Mano pusryčiai – dieta

Gegužės 6 — ąją visame pasaulyje buvo minima diena be dietų. Dietos – pavojingas žaidimas su sveikata ir psichika, todėl specialistai pataria nepasiduoti „lieknėjimo manijai“ ir rūpintis savo kūnu bei figūra protingai.

„Labiausiai neramina tai, kad dietomis susivilioja paauglės, jaunos merginos. Klaipėdos m. visuomenės sveikatos specialistės, dirbančios švietimo įstaigose pastebi, kad labai daug mergaičių ryžtasi drastiškoms dietoms tik dėl to, kad taptų lieknesnės, išvengtų bendraamžių patyčių. Kai kuriose mokyklose apie dietas prisipažino galvojančios 8 mergaitės iš 10. Baugu, kad laikydamosi dietų merginos gali susirgti nervine anoreksija ar bulimija. Statistika skelbia, kad pasaulyje net 5-20 proc. sergančiųjų anoreksija miršta nuo išsekimo“ , – teigė Klaipėdos m. visuomenės sveikatos biuro l. e. p direktorė Ineta Pačiauskaitė.

Specialistai pataria – savo kūnu galima pasirūpinti ir be dietų. Svarbu nepamiršti judėti, rinktis sveikesnius produktus ir svarbiausia – NESKUBĖTI! Dietų griebimasis gali privesti prie skaudžių pasėkmių – nervinės anoreksijos ar bulimijos.

PRAKTINIAI PATARIMAI, PADĖSIANTYS DŽIAUGTIS GYVENIMU IR BE DIETŲ:

Nebadaukite. Gali pasirodyti keista, tačiau dauguma valgo per mažai ir kalorijų trūkumas priverčia kūną kaupti. Mūsų kūnas yra protingas ir jei jis negauna pakankamai maisto, medžiagų apykaita priverčia kūną kaupti kiekvieną kaloriją, kurią gauna arba gaminti energiją iš kiekvieno turimo raumenų audinio. Tai nėra gerai. Nepraleiskite PUSRYČIŲ. Žmonės, kurie nevalgo ryte, turi 4 kartus daugiau tikimybės nutukti.

Išsimiegokite. Trumpas miegas padidina gliukozės kiekį kraujyje. 4 – 7 valandų miego žmogaus organizmui nepakanka, rekomenduojama kiek galima dažniau pamiegoti 8 valandas, geriausia eiti miegoti prieš vidurnaktį. Būtent prieš vidurnaktį sumažėja kortisolio kiekis. Kortisolis – tai gyvybinis hormonas, reaguojantis į stresą. Jis pakelia apetitą, bei sulaiko riebalų ląsteles ir pasistengia kuo daugiau jų pagaminti.

Venkite saldintų gėrimų ir gerkite daugiau vandens. Ar žinojote, kad saldintų gėrimų mėgėjai amerikiečiai išgeria net 20% savo kalorijų? Saugokitės šių spąstų! Vanduo yra tobulas, jis gerina virškinimą, šalina toksinus, padeda svarbioms medžiagoms įsigerti į ląsteles, kurios yra reikalingos deginant kalorijas.

Valgykite mažiau apdoroto maisto. Venkite greitai paruošiamo ir riebaluose kepto maisto ir stenkitės vartoti kuo daugiau natūralių produktų. Taip pat būtina gauti daug skaidulų (jos lengviau šalinamos); vaisiai ir daržovės yra sočiausias pasirinkimas.

Sumažinkite tempą. Kai valgote, nerykite jo godžiai. Regis, mes tik per šventes ramiai atsisėdame ir mėgaujamės maistu. Vienuoliai kramto kiekvieną maisto kąsnį po 100 kartų (tai tikrai yra per daug J), bet jie taip pat valgo tol, kol pasijaučia sotūs. Jų nuomone, dažnas maisto kramtymas padeda kūnui geriau jį suvirškinti

Kvėpuokite. Ryte, per pietus ir dienos gale 10 kartų stipriai įkvėpkite. Užsimerkite, įtraukite orą giliai į pilvą per nosį ir išleiskite visas atliekas per burną. Nesvarbu, ar esate įsitempęs, ar tiesiog norite tinkamai pradėti dieną, kvėpavimo pratimai yra labai svarbūs.

Neapsiribokite treniruotėmis. Netgi jeigu jūs sportuojate, negalite valgyti ir gerti ką tik panorėję. Yra trys svarbiausi faktoriai: balansuojantys pratimai, maistas ir nusiteikimas.

