Kaip įveikti stresą per Kalėdas?

Kalėdos, turinčios būti džiugiausia metų švente, neretai tampa tikru išbandymu dėl patiriamo streso. Išlaidos dovanoms, apsipirkinėjimai, nerealūs lūkesčiai dėl šeimos susibūrimų gali sugadinti šventinę nuotaiką. Tačiau stresą galima sėkmingai sumažinti iš anksto apgalvojus daugelį švenčių scenarijaus aspektų.

Planuokite biudžetą

Paskaičiuokite, kiek pinigų realiai galite skirti dovanoms. Neišsigąskite, jei suma maža, tiesiog pirkite kuklesnes dovanėles. Bet kitąmet pabandykite imtis naujos strategijos: visus metus ar bent kelis mėnesius prieš Kalėdas dalį pajamų atidėkite šventinėms išlaidoms. Tuomet šventės Jums netaps finansiniu smūgiu.

Sumažinkite išlaidas dovanėlėms

Jei turite did delę šeimą ir platų draugų ratą, supirkti jiems visiems dovanas gali tapti sunkiu išbandymu. Tačiau yra būdų, kaip sumažinti išlaidas dovanėlėms ir tuo pačiu stresą visiems artimiesiems: pasiūlykite dovanas pirkti tik vaikams; traukite lapelius su vardais, ant kurių parašyta kam perkate dovaną; susitarkite dėl maksimalių dovanėlių kainų; keiskitės pačių padarytomis staigmenomis.

Apsipirkinėkite protingai

Prieš eidami apsipirkti būtinai sudarykite pirkinių sąrašą. Jei laukiate įkvėpimo netikėtiems sumanymams, galite tik be reikalo valandų valandas prasibastyti prekybos centre. Taip pat nupirkite ir keletą papildomų dovanėlių, kad ir šokoladukų. Tai pravers, jei kažką pamiršote arba jei sulauksite netikėtų svečių.

Svarbiausia kalėdinį apsipirkimą pradėti kiek įmanoma anksčiau. Norėdami išvengti eilių parduotuvėse, išmėginkite apsipirkinėjimą internetu.

Ruošiant Kūčių ir Kalėdų stalą

Nepersistenkite! Jei ruošiate maistą namuose, pasidalinkite darbais su šeimos nariais, nesistenkite visko atl

likti vienas. Laukiate daugybės svečių? Susitarkite, kad visi atsineštų po kokį nors savo pagamintą patiekalą.

Visus ilgai negendančius produktus susipirkite iš anksto, kol prekybos centrų dar neužplūdo minios pirkėjų.

Saugokite sveikatą

Susilaikymas – didžiausia dorybė švenčių periodu. Nepersivalgykite ir nepadauginkite alkoholio, kad viskas nesibaigtų priaugtais kilogramais ir sunkiomis pagiriomis.

Įsisukę į kalėdinių vakarėlių maratoną, raskite laiko gerai išsimiegoti ir pailsėti. Taip pat nepamirškite sporto bei neapsileiskite – reguliari mankšta suteiks stiprybės įveikiant švenčių streso iššūkius.

Nepervarkite. Leiskite sau neatsilieti telefonu, jei tuo metu norite atsipalaiduoti. Streso atsikratyti gali padėti joga arba meditacija. Jeigu Jūsų galvoje sukasi per daug minčių ir darbų, užsirašykite juos – tai tikrai padeda atsikratyti įkyraus galvojimo.

Santykiai su artimaisiais

Daugelis žmonių daro elementarią klaidą – jie laukia kalėdinių stebuklų. Nesitikėkite! Bent jau santykiuose su artimaisiais. Jei šeima ištisus met tus barėsi, tikėtina, kad ir prie šventinio stalo tvyros įtampa. Teks su tuo susitaikyti.

Norėdami išvengti konfliktų šeimos susibūrimuose nelieskite jautrių temų, pavyzdžiui, politikos. Jei kažkas ėmė apie tai šnekėti, atitraukite dėmesį bei nukreipkite kalbą kitur. Ginčų išvengti padės ir kokia nors veikla, žaidimai pakilus nuo stalo. Suplanuokite ką nors tokio iš anksto.

Pajutę nerimą pasinaudokite atsipalaidavimo technikomis: nukreipkite dėmesį į savo kvėpavimą, giliai kvėpuokite.

