Kai nuovargis lydi kasdien

Ne vienas sau galėtų pritaikyti panašų scenarijų: “Ryte nenoriu keltis, dieną erzina nuolat skambantys telefonai, kažko norintys interesantai, neužsičiaupiantys bendradarbiai. Jau dienos viduryje jaučiuosi, tarsi kojos būtų nubėgusios ne vieną dešimtį kilometrų, o svarbiausia – visas kūnas tarsi išsunktas reikalauja atsijungti. Deja, nors nuovargis senokai tapo nuolatiniu palydovu, naktį akis plešia nemiga. Man taip viskas nusibodo.”

Pervargimas – XXI amžiaus liga

Nieko nuostabaus, jei pirmoje pastraipoje atpažinote save – pervargimas, pasak Vilniaus psichoterapijos ir psichoanalizės centro vadovo, psichoterapeuto Raimundo Aleknos yra tipiška XXI amžiaus liga. Kelis deššimtmečius atgal egzistavusios normuotos darbo valandos, nors ir buvo kliuvinys papildomam uždarbiui bei svarbiems ekonomikos reiškiniams, saugojo mus nuo pervargimo. Dabar galime papildyti piniginę, dirbdami viršvalandžius, tačiau taip aukojame savo sveikatą ir laisvalaikį. Šiuo požiūriu, mūsų šalis niekuo nesiskiria nuo kitų vakarietiškų valstybių – rinkos ekonomikoje pervargimas – visada egzistuojanti problema.

Tik nuovargis, ar jau pervargimas?

Kuo gi pervargimas skiriasi nuo paprasto nuovargio? Pervargęs žmogus „iškrenta“ iš biologinio ritmo: nebegali atsipalaiduoti, sutrinka jo miegas, net nedirbant jaučiama nuolatinė įtampa. Mintys tarsi įklimpsta ir jų nebbegalime atplėšti nuo to, ką darėme. Netrunkame pajusti fizinius pervargimo simptomus: dėmesio stoką, nuotaikos bangavimus, astenizaciją, „šokinėjantį“ spaudimą, galvos skausmus, silpnėjančią imuninę sistemą. Iki tam tikros ribos pervargimo gali nerodyti jokie medicininiai tyrimai, tačiau jei apie tai, ką veikiate, nebegalite neg

galvoti ir tai jus vargina, jaučiate anksčiau paminėtus simptomus – labai tikėtina, kad pervargote, teigia psichoterapeutas R. Alekna.

Pervargimas. Ką su juo daryti?

Taigi, ką daryti su pervargimu? Ir kodėl ta pati veikla vieniems sukelia pervargimą, o kitiems – ne? Apsisaugoti nuo pervargimo pavyksta tiems, kas sugeba skirti sau pakankamai dėmesio, reguliariai atitrūkti nuo pagrindinės veiklos ir koncentruoti dėmesį į tai, kas vyksta dabar, o ne visą laiką „gromuliuoti“ tas pačias, varginančias mintis. Svarbu ne tik tai, ar apie kažką galvojame nuolat, bet ir tai, ar mintys teigiamos, leidžiančios atsipalaiduoti, ar keliančios įtampą. Pervargimas grėsmingas tuo, kad žmogus atsiduria uždarame rate. Ir kuo labiau ratas įsisuka, tuo sunkiau mums spėti kartu su juo – atsiriboti nuo varginančių minčių, nuo veiklos. Žmogus nebeturi laiko sau, be to,, ir tas veiklai atiduodamas laikas tampa neproduktyvus, nebeduoda ankstesnių rezultatų. Emocionaliai ir fiziškai pavargęs žmogus skleidžia šią nuotaiką aplink save ir tai neigiamai veikia kolegas ir artimuosius.

