Kaip įveikti stresą per Kalėdas?

Kalėdos, turinčios būti džiugiausia metų švente, neretai tampa tikru išbandymu dėl patiriamo streso. Išlaidos dovanoms, apsipirkinėjimai, nerealūs lūkesčiai dėl šeimos susibūrimų gali sugadinti šventinę nuotaiką. Tačiau stresą galima sėkmingai sumažinti iš anksto apgalvojus daugelį švenčių scenarijaus aspektų.

Planuokite biudžetą

Paskaičiuokite, kiek pinigų realiai galite skirti dovanoms. Neišsigąskite, jei suma maža, tiesiog pirkite kuklesnes dovanėles. Bet kitąmet pabandykite imtis naujos strategijos: visus metus ar bent kelis mėnesius prieš Kalėdas dalį pajamų atidėkite šventinėms išlaidoms. Tuomet šventės Jums netaps finansiniu smūgiu.

Sumažinkite išlaidas dovanėlėms

Jei turite didelę šeimą ir platų draugų ratą, supirkti jiems visiems dovanas gali tapti sunkiu išbandymu. Tačiau yra būdų, kaip sumažinti išlaidas dovanėlėms ir tuo pačiu stresą visiems artimiesiems: pasiūlykite dovanas pirkti tik vaikams; traukite lapelius su vardais, ant kurių parašyta kam perkate dovaną; susitarkite dėl maksimalių dovanėlių kainų; keiskitės pačių padarytomis staigmenomis.

Apsipirkinėkite protingai

Prieš eidami apsipirkti būtinai sudarykite pirkinių sąrašą. Jei laukiate įkvėpimo netikėtiems sumanymams, galite tik be reikalo valandų valandas prasibastyti prekybos centre. Taip pat nupirkite ir keletą papildomų dovanėlių, kad ir šokoladukų. Tai pravers, jei kažką pamiršote arba jei sulauksite netikėtų svečių.
Svarbiausia kalėdinį apsipirkimą pradėti kiek įmanoma anksčiau. Norėdami išvengti eilių parduotuvėse, išmėginkite apsipirkinėjimą internetu.

Ruošiant Kūčių ir Kalėdų stalą

Nepersistenkite! Jei ruošiate maistą namuose, pasidalinkite darbais su šeimos nariais, nesistenkite visko atlikti vienas. Laukiate daugybės svečių? Susitarkite, kad visi atsineštų po kokį nors savo pagamintą patiekalą.

Visus ilgai negendančius produktus susipirkite iš anksto, kol prekybos centrų dar neužplūdo minios pirkėjų.

Saugokite sveikatą

Susilaikymas – didžiausia dorybė švenčių periodu. Nepersivalgykite ir nepadauginkite alkoholio, kad viskas nesibaigtų priaugtais kilogramais ir sunkiomis pagiriomis.

Įsisukę į kalėdinių vakarėlių maratoną, raskite laiko gerai išsimiegoti ir pailsėti. Taip pat nepamirškite sporto bei neapsileiskite – reguliari mankšta suteiks stiprybės įveikiant švenčių streso iššūkius.

Nepervarkite. Leiskite sau neatsilieti telefonu, jei tuo metu norite atsipalaiduoti. Streso atsikratyti gali padėti joga arba meditacija. Jeigu Jūsų galvoje sukasi per daug minčių ir darbų, užsirašykite juos – tai tikrai padeda atsikratyti įkyraus galvojimo.

Santykiai su artimaisiais

Daugelis žmonių daro elementarią klaidą – jie laukia kalėdinių stebuklų. Nesitikėkite! Bent jau santykiuose su artimaisiais. Jei šeima ištisus metus barėsi, tikėtina, kad ir prie šventinio stalo tvyros įtampa. Teks su tuo susitaikyti…

Norėdami išvengti konfliktų šeimos susibūrimuose nelieskite jautrių temų, pavyzdžiui, politikos. Jei kažkas ėmė apie tai šnekėti, atitraukite dėmesį bei nukreipkite kalbą kitur. Ginčų išvengti padės ir kokia nors veikla, žaidimai pakilus nuo stalo. Suplanuokite ką nors tokio iš anksto.

Pajutę nerimą pasinaudokite atsipalaidavimo technikomis: nukreipkite dėmesį į savo kvėpavimą, giliai kvėpuokite.