Būkite supratingi: Jūsų artimieji taip pat jaučia įtampą. Galbūt kažkas prieš Kalėdas skubėjo užbaigti darbus ofise ir dabar yra pav

vargęs, išsekęs. Kažkas gal nerimauja dėl finansinių problemų. Pasistenkite suprasti kitų elgesio priežastis, o ne teisti.

Vienišos Kalėdos.

Jei Jūsų giminaičiai ir draugai toli, neseniai išgyvenote skyrybas arba tiesiog nepalaikote artimų ryšių su šeima, gali tekti Kalėdas sutikti vienam. Kaip šiuo laiku nesijausti vienišam ir nemylimam? Jei nuo artimųjų Jus skiria tik atstumas, bendraukite telefonu ir paštu. Taip pat pirkite jiems dovanas – nesvarbu, kad šeima, draugai gyvena kitoje pasaulio pusėje.

Suplanuokite savo Kalėdas. Jei nėra su kuo pasidalinti džiaugsmu, pabandykite įsitraukti į kokią nors labdaringą veiklą, kuri Jūsų šventes pavers tikrai ypatingomis. Taip pat nesėdėkite vienas namuose – dalyvaukite miesto ir bendruomenės šventėse. Arba surenkite vakarėlį pats: sukvieskite bendradarbius ar kaimynus. Gal užsimegs graži draugystė. Dar vienas variantas – nukeliauti ten, kur jau seniai norėjote, bet nebuvo laiko.

Po skyrybų – liūdnos šventės

Sutikti pirmąsias Kalėdas po skyrybų gali būti labai sunku. Tačiau svarbu leisti emocijoms išsilieti, neužsisklęsti savyje. Jeigu stengiatės prieš kitus atrodyti stiprus, leiskite bent vienatvėje sau pabūti silpnam ir išgyventi savo liūdesį.

Jei išsiskyrusi šeima turi vaikų, būtina per šventes nesipykti arba bent jau nedaryti to vaikams matant, kad netraumuotumėt mažylių. Geriausia, kai vaikai vieną Kalėdų dieną gali leisti su vienu iš tėvų, o kitą – su kitu.

Žvilgsnis atgal

Naujųjų metų artėjimas dažnai priverčia žmones pažvelgti į praėjusių dvylikos mėnesių pas

siekimus ir nesėkmes. Ką daryti, jei suvokiate, kad veltui iššvaistėte dar vienus metus? Visų pirma, nebūkite tokie pesimistai – sudarykite sąrašą gerų darbų ir įvykių, kuriuos nuveikėte ar patyrėte. Jei su kažkuo susipykote, Kalėdos pats metas taikytis. Įveikite savo užsispyrimą – susisiekite su žmonėmis, kurių pasiilgote, ir pabandykite atnaujinti ryšį.

Nepamirškite, kad Jūsų negatyvūs jausmai gali būti sukelti būtent Kalėdų karštinės: varginančių apsipirkimų ir nerealiai linksmų švenčių lūkesčių. Tikėtina, kad nusivylimo jausmas praeis vos įsivažiavus naujiems metams.

Nežadėkite sau per ateinančius metus padaryti nerealius darbus. Geriau nusistatykite pozityvius ir pasiekiamus tikslus.

Kalėdos – ne varžybos

Nekreipkite dėmesio į tai, kaip Kalėdas švenčia Jūsų kaimynai ir pažįstami. Ar jų eglutė gražesnė, o stalas gausesnis? Nesvarbu! Tai ne varžybos, praleiskite šventes taip kaip norite Jūs ir Jūsų šeima.

Atsiminkite, jog tobulų Kalėdų nebūna – visuomet nutinka kažkas neplanuoto. Kad ir kaip stengtumėtės visiškai išvengti švenčių streso nepavyks, bet naudinga jį atpažinti bei kalbėtis apie tai su artimiausiais žmonėmis. Tuomet rūpesčiai taps ne tokie gąsdinantys ir galėsite į viską pažvelgti ne taip rimtai.

Per stresą ir skubėjimą nepamirškite tikrosios Kalėdų prasmės. Tai krikščioniška šventė. Psichologai teigia, kad tie, kurie švenčia Kristaus gimimą yra laimingesni už tuos, kuriems Kalėdos – tik šventė su dovanomis. Kodėl taip yra? Nes tikintieji turi stipresnį gyvenimo prasmės pajautimą.

Ramių Jums Šv. Kalėdų!

13 thoughts on “Kaip įveikti stresą per Kalėdas?”