Pervargimas mus pakeičia

Pasak psichoterapeuto R. Aleknos, geriausia, jei aplinkiniai, pastebėję, kad esame ant pervargimo ribos, geranoriškai ir nuoširdžiai padėtų: leistų pailsėti, atsipalaiduoti, atitrūkti, jei įmanoma, perimtų dalį varginančių funkcijų. Išgydyti pervargimą galima tik poilsiu, tik laiku, kuris bus skirtas išskirtinai tam žmogui. Geriau pasijusti leistų ir teisingai sudėliotas dienos režimas, kur būtų aišku, kada lai

ikas veiklai, kada – poilsiui. Jei pervargstama nuo darbo, būtina sumažint krūvį. Ne, nebūtina mesti darbo. Užtektų gerai pailsėti, o vėliau aiškiai struktūruoti laiką, kad darbui skirtos valandos būtų išnaudojamos produktyviai. Taigi, kai dirbu, neveikiu nieko kito – nelandžioju po interneto svetaines, neplepu su kolegomis, nerašau elektroninių laiškų. Kai ilsiuosi, – netvarkau reikalų mobiliuoju telefonu, nedalinu kolegoms patarimų, nevažiuoju į kontorą „patikrinti pašto“. Būtent ritmiškumas padeda žmogui atgauti pusiausvyrą.

Padėkite sau dabar

Kai ką dėl geresnės savo savijautos galite padaryti jau šiandien:

 • Pasivaikščiojimas gryname ore ne vargina, o padeda atsipalaiduoti, geriau miegoti.
 • Labai naudinga pabėgioti. Tačiau ne visi tai gali/mėgsta/nori.
 • Prisileiskite pilną vonią karšto vandens, įsiberkite mėgiamo kvapo druskų ir ramiai pagulėkite, kol pasijusite atsipalaidavęs.
 • Užmigti padeda ir šiltas dušas ar stiklinė šilto pieno ar arbatos.
 • Prieš pervargimą kovoti padėtų vadinamosios autogeninės treniruotės, jogos pratimai, ar net apsilankymas kirpykloje, atpalaiduojantys masažai, fizioterapinės ir SPA procedūros, ramios muzikos klausymas.

Pervargimo gydymui naudojami ir vaistai nuotaikai gerinti, psichostimuliatoriai, tačiau tai – ne išeitis. Geriau keiskite gyvenimo būdą, nes po piliulių sukelto darbingumo poilsio reikės dar daugiau, o laiko jam, turbūt, nerasite, o jėgų antplūdį pakeis apatija ar pyktis. Gi krauti malkas ant nebepavežančio vežimo nepatariu niekam.

Kaip nustatyti, ar esate pervargęs:

1. Įvertinkite, kaip greitai užmiegate, kiek laiko miegate, ar atsikeliate pailsėjęs. Jei atsigulęs vartotės kelias valandas, miegas trū

ūkčiojantis, o ryte nėra jėgų – tikėtina, kad esate pervargęs.

2. Jei nuo pietų jaučiate įtampą, kuri trukdo dirbti produktyviai, – reikia poilsio.

3. Būdingi pervargimo požymiai: silpnumas, fizinis ir psichinis nuovargis, įtampa, nerimas, nuotaikų kaita, verksmingumas, emocinis labilumas, vegetacinės sistemos sutrikimas, padidintas prakaitavimas.

0 thoughts on “Kai nuovargis lydi kasdien”

 1. Ką bepridursi, tikros tiesos išdėstytos… Man tik įdomu priežastys, kodėl vieni pervargsta, o kiti – ne. Nuo ko tai priklauso? Gal nuo šeimos, charakterio, temperamento. Kodėl vieni moka ilsėtis, kiti ne? Aš, deja, turbūt labiau prie tų nemokančių… Patarimai geri, bet kai labai stengiesi atsipalaiduoti, tik dar labiau įtampa sukyla 🙂

  Reply
 2. Yra daugybė gerų būdų atsipalaiduoti: sportas, šokiai, draugai, geras filmas ar knyga, poilsis gamtoje. Kai žmonės tampa darboholikais pamiršta visa tai, todėl ir pervargsta.

  Reply
 3. Teko savo kailiu patirti, kas yra sunkus pervargimas ir išsekimas. Mečiau darbą, ilsėjausi, miegojau, keliavau visus metus. Atsigavau, vėl turiu jėgų, bet gyvenimo būdą visiškai pakeičiau. Jokių viršvalandžių!