SVARBI INFORMACIJA APIE VALGYMO SUTRIKIMUS

Valgymo sutrikimai yra psichikos ligos, nesirenkančios aukų pagal lytį, amžių, socialinę padėtį. Nuo valgymo sutrikimų visame pasaulyje kenčia apie 5 proc. žmonių. Valgymo sutrikimai kelia grėsmę žmogaus sveikatai ir netgi gyvybei, pažeidžia jį visą: žalojamas organizmas, psichika, keičiasi elgesys, sumažėja socialinės adaptacijos galimybės, didėja savižudybių pavojus.

Pagrindiniai valgymo sutrikimai – nervinė anoreksija ir nervinė bulimija

Nervinė anoreksija – sutrikimas, kai žmogus sąmoningai mažina ar palaiko mažą kūno svorį. Pagrindinis požymis – tai ryškus svorio kritimas, kuris yra pasiekiamas dietomis. Kūno pokyčiai yra pasiekiami atsisakant maisto bei sekinančio sporto metu. Anoreksijos metu būdingas požymis yra išnykusios mėnesinės.

Žmones kamuoja žemas širdies ritmas ir kraujospūdis, sutrinka kraujotaka bei didėja širdies sustojimo tikimybė (balti galūnių pirštai). Kaulai tampa trapūs, netenkama dantų, sumažėja raumenų masė. Taip pat būdingas alpimas, nuovargis, bendras silpnumo jausmas, susilpnėjęs imunitetas. Sausėja oda ir slenka plaukai, bei būna atvejų, kai plaukai pradeda augti ant viso kūno (kad palaikyti kūne šilumą).

Bulimija – sindromas, kurio metu pasireiškia persivalgymo priepuoliai ir perdėtas susirūpinimas savo kūno svoriu. Pagrindiniai požymiai, būdingi bulimijai – persivalgymo epizodai ir vėmimo sukėlimas, piktnaudžiavimas vidurius laisvinančiais preparatais.

Bulimija gali sąlygoti širdies ritmo sutrikimus, širdies sustojimą bei mirtį. Stemplės uždegimas ir plyšimas, dantų kariesas ir dantų emalio erozija yra sukeliami skrandžio sulčių, kurios patenka į burnos ertmę dažno vėmimo metu. Taip pat būdinga chroniški nereguliarūs skrandžio judesiai, bei vidurių užkietėjimas kaip dažno laisvinančiųjų preparatų vartojimo pasekmė. Skrandžio plyšimai – reta, bet galima persivalgymų pasekmė.

Kaip padėti žmogui, turinčiam valgymo sutrikimų?

Jei jūsų šeimoje ar artimųjų rate yra sergantis anoreksija ar bulimija, turite pasiruošti ilgam, laipsniškam gydymui. Nepriversite žmogaus gydytis, jei jis to nenorės. Negalima sergančiojo kaltinti, smerkti, nes tai tik pablogins jo padėtį. Negalima sergančiojo versti ką nors daryti ar kontroliuoti jį, nes taip tik sustiprės jo noras pačiam viską valdyti.

Pirmiausiai turite išsiaiškinti psichologines problemas, sukėlusias šią ligą. Specialistai teigia, kad valgymo sutrikimai paprastai yra pagalbos šauksmas, dėmesio reikalavimas. Tad sergančiajam labai svarbu žinoti, kad aplinkiniams jis yra svarbus. Tačiau nepervertinkite savo vaidmens. Rezultatai galimi tik tada, jei sergantysis dirba su savimi. Šeimos nariai gali būti tik ramstis. Sergantiesiems valgymo sutrikimais būtina specialistų pagalba.

Kur ieškoti priežasčių?

Dažniausiai valgymo sutrikimų priežasčių reikia ieškoti dar vaikystėje. Tėvai, norėdami apsaugoti savo vaikus nuo valgymo sutikimų, nuo mažų dienų turėtų pradėti jiems skiepyti sveiką požiūrį į savo kūną ir maistą. Svarbu vaikams aiškinti apie tai, kad figūra gali būti genetiškai paveldima, kad dabartinės socialinės nuostatos į grožį yra kenksmingos. Nepamirškite, kad geriausi pavyzdžiai vaikams – patys tėvai. Tad nuo jūsų požiūrio į save priklausys ir vaikų požiūris į jų kūną.