su skirtingais žmonėmis. Taigi gali tapti geru diplomatu.

Jeigu šeimoje visi vaikai tos pat lyties, vidurinio padėtis blogiausia. Įgijęs tiek vyresniojo, tiek jaunesniojo bruožų, jis bus itin savikritiškas ir nerimastingas. Vidurinis vaikas tarp kitos lyties vaikų kartais pernelyg išlepinamas. Tada jam sunku sukurti savo šeimą, palaikyti draugiškus santykius su kitais.

30 thoughts on “Kelintas tu vaikas šeimoje?”

 1. Tikra tiesa jusu straipsnyje.Esu vyriausia savo seimoje-tad ir gyvenime rupinuosi visais ir globoju.Nors ne visi tai ivertina ir supranta-bet nemoku buti kitokia.Nors labai noreciau ,kad ir manim kas pasirupintu,bet deje…

  Reply
 2. Esu ir daugiau susidurusi su gimimo ailiskumo klausimais ir galiu pasakyti, kad man tai viena idomiausiu temu psichologijoje. Tikrai itikina. Nes labai daug kas pasitvirtina. As tai pat esu vyriausioji sesuo ir tikrai kartais net per daznai megstu kitais pasirupinti.

  Reply
 3. 100% sutinku su straipsnio autorium.As taip pat esu vyriausia sesuo ir tikrai visa gyvenima tik ir rupinausi kitais.Net mano sunus sako,kad as per didele altruiste.Dabar bandau truputi keisti ta poziuri ir ismokti pasakyti"NE"Patikekyt, darosi lengviau gyventi.O perskaiciusi apie jauniausia seseri,tai pamiauciau savo jaunesne sese.

  Reply
 4. Oi, idomu su tokiais netiketais dalykais susipazinti, kai jau tiek metu pragyventa. Gal ir gerai butu buve tai anksciau zinoti. Na, bet matau labai daug atitikimu.

  Reply
 5. Ale taip ir akurat ! Aš augau daugiavaikėj, dvi pirmos sesės po to brolis tai taip ir moku su visokiais amžiais bendraut ir nesukelt konfliktų. O Vyriausia sesuo visus ir po šiai dienai globoja, nors savo penkis turi. Mano vyras turi keturias vyresnes seseris , tai taip ir pasiduoda vadovaujamas, net ir pasakė netyčia, kad manęs bijo. Tik vadovaut reikia taip, kad nesijaustų vadovaujamas, nes paskui ambicijos sukyla ir sudie valdžiai. Taigi straipsnis teisingas labai, nes visus gyvus pavyzdžius radau patikrinimui

  Reply
 6. Tikra tiesa! Ir va, matau, kad ne man vienai… As tai ne vyriausioji.. Jauniausioji.. Bet ipratusi vis brautis i virsu ir tarsi vis kovoti, kad galeciau paradyti, ka moku 🙂 Kaip ipratau vaiksteje but nuolat lyginama su seseria, taip ir dabar tas islikes jausmas. Vis neramu, kad galiu pasirodyti uz kazka prastesne, tad stengiuosi, kiek galiu, kad tik taip nenutiktu 🙂

  Reply
 7. visiskai sutinku su straipsniu, skaitydama atpazinau ir save, ir gimines ir draugus. taikliai aprasyta 🙂 pravers ir ateity 🙂

  Reply
 8. Rožytei: esu skaiciusi apie panasius atvejus, kaip Jusu. Is to, ka parasete, panasu, kad negalima nei Jusu vyro vadinti tikrais vienturciais, nes jo seimoje galejo sklandyti to mirusio vaikelio prisiminimas ir taip slegti tevus, gal net pati Jusu vyra. Negaliu analizuoti, nes neturiu tam pasirengimo, taciau isskirtiniai atvejai reikalauja isskirtinio ir gilinimosi

  Reply
 9. Sutinku, kad straipsnyje parašyti teiginiai teisingi . Esu vienturtė ir tikrai nesu išlepusi, bet visiems aukojuosi .Atrodo, kad aš viską geriausiai moku , greičiausiai padarau, ir visur stengiuosi suspėt viena . Matyt dėl tos priežasties per daug išlepinau savo sūnų, kuris dabar neįsivaizduoja, kad mama indų gali nesuplaut….Nežinau ,kas bus tada, kai iš tikrūjų nebepajėgsiu viskuo rūpintis. …

  Reply
 10. Paskaiciau kometarus:) As-tokia kaip ir jus-vienturte ir "uz visus ir viska atsakinga".Mano suauge vaikai vis klausia-kur tas, kur anas, kaip ta ar ana daryti.Patys zino, bet, matyt, atsakingoji mama zino geriau:)
  Nieko is to gero, bet jau nebepakeisi.