  Reply
 4. hm.as jauciuosi pervargusi, bet sitie isvardyti pozymiai nera 100 % tikslus ir issamus. PVz, as visuomet greit uzmiegu, nesvarbu, kiek pries tai miegojau, ka diena veikiau..kazkada varciausi pusvalandi ir jau pamaniau, ar tai ne nemiga? 😀
  bet ir ismiegojus 8 valandas (oj kaip tai retai buna!) jauciuosi nepailsejusi, ir atejus pietu metui galiu uzmigti tiesiog sededama kabinetuke..ir netgi tiap nutinka, kad uzsnustu..
  nuo pervargimo apsaugot tikrai gali megstama veikla, kaszkokie atsipaladaivimo budai, racionalus poilsio ir darbo rezimas..tik ar visada tia ymaoma?
  ir tu,Zigfrydai, turetai pasirinkt, kas svarbiau darbas, ar sveikata?

  nes pervargimas neretai buna daugelio ligu priezastis: hipertonijos, opaliges, cukrinio diabeto etc.
  nes pervargimas – tai bukle, kai jau visas organizmas, visos jo adaptacines galimybes kone iki galo issekintos.
  zmones, galvokit, ka darot su gyvenimu ir sveikata!

  Reply
 5. Man prie didelio gyvenimo tempo prisitaikyti, nerima atlaikyti, mieguistai nesijausti padeda tonussan. Poveiki pajauciau iskart, vos tik pradejus gerti sita preparata. Ir nuovargio – nulis!

  Reply
 6. Aha, man irgi ta tonussan rekomendavo nuo pervargimo ir mieguistumo, kaip augalini ir nekenkianti ir tt. Jau nuo energetiniu gerimu ir kavos bloga daros 🙁 O darbus padaryt tai reikia 🙂 Teks lekt i vaistine arba laukt saviatgalio ir MIEGO!

  Reply
 7. na ka as zinau vartoju tonussan jau kuris laikas tai jausmas neblogas, energijos pakanka, rytais keliuosi kur kas geriau ir smagiau kol kas nedainuodamas bet nebedaug truksta

  Reply
 8. aš irgi vartoju tonussan. poveikis pasijautė veik iš karto. rytais negalėdavau atsikelti, diena būdavo neproduktyvi, be to, būdavau įsitempus (patirdavau stresą). sprendimai buvo du: paimti ir gerai išsimiegoti arba rasti geresnę ailternatyvą mieguistumui šalinti. tonussan rekomendavo šeimos gydytojas. man padėjo, o be to veikliosios medžiagos šiame maisto papilde yra augalinės kilmės. dar vienas dalykas, kuris man patiko (ir tiko), kad jis padeda subalansuoti organizmo veiklą ir nuagalėti stresą.

  Reply
 9. Man tai svarbiausia, kad ir kaip bebūtų apmaudu, šiuo metu, kad Tonussan nebrangus ir galimas įpirkti. Tuo labiau, kad tikrai jaučiu jo efektyvumą, nors iš pradžių žiūrėjau labai jau skeptiškai.. Bet, pasirodo, ne tik sintetika ir kofeinas gelbėja nuo nuovargio, miesguistumo ir jausmo, kai esi lyg pritemptas prie žemės…

  Reply
 10. Na, jei kalbant apie Tonussan, tai,manau, vartojant preparatą pagal instrukciją to šalutinio poveikio, vadinamojo ir nebus. Juk informaciniai lapeliai tam ir skirti, kad būtų skaitomi…
  Asmeniškai man jokių šalutinių poveikių nėra pasireiškę – net atvirkščiai, atrodo, kur kas pagerėjo bendra organizmo būklė, darbingumas!

  Reply
 11. taigi. pritariu Formai. visiškai užskaitau tonussan ir man dar neteko susidurti su apskritai JOKIO vaisto ar maisto papildo šalutiniu poveikiu, nes, matyt, perkaitau info lapeli, o ir neretai pasiklausiu vaistininkės arba savo bendrosios praktikos gydytojos. ir viskas aiišku. žmonės, nebūkite aplaidūs.