Būkite supratingi: Jūsų artimieji taip pat jaučia įtampą. Galbūt kažkas prieš Kalėdas skubėjo užbaigti darbus ofise ir dabar yra pavargęs, išsekęs. Kažkas gal nerimauja dėl finansinių problemų. Pasistenkite suprasti kitų elgesio priežastis, o ne teisti.

Vienišos Kalėdos…

Jei Jūsų giminaičiai ir draugai toli, neseniai išgyvenote skyrybas arba tiesiog nepalaikote artimų ryšių su šeima, gali tekti Kalėdas sutikti vienam. Kaip šiuo laiku nesijausti vienišam ir nemylimam? Jei nuo artimųjų Jus skiria tik atstumas, bendraukite telefonu ir paštu. Taip pat pirkite jiems dovanas – nesvarbu, kad šeima, draugai gyvena kitoje pasaulio pusėje.

Suplanuokite savo Kalėdas. Jei nėra su kuo pasidalinti džiaugsmu, pabandykite įsitraukti į kokią nors labdaringą veiklą, kuri Jūsų šventes pavers tikrai ypatingomis. Taip pat nesėdėkite vienas namuose – dalyvaukite miesto ir bendruomenės šventėse. Arba surenkite vakarėlį pats: sukvieskite bendradarbius ar kaimynus. Gal užsimegs graži draugystė… Dar vienas variantas – nukeliauti ten, kur jau seniai norėjote, bet nebuvo laiko.

Po skyrybų – liūdnos šventės

Sutikti pirmąsias Kalėdas po skyrybų gali būti labai sunku. Tačiau svarbu leisti emocijoms išsilieti, neužsisklęsti savyje. Jeigu stengiatės prieš kitus atrodyti stiprus, leiskite bent vienatvėje sau pabūti silpnam ir išgyventi savo liūdesį.

Jei išsiskyrusi šeima turi vaikų, būtina per šventes nesipykti arba bent jau nedaryti to vaikams matant, kad netraumuotumėt mažylių. Geriausia, kai vaikai vieną Kalėdų dieną gali leisti su vienu iš tėvų, o kitą – su kitu.

Žvilgsnis atgal

Naujųjų metų artėjimas dažnai priverčia žmones pažvelgti į praėjusių dvylikos mėnesių pasiekimus ir nesėkmes. Ką daryti, jei suvokiate, kad veltui iššvaistėte dar vienus metus? Visų pirma, nebūkite tokie pesimistai – sudarykite sąrašą gerų darbų ir įvykių, kuriuos nuveikėte ar patyrėte. Jei su kažkuo susipykote, Kalėdos pats metas taikytis. Įveikite savo užsispyrimą – susisiekite su žmonėmis, kurių pasiilgote, ir pabandykite atnaujinti ryšį.

Nepamirškite, kad Jūsų negatyvūs jausmai gali būti sukelti būtent Kalėdų karštinės: varginančių apsipirkimų ir nerealiai linksmų švenčių lūkesčių. Tikėtina, kad nusivylimo jausmas praeis vos įsivažiavus naujiems metams.

Nežadėkite sau per ateinančius metus padaryti nerealius darbus. Geriau nusistatykite pozityvius ir pasiekiamus tikslus.

Kalėdos – ne varžybos

Nekreipkite dėmesio į tai, kaip Kalėdas švenčia Jūsų kaimynai ir pažįstami. Ar jų eglutė gražesnė, o stalas gausesnis? Nesvarbu! Tai ne varžybos, praleiskite šventes taip kaip norite Jūs ir Jūsų šeima.

Atsiminkite, jog tobulų Kalėdų nebūna – visuomet nutinka kažkas neplanuoto. Kad ir kaip stengtumėtės visiškai išvengti švenčių streso nepavyks, bet naudinga jį atpažinti bei kalbėtis apie tai su artimiausiais žmonėmis. Tuomet rūpesčiai taps ne tokie gąsdinantys ir galėsite į viską pažvelgti ne taip rimtai.

Per stresą ir skubėjimą nepamirškite tikrosios Kalėdų prasmės. Tai krikščioniška šventė. Psichologai teigia, kad tie, kurie švenčia Kristaus gimimą yra laimingesni už tuos, kuriems Kalėdos – tik šventė su dovanomis. Kodėl taip yra? Nes tikintieji turi stipresnį gyvenimo prasmės pajautimą.

Ramių Jums Šv. Kalėdų!