Saugokite savo šventes!

Netruks prabėgti spalvotas ir lietingas ruduo, o ore pradės plazdėti artėjančių švenčių nuojautos.

Kutendamos mūsų šalančias nosis savo baltas pūkeliais, šventės daugeliui kelia ne širdies smagumą, bet didžiulį galvos skausmą – kada ir kur rasti tinkamas draugams bei giminėms dovanas. Pachhhhhh!!! Štai ir subliuško švenčių stebuklas, teliko pareiga – nepamiršti sutaupyti, laiku supirkti, tinkamai pasirinkti, ir, žinoma, įduoti. Pripažinkime, kad artėjant Kalėdoms dažniau mąstome ne apie nuveiktus gerus darbus ar šiltą bendravimą su artimaisiais. Kažkurią akimirką šių gražių minčių vietą užima mintys apie daiiktus. „Reikia nupirkt. Būtinai reikia. Ir sūnėnui irgi (ir kuo gi jis vardu?..). Tik neaišku, ką ir kada.“

Ir dovanos virsta galvos skausmu.

Ko gero, visi kartais jaučiame, kad ir šiais metais buvo per mažai bendrauta su artimaisiais. Laviruodami tarp perkrautos dienotvarkės ir žmonos/vyro/vaikų/šuns/šefo poreikių ir vėl neradome laiko seniai matytiems draugams, o pas senolius į kaimą pavyko sulakstyti tik pusdieniui. „O dar tos šventės.et, gal jiems nusiųsiu ką nors paštu. Tik nežinau, ką ir kada, bet juk reikia.“

Didžiausios dovanos – nuoširdaus mūsų dėmesio ne tik, kai kalendorius raudonuoja dėl viso pasaulio švenčiamų dienų, bendražmogiško bendravimo pripildytų akimirkų, gebėjimo išgirsti šalia esančio svajonę, dažniausiai negauna niekas. Išsibarstę rutinoje ir paskendę svarbesniuose reikaluose nuo visų, kas to dėmesio norėtų, atsitveriame blizgančiais popierėliais, margintomis dovanų dėžėmis ar

čekiais. „Dieve, nu ką aš dabar žinau, ko tas Petras norėtų, paimsiu brangią peleninę. Mmm, o gal jis metė rūkyti? Tiek to, peleninė tiks“.

Tas tradicinis klausimas „ką tau padovanoti“ – asmeniškai mane žudo ir nuvilia. Tarsi bandytų sužinoti, koks daiktas leistų atsižymėti tinkamai besielgiančių žmonių sąraše, ir atsikratyti pareigos dalyvauti šventėje. Jau nekalbant apie tai, kad anksčiau žmonės šventę mokėjo ne tik švęsti, bet ir ją kurti. Tikrą. Kvepiančią mišku ir gerumu. O gal sniegu ir artumo pojūčiu. Yra manančių, kad brangesnės dovanos teikia jas gaunančiam daugiau pasitenkinimo.

Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovas, psichoterapeutas Raimundas Alekna primena, kad iš tiesų didžiausią įspūdį palieka dovanos, sužadinančios prisiminimus. Paprastai nedidelės, kartais – padarytos savo rankomis, visada labai asmeniškos ir jaukios. Bėgantys metai priverčia pripažinti, kadd pačius gražiausius dalykus patyrėme anksčiau, nei gavome geresnį darbą ir didesnį atlygį. Būkite tikri, – dovana, kaip ir šventė, bus geriausia pasaulyje, jei kitas pajus jūsų nuoširdų dėmesį, šilumą, meilę.

Psichologine prasme, pinigai įgijo savo galią dėl to, kad tam tikra prasme, žmonių šioje žemėje, pasidarė per daug. Pinigais mes atsiribojame, gauname galimybę nebendrauti. Jie – tarsi tarpininkas, išstumiantis betarpišką žmonių bendravimą. Anksčiau klestėję mainai skatino gyvą bendravimą. Mielus, artimus santykius išstūmė pinigai ir perkrauti vaišių stalai.

Kodėl šventės nebe šventiškos?

Kas gi nutiko mūs

sų šventėms? Jų nepavogė joks piktas pasakų herojus. Tam tikra prasme, atiduodame jas patys. Šventės didelės šeimos būryje? Retenybė. Anksčiau virpulį keldavę švenčių ritualai? Atgyvena. Kam pusdienį kartu kepti pyragus ar daryti kūčiukus, kai prekybos centruose jų galima tiesiog nusipirkti? Kam drožinėti vaikui lesyklėlę, kai ją galima tiesiog nupirkti? Štai tik tikro švenčių skonio nenupirksi.

Todėl, nors galimybių turime daugiau, šventės virto įsipareigojimų krūva, stabdžiu lekiančiame gyvenime. Nemokame sukurti šventės patys, neišmokome to ir savo vaikų. Pasekmės? Ne tik mes patys, bet ir mažieji bendrauja vis mažiau. Padaugėjo nepasitikinčių savimi arba įžūlumu savo kompleksus maskuojančių vaikų. Kam eiti pas draugą į svečius, kai gali „susiesemesinti“, „pasiskaipinti“ ar „pačatinti“? Net ir šventinio gėrimo taurę su artimaisiais, kai kas išsigudrino kilnoti prie kompiuterio prijungę kamerą.