  Reply
 12. Na taip, aš taip pat manau, kad visų pirma, viską reikia vartoti atsakingai- kitaip, juk ent ir geriausi dalykai gali mums pakenkti! O kalbant apie Tonussan, jis šią žiemą puikiai gelbėjo ir mane, ir mano vyrą, mat abu dirbame kaip pašėlę šiuo metu, o organizmas pats su tuo nesusidoroja – o šitas papildas ir energijos suteikia, ir mieguistumą vaiko. Tai po darbų dabar ne tik ilsimės, bet ir išeiname pasikultūrinti labai dažnai, ko jau buvau be galo pasiilgusi 😉

  Reply
 13. pritariu merginoms, jis man padejo ypac sesijos metu. mieguistuma isblaske, kai reikejo per nakt mokytis. siaip dar toki pastebejima turiu, gal siek tiek labiau is vyrisko puses – jis gerina lytine funkcija ir kas su tuom susije. o tas, kad jis augalinis tai gerai dar tuom, kad skrandziui neturi jokio poveikio. tai cia daugiau maziau tiek.

  noreciau pabrezti tai, kas susije su salutiniu poveikiu – kiekvienas vaistas, jei ji neteisingai vartoji gali tureti salutini poveiki. tam ir yra, mano supratimu, informaciniai lapeliai pakuoteje, seimos daktarai bei kartais vaistininkai.

  Reply
 14. Tonusan?Supratau,kazkam padejo.Bet kai pervargimas chroniskas ir kai metu zmogui daugiau,imunine sistema nusilpus,tonusan gali buti kaip kompleksine pervargimo gydymo priemone.Cia vienas zmogus rase,kad po pervargimo metus keliavo,pakeite darba ir dabar grieztai laikosi miego ir poilsio rezimo.Va,cia tai buvo pervargimas.As vartoju NONI(labai veiksmingos,bet labai brangios sultys),kai pervargstu ir,zinoma,nusiimu papildomo uzdarbio nasta.Dabar esu net susirgus is nuovargio.Simptomatika tokia,kaip straipsnyje,tik dar prisidejo visokios ligos.Zinau,kad issikapstysiu,bet kada,kaip greiciau tai padaryti-neisivaizduoju.Jau ryt turiu but “ant balno”,o neuzlipu i savo 4-a auksta,suni pavedziojus…

  Reply
 15. Ramune,
  na, aš manau, kad totalus pervargima sjau yra tuomet, kai kurį laiką nesirūpiname savo savijauta ir organizmu.. Tai jau tada nežinau, ar kas nors kitas be rimtų vaistų galėtų padėti, na o man, kai organizmas būdavo pavargęs, bet dar ne prie kritinės ribos, tai Tonussan labai gerai padėjo.. Energijos stygius nekamuoja, tfu tfu tfu..

  Reply
 16. 100 % pritariu straipsnyje paminetai frazei
  -Labai naudinga pabėgioti.
  nors ir labai pervarges, vakare einu pabegioti, patikekite labai padeda:)

  Reply
 17. Iš esmės straipsnyje minėti teiginiai visiškai teisingi – net prikibti nelabai išeis. Tik viena didelė straipsnio blogybė yra tokia: “daryk tą, daryk aną, kad pagerėtų”. O kad viskas taip būtų paprasta… Tai šios ligos ir visų kitų, susijusių su nuovargiu ir pervargimu, nebūtų. Plačiai mąstant daugybę išvedžiojimų galima padaryti, tačiau aš tuo neužsiimsiu (tegul tai daro tie, kurie skelbiasi “išgelbėsią” ar “norintys išgelbėti” žmoniją nuo XXI amžiaus košmaro kančių :)). Pasakysiu tik tiek, kas jau ir taip daug kam aišku: žmonės bus pervargę tol, kol jausis materialiai nepasitenkinę (tai dažniausiai susiję su finansiniu saugumu). Aišku, vėliau atsiranda ir kitų priežasčių, bet pripažinkime, kad dauguma, ypač šiais laikais, jaučiasi finansiškai nesaugūs: yra konkurencija, baimė būti atleistam, baimė dėl to, kad gali būti sumažintas atlyginimas. Sakysite, kad nereikia prisirišti prie pinigų? Taip, tai mėgstamas ezoterikų, “ufonautologų”, paranormalogų, pernelyg didelių idealistų ir visokio kitokio šūdino pseudomokslo žioplių pasakymas. Gal kiek per kandžiai pasakyta, bet taip jau yra, kad dauguma žmonių nori kažkaip gyventi. O jiems gyvenimas reiškia štai ką: gerą maistą, šiltą būstą, aprūpintą ir laimingą šeimą, galimybę patiems jaustis laimingiems ir t.t., ir t.t. Ką tiksliai reiškia, nėra prasmės dabar labai gilintis (bet jei kam įdomu, siūlau panagrinėti Abraomo Haroldo Maslou sudarytą žmogaus poreikių piramidę), nes svarbiausia tai, kad žmogui svarbu yra pilnavertis gyvenimas, susidedantis iš daugumos poreikių patenkinimo. O finansiškai saugos žmogus sau gali visa tai užtikrinti.