  Reply
 11. Esu vyresnysis brolis seimoj, aprasymas gana tikslus, bent jau planuose numatyta vadovo kede, o vyru draugu itin artimu neturiu, antrai pusei keliu itin aukstus reikalavimus, bet manau, kad surasiu saves verta, o ne prastesne, kaip kad cia raso, kaip sakoma, kas iesko, tas randa 🙂

  Reply
 12. Smagiai perskaičiau, bet labiausiai mane domino vienturčio vaiko požiūris į gyvenimą ir savo vietą jame .Mane augino mama ir senelė.Tėtis iškeliavo anapilin, kai man buvo 3- ji. Vyras-tikrasis vienturtis iš dvynių. Jo broliukas mirė gimdymo namuose. Štai tokie unikumai gyveno kartu ir jiems labai sunkiai sekėsi.Kodėl?

  Reply
 13. Na as turiu vyresni broli, bet tikra netiesa raso toje pastraipoje “jaunesnysis vaikas irgi idomus”. Bent jau mano atveju. Visada jauciausi maziau mylima, visada bandziau irodyti savo pranasuma, is manes daugiau tikimasi nei is brolio. Taciau “jaunesnioji sesuo” yra tiesa.
  Ir apie broli paskaiciau kaip apie vyriausiaji.. nelabai atitiko. Tik kaip apie vyresni broli sesei atitiko. Tikrai tarp moteru pasisekima turi nenaudelis. 😉
  Neblogas straipsnis. 😉

  Reply
 14. Na apie mane kaip vyresni broli is dalies tik atitinka, bet apie jaunesni bratka, tai tiesiog nupasakota jo gyvenimo istorija :))

  Reply
 15. vaje,kokios visos laimingos,rūpestingos,globojančios visus,pasiaukojančios – tiesiog idealūs vaikai tos vyresnėlės :)Ir visoms 100% atitikimas 🙂

  Reply
 16. Oi kaip teisingai parašyta… esu jauniausia, mažiausia… Didžiųjų globojama pasidariau labai lengvabūdė, nes žinau, kad kažkas (tik ne aš) išspręs visas bėdas ir problemas….

  Reply
 17. o aš vienturtė ir mano vyras vienturtis. bet tiesiog skirtingai išauklėti. Vyras užaugintas mamos, kuri viską darė viena, tai mūsų įeimoj aš elgiuosi kaip vyriausia sesuo… Viską turiu daryti ir žinoti. Pasigedau apie vienturčius, ypač jei jie antros kartos… Juk ne visada jie turi būti sugadinti…

  Reply
 18. Agne, esu skaiciusi, kad jauniausieji buna labiau islepinti ir uz vienturcius, todel sunkiai kuria savo seimas:) O vienturciai turi beveik visus vyriausiuju bruozus-tai lyderiai, stiprios asmenybes:)

  Reply
 19. O man netinka 🙁 ir mano vyresnėliui broliui. Gal nelaiku gimiau? Turėjau būt didesnė ir vest jį už rankos, o ne atvirkščiai, kaip rašoma. Bet sakoma visur būna išimčių…

  Reply
 20. Visiškai sutinku su autoriumi, aš šeimoje jaunėlė ir turiu vyresnį brolį 🙂 tik va, tas vyras, kuris mane suprastų dar neatsirado 🙁

  Reply
 21. Aš turiu 2m. 7mėn. vyresnį brolį ir 1m. 9mėn. jaunesnį brolį. Konkrečiai tokios situacijos (b-m-b) neaprašyta… Manau reikšmės turi ne tik, ar vyresnis ar jaunesni, bet ir kiek vyresnis ar jaunesnis už brolius ir seses..

  Reply

Leave a Comment