 1. Keturi priešpaskutiniai sakiniai – esminiai. Visa kita banalybės apie tai, kas būna vartojant erzacą vietoj originalo

  Reply
 2. Dalia, mūsų kasdienybė banali ir pasiruošimas šventėm dažniausiai gaunasi banalus… Silkės juk reikia nusipirkti.

  Reply
 3. Agne, aš manau (ir savo mamai kiekvienąkart prieš šventes sakau), kad svarbiausia teisingai akcentus sudėti. Kalėdų akcentas yra Dievo įsikūnijimo slėpinys. Visa kita – gal ir malonūs, tačiau nebūtini priedai, kurie tampa labai reikšmingi, jei pagrindinis akcentas nyksta. Šventė (nuo žodžio “šventas”) yra sielos atgaivai ir poilsiui, jei po šventės reikia gaiveliotis – blogai švęsta buvo.
  Elementarus pavyzdys: valandėlė su seniai matyta vaikystės drauge nuostabi sėdint prie puodelio arbatos ar ant suoliuko visai be arbatos, ar atsirėmus kur į turėklą, jei ir suoliuko nėra. Be draugės ta nuostabi susitikimo šventė neįvyks, jokiom kad ir puikiausiom sąlygom…
  O kad vaikai ar draugai negaus lauktų dovanėlių ar gaus ne tokias… na, pasiklauskim, ką mūsų močiutės ir seneliai per Kalėdas dovanų gaudavo, ką valgydavo ir kas jiems svarbiausia būdavo 🙂

  Reply
 4. Mano svajonė-sutikti šventes namie,ramiai….visiškai neprieštaraučiau Kalėdas sutikti viena.Bet įtariu kad to niekada nebus-Kūčių dieną mano gimtadienis,ir vėl šurmulio nepavyks išvengti.

  Reply
 5. Vilma, viena??? Man tai būtų labai nemalonu. Juk tai šeimos šventė, niekas nesėda prie Kūčių stalo vienas, jei tik turi su kuo ta diena dalintis.
  Beje, sveikinu su artėjančiu gimtadieniu 🙂 Man visada atrodė, jog gimtadienis per Kalėdas truputį nesąžininga – juk tom dienom ir taip būna šventė. O gimtadienį gera švęsti kokį nors visai neypatingą savaitgalį, nes jis virsta švente. Kaip tau patinka būti gimusiai per Kūčias?

  Reply
 6. Ačiū už sveikinimus,nu kaip čia pasakius-yra dvi medalio pusės:1.niekada nebūna liūdna,visada daug žmonių,galima sakyti jog tai atvirų durų diena su dovanom,iš kitos pusės pati Kalėdų šventė dažnai būna pamiršta.Jei galėčiau pasirinkti tai mano gimtadienis bųtinai būtų birželio mėnesį kai žydi bijūnai.Bet yra kaip yra.Bandžiau 2000 metus sutikti viena…pavyko.Pabuvau pati su savim,bet neilgai…..suirado mane draugai ir pasilinksminom iki ryto.

  Reply
 7. netik kad patiko,bet aš taip norėjau…..jaučiausi gerai,buvau pavargusi nuo švenčių,nuo šurmulio,nuo pties šventimo…būčiau visai nieko prieš visą tai pakartoti,nes tikrai retai turiu galinmybę pabūti viena,sudėlioti mintis į vietas.O gimtadienis kai alyvos žydi-super.

  Reply
 8. manau, stresas prieš KAlėdas yra tik nespėjančių gauti dovanas artimiesiems išmislas :)) Pavartokit prieš jas Tonussan, kuris ne tik stresą mažina, bet ir energizuoja, žvalina bei vaiko mieguistumą, ir, nebebus jokių stresų tik didelis kalėdinis džiaugsmas ir šiluma 😉

  Reply
 9. as Jums galiu pasakyti, kaip isvengti STRESO per Kaledas ir apskritai jo isvengti – nesusidurti su juo. tikriausiai Jusu galvoje kirba mintis – kaip??? as irgi nezinojau kuri laika ir kentejau nuo streso darbe, namie, su seiminyksciais. dabar apie pora menesiu geriu tonussan ir jis man padeda atsikratyti streso, nerimo, nuovargio, mieguistumo. na, keliuosi ne dainuodama, taciau nedaug jau truksta.

  Reply
 10. oi stresas man nuolatinis buna siuo metu nereikia ir kaledu,nezinau jau ka ir bedaryti, tai dabar geriu Regustress preparata,jis neslopina, nesukelia priklausomybes.

  Reply

Leave a Comment