Aišku, šventė lieka šventėmis. Kiek bepostringautume apie vadinamąjį idealųjį variantą, jos ir šiemet užgrius uraganu, privers muistytis, o gal net šypsotis. Ir nors vienas lauke – ne karys, pamąstyti verta. O kas, jei jūsų šventė šiemet nevirs valgymo ir gėrimo varžybomis? Kas, jei skirsite laiko tiems, kas jo tikrai verti. Neprisidengę parduotuvinėmis dovanomis, neliksime nuogi. Tiesiog reikės kiek pasukti galvą ir pasirausti atmintyje, nagi, kas nudžiugindavo mamą, tėtį, sutuoktinį, draugą?

Nors iki švenčių dar yra ritinėlis laiko, noriu palinkėti. Kalėdų vakarą ir Nau

ujųjų Metų dieną pamirškite įsijungti televizorių. Linkiu pabūti tarp pačių mylimiausių ir pajusti, kiek daug vieni kitiems jūs reiškiate. Gyvenime taip nutinka, kad brangūs mums žmonės vienas po kito pasitraukia, tuomet imame apgailestauti, kad per mažai buvome kartu. Ne dėl to, kad kažko nepadovanojome, bet dėl nepasakytų žodžių, neparodytų jausmų. Tad tegul prisiminimai, pokalbiai leis pasijusti dar artimesniems, o vėliau – prisiminti šias šventes, kaip labai labai kitokias – tikras.

0 thoughts on “Saugokite savo šventes!”

 1. Vaikystėje laukdavau švenčių, dabar laukiu nebent nedarbo dienų. Tas prieššventinis pirkimas ir chaosas vargina. Gulėjimas prie stalo su giminėm irgi. Man geriau jau eilinis savaitgalis 🙂

  Reply
 2. sventes yra gili seimos tradicija,ir reikia ja puoselyti,nes musu vaikai,gyvens virtualiame pasaulyje,reikia palaikyti senoliu tradicijas:)

  Reply
 3. Man keista, kai žmonės rašo, jog nemėgsta švenčių. Aš visada labai laukiu Kalėdų. Man patinka dovanoti ir gauti mažas dovanėles. Ir visai nesvarbu, kiek jos kainuoja, gali būti ir atvirutė su nuoširdžiais žodžiais. Be to, tik per šventes atsiranda laiko pabendrauti su giminėmis.

  Reply
 4. Sveiki,
  Mans vārds ir garām Jennifer Morgan i redzēja savu profilu šodien un kļuva interesē jums, l arī vēlētos zināt Jums vairāk, un l vēlamies, lai jūs sūtiet e-pastu uz manu e-pasta adresi, tādējādi l var dot jums manu attēlu, lai jūs zināt, kam l am. Te ir mana e-pasta
  adrese (jennifer75_morgan@yahoo.com), es uzskatu, mēs varam pāriet no šeit! Es gaida savu pastu uz manu e-pasta adresi iepriekš.
  Miss Jennifer.
  (Atcerieties attālums vai krāsu nav nozīmes, bet mīlestības lietās daudz dzīvi)
  l

  Hello,
  My name is miss Jennifer Morgan i saw your profile today and became interested in you,l will also like to know you the more,and l want you to send an email to my email address so l can give you my picture for you to know whom l am. Here is my email
  address (jennifer75_morgan@yahoo.com) I believe we can move from here! I am waiting for your mail to my email address above.
  Miss Jennifer.
  (Remember the distance or colour does not matter but love matters alot in life)

  Reply
 5. Šventės, šventės sunku jas šiais laikais švęsti. Anksčiau ką geresnis kasnis tik per šventes- dabar visko tiek, kad sunku ką beišgalvot. Dovanos labai miela, bet jau obuolių vaiko nenudžiūginsi. Absurdas net vaikai taupo kišenpinigius dovanoms, bet tas džaiugsamas toks trumpalaikis.
  Pastebėjau, kad vaikams labai svarbus faktorius yra apeigos buvimas. Maisto ruošimas nergaujant, tam tikras stalo padengimas, susėdimas, TV išjungimas, malda prieš valgį,dalinimasis maistu, pasipuošimas einant prie stalo. Pradžioje kol buvo labai maži tiesiog dariau kaip man atrodė, paskui pradėjo prieštaraut dabar patys reikalauja. mama paklok tą staltiesę, išjunk televizorių ir t.t mane tai tikrai džiugina. Ir leidžia pajaust, kad dovanos tikrai ne pačios svarbiausios. Kad tikrai imanoma sukurt šventą nuotaiką prie stalo nors trumpam ir tik tai ir sudaro šventę.
  Akimirkos kai pasijaučiame šventi, kai tikime, kad mūsų linkėjimai pildosi, kad tiesiog privalome vienas kitam paskyt ką nors gero, pasidalinti gerumu..

  Reply

Leave a Comment