Šventės praėjo… liūdna

Praėjus Kalėdų ir Naujųjų metų šventėms, gali apimti liūdesys. Gyvenimo tempas sulėtėja, žiemiškai pilkas tampa ne tik dangus, bet ir nuotaika, ir kai kuriuos žmones vienišumo jausmas apima iškart po švenčių maratono. Čia pateikiama keletas idėjų, kaip galima išvengti pošventinio liūdesio.

1. Kai baigiasi šventės, baigiasi ir vakarėliai bei šeimos susiėjimai, dėl to galite pradėti jaustis vienišas. Sudarykite planą praleisti vakarą su draugais kartą per savaitę ištisus metus, pvz., pasiūlykite jiems kartu eiti pažaisti krepšinio ar rengti kulinarinius vakarėlius.

2. Kalėdų švenčių metu šeimos nariai dažnai vyksta į kitą miestą, kad galėtų kartu susėsti prie Kūčių stalo, pabūti per šventes ir pabendrauti su giminaičiais, kuriuos retai kada pamato kitu metu. Grįžus namo gali apimti liūdesys, nes norisi išlaikyti artimesnius ryšius vieniems su kitais. Kol dar būsite kartu per Kalėdas, pasitarkite, kaip galėtumėte išlaikyti artimesnius ryšius susiskambindami, susirašinėdami elektroniniu paštu ar dalindamiesi nuotraukomis. Galite suorganizuoti giminės susitikimą po poros mėnesių ar bent jau pavasarį. Nors ir norėtųsi atsipalaiduoti ir vien tik mėgautis švente, vis tik raskite keletą minučių ir idėją sukonkretinkite neatidėliodami, nes vėliau entuziazmas išblėsta.

3. Gal galite sau leisti numatyti išskirtinį renginį po mėnesio ar dviejų? Pavyzdžiui, iš karto po švenčių nusipirkite bilietus į gerą koncertą ar suplanuokite kokią nors išvyką (slidinėti ar kitur). Tai padės atsikratyti liūdnų minčių ir nesunkiai grįžti į įprastą gyvenimo ritmą.

4. Po švenčių tenka nuimti visus kalėdinius papuošimus: tai tikrai ne taip smagu, kaip puošti namus. Paprastai prieš Kalėdas tenka šiek tiek pastumdyti baldus, kad būtų padaryta vieta Kalėdų eglutei ir kitoms dekoracijoms. Tvarkydamiesi galite perstumdyti baldus ar papuošti interjerą nauju akcentu, kad metus pradėtumėte kitaip atrodančiuose namuose.

5. Net jei ir sunku sau tą pripažinti, galite būti nusivylęs, kad negavote tokios dovanos, kokios iš tiesų norėjote. Po Kalėdų dažnai galima rasti daug prekių mažesnėmis kainomis. Jei tik galite sau leisti, nusipirkite tokią dovaną, kokios norėjote. Jeigu to daikto nebėra arba jis per brangus, nusipirkite kokią nors kitą dovaną. Geriau nusipirkti sau ką nors mielo, nei laikyti užgniaužus pyktį ar liūdesį dėl dovanos, kurios negavote.

6. Tai, kad dabar žiema, nereiškia, kad turite visą laiką būti užsidarę. Pabandykite kasdien pasivaikščioti. Pasimankštinkite namie ar sporto klube, jei oras per daug blogas eiti į lauką. Atitraukite užuolaidas, kad į namus įleistumėte kuo daugiau šviesos, pasistatykite namie keletą spalvingų augalų. Stenkitės pozityviai galvoti ir pastebėti žiemos grožį.

7. Galiausiai, liūdesys paprasčiausiai gali būti nuovargio ženklas. Gal vertėtų porą dienų tiesiog pasiduoti melancholiškai nuotaikai? Nustebsite, bet tai gali būti veiksmingas būdas atsikratyti liūdesio be didesnių jūsų pastangų.

Gydytoja psichoterapeutė Dalia Mickevičiūtė

Psichoterapija-jums.lt