  Dabar galima toliau nagrinėti. Kaipgi finansinis saugumas susijęs su nuovargiu, pervargimu? Tie žmonės, kurie supranta, ką reiškia užtikrinti finansinį saugumą sau, bus patyrę štai ką: daugybė viršvalandžių, nervinimasis, ar būsi paaukštintas darbe, ar klientas pasirašys pasiūlymą ir daugybė kitų. Patirtų dalykų (ir žinoma, dauguma jų neigiami) yra daugiau nei išvardijau… daug daugiau…

  Tad ką galiu pasakyti apie šį straipsnį, apibendrindamas visą savo rašliavą? Ogi tai, kad straipsnis geras tik finansinį saugumą jaučiantiems asmenims, neprivalantiems dirbti viršvalandžių. Deja, tokių žmonių šiame pasaulyje yra vienetai. Ir atrodo, finansinio saugumo niekas nedraudžia pasiekti, tačiau ne visi tai pasiekia, nors ir dirba atkakliai, negailėdami nei fizinių, nei psichinių jėgų. Tad kaip čia suprasti? Žmogus nevertas jausti gyvenimo pilnatvės vien dėl to, kad neturi kažkokių smulkių savybių? Aš asmeniškai su tuo nesutinku, bet to toliau neverta nagrinėti, nes tai yra ypač sudėtinga globali problema, kuriai išspręsti prireiks galbūt labai daug metų (jeigu ji būtų išspręsta, iškart pereitume į naują išsivystymo erą). Aš noriu pasakyti tik tiek: būtų puiku, jei būtų rašoma ne tik apie tai, kad “daryk tą, daryk aną”, bet ir “kaip tai padaryti” gyvenant XXI amžiaus sąlygomis. Va kai tiek bus rašoma, tada sakysiu, kad straipsnis yra visapusiškai idealus informacine ir išminties prasme. Suprantu, kad ne psichologams aiškinti, kaip užtikrinti sau finansinį saugumą, tačiau galėtų būti prie šio straipsnio bent jau rimtos nuorodos į kitus straipsnius ar tinklalapius, kuriuose parašyti straipsniai žmonių, pasižyminčių išskirtine tos srities erudicija. Manau, kad geras psichologas turi matyti ne tik paviršutiniškiausius veiksmų rinkinius, bet dar ir pasekmes, dėl kurių ir atsiranda galimybės vykdyti straipsnyje išvardytus veiksmus. Taip, čia sudėtingi dalykai, bet mokslas tam ir yra, kad išspręstų tuos dalykus.

  Reply
 18. as daznai jausdavau nuovargi, nes dirbu po 12 val per para tai jausdavausi pervargusi. tai vyras matydamas mane visada pikta ir pavargusia, nupirko is geradovana.lt masazo kupona visam kunui. tai buvo toks atsipalaidavimas, tai dabar stengiuos kuo dazniau pasimegauti masazu

  Reply
 19. LAba diena,
  jauciuosi taip pat pervargusi. ir labai gaila, kad tokie dalykai greit nepasigydo.atrodo isgertum kokia piliule ir jau gerai, bet deja… reikia daug laiko, kad atgautum jegas. tas ir varo i nevilti.

  Reply

Leave a Comment